Instynkt łowiecki, zwany też popędem łownym, jest u psów jednym z najczęściej występujących, a równocześnie nieprzewidywalnych zachowań naturalnych, z którymi posiadacze psów muszą sobie jakoś radzić. Prawie każdy pies ma naturalną skłonność do pewnych zachowań łowieckich, co może często utrudniać życie ich opiekunom. Obecnie większość psów nie musi polować, aby zaspokoić głód. Jednak odgłos, woń lub widok poruszającej się potencjalnej zdobyczy może wyzwolić u psa zachowania łowieckie. Przymus tropienia i ścigania jest głęboko zakorzeniony w psychice naszych czworonożnych przyjaciół, dlatego warto wiedzieć, jak sobie radzić z tymi zachowaniami. Naszym zadaniem jest pomaganie psom w spożytkowaniu drzemiącej w nich naturalnej energii oraz dbanie o ich bezpieczeństwo. Właśnie dlatego przygotowaliśmy kilka porad!

Opakowanie Tractive Lokalizator GPS dla psów

Zawsze wiedz, gdzie jest Twój pies

Śledź każdy krok w czasie rzeczywistym dzięki nieograniczonemu zasięgowi. Otrzymuj alerty, jeśli zwierzę zbytnio się oddali. Dbaj o jego kondycję dzięki funkcji monitorowania aktywności. Umożliwiaj śledzenie psa innym osobom, takim jak opiekunowie zwierząt.

Lokalizatory dla psów i kotów

Jak przejawia się instynkt łowiecki u psów?

Instynkt łowiecki to termin odnoszący się do wszelkich zachowań lub instynktów związanych z polowaniem, ściganiem i dopadaniem zwierzyny. Stopień nasilenia instynktu łowieckiego jest różny u poszczególnych psów i ich ras. Silny instynkt łowiecki decyduje o tym, że niektóre psy świetnie sprawdzają się jako psy myśliwskie lub pasterskie, a także w innych psich „zawodach”, na przykład w ratownictwie, policji lub wojsku.

Są ludzie, którzy cenią w psach ten instynkt i prowadzą ukierunkowaną hodowlę lub wykorzystują takie psy do określonych zadań. Jednak dla wielu zwykłych właścicieli psów zachowania łowieckie mogą stanowić trudne wyzwanie. Silny instynkt łowiecki występuje również u kotów.

Jakie zachowania psów są związane z instynktem łowieckim?

Instynkt łowiecki może być powodem, dla którego pies podejmuje działania lub przejawia zachowania wymienione poniżej:

 • polowanie,
 • tropienie,
 • podkradanie się,
 • pogoń,
 • zagryzanie lub pochwycenie.

Dla psa obiektem polowania mogą być różne rzeczy, na przykład liście, patyki, zabawki, piłeczki, owady i niewielkie zwierzęta żyjące w okolicy. Ponadto zachowania łowieckie objawiają się odmiennie u psów różnych ras. Pies o silnym instynkcie łowieckim pozostawiony bez nadzoru może biegać za wszystkim, co się rusza.

Pies biegnący przez pole

Które rasy psów przejawiają silny instynkt łowiecki?

Instynkt łowiecki przejawia się najsilniej u psów hodowanych do polowań lub do prac pasterskich. Są to między innymi:

 • owczarki australijskie,
 • border collie,
 • teriery,
 • psy gończe,
 • psy aportujące,
 • spaniele,
 • pointery.

Silny instynkt łowiecki mogą też jednak przejawiać psy ras innych niż myśliwskie i pasterskie, na przykład husky czy boksery.

Niektórzy przedstawiciele ras psów uwielbiających wodę nie cofną się przed czyhającym w toni niebezpieczeństwem, byle tylko schwytać ofiarę, dlatego na spacerach z tymi pieskami trzeba być gotowym na niespodziewaną kąpiel!

Z jakimi niebezpieczeństwami mogą się wiązać zachowania łowieckie u psów?

Psy przejawiające silny instynkt łowiecki, które nie zostały odpowiednio wyszkolone lub nie są pod kontrolą, mogą znaleźć się w potencjalnie niebezpiecznych sytuacjach. W związku z tym zadaniem opiekuna jest odpowiednie kontrolowanie zachowań łowieckich, aby zapewnić bezpieczeństwo zarówno samemu psu, jak i osobom oraz zwierzętom w jego otoczeniu.

Na przykład powodowany instynktem łowieckim pies może polować na jadowite zwierzęta i zabijać je lub może rzucać się w pogoń za samochodami. Koncentrując się na ofierze, może też ignorować polecenia opiekuna. W takich sytuacjach z pomocą może przyjść lokalizator Tractive GPS dla psów, dzięki któremu zawsze znajdziesz psa i sprowadzisz go do domu w razie zagrożenia.

Jak ograniczać przejawy instynktu łowieckiego u psa?

Stosując się do pewnych wskazówek i metod szkoleniowych, można ograniczyć przejawy instynktu łowieckiego u psa, a przynajmniej kontrolować to, jak się wówczas zachowuje. Naturalnego popędu biologicznego, takiego jak instynkt łowiecki, nie można całkowicie stłumić. Można jednak wyszkolić psa w celu złagodzenia i ograniczenia zachowań łowieckich.

1) Obserwuj przejawy instynktu łowieckiego u swojego psa

Każdy właściciel psa musi przede wszystkim zdać sobie sprawę, że instynkt łowiecki występuje zarówno u jego psa, jak i u innych napotykanych psów. Naucz się rozpoznawać, jak silny instynkt łowiecki ma Twój pies i w których zachowaniach się on przejawia. Dowiedz się, jak najskuteczniej zniechęcać psa do takich zachowań. Naucz się rozpoznawać, co Twój pies może uznać za ofiarę, oraz dostrzegać w otoczeniu możliwe zagrożenia. Nie zapominaj też o tym, że u innych psów, które może napotkać Twój pies, ten instynkt może przejawiać się jeszcze silniej.

2) Odwracaj uwagę psa od „zwierzyny”

Wyrób sobie nawyk obserwowania otoczenia pod kątem możliwej „zwierzyny” na codziennych spacerach oraz w czasie zabaw z psem. Jeśli pies zauważy „zwierzynę” i zacznie polować, tropić ją lub ścigać, nie krzycz na niego ani go nie karć. Mogłoby to dodatkowo pobudzić psa, a nawet zachęcić go do pościgu. Postaraj się raczej zająć czymś psa i odwrócić jego uwagę od obiektu polowania. Utrzymuj z psem kontakt wzrokowy, aby ułatwić mu skoncentrowanie się na Tobie lub na czynności zamiast na potencjalnej zdobyczy.

duży brązowy pies siedzący za pniem drzewa w lesie i patrzący przed siebie

3) Zastosuj pozytywne wzmocnienie

Jeśli Twój pies dobrze zareaguje w opisanej wyżej sytuacji i uda Ci się odwrócić jego uwagę od ofiary, nagrodź go smakołykami za „dobre” zachowanie lub zastosuj inną metodę pozytywnego wzmocnienia. W taki właśnie sposób możesz wyrobić u psa nawyk wykonywania Twoich poleceń zamiast podążania za instynktem łowieckim.

4) Pamiętaj, aby nie zachęcać psa do zachowań łowieckich

Pamiętaj, aby nie wzmacniać tego rodzaju zachowań u młodego psa lub szczenięcia, jeśli nie planujesz korzystania z nich.

Nie zachęcaj szczeniaka do pogoni za innymi zwierzętami, kiedy chcesz, żeby pobiegał (w ramach ćwiczeń). Spodoba mu się to i umocni się jako zachowanie nawykowe.

Pies nie będzie rozumieć różnicy między pogonią za poruszającym się obiektem na podwórku, a pogonią za czymś, co zobaczy po drugiej stronie drogi. Może to stanowić poważne zagrożenie dla niego samego, jak i innych, na przykład jeśli będzie biegać za ludźmi na rowerach, za pojazdami lub za zwierzętami po drugiej stronie ulicy.

5) Wyszkol psa, aby reagował na przywołanie

Niezależnie od tego, czy planujesz wykorzystać jakoś instynkt łowiecki swojego psa, reagowanie na przywołanie jest jedną z najważniejszych umiejętności, jakie powinien opanować szczeniak. Zapisz się z psem na szkolenie posłuszeństwa, gdy jest młody. Jedną z pierwszych oraz istotnych umiejętności, jakie opanujesz, będzie skupianie na sobie uwagi psa. Niezawodne przywołanie może uratować Twojemu psu życie i stanowi podstawę wychowania zarówno w przypadku zwykłego domowego ulubieńca, jak i psa myśliwskiego (jeśli chcesz zabierać psa na polowania).

Psy, które reagują szybko i niezawodnie na przywołanie, mogą cieszyć się wolnością niedostępną dla innych psów. Mogą bawić się w parku, chodzić bez smyczy i unikają kłopotów w większości sytuacji.

6) Zachęcaj psa do spacerów bez smyczy i innej zdrowej aktywności

Zadbaj o to, aby pies był wystarczająco aktywny w innym zakresie niż łowiectwo, takim jak spacerowanie lub bieganie bez smyczy, pływanie, wspinanie się, kopanie czy szukanie przysmaków. Upewnij się tylko, że kondycja fizyczna szczeniaka jest odpowiednio dobrana do aktywności fizycznej.

Jeśli spacerujesz z psem bez smyczy, wybieraj miejsca i pory, w których rzadko można spotkać zwierzynę. Większość zwierząt łownych jest aktywna o zmierzchu i o świcie, dlatego staraj się unikać wyprowadzania psa o tych porach! Najlepiej robić to w ciągu dnia. Jeśli Twój pies lubi biegać za samochodami, wybieraj na spacery miejsca odległe od dróg.

7) Śledź pozycję psa za pomocą lokalizatora GPS

Na wiele rzeczy można się przygotować, jednak nie zawsze udaje się zapanować nad psim instynktem łowieckim. Twój ulubieniec może uciec, zgubić się lub odbiec bardzo daleko w pogoni za zwierzyną. Jeśli nie chcesz czuć się bezradnie w takiej sytuacji, możesz wziąć sprawy w swoje ręce i zadbać o bezpieczeństwo psa, aby zawsze wiedzieć, gdzie się znajduje, dzięki lokalizatorowi GPS.

Niewielki, wodoodporny lokalizator GPS dla psów jest dostępny w większości krajów na całym świecie w przystępnej cenie wynoszącej około 250–350 złotych. Jego zasięg jest nieograniczony i można go z łatwością przymocować do dowolnej psiej obroży lub szelek. Ponadto korzystając z aplikacji towarzyszącej, możesz ustalać pozycję psa w czasie rzeczywistym w dowolnej chwili i miejscu. Tutaj dowiesz się więcej o popularnym lokalizatorze GPS dla psów.

Mamy nadzieję, że dzięki tym informacjom będziesz w stanie skuteczniej radzić sobie z instynktem łowieckim Twojego ukochanego czworonoga! Jeszcze dziś udostępnij ten post innym posiadaczom psów, aby rozpowszechniać wiedzę na temat psiego instynktu łowieckiego.