Obroże GPS dla psów, obroże treningowe, obroże elektryczne, obroże przeciw ciągnięciu smyczy… ta lista nie ma chyba końca. Miliony wyników w wyszukiwarce potrafią wprawić w osłupienie. Jeśli chcesz dowiedzieć czegoś o różnego typu obrożach dla psów, przedstawimy Ci te najczęściej używane. (A w pierwszej kolejności takie, które mogą przydać się w przypadku Twojego czworonoga).

Przechodząc do sedna sprawy: zawsze zalecamy wybranie produktu, który na pierwszym miejscu stawia bezpieczeństwo i dobre samopoczucie Twojego psa. W sytuacji idealnej oznacza to identyfikator, urządzenie GPS do śledzenia oraz humanitarny (i zgodny z prawem) sposób zapewnienia, że Twój pies będzie się dobrze zachowywać. Zaczynamy.

Najważniejsze typy obroży dla psów i powody, dla których są potrzebne

Typy obroży dla psów różnią się w zależności od tego, do czego służą. Omówimy tu te najczęściej używane, które pojawiają się w wynikach wyszukiwania:

 • Obroże zwykłe
 • Obroże do śledzenia
 • Obroże treningowe

Obroże zwykłe

Gdy pomyślisz o obroży dla psa, zapewne taki obraz przychodzi Ci do głowy w pierwszej kolejności. Obroże zwykłe to proste, regulowane obroże przeznaczone do codziennego użytku. Warto zaopatrzyć pupila w taką obrożę głównie po to, aby przymocować do niej identyfikator lub urządzenie do śledzenia (które omówimy w następnej części).

Psia obroża powinna być lekka i wygodna. Warto się upewnić, że w przestrzeń między obrożą a psią szyją można wsunąć dwa palce. Daje to pewność, że obroża przylega wystarczająco ściśle, aby się nie zsunąć, a równocześnie nie jest zapięta na tyle ciasno, żeby wywoływać u psa dyskomfort.

Pies stojący na pokrytym śniegiem terenie z dobrze widoczną obrożą i identyfikatorem

Zwykła obroża jest także pierwszym krokiem w procesie uczenia psa chodzenia na smyczy. Nie chodzi tu tylko o wspólną rozrywkę. Prowadzenie psa na smyczy jest w wielu miejscach na świecie wymogiem prawnym. Pamiętaj, aby sprawdzić przepisy obowiązujące w Twoim kraju lub regionie.

Na przykład mieszkańcy stanu Ohio są zobowiązani do prowadzenia psa na smyczy w miejscach publicznych (nie dotyczy to polowań). Prowadzenie psa na smyczy jest również wymogiem prawnym w większości krajów europejskich, w Kanadzie, Australii oraz wielu stanach na terenie Stanów Zjednoczonych.

Inne typy obroży zwykłych

Przedstawiamy tu kilka typów zwykłych obroży dla psów, na które można się natknąć, oraz wyjaśniamy, w jakich sytuacjach najlepiej się sprawdzają:

 • Obroża półzaciskowa typu martingale, która ma elastyczną konstrukcję zapobiegającą zsuwaniu się. Jest także regulowana i przylega pewnie do psiej szyi, nie dławiąc psa ani nie sprawiając mu bólu.
 • Obroża uzdowa (kantarek, halti, halter), którą zakłada się psu przez głowę. Przypomina ona nieco kaganiec (nie zakrywa jednak psiego pyska). Pomaga w uczeniu psa chodzenia przy nodze oraz komfortowego spacerowania na smyczy. Za jej pomocą można delikatnie i błyskawicznie skorygować niepożądane zachowania psa, nie wyrządzając mu przy tym krzywdy.
 • Szelki lub obroże przeciw ciągnięciu smyczy, które opinają szyję i klatkę piersiową psa, zapewniając wygodne dopasowanie. Świetnie sprawdzają się w przypadku psów, które ciągną smycz, a także u psów z problemami z szyją, kręgosłupem i drogami oddechowymi. Niektórzy z psich ekspertów zalecają nawet wczesne przyzwyczajanie psa do szelek (w związku z tym, że szczeniaki mają tendencje do ciągnięcia smyczy i nagłego zrywania się do biegu).
 • Obroże okrągłe, które mogą być pomocne w przypadku psów o wrażliwej skórze, a także psów, które mają fałdki i zmarszczki.

Obroże, których należy unikać

Zarówno weterynarze, jak i eksperci do spraw zwierząt zalecają unikanie zaciskowych obroży łańcuszkowych oraz kolczatek1. Takie obroże zaciskają się wokół szyi psa, co z czasem zwiększa ryzyko urazu, a w niektórych przypadkach nawet uduszenia. Jest to szczególnie niebezpieczne w przypadku niewielkich psów.

Tego typu obroże są używane do „szkolenia” psów z wykorzystaniem wzmocnienia negatywnego (tzn. bólu i kary). Zawsze zalecamy bardziej humanitarne alternatywy, takie jak kantarek lub obroża przeciw ciągnięciu smyczy. Zachęcamy też do skontaktowania się z weterynarzem, który może polecić odpowiedniego behawiorystę.

Czy przymocowanie identyfikatora do obroży jest konieczne?

Podobnie jak w przypadku smyczy, przymocowanie identyfikatora do obroży może być w niektórych krajach wymogiem prawnym. (Jest tak na przykład w Wielkiej Brytanii i w niektórych częściach Stanów Zjednoczonych). Poza tym jest to ogólnie dobry pomysł na wypadek, gdyby pies zaginął.

Stojący na trawniku pies w obroży z identyfikatorem

Na identyfikatorze można umieścić ważne informacje dotyczące psa, takie jak:

 • Twoje dane kontaktowe, w tym numer telefonu. Dzięki temu ktoś, kto znajdzie psa i zechce pomóc, będzie mógł się z Tobą skontaktować.
 • Miejsce, w którym mieszkasz, na przykład nazwę miasta lub dzielnicy.
 • Informacje o szczepieniach (jest to wymóg prawny w niektórych stanach w USA).

Wszystkie te informacje mogą pomóc zadbać o bezpieczeństwo psa na wypadek, gdyby uciekł. Jeśli do obroży przypniesz dodatkowo urządzenie do śledzenia, będziesz w stanie podjąć bardziej aktywne poszukiwania.

Obroże do śledzenia

Na świecie, w którym porwania psów zdarzają się coraz częściej, obroża do śledzenia może pomóc zadbać o bezpieczeństwo pupila. Z danych wynika, że zaginięcie przydarza się około 1 na 3 zwierząt domowych.2 Oznacza to, że w samych Stanach Zjednoczonych liczba zaginionych zwierząt sięga 10 milionów rocznie. Gdy pies ma przymocowane do obroży urządzenie do śledzenia, możesz sprawdzać na bieżąco lokalizację swojego pupila bez względu na to, gdzie się znajduje.

brązowy pies z obrożą z lokalizatorem gps

Lokalizatory GPS świetnie nadają się do śledzenia i znajdowania wyjątkowo aktywnych psów lub psów, które uciekają, gdy się przestraszą, a także psów o silnym instynkcie łowieckim. Biorąc też pod uwagę wszystkie powody psich ucieczek, dedykowany lokalizator GPS dla psów może sprawić, że już nigdy nie będziesz się martwić o swojego futrzanego przyjaciela.

Dla przykładu lokalizator Tractive GPS ma nieograniczony zasięg działania i przesyła dane w czasie rzeczywistym co 2–3 sekundy, informując o pozycji psa. Łączy się także z sieciami komórkowymi w 175 krajach, dzięki czemu możesz śledzić pozycję swojego pupila w dowolnym miejscu na świecie. Jednym rzutem oka na aplikację możesz w czasie rzeczywistym sprawdzić, gdzie znajduje się Twój pies. Dzięki temu możesz podjąć aktywne poszukiwania (co zwiększa prawdopodobieństwo znalezienia go całego i zdrowego).

Można by sądzić, że korzystanie z urządzenia do śledzenia jest bardziej uzasadnione w przypadku osób mieszkających poza miastem lub bliżej natury. Wiadomo jednak, że psy równie często jak na wsi, uciekają na terenach miejskich. Obie sytuacje wiążą się z różnego rodzaju zagrożeniami. Lokalizator GPS pewnie przymocowany do psiej obroży daje Ci zatem więcej możliwości zadbania o bezpieczeństwo swojego czworonoga.

Opakowanie lokalizatora Tractive GPS DOG 4

Zawsze wiedz, gdzie jest twój pies

Śledź każdy krok w czasie rzeczywistym dzięki nieograniczonemu zasięgowi. Otrzymuj alerty, jeśli zwierzę zbytnio się oddali. Dbaj o jego kondycję i samopoczucie dzięki funkcji monitorowania zdrowia. Umożliwiaj śledzenie psa innym osobom, takim jak opiekunowie zwierząt.

Kup lokalizator dla psa

Wybór odpowiedniego lokalizatora dla psa

W przypadku dostępnych na rynku urządzeń do śledzenia, takich jak lokalizatory Tile, Apple AirTag, a nawet Ring Pet Tag, możesz się zastanawiać, czy rzeczywiście pełnią one rolę obroży do śledzenia. Nasza odpowiedź na to pytanie brzmi: nie — żadne z tych urządzeń nie zostało (tak naprawdę) stworzone z myślą o psach.

 • Lokalizatory Tile i Apple AirTag to lokalizatory Bluetooth opracowane z myślą o przedmiotach, nie o żywych stworzeniach. Emitują głośny dźwięk lub wysyłają alerty tylko, gdy śledzony przedmiot znajduje się w zasięgu sygnału Bluetooth. Ten zasięg to 9–12 m, czyli w przybliżeniu teren ogrodu wokół domu. (Nie jest to zatem trafny wybór w przypadku aktywnego, lubiącego plenery psa).
 • Lokalizator Ring Pet przypomina działaniem mikroczip. Ma przypisany specjalny kod QR, który pomoże komuś w zidentyfikowaniu Twojego psa w przypadku jego zaginięcia, a to, gdy się zastanowić, nie daje tak naprawdę gwarancji znalezienia pupila całego i zdrowego.
 • Na rynku są też inne obroże GPS. Zalecamy jednak unikanie tych obroży, które są reklamowane zarówno jako obroże treningowe, jak i obroże do śledzenia. W wielu z nich używane są bodźce negatywne, takie jak impulsy elektryczne, mające na celu „oduczanie” psa niepożądanych zachowań. Może to mieć z czasem negatywny wpływ zarówno na zdrowie fizyczne psa, jak i na jego zaufanie do opiekuna.

Odradzamy również używanie urządzeń do śledzenia, które zwisają z psiej obroży (np. lokalizatorów AirTag, Samsung SmartTag lub Tile). Taki lokalizator może się odczepić, spowodować, że pies utknie w ciasnym miejscu, czy nawet się zadławi urządzeniem.

Lokalizatory Tractive GPS są wyposażone w bezpieczny klips, który ułatwia przymocowanie ich do psiej obroży. Dzięki temu lokalizator jest pewnie przytwierdzony do szyi psa i trudno jest go zgubić (a przy tym pies nawet go nie zauważa).

Mężczyzna przytulający psa, który ma na sobie obrożą z lokalizatorem Tractive GPS

O tym, jak odpowiedni lokalizator może pomóc w uratowaniu psu życia

Jeśli zechcesz zmienić zwykłą psią obrożę w obrożę do śledzenia, najlepszym wyborem będzie dedykowany lokalizator GPS dla psów, a w szczególności lokalizator opracowany z myślą o potrzebach zwierząt i ich opiekunów.

Właściciele psów z całego świata dbają o zdrowie i bezpieczeństwo swoich czworonogów, polegając na ratującej życie technologii firmy Tractive. Dobrym przykładem jest Happy, wychodzący bez smyczy golden retriever, który podczas wędrówki w Alpach dał drapaka do lasu. Jego opiekunka, Francesca, mimo paniki szybko włączyła dostępną w lokalizatorze Tractive funkcję LIVE Tracking i już po chwili odnalazła swojego pupila.

Oto jej relacja:

„Przypomniało mi się, że Happy ma przypięty lokalizator GPS. Od razu włączyłam tryb LIVE Tracking i odetchnęłam z ulgą, widząc, jak z każdym krokiem zbliżam się do miejsca, w którym jest mój piesio.

Mogłam podążać jego śladem, sprawdzając drogę na telefonie, a pozycja była tak dokładna… że w końcu Happy się znalazł. Chłeptał sobie wodę z górskiego źródełka”.

Dwie kobiety w strojach trekkingowych przykucnięte w pobliżu psa rasy golden retriever kąpiącego się w górskiej rzece

Przeczytaj całą opowieść o Happym, Francesce i o lokalizatorze Tractive, który jest wybawieniem dla właścicieli zwierząt z całego świata.

Kup lokalizator Tractive GPS

Dbanie o zdrowie i dobre samopoczucie psa za pomocą lokalizatora Tractive

Mając odpowiednie urządzenie, możesz nie tylko śledzić pozycję swojego psa. Lokalizator Tractive umożliwia też monitorowanie snu i poziomu aktywności Twojego czworonoga. Możliwość śledzenia tych parametrów przez dłuższy czas sprawia, że łatwiej jest wychwycić zmiany, a nawet zapobiec problemom wymagającym interwencji medycznej.

Oto relacja jednej z użytkowniczek lokalizatora Tractive o tym, jak profil zdrowotny psa pomógł jej na czas zareagować na chorobę pupila:

Evi, pies serwisowy szkolony do terapii zespołu stresu pourazowego z lokalizatorem Tractive GPS

Jako pierwsza lokalizator miała przetestować Evi, moja suczka szkolona do terapii zespołu stresu pourazowego. Po niespełna miesiącu używania, kiedy wreszcie zaufałam danym dostarczanym przez lokalizator Tractive, wykryłam u Evi chorobę, zanim jeszcze dała ona objawy. Jakość jej snu nagle znacząco się pogorszyła, spadając z 90% do 60%, a czas jej aktywności zmniejszył się o około 50 minut dziennie.

Wyglądała wprawdzie nadal na zadowoloną z życia, jednak lokalizator Tractive pokazywał co innego. Wybrałam się z Evi do weterynarza i przekazałam te informacje. Lekarz potraktował mnie i dane lokalizatora Tractive poważnie… i okazało się, że Evi miała początki infekcji uszu!

Lokalizator Tractive GPS jest teraz w moim podstawowym zestawie narzędzi i to się na pewno nie zmieni.”

– Cissy V, Holandia

Twój podopieczny może zmagać się z chorobą, jednak zmiany w jego zachowaniu mogą być zbyt drobne, żeby dało się je zaobserwować. Dlatego właśnie łatwo je przeoczyć. Dzięki dostępnym w lokalizatorze Tractive alertom o zdrowiu otrzymujesz natychmiastowe powiadomienia, gdy u psa zbyt często pojawiają się zaburzenia snu lub gdy zmniejsza się jego aktywność fizyczna. W ten sposób możesz wcześnie zareagować i zapewnić psu odpowiednią pomoc, kiedy najbardziej jej potrzebuje.

Obroże treningowe

Dostępne są przeróżne obroże treningowe dla psów różniące się wyglądem i funkcjami. Podobnie jak w przypadku identyfikatorów i smyczy, użycie obroży też może być regulowane przepisami prawnymi (wymogami i ograniczeniami) w zależności od Twojego miejsca zamieszkania. 

Jak działają obroże treningowe dla psów?

Nowoczesne obroże treningowe pomagają właścicielom psów w szkoleniu poprzez użycie bodźców, takich jak wibracje, sygnały dźwiękowe, a w niektórych przypadkach nawet impulsy elektryczne (w przypadku obroży elektrycznych). Tego rodzaju obroże pozwalają opiekunowi kontrolować proces szkolenia psa poprzez zniechęcanie go do zachowań niepożądanych, takich jak nadmierne szczekanie.

Mężczyzna szkolący psa w parku

Zdalnie sterowane obroże treningowe

Za pomocą zdalnie sterowanej obroży treningowej można kontrolować zachowania psa na odległość. Jest to jedna z opcji uczenia psa, aby pozostawał na wyznaczonym terenie lub niewychodzenia poza rozległą bezpieczną strefę, a także oduczania innych niepożądanych zachowań, takich jak nadmierne szczekanie.

W tych obrożach często używane są sygnały elektryczne aktywowane przez nadajniki radiowe.3 Niestety w niektórych zdalnie sterowanych obrożach elektrycznych do zniechęcania psa do niepożądanych zachowań używane są także bodźce negatywne (takie jak rażenie prądem stałym).

Jak działają obroże elektryczne?

Obroże elektryczne to jeden z rodzajów obroży treningowych. Do komunikowania się z psem używane są w tych obrożach sygnały elektryczne. Możliwe jest przesyłanie różnego rodzaju bodźców w celu wzmocnienia różnych zachowań lub zniechęcenia psa do ich podejmowania. W zależności od modelu obroży bodźce mogą obejmować bodźce wykorzystujące prąd stały, wibracje lub sygnały dźwiękowe.

Warto wiedzieć, że weterynarze i działacze na rzecz praw zwierząt zdecydowanie odradzają korzystanie z obroży elektrycznych rażących zwierzęta prądem stałym.4 Wiąże się z tym ryzyko zastosowania u psa impulsu mocniejszego niż zamierzony. Może to wywołać u psa strach i zwiększyć prawdopodobieństwo pociągnięcia smyczy lub ugryzienia kogoś w odruchu obronnym. Istnieje także ryzyko, że pozostawionej bez nadzoru obroży elektrycznej użyje dziecko lub osoba niezaznajomiona z jej obsługą i zrobi to w sposób nieprawidłowy, aplikując psu zbyt silny impuls i wyrządzając mu krzywdę.

Wymogi prawne dotyczące niektórych obroży treningowych

W niektórych krajach korzystanie z niektórych obroży treningowych dla psów (w szczególności obroży elektrycznych) jest obwarowane ograniczeniami lub całkowicie zabronione. Przyczyną są obawy związane z używaniem ich w sposób nieprawidłowy, a nawet z możliwością spowodowania u psów obrażeń. Używanie obroży elektrycznych jest zabronione w kilku krajach europejskich, w niektórych stanach w Australii, oraz w prowincji Quebec w Kanadzie.

Pies biegnący przez ośnieżony las

W poszczególnych stanach w USA oraz w różnych krajach prawodawstwo w tej kwestii może być różne. Pamiętaj, aby sprawdzić wymogi prawne obowiązujące w Twoim regionie.

Humanitarne alternatywy dla obroży elektrycznych

Psy są zwierzętami o wysokiej inteligencji emocjonalnej i dobrze reagują na wzmocnienie pozytywne. Zatem jeśli zastanawiasz się nad sposobem oduczenia pupila konkretnego zachowania, tu znajdziesz kilka humanitarnych opcji, które nie opierają się na strachu i stresie.

Szkolenie z użyciem klikera

Szkolenie z użyciem klikera to metoda oparta na wzmocnieniu pozytywnym. W ten sposób można uwarunkować psa, aby kojarzył nagrodę z dźwiękiem klikera. Jest to przyjemna, nieinwazyjna metoda szkolenia pozytywnego, którą można wyuczyć psa określonych zachowań (nie ryzykując przy tym, że wyrządzi mu się krzywdę). 

Poza regularnym stosowaniem wzmocnienia pozytywnego szkolenie z użyciem klikera ułatwia precyzyjne przekazywanie psu, czego od niego chcemy. Dźwięk klikera jest zwykle stały, w związku z czym łatwiej jest zasygnalizować psu, że zrobił coś dobrze niż w przypadku użycia głosu. Pochwały głosowe mogą mieć różne brzmienie i zamiast upewniać psa, mogą go dezorientować.

Szkolenie z użyciem klikera przynosi świetne efekty u psów w różnym wieku, zwierząt różnej wielkości, różnych ras i o różnych temperamentach. To dobry wybór zarówno w przypadku uczenia podstawowych, jak i zaawansowanych komend — metoda ta przynosi całą masę korzyści w codziennym życiu. Na całym świecie klikera używa się do szkolenia psów pracujących, w tym również psów serwisowych i psów terapeutycznych.

Funkcja wirtualnych stref dostępna w lokalizatorach Tractive: alternatywa dla obroży do nauki pozostawania na wyznaczonym terenie

Przy użyciu lokalizatora Tractive możesz wyznaczyć wirtualną strefę, czy też „bezpieczną strefę”, w której pies może przebywać. Jeśli pies wyjdzie poza wyznaczoną strefę, na Twój telefon natychmiast zostanie wysłany alert. Dzięki temu możesz odgrywać bardziej aktywną rolę w odnajdywaniu i śledzeniu psa, jeśli znajdzie się poza bezpieczną strefą. 

Infografika konfiguracji wirtualnego ogrodzenia Tractive GPS

Jest to zatem dużo bardziej humanitarna metoda niż zdalne rażenie psa prądem, aby zniechęcić go do oddalania się. Ponieważ dla dobra „szkolenia” nie należy nigdy poświęcać psiej wolności, niezależności ani miłości i zaufania, którym nas obdarza.

Czy można używać funkcji świetlnych i dźwiękowych lokalizatora Tractive do szkolenia psów?

Jest to jedno z często zadawanych nam pytań, a odpowiedź na nie brzmi: nie. Funkcje te ułatwiają znajdowanie psa i nie umożliwiają jego szkolenia. Poniżej znajdziesz szczegółowe informacje na ten temat.

Jedną z innowacyjnych funkcji lokalizatora Tractive ułatwiających śledzenie psa jest funkcja Światło i dźwięk. Jeśli pies odbiegnie gdzieś w ciemnym, słabo oświetlonym miejscu, możesz użyć funkcji Światło i dźwięk, aby go znaleźć, kierując się wzrokiem lub słuchem. Ważne jest to, że te funkcje opracowano z myślą o znajdowaniu psa, a nie o jego szkoleniu.

 • W funkcjach świetlnych lokalizatora Tractive używane są diody LED. Światło to może posłużyć do zlokalizowania, dajmy na to, psa o ciemnym umaszczeniu, który odbiegł gdzieś podczas spaceru późnym wieczorem. 
 • Korzystając z funkcji dźwięku, możesz aktywować melodię złożoną z przenikliwych pisków, która pomoże Ci odszukać psa. Jest to zatem lepsza opcja w przypadku słonecznych, dobrze oświetlonych miejsc. 

Wracając do tematu, nie zalecamy używania funkcji dźwiękowych lokalizatora Tractive do szkolenia psów. Znasz zapewne opowieści o tym, jak ktoś aktywuje w urządzeniu do śledzenia, takim jak lokalizator Tile, sygnał dźwiękowy, gdy chce zawołać zwierzę do domu. Ogólnie jednak lokalizator Tractive GPS nie jest przeznaczony do szkolenia psów. Takie zastosowanie uznajemy za niezgodne z zaleceniami producenta. Nasz lokalizator ma pomóc w znalezieniu psa, który zaginął, a nie w przywoływaniu psa na posiłek.

Kobieta przytulająca psa, który ma na sobie czerwone szelki

Dodatkową opcją, poza tymi, które tu omówiliśmy, jest skontaktowanie się z certyfikowanym specjalistą do spraw szkolenia psów lub zapytanie o poradę w tej sprawie weterynarza. Lekarz może polecić wykwalifikowanego behawiorystę, który może pomóc w wyszkoleniu psa i oduczeniu go niepożądanych zachowań.

W ostatecznym rozliczeniu zdrowie i dobre samopoczucie naszego czworonoga jest zawsze na pierwszym miejscu.

Zadbaj o bezpieczeństwo swojego psa, wybierając dla niego odpowiednią obrożę

Po uwzględnieniu potrzeb konkretnego psa zawsze zalecamy wybór obroży, którą stworzono z myślą o bezpieczeństwie.

 • Zwykłe obroże. Zwykła obroża z identyfikatorem może ułatwić komuś, kto znajdzie psa, zidentyfikowanie go i zwrócenie właścicielowi. Jeśli Twój ulubieniec potrafi wysunąć głowę z obroży, pomyśl o półzaciskowej obroży typu martingale, natomiast jeśli jego skóra ma fałdki i zmarszczki, warto zastanowić się nad obrożą okrągłą. Zalecamy też unikanie kolczatek i zaciskowych obroży łańcuszkowych, ponieważ często sprawiają one psom ból.
 • Obroże do śledzenia. Używając dedykowanej obroży GPS, zawsze będziesz wiedzieć, gdzie jest Twój pies. Lokalizatory GPS takie jak Tractive umożliwiają śledzenie psa bez ograniczeń zasięgu i dostarczają informacji na temat snu i aktywności Twojego pupila. Odradzamy korzystanie z urządzeń do śledzenia, które opracowano z myślą o przedmiotach, a nie o żywych stworzeniach.
 • Obroże treningowe. Zdalnie sterowane obroże treningowe mogą pomóc w wysyłaniu psu bodźców dźwiękowych lub wibracyjnych w celu zniechęcenia go do niepożądanych zachowań. Odradzamy korzystanie z obroży elektrycznych, które rażą psa prądem i mogą wyrządzić mu krzywdę. Warto rozważyć humanitarne, pozytywne alternatywy, takie jak szkolenie z użyciem klikera lub skorzystanie z porady certyfikowanego specjalisty zajmującego się szkoleniem psów.

Znasz już różnice pomiędzy obrożami różnego typu, a zatem jesteś o krok bliżej do tego, aby podjąć właściwą decyzję, kierując się przede wszystkim bezpieczeństwem i dobrym samopoczuciem Twojego psa. Gdy już wybierzesz dobrze dopasowaną obrożę, możesz pójść o krok dalej. Zainwestuj w dedykowany lokalizator GPS dla psów, aby już nigdy nie musieć się martwić o to, gdzie jest Twój ulubieniec.

Czy ktoś z Twoich znajomych lub bliskich Ci osób adoptował niedawno psa? Udostępnij nasz artykuł tej osobie, aby ułatwić jej stawianie pierwszych kroków w roli psiego opiekuna!