Jeśli masz zwierzę domowe, prawdopodobnie obił Ci się o uszy termin „mikroczip dla psów”. Jest to wszczepiany zwierzęciu mikroukład zawierający informacje na jego temat, dzięki którym weterynarz lub pracownik schroniska może się z Tobą skontaktować. Przynosi to wymierne korzyści, dlatego każdy właściciel zwierzęcia powinien rozważyć zaczipowanie ulubieńca — zresztą w wielu krajach świata to rozwiązanie jest wymagane prawem.

W tym artykule dowiesz się wszystkiego na temat czipowania psów, między innymi poznasz procedurę zabiegu, koszty i potencjalne ryzyko, jak również korzyści z jego przeprowadzenia. Omówimy także różnice między mikroczipem a lokalizatorem GPS i powiemy, dlaczego warto korzystać z obu urządzeń w celu zapewnienia bezpieczeństwa Twojemu ulubieńcowi.

Czym są mikroczipy dla psów i jak działają?

Mikroczip dla psów to wszczepiany układ elektroniczny wielkości ziarenka ryżu umieszczany pod skórą zwierzęcia, który umożliwia jego stałą identyfikację. Jest to istotna funkcja, ponieważ mimo przydatności obroży z identyfikatorem informacja taka może odpaść lub stać się nieczytelna.

Jeśli Twój pies ucieknie, po czym znajdzie go jakaś obca osoba i przyprowadzi do weterynarza, lecznicy dla zwierząt lub schroniska, personel takiego ośrodka może użyć specjalnego skanera w celu odczytania identyfikatora z mikroczipu, a następnie wyszukania go w dedykowanej bazie danych i zidentyfikowania właściciela.

weterynarz wszczepiający psu mikroczip

Dlatego warto pamiętać o aktualizowaniu danych w bazie — jeśli Twój zwierzak zaginie, w każdej chwili możesz otrzymać telefon od weterynarza lub ze schroniska, że się znalazł!

Z tego powodu wielu weterynarzy, agencji adopcyjnych i schronisk zaleca czipowanie zwierząt. Takie wszczepy uważa się za niezwykle użyteczne narzędzie dla właścicieli, nie tylko psów, lecz również kotów.

niebieska ikona informacyjna

Według badań z 2017 r. przeprowadzonych przez Brytyjskie Towarzystwo Weterynaryjne 50% bezpańskich psów nie można było połączyć z ich rodzinami ze względu na brak mikroczipu lub obroży z identyfikatorem, a 44% wpisów w bazie było nieaktualnych1.

⚠️ Pewnie domyślasz się, że wspomniana wyżej sytuacja to najlepszy scenariusz w przypadku zaginięcia Twojego ulubieńca. Obca osoba, która złapała psa, może równie dobrze okazać się porywaczem, szczególnie że takie przestępstwa są coraz powszechniejsze.

Na szczęście dzięki lokalizatorowi GPS dla psów możesz śledzić ruchy zwierzęcia w czasie rzeczywistym i natychmiast je znaleźć.

Dlaczego warto rozważyć użycie lokalizatora GPS oprócz mikroczipu

beagle Kathy uratowana przed porwaniem dzięki lokalizatorowi Tractive GPS

Chcielibyśmy przytoczyć historię Kathy, suczki rasy beagle chodzącej bez smyczy, która właśnie odbywała szkolenie dla psów myśliwskich. Jej opiekun śledził jej pozycję za pomocą lokalizatora Tractive GPS, kiedy zauważył, że nagle zaczęła poruszać się z wielką prędkością poza wyznaczonym terenem!

Z tych ruchów natychmiast zorientował się, że Kathy została porwana i przestępcy odjeżdżają z nią samochodem.

Nie spuszczając jej z oka dzięki trybowi LIVE lokalizatora Tractive, powiadomił policję i po dwugodzinnym pościgu Kathy znalazła się z powrotem w jego ramionach, cała i bezpieczna.

Nie wszystkie psy mają tyle szczęścia, dlatego użycie lokalizatora GPS w połączeniu z mikroczipem to doskonałe rozwiązanie zapewniające zwierzęciu bezpieczeństwo.

opakowanie lokalizatora Tractive GPS dla psów

Zawsze wiedz, gdzie jest Twój pies

Szybko sprawdzaj, jak się miewa, dzięki wskaźnikowi zdrowia i dowiaduj się, czy przejawia wystarczającą aktywność fizyczną. Śledź sen i wcześnie wykrywaj potencjalne problemy zdrowotne.

Kup teraz

Z lokalizatorem Tractive GPS dla psów otrzymujesz klipsy pozwalające na bezpieczne zamocowanie urządzenia do psiej obroży — nie jest konieczne wszczepianie urządzenia zwierzęciu. Mikroczip działa inaczej, dlatego możesz zastanawiać się, gdzie weterynarz go umieszcza.

Gdzie wszczepia się mikroczipy psom?

Zazwyczaj mikroczip wszczepia się psu między łopatkami w pobliżu kręgosłupa. Wybór odpowiedniego miejsca ma znaczenie, ponieważ czip nie powinien się zbytnio przemieszczać pod skórą zwierzęcia.

weterynarz w klinice wszczepiający psu mikroczip

Często zadawane pytania dotyczące mikroczipów dla psów: w jaki sposób weterynarze czipują zwierzęta?

Wielu właścicieli zwierząt zastanawia się, jak wygląda procedura wszczepienia psu mikroczipu. Dobra wiadomość jest taka, że jest ona relatywnie prosta, niedroga i bezbolesna. Składają się na nią następujące etapy:

 • Weryfikacja. Przed wyjęciem sterylnego mikroczipu z opakowania weterynarz powinien go zeskanować w celu sprawdzenia, czy zapisany w nim kod pasuje do kodu na etykiecie opakowania.
 • Przygotowanie do wszczepienia. Mikroczip zostaje umieszczony w specjalnej strzykawce służącej do czipowania zwierząt.
 • Ustawienie. Weterynarz ustawia psa w pozycji umożliwiającej wszczepienie, stojącej lub leżącej. Mikroczip zazwyczaj umieszcza się między łopatkami psa w pobliżu kręgosłupa.
 • Wstrzyknięcie. Po uniesieniu kawałka luźnej skóry zostaje ona nakłuta igłą, po czym weterynarz naciska tłok strzykawki, umieszczając mikroczip w tkance psa.
 • Skanowanie. Czip zostaje zeskanowany w celu upewnienia się, że można go odczytywać.
 • Rejestracja. Po wszczepieniu mikroczipu trzeba zarejestrować psa oraz dane osobowe i kontaktowe właściciela w dedykowanej bazie danych. Weterynarz przekaże Ci potrzebne informacje oraz poinformuje o opłatach, które należy wnieść.
grafika z różowym wykrzyknikiem

Uwaga: Bez umieszczenia informacji identyfikacyjnych i kontaktowych w bazie danych wszczepianie mikroczipu mija się w celem, ponieważ nie będzie można go przypisać do jakiejkolwiek osoby.

Jak długo trwa zaczipowanie zwierzęcia?

Procedura czipowania psa jest szybka i prosta — zazwyczaj trwa maksymalnie 10 minut!2

weterynarze ustawiający psa we właściwej pozycji do wszczepienia mikroczipu

Ile kosztuje zaczipowanie zwierzęcia?

W Polsce koszt wszczepienia mikroczipu to zazwyczaj około 50–150 zł, jednak może on być wyższy. W Wielkiej Brytanii kosztuje to od 10–15 GBP3, natomiast w Stanach Zjednoczonych średnio 25–70 USD, w zależności od weterynarza. Opłata obejmuje zarówno sam zabieg wszczepienia, jak i rejestrację w dedykowanej bazie danych zwierząt domowych. Weterynarze zazwyczaj mają najlepsze kwalifikacje do przeprowadzenia tej procedury, jednak czasami oferują ją również niektórzy psi fryzjerzy czy opiekunowie zwierząt.

Gdzie można zaczipować psa?

Najlepszym miejscem do przeprowadzenia procedury jest wybrana klinika weterynaryjna. Czasami takie usługi oferują również duże sklepy z artykułami dla zwierząt, takie jak PetSmart czy Petco.

weterynarz ze skanerem do wykrywania i odczytywania mikroczipów

W niektórych krajach czipowanie psów jest wymagane prawem, na przykład w Wielkiej Brytanii, gdzie można skorzystać z usług określonych organizacji, aby nie ponosić żadnych kosztów:

W Stanach Zjednoczonych można zrobić to tanio lub bezpłatnie w lokalnym schronisku lub skorzystać z usług poniższych organizacji:

 • Niektóre stowarzyszenia, takie jak American Kennel Club (AKC), prowadzą mobilne kliniki świadczące usługi czipowania psów za niewielką opłatą.
 • Inne organizacje non profit, takie jak Michelsen Found Animals Foundation, pomagają znaleźć pobliskiego weterynarza, który wszczepi mikroczip Twojemu ulubieńcowi.
 • Istnieją także społecznościowe kliniki pozwalające zaczipować psa, które stanowią jedno z tańszych rozwiązań w tym zakresie.

Gdzie można zeskanować mikroczip wszczepiony psu?

Mikroczip wszczepiony psu można zeskanować u weterynarza, w klinice lub w schronisku dla zwierząt, w większości placówek organizacji opieki nad zwierzętami, jak również w niektórych dużych sklepach z artykułami dla zwierząt, takich jak PetSmart. Zazwyczaj informacje o świadczonych usługach odczytywania danych z mikroczipów i ich cenie uzyskasz telefonicznie.

Czy wszczepienie mikroczipu boli? Czy to bezpieczne dla psa?

Wszczepienie psu mikroczipu to bezpieczna, nieszkodliwa i relatywnie bezbolesna procedura, dlatego możesz poddać jej swojego ulubieńca bez wyrzutów sumienia. Proces ten można porównać do piercingu u ludzi — następuje szybkie ukłucie i to wszystko. Ponieważ zabieg jest szybki i prosty, nie są wymagane leki przeciwbólowe ani znieczulenie.

Według badań specjalistów z placówki Johnson Animal Clinic na ponad cztery miliony zwierząt, którym wszczepiono mikroczipy, odnotowano zaledwie 391 reakcji niepożądanych4, z których większość polegała na wystąpieniu pod skórą niewielkiego guzka w miejscu wszczepienia.

Wystąpienie efektów ubocznych takiego zabiegu u psa jest bardzo mało prawdopodobne.

niebieska strzykawka służąca do czipowania psów

Czy warto zaczipować psa?

Zazwyczaj warto zaczipować psa, ponieważ postępujesz wtedy odpowiedzialnie jako opiekun zwierzęcia. Co ważniejsze, w niektórych miejscach może to być wymagane prawem, między innymi w większości krajów UE, w Australii, Nowej Zelandii i Wielkiej Brytania, jak i wielu stanach USA5, takich jak Kalifornia, Nowy Jork czy Floryda.

Hawaje były pierwszym stanem, w którym już w 2021 r. wprowadzono wymóg czipowania psów. Podobnie w Wielkiej Brytanii należy zaczipować psa przed ukończeniem przez niego 8 tygodnia życia; w przeciwnym razie jego właścicielowi grozi grzywna w wysokości do 500 GBP6. Pamiętaj, aby sprawdzić, czy podobne przepisy obowiązują w Twoim miejscu zamieszkania.

Pamiętaj, że mikroczip to stałe rozwiązanie umożliwiające identyfikację psa. Psy wałęsające się bez opieki są zazwyczaj wyłapywane przez odpowiednie służby lub przyprowadzane do schroniska, gdzie personel skanuje czip w celu ustalenia właściciela zwierzęcia i skontaktowania się z nim.

Szanse na odzyskanie psa znacząco rosną, jeśli wszczepiono mu mikroczip (o ile pamiętasz o aktualizowaniu swoich danych kontaktowych).

kobieta z psem w ramionach

Jeśli nie wszczepisz psu mikroczipu, a zwierzę zaginie, bardzo możliwe, że już nigdy go nie zobaczysz. Podobnie stanie się, gdy ktoś znajdzie Twojego psa, lecz nie będzie mieć możliwości skontaktowania się z Tobą. Znalezione psy pozbawione opiekuna mogą zostać adoptowane lub, co gorsza, poddane eutanazji.

Zastosowanie mikroczipów znacząco zwiększa szanse odzyskania pupila przez właściciela, dzięki czemu można uniknąć niepotrzebnej eutanazji takich zwierząt.

– dr Gary Michelson, założyciel organizacji Michelson Found Animals Foundation7

Lista producentów mikroczipów dla zwierząt

Istnieje wielu producentów mikroczipów, jak również rejestrów i baz danych, między innymi:

 • 24 Pet Watch
 • AKC Reunite
 • AVID FriendChip 
 • Banfield
 • BuddyID™
 • Free Pet Chip Registry (911PetChip)
 • Furreka
 • Home Again 
 • InfoPET
 • Microfindr / Datamars
 • Nanochip ID Inc.
 • Peeva
 • Petidco (AVIDCanada)
 • PetKey
 • Pet Link
 • RESQ
 • Smart Tag
 • Save This Life

Jeśli masz tylko numer identyfikacyjny czipu, w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie możesz skorzystać z witryny petmicrochiplookup.org w celu sprawdzenia, w której bazie danych zarejestrowano Twoje zwierzę.

Czy można usunąć mikroczip wszczepiony psu?

Mikroczipy wszczepia się psom na stałe, jednak w określonych okolicznościach jest możliwe ich usunięcie. Wymaga to przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego, często w narkozie. Niektórzy właściciele psów obawiają się, że pies może zachorować na raka i dlatego decydują się na usunięcie mikroczipu.

Uznane instytucje, takie jak Amerykańskie Stowarzyszenie Lekarzy Weterynarii, odradzają usuwanie mikroczipów7. Nie tylko z powodu konieczności wykonania złożonej procedury, lecz również ze względu na niezwykle małe prawdopodobieństwo spowodowania raka. Ponadto korzyści ze stosowania mikroczipu zdecydowanie przewyższają potencjalne ryzyko.

⚠️ Jeśli pies zostanie porwany, złodziej może go zranić, próbując usunąć mikroczip lub inne cechy umożliwiające identyfikację zwierzęcia. Dlatego zawsze zalecamy korzystanie z lokalizatora GPS w połączeniu z mikroczipem, gdyż w ten sposób możesz śledzić psa w czasie rzeczywistym, chroniąc go przed atakiem i obrażeniami.

Odkryj Tractive GPS

Czy można śledzić psa za pomocą mikroczipu?

Panuje błędne mniemanie, że zaczipowanie psa umożliwia jego śledzenie za pośrednictwem systemu GPS. To jednak nieprawda: mikroczipy umożliwiają wyłącznie identyfikację psa, a nie ustalanie jego pozycji. Czipy są wielkości ziarnka ryżu — to za mało, aby pomieścić komponenty składające się na lokalizator GPS.

Mikroczip pozwala zidentyfikować psa, który zaginie i zostanie znaleziony, jednak jedynym sposobem na śledzenie psa w czasie rzeczywistym jest użycie dedykowanego lokalizatora GPS dla psów, takiego jak Tractive GPS.

ilustracja przedstawiająca dwa psy: jeden z mikroczipem, drugi z lokalizatorem GPS do śledzenia zwierząt

Poniżej znajdziesz krótkie porównanie funkcji mikroczipów i lokalizatorów GPS, dzięki czemu poznasz różnice między nimi i przekonasz się, dlaczego ma ona znaczenie.

CechaMikroczipLokalizator Tractive GPS
Zastosowanieidentyfikacja zaginionego psa u weterynarza lub w schroniskuśledzenie zaginionego psa w czasie rzeczywistym
Rozmiar12 x 2 mm72 x 29 x 16 mm
Waga0,025 g35 g
Możliwość wszczepieniaikona wady na liście zalet i wadikona zalety na liście zalet i wad
Wodoodpornośćikona zalety na liście zalet i wadikona zalety na liście zalet i wad
Czas działania bateriibrak bateriido 7 dni
Koszt początkowyok. 50–150 zł229 zł
Koszty użytkowaniabrakmiesięczny abonament
Śledzenie pozycjiikona wady na liście zalet i wadikona wady na liście zalet i wad
Konieczność polegania na innych osobachtaknie
Aktualizacje pozycji
w czasie rzeczywistym
ikona wady na liście zalet i wadikona zalety na liście zalet i wad
Wymagany prawem?wymagany w większości krajów i stanów USAnie
Obszar działaniacały światponad 150 krajów
Alerty o ucieczceikona wady na liście zalet i wadSymbol für Vorteile in Pro-und-Kontra-Liste
Śledzenie aktywnościikona wady na liście zalet i wadikona zalety na liście zalet i wad
Śledzenie snuikona wady na liście zalet i wadikona zalety na liście zalet i wad
Alerty dotyczące zdrowiaikona wady na liście zalet i wadikona zalety na liście zalet i wad
Śledzenie za pomocą
światła i dźwięku
ikona wady na liście zalet i wadikona zalety na liście zalet i wad

Czy nie można po prostu wszczepić psu lokalizatora GPS?

Po pierwsze, wszczepiane lokalizatory GPS dla psów nie istnieją. Po drugie, byłoby to nie tylko bolesne dla zwierzęcia, lecz także niebezpieczne.

Dlaczego? Ponieważ większość lokalizatorów GPS działa podobnie jak smartwatche czy telefony, ze wszystkimi ich cechami sprzętowymi. Wyobraź sobie wszczepienie takiego czegoś psu pod skórę! Nie tylko wiązałoby się to z bólem, lecz również ryzykiem poważnego uszkodzenia organów wskutek potencjalnego wycieku z baterii. Poza tym nie byłoby możliwości ładowania takiego urządzenia.

Ivelin Nenkov, specjalista ds. systemów wbudowanych w firmie Tractive

„Bateria zawiera niezwykle toksyczne środki chemiczne. Już niewielkie przebicie może prowadzić do ich wycieku, pożaru lub wybuchu. Z tego powodu wszczepienie baterii pod skórę psa lub kota byłoby bardzo niebezpieczne. Dlatego zdecydowanie to odradzamy.

– Ivelin Nenkov, specjalista ds. systemów wbudowanych w firmie Tractive od 2016 r.

Zamiast tego opracowaliśmy lokalizator Tractive GPS zapewniający zwierzęciu maksymalny komfort. Jest on tak lekki i wygodny do noszenia, że Twój pies nawet go nie zauważy. Zapoznaj się z opiniami użytkowników naszych urządzeń, którym zapewniają one spokój ducha i świadomość, że już nigdy nie będą musieli martwić się, że ich ulubieniec zaginie.

Śledź psa z Tractive

Chcesz zapewnić psu maksymalne bezpieczeństwo? Użyj mikroczipu w połączeniu z lokalizatorem GPS

Mikroczipy dla psów to trwały sposób pozwalający na ich identyfikację i podstawowe narzędzie pomocne w pracy weterynarzy i schronisk. Pamiętaj jednak, że mikroczip umożliwia wyłącznie identyfikację odnalezionego zwierzęcia. Jeśli chcesz je aktywnie obserwować i samodzielnie znajdować, spraw mu lokalizator GPS z funkcją śledzenia w czasie rzeczywistym (gdyż mikroczipy nie korzystają z technologii GPS i nie są pomocne w odnajdywaniu psów).

Wszczepienie mikroczipu to bezbolesna, 10-minutowa procedura, z którą wiążą się niewielkie koszty. Może ona również być wymagana prawem w określonych krajach, dlatego zawsze przed podróżą zapoznaj się z odpowiednimi przepisami obowiązującymi w miejscu docelowym.

Czipując psa i dbając o aktualność danych kontaktowych w bazie danych, zwiększasz prawdopodobieństwo powrotu zaginionego ulubieńca do domu, a korzystając z lokalizatora GPS, możesz przyjąć aktywną rolę w jego poszukiwaniach, aby wrócił do domu cały i zdrowy.

Aby uzyskać więcej informacji bezpośrednio od weterynarza i przekonać się, jak wygląda procedura czipowania, obejrzyj poniższy film autorstwa naszych przyjaciół z kliniki dla zwierząt Heron Lakes:

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z nim ze znajomym lub zarejestruj się w celu otrzymywania biuletynu e-mail Tractive, gdzie znajdziesz więcej użytecznych informacji dla miłośników zwierząt!