Dlaczego koty uciekają? Większość właścicieli kotów potwierdzi, że zdarza im się to od czasu do czasu: kot może zniknąć gdzieś na kilka godzin, lecz czasem nawet na wiele dni. Mimo że koty mają dobry zmysł kierunku, nie znaczy to, że zawsze są w stanie wrócić do domu. Zrozumienie przyczyn ucieczki kota ułatwi znalezienie skutecznego rozwiązania tego problemu i ostatecznie zyskanie spokoju ducha. Omówmy więc 10 najbardziej typowych odpowiedzi na pytanie „dlaczego koty uciekają?” i co można zrobić, aby zapobiec ucieczkom.

Wiedz, dokąd chadza Twój kot

Uzyskuj informacje o jego pozycji w czasie rzeczywistym, bez względu na to, gdzie się znajdzie. Otrzymuj alerty, kiedy zbytnio oddali się od domu. Dowiaduj się, gdzie przebywał i odkryj jego ulubione miejsca oraz pozwól innym wspólnie śledzić zwierzę.

Odkryj lokalizatory GPS dla kotów

10 powodów, z których koty uciekają

kot trójkolorowy w rui w plenerze

1. Instynkt rozrodczy

Pierwszym powodem ucieczki kota jest ich instynkt rozrodczy, który oddziałuje wyjątkowo silnie na kotki w rui oraz niewysterylizowane samce.

Niewysterylizowany samiec będzie spędzać dużo czasu poza domem, poszukując idealnych partnerek. Niezwykle wyostrzone zmysły umożliwiają wykrywanie kotek przebywających w sąsiedztwie i nawet najwyższe ogrodzenie nie zatrzyma kota, który będzie zdecydowany za nimi podążyć. W przypadku nieznalezienia odpowiedniej partnerki na danym terenie niewysterylizowany samiec może jeszcze bardziej oddalić się od domu w poszukiwaniu przygody.

Instynkt godowy u kotów może prowadzić nie tylko do ich znikania na całe dnie, lecz również do niebezpiecznych sytuacji — kot może się całkiem zgubić, gdzieś utknąć lub odnieść rany z dala od domu. Na szczęście w dzisiejszych czasach istnieje sposób, aby zapewnić sobie spokój ducha, śledząc kota i podążając krok w krok za nim — lokalizator GPS dla kotów.

Odkryj lokalizator Tractive GPS

Po wysterylizowaniu kota jego instynkt godowy znacząco osłabnie i nie trzeba będzie się już martwić, że futrzak wyruszy w podróż po okolicy w poszukiwaniu 😺. Sterylizacja ma również inne zalety, na przykład kot staje się mniej agresywny w stosunku do innych przedstawicieli swego gatunku. W niektórych miejscach sterylizacja kotów jest nakazana prawem, dlatego zapoznaj się z przepisami obowiązującymi w Twoim kraju, aby zapewnić ulubieńcowi bezpieczeństwo.

co zrobić, gdy kot ucieka z domu

2. Instynkt łowiecki i chęć pogoni za zdobyczą

Inną przyczyną ucieczki kota może być naturalny, głęboko zakorzeniony instynkt łowiecki.

Udomowione koty, z którymi dzisiaj dzielimy nasze domostwa, wywodzą się od dzikich, wielkich kotów, które specjalizują się w polowaniu. To żadna tajemnica, że przez długi czas zarówno duże, jak i małe koty polegały na łowiectwie jako sposobie wyżywienia siebie i swojego potomstwa. Ten silny instynkt oczywiście nie mógł po prostu zaniknąć, kiedy tylko zaczęliśmy karmić koty specjalnym jedzeniem z puszek.

Kot jest skłonny wyruszyć na polowanie bez względu na to, czy jest wystarczająco karmiony — tak po prostu daje o sobie znać jego kocia natura. Dlatego nie dziw się, że kot czasami wychodzi z domu, aby zapolować na jakąś ciekawą zdobycz.

3. Terytorium

Zazwyczaj terytorium kota stanowi obszar, na którym spędza swój czas, na przykład w domu, na podwórku, czasami na nieco większym obszarze. Jeśli kot czuje się swobodnie, prawdopodobnie spróbuje powiększyć swoje terytorium przez odkrywanie rozleglejszego terenu. Możliwe, że będzie chciał zawładnąć podwórzem sąsiada lub nasłonecznionym miejscem na ulicy, które upodobały sobie przeróżne ptaki. Koty przywiązują dużą wagę do swojego terytorium, dlatego mogą próbować bronić go przed innymi kotami przebywającymi w okolicy.

Trzecią przyczyną ucieczki kotów jest więc zdobywanie królestwa i pokazywanie innym kotom, kto nim rządzi. Ma to oczywiście swoje wady: im większe terytorium kota, tym bardziej prawdopodobne jest, że podczas przechadzki natrafi na inne koty. Istnieje ryzyko, że kot wda się w bójkę z innym kotem i odniesie obrażenia. Co więcej, może również zostać narażony na niebezpieczne choroby, takie jak koci AIDS.

Koty mieszkające w pobliżu mogą również próbować zawładnąć Twoim podwórkiem i dołączyć je do swojego terytorium, przez co Twój kot będzie zmuszony poszukać innego, bezpieczniejszego miejsca. Jeśli kot poczuje się zagrożony na własnym terytorium, może je opuścić.

Jeśli kot ucieka po niedawnej przeprowadzce, prawdopodobnie szuka swojego starego terytorium — w takim przypadku warto zapoznać się ze wskazówkami dotyczącymi bezpiecznej przeprowadzi kota do nowego domu.

kot trójkolorowy na drewnianej werandzie obwąchujący miskę z kocim jedzeniem trzymaną przez opiekuna

4. „Zdrada” opiekuna

Innym wyjaśnieniem, dlaczego nie możesz znaleźć kota, może być to, że „zdradza” Cię z kimś innym, na przykład sąsiadem z drugiego końca ulicy. Inni przyjaźnie nastawieni ludzie mogli polubić Twojego kota i zacząć go karmić, a nawet regularnie wpuszczać do domu. Być może dają mu smakowitsze kąski lub mają u siebie atrakcyjniejsze dla zwierzaka zabawki? Koty często organizują sobie „zapasowy dom”, szczególnie wtedy, gdy są rozpieszczone.

Dzięki lokalizatorowi GPS dla kotów możesz śledzić kota — jeśli okaże się, że Twój ulubieniec ma drugi dom, grzecznie poproś sąsiada, aby nie karmił zwierzęcia (za bardzo). Załóż także kotu wygodną obrożę z identyfikatorem; w ten sposób stanie się jasne, że kot należy do Twojej rodziny, co zapobiegnie jego wymuszonej „adopcji” przez obcych.

5. Poród ciężarnej kotki

Była już mowa o kotkach w rui. Jeśli futrzakowi uda się spełnić swój instynkt rozrodczy, możesz mieć na głowie ciężarną kotkę. Typowym zachowaniem kotów w ciąży jest poszukiwanie kryjówki. Ciężarne kotki często wyszukują sobie oddalone, zapewniające prywatność i bezpieczne miejsca, w których mogłoby przyjść na świat ich potomstwo. Jeśli kotka stresuje się w domu, na przykład z powodu przebywających w nim dzieci lub psów, nie dziw się, kiedy nigdzie nie będzie można jej znaleźć.

Znajdowanie kota

6. Stres

Inną typową przyczyną ucieczek kotów jest odczuwany stres. Koty mają swoje przyzwyczajenia i nie lubią zmian, zarówno otoczenia, jak i swojej codziennej rutyny. Przemeblowanie pomieszczenia, powitanie w domu nowego zwierzęcia lub członka rodziny, remont czy nawet głośne dźwięki: to wszystko powoduje, że kot się stresuje i niepokoi, co może zmusić go do poszukiwania innego, spokojniejszego miejsca.

Aby zbytnio nie stresować kota wskutek zachodzących wokoło zmian, zapoznaj się z poniższymi artykułami:

7. Zaniedbanie lub porzucenie

Następne dwie przyczyny, dla których kot nie wraca do domu, to zaniedbanie i porzucenie. Jeśli zawsze zostawiasz kota samego w domu lub nie zapewniasz mu wystarczającej ilości jedzenia, wody i innych rzeczy, których potrzebuje do przeżycia i wygodnego bytowania, zwierzę może poszukać schronienia, miłości i opieki gdzie indziej. Podobnie jeśli zaniedbujesz dom, nie zapewniając kotu odpowiedniej opieki, zwierzę może uciec.

Zapoznaj się z naszym przewodnikiem dotyczącym opieki nad kociętami i nowymi kotami, aby upewnić się, że właściwie zajmujesz się futrzakiem. Jeśli Twoje koty spędzają większość czasu na dworze, zapewnij im ciepłe schronienie na zimę. Dowiedz się więcej na temat opieki nad podwórkowymi kotami w zimie.

8. Strach

Kot może uciec, jeśli się czegoś przestraszy. Kiedy kot się boi, naturalny instynkt każe mu walczyć, uciekać lub zastygnąć w miejscu. W przypadku zdecydowania się na ucieczkę kot szybko pobiegnie w dowolnym kierunku. Po zastygnięciu w miejscu kot przestanie się ruszać, prawdopodobnie zajmując kryjówkę gdzieś w pobliżu. Będzie zbyt się bał, aby z niej wyjść, czy nawet wydać jakiś dźwięk. Jeśli podejrzewasz, że kot uciekł lub się ukrył, ponieważ się czegoś przestraszył, skorzystaj z lokalizatora GPS dla kotów. To najlepszy sposób, aby szybko znaleźć zwierzaka i bezpiecznie sprowadzić go do domu.

kot z lokalizatorem Tractive GPS chodzący po trawie
Na zdjęciu: lokalizator Tractive GPS dla kotów

9. Choroba

Inną naturalną przyczyną zaginięć kotów są choroby. Kiedy kot zachoruje, woli zaszyć się w odizolowanym miejscu, gdzie może się ukryć i w spokoju dojść do zdrowia. W takim przypadku kot może zdecydować, że takie legowisko znajduje się z dala od jego miejsca zamieszkania.

Pozostaje mieć nadzieję, że wkrótce kot dojdzie do siebie i wróci do domu. Niestety nie zawsze się tak dzieje. Chore lub zranione koty są bardziej narażone na różne niebezpieczeństwa. Mogą na przykład zarazić się kocią grypą czy paść ofiarą miejscowego drapieżnika. Jeśli kot jest umierający, może oddalić się w odosobnione miejsce i już nigdy nie wrócić do domu.

10. Ciekawość

W końcu koty często uciekają, ponieważ są z natury ciekawe i uwielbiają odkrywać świat. Być może Twój kot lubi gonić motyle lub inne owady w lecie? A może jego uwagę przyciągnęła wiewiórka lub dziecko sąsiadów? Jeśli w pobliżu znajduje się coś ciekawego, kot może się tym zainteresować na długie godziny, a nawet całe dni. Nawet ładna pogoda wystarczy, aby opuścił Twoje ramiona w poszukiwaniu rozrywek.

Jeśli kot przejawia ciekawość i lubi odkrywać okolicę, miej świadomość, że to w 100% normalne zachowanie. W takim przypadku oczywiście możemy zastosować odpowiednie środki bezpieczeństwa, aby chronić naszych futrzanych przyjaciół. Jest to szczególnie istotne, ponieważ kot znajdujący się poza zasięgiem Twojego wzroku jest narażony na różne niebezpieczeństwa.

Warto wiedzieć, że podczas odkrywania nowych miejsc, kiedy kot jest czymś zafascynowany lub rozkojarzony, może gdzieś utknąć, na przykład pod ogrodzeniem, w jakiejś rurze albo czymś podobnym.

Wtedy bardzo przydaje się lokalizator GPS dla kotów! Dzięki niemu zawsze będziesz wiedzieć, gdzie jest Twój kot i będziesz w stanie natychmiast mu pomóc, jeśli wpadnie w kłopoty. Po prostu użyj przycisku LIVE w aplikacji w dowolnym momencie, aby sprawdzić, gdzie zwierzę aktualnie przebywa. Obawiasz się, że obroża z urządzeniem sprawi mu problem? Nie ma czego się bać! Dzięki mechanizmowi samozwalniającemu lokalizatora Tractive GPS dla kotów obroża się natychmiast rozepnie w przypadku jej naciągnięcia, po czym będzie można ją z powrotem założyć.

Odkryj lokalizatory Tractive GPS

Dlaczego koty gubią się i już nie wracają?

Kiedy kot ucieknie, może go nie być zaledwie kilka minut czy kilka godzin, lecz również dni. Prawdopodobne jest, że kot wróci. Według przeprowadzonych badań koty, które uciekły, zazwyczaj przebywają w promieniu do półtora kilometra od domu. Jeśli kot ucieknie na 2–3 dni lub krócej, prawdopodobnie odkrywa nowe terytorium, poszukuje partnera lub partnerki, czy poluje na zdobycz.

Czasami jednak kot gubi się i nie wraca — ucieka, po czym znika na zawsze. Z tego względu warto rozważyć potencjalne przyczyny takiego rozwoju wydarzeń.

Drapieżniki

Koty mogą napotykać inne, większe drapieżniki, same stając się ofiarą polowania. Jeśli takie niebezpieczne zwierzęta występują w okolicy, warto trzymać kota wewnątrz i nie wypuszczać go na dwór. W zależności od tego, gdzie mieszkasz, do takich zwierząt mogą należeć pumy, kuguary, wilki, kojoty, węże, jastrzębie czy sowy. 🦅

Choroba, obrażenia lub śmierć

Jak wspomniano wyżej, koty przydomowe są bardziej narażone na choroby i obrażenia. Ich źródłem mogą być kleszcze, inne koty, trujące rośliny lub grzyby, drapieżniki lub inne czynniki, zarówno naturalne, jak i będące dziełem człowieka. Dlatego zawsze warto wiedzieć, gdzie kot przebywa.

Służby zajmujące się wyłapywaniem bezpańskich zwierząt domowych

Innym powodem bezpowrotnego zaginięcia kota może być schwytanie go przez służby zajmujące się wyłapywaniem bezpańskich zwierząt domowych. Być może ktoś pomyślał, że Twój kot nie ma rodziny i zadzwonił do schroniska? Jeśli kot zaginął, pamiętaj, aby skontaktować się z miejscowymi schroniskami i towarzystwem opieki nad zwierzętami. W ten sposób dowiesz się, czy zwierzak nie przebywa w takim miejscu. Możesz także skontaktować się z miejscowymi klinikami weterynaryjnymi.

czarno-biały kot na tle płotu z siatki

Kradzież

Niestety coraz częściej mamy do czynienia z porwaniami zwierząt. Twój kot może również stać się ofiarą tego procederu. Zawodowi złodzieje kotów zazwyczaj biorą na cel zwierzęta rzadkich, drogich ras, które mogą następnie sprzedać z dużym zyskiem. Jeśli Twój kot należy do jednej z takich ras, musisz zachować szczególną uwagę.

Kradzież kota może także mieć miejsce, kiedy ktoś zobaczy zwierzę wędrujące po okolicy i stwierdzi, że chciałby go przygarnąć. Jeśli tak się stanie, wszczepiony zwierzęciu mikroczip pozwoli dowieść, że stanowi ono Twoją własność. Znalezienie skradzionego kota może jednak być utrudnione, jeśli nie będziesz mieć możliwości jego śledzenia w czasie rzeczywistym — niestety mikroczip, w odróżnieniu od lokalizatora GPS dla kotów, nie pomoże w takiej sytuacji.

Umyślne działanie

Niestety czasami zwierzęta giną wskutek umyślnego działania innych ludzi, którzy chcą się pozbyć takiego kota: na przykład mogą zostawić go w jakimś oddalonym miejscu lub nawet skrzywdzić. Jeśli kot zaginął, warto zadać sobie pytanie, czy ktoś chciałby się pozbyć Twojego futrzaka. Mamy nadzieję, że nigdy nie będzie to miało miejsca!

Nieplanowana podróż

Inną przyczyną długotrwałych zaginięć kotów jest ich wywożenie w oddalone miejsca. Kot może na przykład wpełznąć pod maskę samochodu czy niepostrzeżenie wskoczyć do furgonetki kuriera. Tak się stało w przypadku naszej przyjaciółki Kiwi, która przeżyła przygodę na tyle furgonetki, zanim szczęśliwie powróciła do swojej rodziny. Dzięki lokalizatorowi Tractive GPS właściciele Kiwi mogli ją śledzić i bezpiecznie sprowadzić do domu. Stacy podzieliła się z nami tą historią w recenzji w witrynie Trustpilot:

Nasza kotka Kiwi wskoczyła na tył pewnej furgonetki (bez wiedzy jej kierowcy). Kiedy zauważyłam na telefonie, że opuściła „wirtualną strefę”, spostrzegłam również, że porusza się bardzo szybko wzdłuż asfaltowych dróg. Zdołała w ten sposób przebyć ponad 25 kilometrów autostrady! Dzięki aplikacji Tractive znalazłam ją na parkingu pod centrum handlowym w furgonetce dostawcy ryb. Kto wie, co by się z nią stało, gdyby nie miała lokalizatora Tractive…

Przeczytaj całą historię o tym, jak kotka Kiwi uratowała się dzięki lokalizatorowi Tractive GPS
Źródło: Grimsby Telegraph

Jak zaginione koty znajdują drogę do domu?

W przypadku ucieczki kota nie trzeba załamywać rąk. Okazuje się, że nasi koci przyjaciele są specjalistami w zakresie znajdowania drogi do domu. Oto kilka czynników, które mogą sprawić, że kot sam do nas wróci:

 • Instynkt kierujący do domu: jest to zdolność znajdowania drogi do znajomego miejsca prowadzącej przez nieznane tereny. Nie poznaliśmy w pełni tego zjawiska, uważa się jednak, że umiejętność ta ma związek z polem geomagnetycznym Ziemi, które pomaga kotom w ustaleniu kierunku1. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie koty opanowały tę umiejętność; jej wykorzystanie jest bardziej prawdopodobne w przypadku kotów przebywających głównie na dworze.
 • Kocie wyczucie kierunku: wspomniany wyżej instynkt jest wzmacniany przez występujące u kotów niesamowite wyczucie kierunku. Dzięki wyostrzonym zmysłom węchu, słuchu i wzroku, jak również umiejętności wyczuwania pola magnetycznego, koty potrafią trafić do domu oddalonego o wiele kilometrów. Możliwe, że żelazo obecne w tkance usznej i skórze kota działa jak naturalny kompas!
 • Zmysł orientacji (ang. „psi-trailing”): znane są przypadki, kiedy koty były w stanie trafić z powrotem do swojej rodziny, podróżując przez nieznane terytorium do miejsca, w którym nigdy wcześniej nie były. To zjawisko nie ma naukowego wytłumaczenia, jednak historie opowiadane przez niektórych właścicieli zwierząt świadczą, że koty mają jakiś sposób śledzenia i namierzania swoich rodzin, bez względu na to, gdzie się znajdą.

Powyższe informacje stanowią dobry powód, aby nie tracić nadziei na powrót ulubieńca do domu. Niestety im dalej się wypuści i im dłużej będzie przebywać poza domem, tym mniejsza będzie na to szansa. 😾

Jak zapobiegać ucieczkom kota?

Na szczęście jest wiele działań, które właściciel kota może podjąć, aby zapobiec jego ucieczce z domu. Nawet jeśli masz uwielbiającego przygody kota, który lubi przebywać na zewnątrz, nadal możesz zapewnić mu bezpieczeństwo i sprawdzać, czy się nie oddalił. Oto kilka wskazówek pozwalających zapobiegać ucieczkom:

 • Wysterylizuj zwierzę: sterylizacja powoduje, że koty są mniej skore do ucieczek. Po przeprowadzeniu tej procedury wielu właścicieli nie musi się już martwić, że ich kot gdzieś zniknie; dotyczy to szczególnie samców.
 • Nie wypuszczaj kota z domu, jeśli to możliwe, szczególnie podczas zimnych miesięcy lub w okresie aktywności potencjalnej zdobyczy, np. o świcie czy zmierzchu.
 • Przeprowadzka przyjazna dla kota: jeśli się przeprowadzasz, zadbaj o to, aby kot jak najmniej się tym stresował.
 • Zbuduj na dworze „catio”, czyli patio dla kota, aby mógł się cieszyć przebywaniem na świeżym powietrzu bez ryzyka zagubienia się.
 • Zaczipuj kota i zawieś na jego obroży identyfikator, aby inni ludzie byli świadomi, że kot ma już swoją rodzinę.
 • Zadbaj o domowe rozrywki i odpowiednią stymulację, aby kot się nie nudził.
 • Ogranicz obszar, na którym przebywa kot, konfigurując wirtualną strefę w aplikacji Tractive GPS: kiedy kot znajdzie się poza nią, otrzymasz powiadomienie, co będzie stanowiło sygnał, że należy sprowadzić go do domu.
infografika z samouczkiem dotyczącym funkcji wirtualnych stref lokalizatora Tractive GPS
 • Zablokuj możliwe drogi ucieczki, zabezpieczając dom, jego „catio” lub podwórko.
 • Śledź każdy koci krok, stosując lokalizator GPS dla kotów.
 • Wyszkol kota tak, aby lubił wracać do domu, używając technik pozytywnego wzmocnienia.
 • Obserwuj kota, kiedy w domu mają miejsce stresujące sytuacje i otocz go wtedy dodatkową opieką.
 • Zapewnij kotu wszystko, czego potrzebuje do wygodnego bytowania (jedzenie, wodę, zabawki, aktywność, miłość i zdrową stymulację).
 • Używaj szelek i obroży podczas spacerów z kotem po dworze.

Jak znaleźć zaginionego kota?

Zagubienie się kota to bardzo stresująca sytuacja — czujemy się wtedy bezradni, boimy się o ulubieńca i martwimy się, co mogło się z nim stać. Czy wróci samodzielnie do domu? Na jak długo koty giną?

Zamiast chodzić bez celu i czekać, należy jak najszybciej podjąć działania w celu sprowadzenia kota do domu. Wskazówki dotyczące szukania zaginionego kota, jak również darmowy szablon plakatu informującego o zaginionym zwierzęciu do pobrania znajdziesz w artykule Jak znaleźć zaginionego kota i zapobiec jego ponownemu zaginięciu?

Podsumowanie: dlaczego koty uciekają?

W niniejszym artykule omówiliśmy 10 głównych przyczyn ucieczki kotów:

 • rozmnażanie się
 • polowanie
 • odkrywanie terytorium
 • odwiedzanie sąsiadów
 • ciąża
 • stres
 • zaniedbywanie
 • strach
 • choroba
 • ciekawość

Poza tym koty mogą ginąć na zawsze w przypadku ataku drapieżników, chorób i ran, działania służb zajmujących się wyłapywaniem bezpańskich zwierząt, jak również wskutek kradzieży czy porzucenia.

Na szczęście koty mają kilka sposobów na powrót do domu, o ile gdzieś nie utkną, nie zostaną złapane w pułapkę lub nie odniosą ran. Jednak aby zmaksymalizować szanse znalezienia zagubionego kota, należy natychmiast rozpocząć poszukiwania.

Możesz zapobiec ucieczce kota, sterylizując go, nie wypuszczając z domu, ogradzając miejsce, w którym przebywa i stosując lokalizator GPS dla kotów przypinany do obroży. Pamiętaj, aby zapewnić zwierzęciu kochający, bezpieczny dom, w którego atmosferze będzie czuć się najlepiej.

Z jakiego powodu Twój kot ucieka najczęściej?

Udostępnij ten artykuł znajomym, aby podzielić się z innymi informacjami na temat ucieczek kotów: