Niskie temperatury typowe dla miesięcy zimowych mają wpływ na samopoczucie psów wielu ras. Czy jednak wiesz, kiedy jest za zimno dla psa? Możliwe, że Twój pies jest w stanie znosić niską temperaturę, lecz może też należeć do jednej z ras szczególnie wyczulonych na zimno, co oznacza, że trzeba go specjalnie chronić. Dowiedz się, kiedy jest za zimno dla psa, aby zapewnić bezpieczną zimę całej futrzanej rodzinie.

Opakowanie lokalizatora Tractive GPS DOG 4

Zawsze wiedz, gdzie jest Twój pies

Śledź każdy krok w czasie rzeczywistym dzięki nieograniczonemu zasięgowi. Otrzymuj alerty, jeśli zwierzę zbytnio się oddali. Dbaj o jego kondycję dzięki funkcji monitorowania aktywności. Umożliwiaj śledzenie psa innym osobom, takim jak opiekunowie zwierząt.

Kup lokalizator dla psa

Kiedy jest za zimno dla psa?

Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ różne psy cechuje różna tolerancja niskich temperatur.

Zdolność do znoszenia zimna zależy od wielu czynników, między innymi rasy, rozmiarów, tkanki tłuszczowej, futra, stanu zdrowia i medycznych przypadłości, jak również od tego, czy pies przebywa w domu, czy na dworze

Niektóre psy uwielbiają śnieg i mroźną pogodę, podczas gdy inne łatwo marzną i nie lubią zbyt długo przebywać na dworze przy niskiej temperaturze.

Istnieje kilka ogólnych reguł:

 • przy temperaturze 7°C lub niższej większość psów zaczyna odczuwać dyskomfort
 • przy temperaturze 0°C lub niższej psy małe, o cienkim futrze, młode, w podeszłym wieku i chore nie powinny zbyt długo przebywać na dworze
 • przy temperaturze -7°C lub niższej psy są narażone na hipotermię i odmrożenia1

Które psy są wrażliwe na niskie temperatury?

Rasa psa i jego stan zdrowia to najistotniejsze czynniki ryzyka zmarznięcia zwierzęcia. Psy wymienione poniżej są uważane za najbardziej wrażliwe na niskie temperatury. Z tego powodu musimy troskliwie opiekować się tymi psami, aby zapewnić im ciepło podczas zimowych miesięcy:

 • psy małe
 • psy krótkowłose i pozbawione sierści
 • szczeniaki
 • psy w podeszłym wieku
 • psy przebywające w domu
 • psy z problemami zdrowotnymi lub kardiologicznymi
 • psy cierpiące na artretyzm i mające problemy ze stawami
 • dobermany, boksery i charty

W pewnym sensie wszystkie psy są wrażliwe na zimno. Ich łapy, nosy i brzuchy są zazwyczaj nieosłonięte i wyjątkowo narażone na działanie niskich temperatur. Pamiętaj, aby odpowiednio chronić łapy psa, na przykład smarując je wazeliną przed krótkim spacerem oraz czyszcząc je z brudu po powrocie.

Zazwyczaj można stwierdzić, kiedy jest za zimno dla psa, biorąc pod uwagę jego rozmiary:

infografika - jaka temperatura jest za niska dla psa

Oznaki, że psu jest za zimno

Jeśli pies zaczyna się trząść, to znaczy, że jest mu za zimno. Kiedy pies zacznie marznąć lub będzie mu za zimno, może:

 • źle się poczuć, drżeć i wolniej iść
 • kulić się
 • przytulać się do Twoich nóg lub innego źródła ciepła

Pamiętaj, aby nie zostawiać psa zbyt długo na dworze przy niskiej temperaturze, ponieważ może się przeziębić.

🌡️ Warto wiedzieć: normalna temperatura ciała psa wynosi od 38,3 do 39,2°C.

Oznaki, że pies się przeziębił

Tak, psy mogą się przeziębiać i chorować na katar, zupełnie jak my! Pies, który się przeziębił wskutek przebywania na dworze przy niskiej temperaturze zazwyczaj będzie mieć poniższe objawy:

 • wydzielina z nosa lub zatkany nos
 • kichanie
 • kaszel
 • gorączka
 • załzawione oczy
 • ospałość i apatia

Mimo że powyższe objawy mogą wskazywać na psi katar, mogą one również być oznaką poważniejszych problemów zdrowotnych, takich jak psia grypa (influenza), zapalenie oskrzeli, paragrypa czy nosówka². Zwróć uwagę, czy pies prezentuje te objawy po przebywaniu na zimnym powietrzu, a jeśli podejrzewasz, że zachorował, zabierz go do weterynarza.

⚠️ Jeśli pies nie został odpowiednio wytarty i leżał na zimnym podłożu, może on nabawić się infekcji płuc lub pęcherza moczowego. Zawsze dokładnie wycieraj psa po powrocie ze spaceru, kiedy panują niskie temperatury, aby szybko przywrócić mu normalną temperaturę ciała.

Hipotermia u psów

Jeśli pies jest narażony na działanie niskich temperatur przez dłuższy czas, może rozwinąć się u niego hipotermia. Wpływ temperatury może być miejscowy, na przykład objawiając się marznięciem uszu lub łap. Hipotermia całego ciała może spowodować głębokie uszkodzenia wewnętrznych organów i prowadzić do śmierci. Objawy ciężkiej hipotermii to między innymi zwężenie lub rozszerzenie źrenic, trudności w oddychaniu, a nawet śpiączka.

Jak zapewnić psu ciepło w zimie?

Aby zapewnić psu ciepło w zimie oraz chronić go przed zimnem lub marznięciem, skorzystaj z poniższych wskazówek:

 • Ogranicz czas, który pies spędza na dworze w zimie przy niskich temperaturach.
 • Psy wrażliwe na zimno powinny przebywać w domu, oprócz krótkich spacerów na załatwienie ich potrzeb fizjologicznych.
 • Ubierz psa w wodoodporną, zimową kamizelkę i/lub buty dla psów.
 • Skróć spacery i dbaj, aby Twój futrzany przyjaciel ciągle się ruszał.
 • Jak najszybciej wytrzyj psa, jeśli jest mokry po spacerze na zimnym powietrzu.
 • Zapewnij psu ciepłe, czyste i przytulne miejsce do snu.

A przede wszystkim…

Nie pozwól, aby pies zgubił się, kiedy jest zimno

Nie zapominajmy, że wiele psów lubi uciekać, kiedy tylko mają do tego okazję. Szczeniaki, młode lub przestraszone psy często gdzieś odbiegają, przysparzając zmartwień swojemu właścicielowi. Jeśli pies zgubi się, kiedy na dworze jest zimno lub mroźno, może znaleźć się w niebezpieczeństwie.

Z tego powodu zalecamy stałe stosowanie zarówno mikroczipa, jak i lokalizatora GPS dla psów, aby zawsze można było odnaleźć futrzaka i bezpiecznie sprowadzić go do domu.

📍 Pamiętaj: mikroczip umożliwia zidentyfikowanie psa, którego ktoś już znalazł, lecz lokalizator GPS pozwala śledzić jego pozycję w czasie rzeczywistym.

Lokalizator GPS może uratować psu życie, jeśli ten zagubi się na dworze, kiedy panuje niska temperatura. Zapoznaj się z historią beagle’a Baileya:

Kup lokalizator Tractive dla psa

Podsumowanie

Niektóre psy potrafią skutecznie chronić się przed zimnem, jednak inne są wrażliwe na niskie temperatury i podczas zimowych miesięcy powinny jak najdłużej przebywać w domu. W przypadku psów wszystkich ras szczególne znaczenie ma ruch, ponieważ pomaga on zachować ciepłotę ciała i pozbyć się tłuszczu. Kiedy temperatura zacznie spadać, warto skrócić psie spacery i dołożyć wszelkich starań, aby zwierzę jak najwięcej się ruszało. Rozważ kupno zimowej kamizelki i/lub butów dla psa, aby chronić go przed odmrożeniami, brudem i zimnem, czyniąc spacery przyjemniejszymi. Pamiętaj również, aby odpowiednio zadbać o psie łapy zarówno przed, jak i po spacerze. Zawsze wycieraj psa po powrocie z dworu, a w domu zapewnij mu ciepło i przytulne legowisko.


Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go znajomym!