Zdrowe warzywa to ważny element diety zarówno w przypadku ludzi, jak i psów. Warto jednak wiedzieć, że niektóre warzywa oraz inne popularne produkty spożywcze mogą być dla czworonogów trujące, dlatego przed podaniem czegokolwiek pupilowi należy sprawdzić, czy może to jeść. W tym artykule omówimy, o które zdrowe warzywa (wspomagające psi organizm) można wzbogacić dietę, a które warzywa są dla psów niebezpieczne. Po tej lekturze nie będziesz już się zastanawiać ani szukać, które warzywa są dla psów dobre, a które nie!

Czy można dawać psu do jedzenia warzywa?

Tak, oczywiście! To, że psy mogą jeść warzywa, nie jest niczym nowym. Zanim na rynku pojawiły się karmy komercyjne, dieta psów domowych była bardzo zbliżona do diety ich dwunożnych opiekunów. Przez wiele lat psy odżywiały się, polując i znajdując pożywienie, a także otrzymując resztki ze stołów ludzi, którym towarzyszyły. W związku z tym psy są znakomicie przystosowane do trawienia skrobi, na przykład tej, która jest w ryżu i ziemniakach¹.

Błonnik, witaminy i węglowodany, które znajdują się w warzywach, odgrywają ważną rolę w zdrowej psiej diecie. Jednak niektóre warzywa nie są zalecane dla psów, ponieważ mogą być szkodliwe, trujące lub trudne do strawienia. Może to wywołać u psa chorobę. A tego nie chcemy!

Warzywa dla psów: co należy wziąć pod uwagę?

O tym, co można, a czego nie można dawać do jedzenia naszym czworonożnym przyjaciołom, krąży wiele różnych opinii. Ponadto każdy pies ma własne upodobania i preferencje. Wszystkim troskliwym opiekunom zalecamy podawanie pupilowi tylko tego, co może jeść bezpiecznie i komfortowo, bez bolesnych skutków ubocznych. Jeśli podejrzewasz, że jakiś pokarm wywołuje u Twojego psa wzdęcia lub inne nieprzyjemne objawy, zwróć się o pomoc do weterynarza.

Warto też zapoznać się z poniższą listą zaleceń i zakazów związanych z podawaniem psom warzyw:

Zalecenia 

✅ Traktuj warzywa jako główny element posiłku.

Zawsze dodawaj do rozdrobnionych warzyw zdrowe źródło tłuszczów (np. olej, jogurt lub jajka), aby pies był również w stanie przyswajać składniki odżywcze rozpuszczalne w tłuszczach, takie jak witaminy E, D, K i A.

✅ Używaj produktów lokalnych i organicznych, jeśli to możliwe.

✅ Podawaj psu dojrzałe, a nawet przejrzałe warzywa.

✅ Staraj się zapewnić różnorodność w codziennej psiej diecie.

Zakazy 

Nie dawaj psu pestek z jakichkolwiek owoców ani warzyw — mogą być dla niego trujące.

Nie dawaj psu surowych ziemniaków, brokułów ani innych twardych warzyw.

W jakiej postaci podawać psu warzywa?

Warzywa dla psa powinny być zawsze rozdrobnione i w miarę możliwości podgotowane. To najlepszy sposób na ułatwienie psu przyswojenia zawartych w nich witamin i składników odżywczych. Jeśli pies jest zdrowy, można podawać mu papkę z surowych owoców i warzyw, ale należy zapoznać się z poniższymi wskazówkami i wiedzieć, których surowych pokarmów nie wolno podawać psom pod żadnym pozorem.

Psu należy podawać głównie przetarte lub podgotowane warzywa.

Które warzywa są dobre dla psów?

Warzywa z poniższej listy można podawać psom bez obaw. Najlepsze warzywa dla psów to między innymi:

Brokuły

Brokuły są pyszne (naprawdę!) i wspomagają psi układ odpornościowy. Ugotuj brokuły na parze, rozgnieć je i podawaj psu w niewielkich porcjach. Postaraj się zawsze łączyć je z pokarmami bogatymi w wapń, takimi jak jogurt lub twarożek. Dzięki temu Twój pupil będzie w stanie przyswoić wszystkie wspaniałe składniki odżywcze zawarte w brokułach.

Pamiętaj jednak, że różyczki brokuła (górne części, te najsmaczniejsze dla nas, ludzi) zawierają substancje, które mogą być niebezpieczne dla psów. Dlatego podawaj psu tylko ugotowane łodygi brokułów i zachowaj umiar.

Brukselka

Kolejne warzywo bezpieczne dla psów to brukselka. Zawiera witaminy C i A, mangan oraz błonnik. Staraj się nie podawać psu za dużo brukselki, ponieważ może ona wywoływać wzdęcia. Innymi słowy: cuchnące bąki i bóle brzuszka. Niefajna sprawa.

Marchewka

Marchewka to warzywo bardzo przyjazne dla psów, które można podawać na surowo, tarte i gotowane w wodzie lub na parze. Dostarcza psu sporą dawkę beta karotenu, który działa korzystnie na oczy, skórę i sierść. Ponadto marchew pomaga dbać o psie zęby i odświeża oddech, zawiera też dużo błonnika i witaminy A.

Seler

Seler to warzywo, które bezpiecznie można podawać psu. Jest niskokaloryczny i zawiera witaminy A, B i C oraz fosfor. Niektóre ze składników odżywczych zawartych w selerze mogą nawet wspomagać zdrowie serca Twojego pupila i zwalczać nowotwory. Podobnie jak w przypadku marchewki, seler może też odświeżać oddech.

Ogórki 

Ogórek to idealna przekąska wspomagająca odchudzanie psa i utrzymywanie go w dobrej kondycji. Zawiera bardzo niewiele węglowodanów i tłuszczów, za to mnóstwo witamin C, K i B1, a do tego potas, magnez, biotynę i miedź.

Fasolka szparagowa

Fasolka szparagowa w dowolnej postaci — surowa, z puszki, gotowana na parze, siekana — to idealne uzupełnienie psiej diety. Ważne, aby pies dostawał fasolkę szparagową bez dodatków, tzn. bez soli i innych mniej lub bardziej wyszukanych przypraw. Fasolka szparagowa jest niskokaloryczna, ale bogata w składniki odżywcze i mineralne oraz błonnik. Podsumowując, jest to wartościowa przekąska.

Groch

Psy mogą bezpiecznie spożywać różne odmiany grochu, takie jak groch zwyczajn, czy cukrowy. Groch jest bogaty w kilka witamin i składników mineralnych, a także w białko i błonnik, przez co stanowi zdrowy dodatek do psiej diety.

kilka ziemniaków na białym tle — które warzywa są dobre dla psów?

Ziemniaki

Ugotowane ziemniaki zapewnią Twojemu czworonogowi sporą dawkę błonnika, witamin i składników mineralnych, a przy tym są lekkostrawne.

Dynia

Dynia zawiera dużo błonnika, a ponadto może pomagać w leczeniu biegunek oraz zaparć u psów. Podawaj psu ugotowaną i posiekaną lub rozgniecioną dynię, pamiętając przy tym, aby nie zawierała żadnych przypraw.

Bataty

Słodkie i pyszne bataty to bezpieczna przekąska, która przypadnie do gustu Twojemu ulubieńcowi. Pamiętaj, że przed podaniem psu należy bataty ugotować. Duża zawartość błonnika sprawia, że bataty w diecie psa mogą działać korzystnie na zdrowie układu pokarmowego.

Wiesz już, które warzywa są dobre dla psów, a teraz przyjrzyjmy się warzywom, których nie powinno się podawać psom. Możesz też zerknąć na nasze przepisy na domowe jedzenie dla psów z dodatkiem warzyw, które pomogą Ci zadbać o kondycję i zdrowie pupila.

Które warzywa NIE są bezpieczne dla psów?

Pod żadnym pozorem nie wolno podawać psu wymienionych poniżej warzyw, ponieważ mogą one być szkodliwe:

❌ Cebula i czosnek — mogą niszczyć czerwone krwinki w organizmie psa.

❌ Awokado — może wywołać u psa problemy z oddychaniem, złe samopoczucie i biegunkę.

❌ Bakłażany — najlepiej unikać podawania go psom, u których występują alergie lub stany zapalne.

❌ Surowy ziemniak — zawiera solaninę, która jest dla psów trująca.

❌ Pomidory — mogą wywoływać uszkodzenia układu nerwowego, nerek lub układu trawiennego.

❌ Winogrona — mogą powodować uszkodzenia nerek.

❌ Rabarbar — może wywoływać uszkodzenia układu nerwowego, nerek lub układu trawiennego.

❌ Persymona — może wywoływać biegunki i gorączkę.

Wiesz już, jakie warzywa są dobre dla psów, a jakie są dla nich niebezpieczne. Stosując się do tych zasad, uwzględnij zdrowe warzywa w zrównoważonej diecie swojego czworonoga.

Dodatkowe sposoby na okazanie miłości czworonożnemu przyjacielowi

Wiemy, jak ważne jest dbanie o bezpieczeństwo, zdrowie i aktywność psa. Dlatego opracowaliśmy wszechstronny lokalizator GPS dla psów z funkcją monitorowania aktywności. To niewielkie, lekkie urządzenie daje pewność, że pies zawsze będzie bezpieczny. Wystarczy, że przypniesz je do psiej obroży lub szelek i gotowe! Możesz śledzić pozycję i ruchy swojego psa w czasie rzeczywistym każdego dnia, z dowolnej odległości i nigdy nie rozstawać się ze swoim czworonożnym przyjacielem.


Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go znajomym już dziś, aby więcej czworonogów mogło cieszyć się zdrową dietą!