Dlaczego psy uciekają? Oto 6 najważniejszych powodów
Od instynktu rozrodczego i łowieckiego po zwykłą nudę — powody psich ucieczek bywają różne. Uciekają nawet te najlepiej wyszkolone i grzeczne psy, dlatego warto poznać wszystkie te powody i dowiedzieć się, co robić, aby pies się nie zgubił.
Nieważne, czy masz w domu mistrza ucieczek, czy psa, który rzadko się od Ciebie oddala — zaginięcie ukochanego zwierzaka zawsze jest przerażającym doświadczeniem. Może się to stać w wyniku próby porwania albo dlatego, że Twój pies lubi uganiać się za małymi zwierzętami albo łatwo wpada w popłoch. Tak czy inaczej, skłania to do zastanowienia: dlaczego psy uciekają? Warto też zaplanować działania na taką ewentualność.
Nawet jeśli robimy wszystko, aby nasze psy były z nami szczęśliwe, zdrowe i zadowolone, są takie chwilę, w których nasze czworonogi czują się zagubione, zdezorientowane lub przestraszone. (Bez względu na to, jak dobrze są wyszkolone!) W takich chwilach zdarzają im się ucieczki. Sama myśl o tym przyprawia właścicieli psów o koszmary. Zagubiony pies może wpaść w tarapaty lub, co gorsza, nie znaleźć drogi powrotnej do domu.
W tym artykule znajdziesz 6 najważniejszych powodów psich ucieczek, sposoby zapobiegania im, a także informacje o tym, jak za pomocą lokalizatora GPS dla psów możesz zadbać o to, aby Twój pies już nigdy się nie zgubił.
Dlaczego psy uciekają? 6 powodów
Możemy wyróżnić kilka czynników, które mogą skłonić psa do ucieczki. Omówimy je szczegółowo poniżej.
1) Strach i sytuacje, które wywołują u psów reakcję stresową
Podobnie jak ludziom, naszym czworonożnym przyjaciołom zdarza się odczuwać strach. Może to w nich wywołać odruch walki, ucieczki lub zastygnięcia w bezruchu. Jeśli przeważy tryb ucieczki, psy robią właśnie to — uciekają.
Psy reagują najczęściej strachem lub ucieczką na następujące bodźce:
- fajerwerki
- burze
- tłumy
- wystrzały z broni palnej
Każdy posiadacz psa wie, że głośne dźwięki bywają dla psów stresujące. Psy mają bardzo czuły słuch, którym rejestrują dźwięki z zakresu 15–50 000 drgań na sekundę. Dla porównania ludzie słyszą dźwięki z zakresu 20–20 000 drgań na sekundę.
Jednym z najczęstszych powodów psich ucieczek są pokazy sztucznych ogni. W Stanach Zjednoczonych jest to jeden z głównych powodów zaginięć psów w okresie obchodów Dnia Niepodległości 4 lipca, kiedy organizowane są huczne obchody tego święta!1
Gdy pies przestraszy się fajerwerków lub burzy, może uciec lub poszukać sobie kryjówki. W jednym i w drugim przypadku nie będziesz wiedzieć, gdzie się znajduje, jeśli nie używasz lokalizatora GPS dla psów.
Zwracaj uwagę na subtelne oznaki świadczące o tym, że pies nie czuje się dobrze w danej sytuacji. Naucz się rozpoznawać objawy świadczące o tym, że pies się boi.
Lokalizator GPS dla psów bez abonamentu?
Chcesz zapewnić sobie spokój ducha, zaopatrując psa w lokalizator GPS, ale nie uśmiechają Ci się comiesięczne opłaty? Rozumiemy to. Dlatego właśnie stworzyliśmy przewodnik po lokalizatorach GPS dla psów i kotów bez abonamentu. (Objaśniamy też, dlaczego abonament to dobra inwestycja.)
2) Lęk separacyjny
U niektórych psów rozłąka z opiekunem wywołuje lęk separacyjny, który może doprowadzić do niepożądanych zachowań. Niszczenie przedmiotów, gryzienie mebli, sikanie w pomieszczeniach i próby ucieczki to najczęstsze zachowania związane z lękiem separacyjnym. Psy, które go doznają, mogą nie być w stanie zapanować nad nerwami. Zdarza się też, że pod nieobecność opiekuna próbują znaleźć sobie inne towarzystwo. (Mogą nawet uciekać z domu i próbować odnaleźć swojego człowieka!)
Dowiedz się więcej na temat lęku separacyjnego u psów i poznaj sposoby radzenia sobie z tą przypadłością.
3) Instynkt rozrodczy
Szczenięta szybko dorastają! Po osiągnięciu dojrzałości płciowej w wieku około 6 miesięcy zarówno u psów, jak i suk pojawia się silny popęd płciowy. Uważnie obserwuj swojego ulubieńca, jeśli nie planujesz szczeniąt. Ten silny (i naturalny) popęd jest jednym z bardzo częstych powodów psich ucieczek.
„Podczas cieczki suczka może niestety spróbować czmychnąć, aby udać się na poszukiwanie księcia z bajki. Nasza królewna odeszła kiedyś przy takiej okazji ładnych kilka kilometrów od domu. Na szczęście zauważył ja rolnik z sąsiedztwa i dał nam znać, gdzie zawędrowała. Aż boję się pomyśleć, co mogło się stać! Skończyło się na szczeniakach i sporym wydatku na lepsze ogrodzenie!”
– Użytkownik lokalizatora Tractive ze Stanów Zjednoczonych
⚠️ Masz pod ręką kilka tysięcy na zbudowanie fizycznego ogrodzenia wokół domu? Sam montaż takiego ogrodzenia jest bardzo kosztowny, a to dopiero początek wydatków! Dochodzą do tego później koszty jego utrzymania.
Szczególnie podatne na ten zew natury są psy niesterylizowane. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, tu znajdziesz wszystkie niezbędne informacje na temat cieczki u suk.
💡 Chcesz zadbać o to, aby pies nie oddalał się samowolnie od domu, nie wydając przy tym majątku? Poniżej przedstawiamy inteligentniejszą, bardziej przystępną cenową alternatywę dla ogrodzenia fizycznego.
4) Nuda
Bardzo często powodem psich ucieczek jest nuda. Najczęściej zdarza się to psom ras cechujących się wysoką inteligencją! Zaczyna się od prób dostania się do wypatrzonej gdzieś wiewiórki. Albo od wędrowania po ulicy i zaprzyjaźniania się z napotkanymi dziećmi z sąsiedztwa.
Psy są z natury ciekawskie i potrzebują codziennej aktywności i stymulacji. Jeśli nie zapewnisz psu wystarczająco dużo aktywności fizycznej i rozrywki, może dopaść go nuda i spróbuje poszukać wrażeń na własną rękę, uciekając.
Taka brawura może być niebezpieczna!
💡 Przeskocz dalej, jeśli chcesz dowiedzieć się, jak zadbać o to, aby pies był aktywny, szczęśliwy i miał dużo rozrywek. (W ten sposób możesz nawet uratować mu życie.)
5) Instynkt łowiecki
Instynkt łowiecki, zwany też popędem łownym, występuje u wszystkich psów. Niektóre psy mają większe skłonności do podążania za nim, natomiast inne są raczej „polującymi słodziakami”. W każdym razie ten instynkt może być dla psich opiekunów uciążliwy, szczególnie jesienią, kiedy psy z większą łatwością wyczuwają wonie dzikich zwierząt i próbują na nie polować. W zimie z kolei śnieg może utrudniać psom korzystanie ze zmysłu węchu.
Powodowany naturalnym instynktem łowieckim pies może z łatwością uciec i zgubić się. Jeśli masz psa, który uwielbia śnieg, na przykład jasnego labradora, mogą mu się zdarzać ucieczki, podczas których nurkuje w śniegu lub ugania się za leśnymi zwierzętami, próbując się z nimi zaprzyjaźnić.
Dlaczego psy uwielbiają polować? Są ku temu dwa główne powody:
1) Niektóre rasy są hodowane specjalnie z myślą o polowaniach. Są to na przykład beagle, foxhoundy amerykańskie, wyżły, owczarki, a nawet psy aportujące.
2) Polowanie jest dla psów po prostu zabawą. Wyzwala u naszych czworonogów zdrowy wyrzut adrenaliny i hormonów szczęścia.
Chcesz zapanować nad instynktem łowieckim u Twojego psa i nie wiesz, od czego zacząć? Tu znajdziesz więcej informacji i wskazówek na ten temat.
Śledź psa przy użyciu lokalizatora Tractive GPS
6) Nieznajome otoczenie
Kolejnym powodem psich ucieczek może być niezbyt dobra znajomość terenu. Ryzyko ucieczki wzrasta szczególnie podczas wakacyjnych wyjazdów. Nowe terytorium, zapachy i wrażenia zachęcają psa do wędrówek po okolicy, podczas których łatwo może się zgubić.
Możliwe, że przydarzyło Ci się coś takiego, jeśli masz na koncie przeprowadzki z psem lub wprowadzenie się do domu w nowej okolicy.
Omówiliśmy już najważniejsze przyczyny psich ucieczek, więc możemy teraz zabrać się za skuteczniejsze planowanie.
Czy to prawda, że psy niektórych ras są bardziej skłonne do ucieczek?
Rasy psów skłonne do ucieczek
Psy niektórych ras są bardziej skłonne do ucieczek od innych. Są to na przykład
- labradory,
- owczarki australijskie,
- Jack Russel teriery,
- owczarki niemieckie,
- spaniele,
- teriery,
- border collie,
- …a może także Twój pies?
Może Ci się zdawać, że Twój pies jest za bardzo wyluzowany lub za dobrze wyszkolony, żeby uciec. Jednak zgodnie z tym, co już tu napisaliśmy, wewnętrzne instynkty Twojego psa lub czynniki w jego otoczeniu mogą skłonić go do przeskoczenia przez ogrodzenie lub do ucieczki podczas wspólnej wędrówki. Często też zdarza się, że psi instynkt bierze górę nad wyszkolonymi zachowaniami.
💡 Niektóre psy są urodzonymi biegaczami, a ucieczka może oznaczać, że przydałyby Wam się wspólne przebieżki, podczas których pies mógłby spożytkować nadmiar energii!
Właściciele psów tych ras powinni zwracać na to szczególną uwagę. Zadbanie o to zawczasu jest niezmiernie ważne. Oto powody:
- Każdy pies jest podatny na działanie własnego instynktu rozrodczego lub łowieckiego.
- Wyszkolenie psa tak, aby wyeliminować u niego skłonność do ucieczek może zająć wiele lat.
Pomijając ucieczki, w samych Stanach Zjednoczonych każdego roku prawie 2 miliony psów zostaje skradzionych właścicielom! Ze statystyk wynika, że tylko około 10% z nich wraca do swoich rodzin. Psy niektórych ras (na przykład teriery) są bardziej skłonne do ucieczek, a także częściej są porywane.
Możesz jednak zadbać o spokój ducha, porządnie ogradzając ogród i zaopatrując ulubieńca w lokalizator GPS dla psów, który umożliwia śledzenie pozycji zaginionego psa w czasie rzeczywistym. Możesz też skonfigurować wirtualną „bezpieczną strefę” i od razu dostawać na telefon powiadomienia, gdy Twój ulubieniec się z niej wymknie, dzięki czemu po szybkiej interwencji możesz bezpiecznie sprowadzić go do domu.
Zawsze wiedz, gdzie jest Twój pies
Śledź każdy krok w czasie rzeczywistym dzięki nieograniczonemu zasięgowi. Otrzymuj alerty, jeśli zwierzę zbytnio się oddali. Dbaj o jego kondycję i samopoczucie dzięki funkcji monitorowania zdrowia. Umożliwiaj śledzenie psa innym osobom, takim jak opiekunowie zwierząt.
Co robić, gdy pies ucieknie?
Gdy Twój pies ucieknie, zachowaj spokój. Wpadając w panikę, możesz jeszcze bardziej przestraszyć psa i utrudnić znalezienie go. Jak najszybciej zastosuj się do opisanych w tym artykule wskazówek, aby bezpiecznie sprowadzić pupila do domu. Co zrobić na początek? Przeszukaj dom i najbliższe otoczenie. Możliwe, że pies nie oddalił się zbytnio od domu.
Czy po ucieczce psy wracają?
Z danych szacunkowych wynika, że około 7% zaginionych psów nie wróci nigdy do swoich rodzin2. Są jednak dwie rzeczy, które mogą zwiększyć szanse na szczęśliwe zakończenie. Po ucieczce psy wracają zwykle do domu w następujących sytuacjach:
- udaje się je znaleźć podczas poszukiwań prowadzonych w okolicy,
- odnajdują się dzięki identyfikatorowi lub mikroczipowi.
Szybkie rozpoczęcie poszukiwań zwiększa szanse na szybkie znalezienie psa. Ponadto wiedząc, gdzie znajduje się Twój pies, zmniejszasz prawdopodobieństwo, że kiedykolwiek się zgubi.
Lokalizator GPS dla psów to najskuteczniejszy sposób na śledzenie pozycji psa i na odnalezienie go w razie ucieczki.
Najważniejsze wskazówki: co zrobić, aby pies nie uciekał
Poniżej przedstawiamy wskazówki, dzięki którym możesz zapobiegać ucieczkom i dbać o to, aby Twój pupil był zawsze przy Tobie.
Zadbaj o to, aby pies był bezpieczny i spokojny
Poznanie nawyków i temperamentu Twojego ulubieńca może pomóc w szybszym odnalezieniu go, kiedy się czegoś wystraszy. Obserwuj zachowanie swojego psa w „stresogennym” otoczeniu, takim jak duże, głośne tłumy, czy „hałaśliwe” zgromadzenia, na przykład w sylwestra, albo ludzie przechodzący tłumniej obok domu w świąteczne dni, takie jak Halloween.
- Zamykaj okna, gdy zauważysz, że na zewnątrz jest burza. Postaraj się, żeby pies był wtedy blisko Ciebie. Pies może bać się odgłosów burzy.
- Przyzwyczajaj psa stopniowo do pozostawania samemu w domu. Dzięki temu będzie lepiej znosił rozłąkę. Możesz na przykład założyć buty i wziąć klucze, ale nie wychodzić od razu z domu. Powtarzaj tę procedurę, skracając stopniowo czas, po którym wychodzisz z domu.
- Rozważ zastosowanie u psa preparatów od weterynarza zmniejszających odczuwanie lęku. Może to być pomocne, kiedy wiesz, że psa czeka stresująca sytuacja, na przykład podróż samolotem.
- Zadbaj o to, aby dom był dla psa atrakcyjnym miejscem. Nie potrzebujesz do tego żadnych skomplikowanych zabiegów. Nawet wystarczający na długo przysmak lub zabawka mogą dostarczyć psu zajęcia pod Twoją nieobecność.
- Przygotuj psu w domu przytulne, bezpieczne miejsce specjalnie dla niego. Wychodząc z domu, zostaw psu coś, co pachnie Tobą, na przykład sweter.
Pomyśl z wyprzedzeniem, jak radzić sobie z instynktem rozrodczym i łowieckim psa
Tych instynktów nie można zignorować, każdy pies je ma. Masz jednak wpływ na to, w jaki sposób się przejawiają.
- Poddaj psa sterylizacji. Sterylizacja i kastracja zmniejsza u psów pęd do wędrówek w poszukiwaniu partnera w 90% przypadków3.
- Utrwalaj u psa umiejętności zdobyte poprzez szkolenie. Ćwiczenie z psem nauczonych już podstawowych komend jest świetnym sposobem na zapewnienie mu aktywności umysłowej. Możesz też wypróbować nowe metody, takie jak szkolenie z użyciem klikera, oparte na pozytywnym wzmocnieniu. Inną opcją jest zainwestowanie w szkolenie z zakresu posłuszeństwa i odwołania.
- Wyprowadzaj psa na spacery na smyczy. Warto zapoznać z obowiązującymi w danym kraju lub regionie przepisami, ponieważ w niektórych miejscach na świecie prowadzenie psa na smyczy może być obowiązkowe.
Zabezpiecz dom i ogród lub podwórko
Jeśli Twój pies jest w stanie uciec z ogrodu, zainwestuj w lepsze ogrodzenie — najlepiej drewniane panele na betonowym fundamencie, który uniemożliwi sprytnemu uciekinierowi podkopy. Zastanów się też nad zamontowaniem ekranów, poprzeczek i bramek zabezpieczających, które udaremnią psu oddalanie się od domu. Zamykaj wszystkie okna i drzwi, gdy wychodzisz z domu. Pamiętaj o zamykaniu drzwi, gdy ktoś często wchodzi do domu lub z niego wychodzi.
⚠️ Weterynarze stanowczo odradzają korzystanie z tak zwanych niewidocznych ogrodzeń dla psów czy obroży elektrycznych, których zasada działania opiera się na stosowaniu impulsów elektrycznych w celu „oduczenia” psa oddalania się od domu. Wiąże się to nierozerwalnie z ryzykiem zadania psu niewyobrażalnego bólu, a z czasem może spowodować, że pies utraci do Ciebie zaufanie. Poza tym pies może gryźć, stawiać opór lub reagować agresją, próbując się bronić.
Czy jest rozsądniejsze i tańsze rozwiązanie niż budowanie wokół domu kosztownego fizycznego ogrodzenia? Tak, jest nim funkcja wirtualnej strefy dostępna w lokalizatorach Tractive. Korzystając z tej funkcji, możesz wyznaczyć „bezpieczną strefę”, w której pies może przebywać, a gdy spróbuje ją opuścić, otrzymasz powiadomienie na telefon. To świetny sposób na udaremnienie próby ucieczki lub szybkie zorientowanie się w sytuacji, gdy pies zostanie porwany przez złodzieja. Bez rażenia psa prądem. Jest to humanitarna alternatywa dla obroży elektrycznych i niewidocznych ogrodzeń.
Chroń psa przy użyciu lokalizatora Tractive GPS
Zadbaj o to, aby pies był aktywny, szczęśliwy i miał dużo rozrywek
Spójrzmy prawdzie w oczy: pies może próbować ucieczek, ponieważ się nudzi. Na szczęście jest też dobra wiadomość. Wyrwanie psa ze szponów nudy jest nie tylko łatwe, ale na dodatek przyjemne!
Oto kilka pomysłów, jak to zrobić:
- Regularnie baw się ze swoim psem i często go przytulaj.
- Urządź psu atrakcyjne miejsce do zabawy. Możesz na przykład ukryć w ogrodzie piłeczki lub zabawki, z których pies może wydobywać przysmaki. Łamigłówki i zabawy dla psów są świetnym sposobem na zadbanie o rozrywkę umysłową czworonoga.
- Skorzystaj z usług opiekuna zwierząt, który dotrzyma towarzystwa Twojemu pupilowi. (Jeszcze lepszym pomysłem jest drugi pies do towarzystwa, szczególnie w przypadku, gdy Twój pies zmaga się z lękiem separacyjnym.)
Jaki jest najskuteczniejszy sposób zapobiegania psim ucieczkom? Najważniejsza jest regularna aktywność fizyczna. W ten sposób utrzymasz psa w dobrej kondycji, a dodatkowo zadbasz o to, aby się nie nudził. Poza tym regularne spacery i zabawy to wspaniały sposób na miłe spędzenie czasu z ukochanym czworonogiem.
Najważniejszym argumentem jest jednak to, że regularna aktywność fizyczna ułatwia wczesne wykrywanie problemów zdrowotnych ulubieńca. Lekarze weterynarii zalecają nawet śledzenie codziennej aktywności psa, aby móc zauważyć jej nagłe spadki.
Korzystając z dostępnej w lokalizatorach Tractive funkcji monitorowania aktywności, możesz wyznaczać cele, aby zapewnić psu odpowiednią ilość ruchu oraz szybko zareagować w razie zauważenia u niego spadku energii.
„Bardzo łatwo jest przeoczyć zmiany w typowej aktywności kota lub psa. Na oko trudno jest twierdzić, czy pies lub kot mniej się rusza. Dlatego opracowaliśmy alerty dotyczące spadku aktywności, które są wyzwalane w przypadku znaczącego jej zmniejszenia. Takie funkcje pozwalają interweniować w sytuacji, kiedy zwierzę zmaga się z infekcją lub po prostu odczuwa ból.”
– Sebastian Raab, menedżer ds. produktów w firmie Tractive i okazjonalny opiekun zwierząt domowych
Przygotuj się na ewentualność ucieczki psa
Pomimo wszystkich wspomnianych zabezpieczeń i przygotowań Twojemu psu i tak może przydarzyć się ucieczka. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą Ci w szybszym odszukaniu ulubieńca:
- Zadbaj o to, aby pies miał zawsze obrożę z identyfikatorem z Twoim numerem telefonu. Pamiętaj o uaktualnianiu tych danych.
- Zaczipuj psa. Może to pomóc weterynarzowi lub pracownikowi schroniska dla zwierząt w zidentyfikowaniu Twojego psa po zeskanowaniu mikroczipu. Dbaj o aktualność danych powiązanych z mikroczipem w lokalnej bazie danych.
- Korzystaj z urządzenia GPS do śledzenie dla psów, aby zawsze wiedzieć, gdzie jest Twój pies i znać każdy jego krok. Mając lokalizator Tractive, możesz śledzić pozycję psa w czasie rzeczywistym, dzięki czemu wiesz, dokąd po niego pojechać.
Więcej pomysłów znajdziesz w artykule o tym, co robić, aby pies nie uciekał.
Jak uchronić psa przed zaginięciem, korzystając z lokalizatora Tractive
Właściciele psów z całego świata dbają o zdrowie i bezpieczeństwo swoich czworonogów, inwestując w ratującą życie technologię firmy Tractive, dzięki której zawsze wiedzą, gdzie znaleźć swojego psa. Dzięki dostępnej w lokalizatorze Tractive funkcji LIVE Tracking i nieograniczonemu zasięgowi wystarczy jeden rzut oka na telefon, aby sprawdzić pozycję zwierzęcia — za każdym razem.
Jednym z najbardziej przerażających momentów jest widok znikającego w oddali psa i niepewność, czy zdołasz go odnaleźć. Dobrym przykładem jest Happy, wychodzący bez smyczy golden retriever, który na pierwszej wędrówce dał drapaka do lasu. Jego opiekunka, Francesca, mimo paniki szybko włączyła dostępną w lokalizatorze Tractive funkcję LIVE Tracking i już po chwili odnalazła swojego pupila.
„Happy jest grzecznym psem i zawsze wraca. Z wyjątkiem tego jednego razu, kiedy po raz pierwszy zabrałam go w Alpy do Seiser Alm. Te górskie tereny słyną z zawiłych ścieżek i pięknej roślinności. Mac i Happy byli na spacerze ze mną i z moją rodziną, kiedy Happy się zgubił. Może pobiegł do lasu za jeleniem, trudno powiedzieć. Pewne jednak było to, że zniknął.”
Przypomniało mi się wtedy, że Happy ma przypięty lokalizator GPS. Od razu włączyłam tryb LIVE Tracking i odetchnęłam z ulgą, widząc, jak z każdym krokiem zbliżam się do miejsca, w którym jest mój piesio. Mogłam podążać jego śladem, sprawdzając drogę na telefonie, a pozycja była tak dokładna… że w końcu Happy się znalazł. Chłeptał sobie wodę z górskiego źródełka.”
– Francesca i Happy, Włochy
Przeczytaj: Opinie użytkowników lokalizatorów Tractive w serwisie Trustpilot
Podsumowanie: Dlaczego psy uciekają?
Dlaczego psy uciekają? Trudno odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie, ale powody mogą być następujące:
- Strach
- Lęk separacyjny
- Instynkt rozrodczy
- Nuda
- Instynkt łowiecki
- Nieznajome otoczenie
Powodem ucieczki bywa często połączenie kilku z tych czynników. (Bez względu na to, jak dobrze wyszkolony i jak grzeczny jest pies.)
Odpowiedzialny opiekun powinien znać najczęstsze powody, dla których psy uciekają, oraz sposoby zapobiegania takim sytuacjom. Stosując opisane środki ostrożności, możesz zadbać o to, aby Twój pies nigdy się nie zgubił. A nawet jeśli tak się zdarzy, masz niezbędne narzędzia, które pomogą Wam się odnaleźć.
Czy Twoi znajomi lub bliskie Ci osoby mają w domu psiego mistrza ucieczek? Udostępnij im ten artykuł, aby już nigdy nie musieli się martwić, że ich ulubieniec się zgubi.