Koty wychodzące zazwyczaj łatwo adaptują się do dowolnej pogody. Jednak w bardziej mroźne, zimowe dni mogą one potrzebować pomocy swoich ludzkich przyjaciół. Suche schronienie i dodatkowa porcja jedzenia mogą pomóc kotu przetrwać najcięższy okres. W tym artykule omówimy wszystko, co należy wiedzieć na temat opieki nad kotem wychodzącym w zimie oraz sposoby ochrony naszych kocich przyjaciół podczas najchłodniejszej pory roku.

Wiedz, dokąd chadza Twój kot

Uzyskuj informacje o jego pozycji w czasie rzeczywistym, bez względu na to, gdzie się znajdzie. Otrzymuj alerty, kiedy zbytnio oddali się od domu. Dowiaduj się, gdzie przebywał i odkryj jego ulubione miejsca oraz pozwól innym wspólnie śledzić zwierzę.

Odkryj lokalizatory GPS dla kotów

Czy kot może przetrwać zimę na dworze?

Koty wychodzące cały rok na dwór porastają grubą warstwą sierści w miarę zbliżania się zimy. Taki kot prawdopodobnie umie zadbać o zapewnienie sobie ciepłego, suchego schronienia i możliwości przetrwania, gdy spadnie temperatura — może to być wnęka chroniąca przed aurą, sąsiad pozostawiający kotu jedzenie czy miejsce bogate w gryzonie, które można upolować.

Samo przetrwanie na dworze w zimie to nie wszystko — inną kwestią jest zachowania zdrowia i sił. Możesz ułatwić kotu wychodzącemu życie, zapewniając mu schronienie, większą ilość jedzenia i niezamarzniętą wodę, kiedy temperatura na dworze znacznie spadnie. 

W jakiej temperaturze kot jest w stanie przetrwać na dworze?

Specjaliści są zgodni, że zewnętrzne temperatury poniżej 0 stopni Celsjusza mogą być niebezpieczne dla kotów, jeśli nie dysponują one odpowiednim schronieniem. Na mrozie kot jest narażony na hipotermię i odmrożenia, co zagraża jego życiu.

Kot domowy, który wychodzi na dwór tylko czasami, nie będzie w stanie znieść temperatury poniżej zera dłużej niż kilka minut. Takich kotów nie należy wypuszczać z domu, jeśli temperatura na dworze spadnie poniżej 7 stopni Celsjusza, tak na wszelki wypadek.

kot bengalski spacerujący w śniegu

Wpuść kota do domu

Najlepszym sposobem ochrony kota przed niską temperaturą jest sprowadzenie go do domu, gdzie nie tylko będzie mu ciepło i przytulnie, lecz również będzie tam miał wystarczająco dużo jedzenia, wody i pieszczot. W przypadku kotów domowych nie będzie to problemem. 

Jeśli masz kota, który przebywa zarówno w domu, jak i na zewnątrz, wpuszczaj go z powrotem na noc, kiedy panują najniższe temperatury. Pamiętaj, aby również podczas dnia kot mógł się schować w komórce, szopie czy specjalnym schronieniu, aby uchronić się przed pogodą. 

Jeżeli opiekujesz się kotem, który cały czas przebywa na dworze, dzikim lub bezpańskim, niezwykle ważne jest zapewnienie mu schronienia, a także niezamarzniętej wody i suchej karmy. Pamiętaj, że wiele zwierząt, na które polują koty wychodzące, takie jak myszy i inne gryzonie, spędza zimę w różnych kryjówkach, ograniczając kotu możliwości zdobycia pożywienia.

Zapewnij kotu ciepłe, suche schronienie

Jeśli wpuszczenie kota do domu nie wchodzi w grę, możesz dla niego zbudować proste schronienie, aby miał ciepły, suchy i bezpieczny przytułek na całą zimę. Tego typu konstrukcje sprawdzą się również w przypadku bezpańskich lub dzikich kotów, które mieszkają w Twojej okolicy.

Budowa lub zakup kociego schronienia: co będzie najlepsze?

Możesz zbudować stałe schronienie z drewna, podobne do psiej budy; plany łatwo znajdziesz w Internecie. Możesz także kupić gotowe schronienie lub zestaw do złożenia w jednym z wielu sklepów online.

Kot wychodzący, który poszukuje zimowego schronienia, nie będzie wybredny. Jednak warto zadbać o wygląd takiej konstrukcji, na przykład pokryć ją wzorem kamuflażu lub ukryć wśród drzew w lesie czy okolicznych krzewów — Twoi sąsiedzi na pewno to docenią.

Najtańszym domowym sposobem na stworzenie schronienia dla kota jest zbudowanie go ze starego, plastikowego pojemnika. Użyj ostrego noża, aby wyciąć w przedniej i tylnej ścianie kwadratowe otwory o rozmiarach mniej więcej 15 do 20 cm — wystarczająco duże, aby kot mógł przez nie przejść, lecz w miarę małe, aby do wnętrza nie dostawało się nimi zimne powietrze. Umieszczenie w otworze gumowej osłony zapewni jeszcze lepszą ochronę. Zadbaj tylko o to, aby nie utrudniała ona kotu wchodzenia do pojemnika i jego opuszczania 

Dlaczego jest potrzebny drugi otwór w tylnej części schronienia? Jeśli do środka dostanie się jakiś intruz, na przykład dzikie zwierzę, kot będzie miał możliwość szybkiej ucieczki. 

Solidnie przymocuj pokrywę do pojemnika za pomocą taśmy klejącej lub uszczelki w płynie. Ustaw schronienie na palecie, kilku deskach lub cegłach, aby nie stało bezpośrednio na zimnym, wilgotnym gruncie. Umieszczenie go na wysokości kilkunastu centymetrów na ziemią zapewni odpowiednią izolację, jak również zapobiegnie przedostawaniu się do środka śniegu lub deszczówki.

Dlaczego w przypadku schronienia dla kota rozmiar ma znaczenie?

Jeśli nie planujesz wyposażyć schronienia w elektryczny grzejnik, pamiętaj, aby nie było ono zbyt duże, ponieważ jedynym źródłem ciepła będzie wtedy sam kot.

W niewielkim schronieniu ciało kota bardzo szybko ogrzeje całą przestrzeń. Jeśli schronienie będzie za duże, ciepło ciała rozproszy się w dużej przestrzeni i kot nie będzie w stanie się ogrzać. Pamiętaj tylko, aby zapewnić wystarczająco dużo przestrzeni, aby wewnątrz kot mógł swobodnie wstać i obrócić się.

Co umieścić w schronieniu dla kota wychodzącego?

Głównym zadaniem schronienia dla kota jest zapewnienie zwierzęciu ochrony przed zimnem, deszczem i śniegiem. Nie umieszczaj w środku jedzenia; zamiast tego umieść je w zadaszonym karmniku. Jedzenie może przyciągnąć niechcianych gości stanowiących zagrożenie dla kota.

Podłogę schronienia najlepiej wymościć słomą. Pochłania ona wilgoć, a kot może się w niej zagrzebać, aby się ogrzać. Słoma i siano to nie to samo! Siano pleśnieje i nie izoluje tak skutecznie jak słoma. Pamiętaj, aby regularnie wymieniać słomę przez całą zimę.

Uszczelnij schronienie, aby zabezpieczyć je przed wilgocią i zimnem

Nie wkładaj do środka ręczników ani koców, gdyż odbiorą one kotu ciepło zamiast go chronić. Ręczniki i koce także łatwo nasiąkają wodą, co przyczyni się do stworzenia wilgotnego, chłodnego środowiska.

Uszczelnij wszystkie spawy i zatkaj otwory, aby do środka nie dostawały się deszczówka i śnieg; możesz do tego użyć środka typu „uszczelka w płynie” lub wodoodpornej taśmy klejącej. Jeśli pokrywa pojemnika nie chce się trzymać lub całe schronienie jest lekkie i mogłoby się przewrócić lub przesunąć wskutek działania wiatru, umieść na jego dachu cegły lub kamienie, aby utrzymać konstrukcję na miejscu. Sprawdź kondycję schronienia po ulewnym deszczu lub śnieżnej nawałnicy, aby upewnić się, że środek jest suchy, a przez otwory wejściowe nie przedostała się wilgoć. 

Zapewnij kotu dużo ciepłego jedzenia i wody

Przy bardzo niskiej temperaturze jedzenie i woda pozostawiane kotu są narażone na zamarznięcie. Jeśli nie chcesz zmieniać jedzenia i wody na świeże kilka razy dziennie, rozważ inwestycję w podgrzewane miski

Ile jedzenia należy dawać kotu w zimie?

Koty spędzające w zimie większość czasu na dworze potrzebują dodatkowego jedzenia, gdyż zużywają energię na ogrzanie swojego ciała, dlatego zwiększ porcje pożywienia. Jeśli kot lubi polować, pamiętaj, że gryzonie zazwyczaj stanowiące jego zdobycz w zimie przebywają w swoich kryjówkach i trudno je złapać.

Jedzenie dla kotów z puszki szybko zamarza, jeśli na dworze jest bardzo zimno. Rozważ użycie suchej karmy i pamiętaj, aby było jej dużo! Twój kot Ci za to podziękuje.

Gdzie umieścić jedzenie i wodę?

Jedzenie i woda powinny znajdować się w miejscu, gdzie kot wychodzący spędza najwięcej czasu. Ponieważ codziennie będzie trzeba zapewniać mu pożywienie i wodę, wybierz wygodne dla siebie miejsce. Na pewno wolisz uniknąć brodzenia w głębokim śniegu lub błocie! Dobrym rozwiązaniem jest zadaszony karmnik. Dzięki temu do jedzenia nie będzie padać deszcz ani śnieg, a kot poczuje się nieco swobodniej.

Jak zapobiegać zamarzaniu jedzenia i wody dla kota wychodzącego?

Zamarzaniu wody i jedzenia z puszki zapobiegają ogrzewane miski. Takie naczynia podłącza się do gniazdka elektrycznego, więc musisz zadbać o odpowiednie zabezpieczenie prowadzącego do nich kabla i wtyczki. Najlepiej umieścić ogrzewane miski na jedzenie i wodę na werandzie (jeśli nie masz nic przeciwko temu, aby blisko Twojego domu przebywały różne dzikie stworzenia). 

Jeśli zdecydujesz się użyć nieogrzewanych misek, pamiętaj, że woda zazwyczaj szybciej zamarza w stalowych naczyniach niż w plastikowych. Niektóre miski z plastiku są giętkie, więc można je wyginać, aby łatwo usunąć z nich lód. 

Śledź kocie przygody w zimie za pomocą lokalizatora GPS dla kotów

Innym narzędziem pozwalającym zapewnić kotu odpowiednią opiekę w zimie jest lokalizator GPS dla kotów. Dzięki niemu możesz śledzić kocie przygody i pozycję zwierzęcia, sprawdzać, jak długo przebywa na dworze i jak bardzo oddala się od domu. Kiedy kot się dobrze bawi, ty cieszysz się spokojem ducha, wiedząc, że zawsze będziesz w stanie znaleźć swojego futrzanego przyjaciela.

Oto co pewien właściciel kota, Rickard, ma do powiedzenia na temat swoich doświadczeń z lokalizatorem Tractive GPS:

Niedawno zaczęliśmy wypuszczać Louiego samego na zewnątrz. Zawsze nosił lokalizator Tractive dla kotów, abyśmy nie musieli się o niego martwić. Śledziliśmy go codziennie, widząc, że coraz bardziej oddala się od domu. Zawsze wracał przed zmrokiem, jednak czasami musieliśmy po niego chodzić, kierując się wskazówkami lokalizatora. Pewnego wieczoru zaczęliśmy się martwić — według wskazań urządzenia od kilku godzin przebywał w tym samym miejscu. Robiło się już ciemno, więc w końcu poszliśmy po niego. Lokalizator poprowadził nas około kilometra wzdłuż drogi. Przeszukaliśmy ten obszar, lecz Louiego nigdzie nie było. Zaczęliśmy przeszukiwać krzaki, równocześnie szukając go na większym obszarze. W końcu udało nam się znaleźć Louiego — siedział na wierzchołku drzewa dokładnie w miejscu, które wskazał lokalizator. Utknął na wysokości 6–7 metrów na ziemią i wydawało się, że boi się wydać najcichszy nawet dźwięk. Po rozmowie z właścicielami terenu okazało się, że widzieli Louiego podczas dnia; odgonił go ich owczarek niemiecki. Pożyczyliśmy od nich drabinę i po dosyć karkołomnej wspinaczce zdjęliśmy Louiego z drzewa i bezpiecznie sprowadziliśmy go do domu. Lokalizator już raz uratował mu życie i mógłby to zrobić ponownie.

dwa szare koty przytulone do siebie na krześle
Louie bezpieczny w domu, ze swoim najlepszym przyjacielem Baloo

Czym różnią się koty bezpańskie, dzikie i wychodzące?

Często możesz obserwować różne koty przebywające na dworze. Niektórzy wielbiciele tych zwierząt opiekują się również bezpańskimi i dzikimi kotami — które nazywają „wspólnymi” lub „osiedlowymi” — zapewniając im wodę, pożywienie i schronienie przez cały rok. 

Bez względu na to, czy chodzi o koty dzikie, bezpańskie lub wychodzące, to nadal zwierzęta domowe i członkowie tego samego gatunku, Felis catus. Należy pamiętać, że bezpańskie lub dzikie koty mogły mieć różne doświadczenia w kontaktach z ludźmi, więc nie oczekuj zbytniej interakcji z nimi. Miej również świadomość, że Twój kot wychodzący, który lubi badać okolicę, może natknąć się na koty bezpańskie lub dzikie. 

Czym różnią się koty bezpańskie, dzikie i wychodzące? Wieloma kotami wychodzącymi ktoś się opiekuje i mają one częsty kontakt z człowiekiem. Na przykład mogą być regularnie karmione, mieć zapewnioną opiekę weterynaryjną, czy wychodzić na dwór tylko na jakiś czas podczas dnia lub w nocy. Można powiedzieć, że takie koty mają swoją bezpieczną „domową bazę”. 

Bezpańskie koty przez jakąś część życia mieszkały w domu, mając regularny kontakt z ludźmi, lecz go opuściły lub zostały porzucone. Nie kontaktują się już z ludźmi. Ze względu na wcześniejsze przyzwyczajenia bezpańskie koty mogą zbliżać się do człowieka lub domów podczas dnia. Prawdopodobne jest również, że przyjmą jedzenie lub schronienie w pobliżu ludzi.

Dzikie koty nigdy nie miały kontaktu z ludźmi lub był on ograniczony do minimum. Takie koty często boją się ludzi i nie szukają z nimi interakcji. Zazwyczaj są aktywne tylko w nocy. Dzikie koty bardzo rzadko są wysterylizowane, dlatego są celem wielu programów ich wyłapywania, sterylizacji i wypuszczania, które służą polepszaniu standardu życia takich zwierząt i ograniczeniu ich populacji.

Każdego z wymienionych kotów mogą zainteresować udogodnienia, które umieścisz na dworze dla swojego kota, takie jak schronienie, jedzenie czy woda. Zawsze pamiętaj, że wędrujące po dworze koty mają różne osobowości i są w różnym stopniu przyzwyczajone do ludzi.

kot o jasnobrązowej sierści na ośnieżonej gałęzi sosny w zimie

Wskazówki dotyczące opieki nad bezpańskimi kotami w zimie

Oto kilka wskazówek przydatnych, jeśli chcesz pomóc bezpańskim kotom z okolicy:

  • Zanim wsiądziesz do samochodu, głośno popukaj w maskę, aby sprawdzić, czy kot nie ukrył się pod pojazdem lub w komorze silnika, poszukując ciepłego miejsca. Obejrzyj również nadkola, gdyż często chowają się w nich kocięta.
  • Sprawdź, czy z samochodu nie wycieka płyn chłodniczy, ponieważ może on być toksyczny, jeśli kot wyliże swoje łapy po przejściu przez jego kałużę. Jeśli używasz płynów zapobiegających zamarzaniu, przechowuj je w miejscu poza zasięgiem kota.
  • Staraj się nie używać środków chemicznych powodujących odmarzanie na podjeździe do domu czy innych utwardzonych powierzchniach. Tego typu substancje mogą być toksyczne, jeśli kot przejdzie po takiej powierzchni, a następnie wyliże swoje łapy. 

Jak nakłonić dzikiego lub bezpańskiego kota do skorzystania ze schronienia lub karmnika?

Dzikie i bezpańskie koty mogą niechętnie podchodzić do domu lub korzystać ze zorganizowanego dla nich schronienia. Umieszczaj te konstrukcje w pewnej odległości od domu, lecz wystarczająco blisko, aby łatwo móc je regularnie kontrolować. Wystaw kilka schronień, aby koty mogły wybrać najbardziej im odpowiadające lub zyskać więcej prywatności, jeśli z innych korzystają już inne zwierzęta.

Nakłoń kota do skorzystania ze schronienia, rozsiewając tam nieco kocimiętki lub kładąc smakołyki w pobliżu wejścia. 

Jeżeli kot nie chce korzystać z ustawionego schronienia, postaraj się znaleźć jego legowisko — często będzie to miejsce pod werandą czy kąt w szopie – i uczynić je przytulniejszym, wymoszczając je słomą, na której kot będzie mógł spać.

Uczyń opiekę nad kotem częścią swojej zimowej rutyny

Życie na dworze wśród kaprysów aury może stanowić wyzwanie nawet dla kotów o dużych zdolnościach adaptacji. Możesz pomóc kotom wychodzącym przetrwać zimę, regularnie zapewniając im jedzenie, wodę i schronienie, dzięki czemu zachowają zdrowie i dobre samopoczucie.