10 przyczyn chowania się psów i jak sobie z tym radzić
Podobnie jak koty, psy również chowają się z różnych powodów — niektóre są błahe, inne poważniejsze. Z tego artykułu dowiesz się, dlaczego Twój pies się przed Tobą chowa.
Wracasz do domu po długim dniu, czekając na powitalne szczekanie i merdanie ogonem, a zamiast tego okazuje się, że Twój czworonożny przyjaciel ukrywa się pod kanapą. Być może Twój pies ma nawyk chowania się, a może jest to nowe zachowanie, które nagle się u niego pojawiło. Okazuje się, że psy chowają się z wielu różnych powodów — od nieszkodliwych po takie, które mogą oznaczać poważny problem. Tutaj dowiesz się, dlaczego psy się ukrywają oraz w jaki sposób możesz stale monitorować, gdzie jest Twój pies (i jak się czuje).
Dowiedz się, gdzie Twój pies spędza czas.
Przeczytaj więcej- Pies lubi być w bezpiecznym miejscu
- Zadbaj o to, aby pies był bezpieczny, szczęśliwy i zdrowy
- Pies potrzebuje miejsca, w którym może schować swoje skarby
- Pies czegoś szuka
- Pies chce się ogrzać lub ochłodzić
- Pies jest przestraszony
- Pies jest zestresowany
- Pies źle się czuje
- To urządzenie może dosłownie uratować psu życie…
- Pies ma jakąś kontuzję
- Pies odczuwa niepokój i lęk
- Suka jest w ciąży
- Podsumowanie tematu chowania się u psów
Chowanie się może być u psa normalnym zachowaniem, ale również powodem do niepokoju. Ważne jest, aby nauczyć się to rozróżniać i zauważać zmiany w codziennych zachowaniach pupila. Oto cztery nieszkodliwe powody, dla których psy się chowają.
Pies lubi być w bezpiecznym miejscu
Podobnie jak ludzie, psy potrzebują często przytulnego miejsca, w którym mogą odpocząć i zregenerować siły. Cichy, ciemny i wygodny zakamarek domu — na przykład miejsce pod łóżkiem — może być tym, czego potrzebują, gdy pragną zaznać przez parę godzin spokoju.
Jeśli nie podobają Ci się miejsca, które Twój pies wybrał na swoje kryjówki, spróbuj odtworzyć podobne zaciemnione i przytulne warunki w innym miejscu, korzystając na przykład z klatki kennelowej. Możesz też umieścić psie posłanie w zacisznym kącie, w którym pies będzie miał odrobinę prywatności.
Zadbaj o to, aby pies był bezpieczny, szczęśliwy i zdrowy
Szukasz lepszego sposobu na monitorowanie zachowań psa i obserwowanie zmian w jego aktywności? Wypróbuj lokalizator Tractive GPS dla psów z następującymi funkcjami:
- LIVE Tracking
- alerty o ucieczce
- alerty o zdrowiu
- monitorowanie aktywności
- i nie tylko
Pies potrzebuje miejsca, w którym może schować swoje skarby
„Dlaczego mój pies chowa się pod łóżkiem?” to bardzo sensowne pytanie. Należałoby jednak zapytać też: „Co mój pies robi pod łóżkiem?” Nieważne, czy chodzi o przysmaki, zabawki, skarpetki czy inne fanty, pies może ukrywać swoje „skarby” w różnych miejscach w domu, aby ich strzec.
Może to być na przykład smakołyk upuszczony przez kogoś na podłogę. Pies mógł też znaleźć na zewnątrz nietypowo wyglądający grzyb i przyniósł go do domu, żeby go dogłębniej zbadać. Psy przejawiają też zachowania terytorialne. Taka „jaskinia skarbów” może być dla psa miejscem w domu, które należy tylko do niego.
Pies czegoś szuka
Kolejnym powodem, dla którego może się wydawać, że pies się chowa, może być po prostu szukanie czegoś — na przykład pysznych resztek ze stołu. Szukanie jedzenia lub innych drobnych przedmiotów może zaprowadzić psa w zakamarki, których mogą nie znać nawet domownicy — zarówno w domu, jak i na zewnątrz.
Pies chce się ogrzać lub ochłodzić
Psy w naturalny sposób regulują temperaturę swojego ciała, gdy na dworze jest ciepło lub zimno. Zdarza się jednak, że zimową porą pies chowa się pod łóżkiem, żeby się ogrzać, a gdy na zewnątrz panuje upał, pies kładzie się na zimnej podłodze, szukając ulgi i ochłody.
Więcej porad dotyczących dbania o to, aby psu było ciepło w zimie, znajdziesz w naszym poście o psach i niskich temperaturach. Możesz też sprawdzić, jak zapewnić psu ochłodę latem.
Gdy pies nagle zaczyna się chować i dziwnie się zachowywać, należy to potraktować jako ostrzeżenie, że nie czuje się dobrze. Warto skontaktować się z weterynarzem już przy pierwszych objawach choroby lub urazu u pupila.
Oto kilka powodów chowania się, które mogą być oznaką poważniejszych problemów:
Pies jest przestraszony
Psy często chowają się po prostu dlatego, że czegoś się boją. Pamiętaj, że słuch psa jest dużo czulszy od ludzkiego. Głośne dźwięki, takie jak burze czy fajerwerki, mogą z łatwością zmienić spokojnego zwykle psa w psa lękliwego, który szuka miejsca, żeby się schować. Pies może też przestraszyć się innych rzeczy, na przykład nowego zwierzęcia w domu, dziwnego zapachu lub nowej zabawki. Mnóstwo rzeczy może wywołać u psa strach. Ważne jest, aby poznać przyczynę tego strachu i pomóc psu znów poczuć się bezpiecznie.
Pies jest zestresowany
Podobnie jak w przypadku kotów duże zmiany w najbliższym otoczeniu potrafią wytrącić psa z równowagi. Zmiany takie jak nowi ludzie, zwierzęta, sąsiedzi, prowadzona w pobliżu budowa lub przeprowadzka mogą być dla psa stresujące.
Po ustaleniu przyczyny stresu zadbaj o wprowadzenie w domu na powrót ustalonego porządku dnia, który jest dla psa czymś znajomym. Wybierz stałe pory karmienia, wychodzenia na spacery i wspólnej zabawy. Przyjemnie spędzaj czas ze swoim pupilem, żeby pamiętał, że jest Twoim ukochanym zwierzakiem. Nadaj priorytet regularnej aktywności fizycznej i zadbaj o to, aby Twój pies spędzał wystarczająco dużo czasu na świeżym powietrzu (ponieważ pies siedzący zbyt dużo w domu może być znudzony i nadpobudliwy).
Pies źle się czuje
Oznaki choroby u psów nie zawsze są oczywiste. Chowanie się może jednak być oznaką, że pies źle się czuje.
Podobnie jak koty, psy często maskują odczuwany ból i dyskomfort. To podyktowany ewolucją instynkt zaprogramowany w ich zachowaniu. Gdy dziki pies lub wilk jest chory albo ranny, jest bardziej narażony na ataki drapieżników, dlatego woli się schować i przeczekać niedyspozycję. Dlatego właśnie łatwo jest przeoczyć u psa objawy choroby, urazu lub infekcji do czasu, gdy jest już za późno.
Jeśli chowanie się nie należy do typowych zachowań Twojego psa lub jeśli obserwujesz u niego inne objawy choroby, takie jak ospałość lub brak apetytu, warto jest udać się ze zwierzęciem do weterynarza.
Porada: zaopatrz się w lokalizator GPS Tractive DOG z funkcją monitorowania zdrowia, który zaalarmuje Cię w przypadku zmiany nawyków psa związanych ze snem lub poziomem aktywności, a także powiadomi Cię, gdy Twój pupil zanadto oddali się od domu. Urządzenie umożliwi Ci też śledzenie pozycji psa w czasie rzeczywistym oraz realizowanie codziennych celów związanych z aktywnością fizyczną zwierzęcia.
To urządzenie może dosłownie uratować psu życie…
„Lokalizator Tractive pokazał mi, że Ruby jest mniej aktywna niż zwykle i źle sypia. Zaniepokoiło mnie to i zaczęłam uważnie ją obserwować. Następnego ranka Ruby była apatyczna, a w jej moczu zauważyłam krew. Zabrałam ją na pogotowie weterynaryjne, gdzie zdiagnozowano u niej zakażenie układu moczowego. Dostała leki i teraz czuje się dużo lepiej. Dzięki danym z lokalizatora zwróciłam uwagę, że Ruby nie zachowuje się normalnie i że może jej coś dolegać. Uwielbiam ten sprzęt i wiem, że każdy mój pies będzie miał lokalizator.”
– Katie, Delaware
Odkryj lokalizatory Tractive GPS
Pies ma jakąś kontuzję
Kolejnym powodem, dla którego pies może się chować, jest ból spowodowany urazem. Jeśli podejrzewasz, że nagłe poszukiwanie kryjówki może być spowodowane bólem, dokładnie obejrzyj psa i sprawdź, czy nie ma żadnych ran ani urazów. Dla bezpieczeństwa warto go też zabrać do weterynarza.
Pies odczuwa niepokój i lęk
Psy nawiązują ze swoimi opiekunami silne relacje na całe życie. W niektórych przypadkach u psa może się jednak pojawić lęk separacyjny. Dzieje się tak, gdy pies reaguje nadmiernym stresem na samą myśl o rozstaniu z Tobą. Może chować się wtedy pod łóżkiem, które pachnie Tobą, aby zapewnić sobie poczucie bezpieczeństwa.
Psy są też podatne na traumy, szczególnie jeśli doświadczyły w życiu złego traktowania. Pewne sytuacje lub osoby mogą kojarzyć się psu z zagrożeniem. Chowanie się jest sposobem ucieczki przed zagrożeniem i szukania poczucia bezpieczeństwa.
Suka jest w ciąży
Ostatnim z powodów, dla których pies płci żeńskiej może się chować, jest (niespodzianka!?) ciąża. W ostatnich tygodniach ciąży suka może przejawiać zachowania związane z przygotowywaniem gniazda i szukaniem spokojnego miejsca na poród. Jeśli podejrzewasz, że Twój pies jest w ciąży, najlepiej zabierz go na badanie. Weterynarz będzie w stanie ustalić, czy to naprawdę ciąża.
Przeczytaj więcej: Wszystko o cieczce u psów
Podsumowanie tematu chowania się u psów
Psy chowają się z wielu powodów, a niektóre z nich mogą być sygnałem alarmowym. W innych przypadkach pies może chcieć po prostu poleżeć pod łóżkiem w towarzystwie Twoich skarpetek. Zawsze zwracaj uwagę na zachowanie zwierzęcia i zaprowadź je do weterynarza, jeśli podejrzewasz jakąś chorobę lub uraz. Twój pupil może również potrzebować nieco więcej uwagi i miłości. Podobnie jak ludzie, psy bywają wrażliwe na stres i zmiany w domu, więc postaraj się o tym pamiętać, gdy następnym razem znajdziesz swojego futrzaka w jakiejś kryjówce. A co zrobić, jeśli chcesz śledzić każdy krok swojego psa bez względu na to, gdzie się znajduje? Świetnym wyborem w takiej sytuacji jest lokalizator Tractive, który zapewni Tobie spokój ducha, a Twojemu psu bezpieczeństwo i dobre samopoczucie.