Jak przebiega krycie u psów
Czy Twój pupil próbuje „kochać się” ze wszystkim, co znajdzie się w polu jego widzenia? Jeśli tak, być może trafił Ci się pies z silnym instynktem rozrodczym. Nie należy tego lekceważyć! Tu znajdziesz najważniejsze informacje o kryciu oraz wskazówki dla dobrego opiekuna, który dba o bezpieczeństwo swojego pupila.

Gdy psy osiągają dojrzałość płciową, niemal nic nie jest w stanie powstrzymać ich od podążania za głosem instynktu rozrodczego. Jeśli nadarzy się odpowiednia okazja, psy, które nie zostały wysterylizowane lub wykastrowane, posłuchają tego wewnętrznego impulsu, czego skutkiem może być przyjście na świat szczeniąt. Jeśli zatem zastanawiasz się, jak przebiega proces krycia u psów, omówimy go tu punkt po punkcie.
Oto wskazówki, jak radzić sobie z pupilem, który szuka partnera:
- Nigdy nie rozdzielaj psa i suki, gdy krycie już trwa
- Wysterylizuj suczkę lub wykastruj psa, aby lepiej radzić sobie z zachowaniami pupila i zapobiegać nieplanowanym ciążom
- Korzystaj z lokalizatora GPS, aby skutecznie śledzić pozycję i aktywność psa

Dowiedz się, gdzie Twój pies spędza czas.
Przeczytaj więcej- Kiedy psy przystępują do krycia?
- Czy samce przechodzą cieczkę?
- Skąd psy płci męskiej wiedzą, kiedy suki są w rui?
- Jak przebiega krycie u psów
- Co dzieje się po zakończeniu krycia?
- Jak zapobiec zajściu suczki w ciążę?
- N ieplanowana ciąża u suczki? Co warto skonsultować z weterynarzem?
- Czy można pokryć suczkę podczas pierwszej cieczki?
- Odpowiedzialne praktyki hodowlane
- Sterylizacja i kastracja
Kiedy psy przystępują do krycia?
Proces szukania partnera rozpoczyna się zwykle, gdy suka wkracza w cykl rujowy, zwany także potocznie cieczką. Zaczyna się to zwykle około szóstego miesiąca życia, jednak może to nastąpić wcześniej lub później w zależności od rasy suczki i jej cech osobniczych. U suk cieczka występuje średnio dwa razy w roku i w tym czasie najaktywniej poszukują one partnera do krycia.
W czasie cieczki suczka może częściej przejawiać chęć wyjścia na zewnątrz lub ucieczki. Tak opisał to jeden z użytkowników serwisu Reddit:
„Moja suczka dobijała się do drzwi, aby częściej wychodzić na dwór. Błagała o wyjście z dwu- lub trzykrotnie większą częstotliwością niż zwykle — aż tak zmieniło się jej zachowanie. Doprowadzało mnie to do pasji, ponieważ zdarzało się jej wyjść na zewnątrz, wrócić, a po chwili znowu żebrać o otwarcie drzwi.”
Źródło: Reddit
Innymi oznakami, że suczka jest w rui, są zmiany w zachowaniu, takie jak zwiększona potrzeba pieszczot lub niepokój, a także objawy fizyczne, takie jak obrzęk i krwawa wydzielina ze sromu.
Czy samce przechodzą cieczkę?
Nie, cieczka nie występuje u psów płci męskiej. Termin „cieczka” odnosi się do konkretnej fazy cyklu rujowego, w której suka jest gotowa do krycia i zajścia w ciążę. Cieczka nie występuje u samców, za to od osiągnięcia dojrzałości płciowej w wieku około 6 miesięcy są one gotowe do krycia przez cały rok.
Samce wprawdzie nie mają cieczki, ale należy pamiętać, że cykle rujowe suk mogą wywierać na psy ogromny wpływ.
Skąd psy płci męskiej wiedzą, kiedy suki są w rui?
Psy wyczuwają zapach suk w rui za sprawą szczególnego feromonu o nazwie metyloparaben. Psy, szczególnie niekastrowane, wariują, czując ten zapach. Wywołuje on u nich podniecenie i sprawia, że często skupiają się wyłącznie na poszukiwaniu suki w cieczce. Pies może wtedy zapominać o jedzeniu i piciu, a nawet próbować uciec z domu, żeby znaleźć partnerkę.
Jeśli Twój pies jest uciekinierem, lokalizator GPS dla psów może uratować mu życie.

Bądź na bieżąco podczas codziennych przygód psa
Śledź każdy jego krok bez ograniczenia zasięgu w trybie LIVE Tracking. Odbieraj powiadomienia, kiedy zawędruje zbyt daleko. Dbaj o jego samopoczucie i zdrowie dzięki monitorowaniu aktywności i snu. Otrzymuj alerty o zdrowiu, kiedy coś będzie nie w porządku.
Jak przebiega krycie u psów
Krycie rozpoczyna się od zalotów, na które składają się węszenie, lizanie oraz inne sygnały wymieniane między psem a suką. Gdy jest ona gotowa do zapłodnienia, pies wspina się na nią i rozpoczyna się krycie. Poszczególne etapy i czasy ich trwania wyglądają następująco:
- Pierwsza faza kopulacji (około 2 minut)
- Obrót (około 5 sekund)
- Druga faza kopulacji (od 5 do 45 minut)
Najpierw pies wspina się na sukę (pierwsza faza kopulacji). Gdyby zwierzęta miały pozostać w tej początkowej pozycji, wystąpiłyby u nich poważne skurcze mięśni.
Z tego powodu zmieniają pozycję (wykonując obrót) i kontynuują krycie (drugą fazę kopulacji) w sposób przedstawiony na poniższej infografice. W kopulacji pomiędzy psem i suką role odgrywają macica, pochwa, opuszka prącia, srom i penis.

W drugiej fazie kopulacji część psiego penisa zwiększa swoją objętość, a u suki następuje skurcz mięśni. Powoduje to tak zwane „zakleszczenie”, podczas którego pies i suka pozostają na jakiś czas połączone1. Ten etap może trwać nawet do 30 minut i… u wielu ludzi może wywoływać zażenowanie.

Nie wolno próbować rozdzielać psów podczas kopulacji, ponieważ mogłoby to spowodować u nich poważne obrażenia.
Co dzieje się po zakończeniu krycia?
Krycie nie zawsze jest gwarancją, że suka zajdzie w ciążę, ale jest ona możliwa. U psów ciąża trwa zwykle około 63 dni2. Jeśli planujesz rozmnażać swoją suczkę, uważnie obserwuj jej stan zdrowia. Regularne wizyty kontrolne u weterynarza mogą pomóc w potwierdzeniu ciąży i zapewnić jej bezproblemowy przebieg.
Jak zapobiec zajściu suczki w ciążę?
Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania ciąży jest poddanie suczki sterylizacji. Jeśli niewysterylizowana suczka ma cieczkę, należy separować ją od samców i nie pozostawiać jej na zewnątrz bez nadzoru. Pieluchy lub majtki dla psów pomagają w zachowaniu higieny, ale nie przeszkodzą w kopulacji, więc trzeba stale mieć psy na oku.
Nieplanowana ciąża u suczki? Co warto skonsultować z weterynarzem?
Suczka może zajść w ciążę pomimo zachowania wszelkich środków ostrożności. Poniżej opisane są możliwości dostępne w przypadku nieplanowanej ciąży.
- Aborcja farmakologiczna (zastrzyk): jest to opcja obarczona różnego rodzaju ryzykiem i należy z niej korzystać wyłącznie w naprawdę awaryjnych sytuacjach.
- Supresja hormonalna: zastosowanie tej metody może wywołać u suki poważne choroby macicy. Jeśli nie ma innej możliwości, lekarz weterynarii może podać zastrzyk tylko w fazie spokoju płciowego, aby uniknąć uszkodzenia macicy.
- Wysterylizowanie suczki przed zakończeniem ciąży.
W każdym z tych przypadków należy zawsze ściśle współpracować z weterynarzem. Zależy od tego zdrowie i dobre samopoczucie Twojego psa.
Czy można pokryć suczkę podczas pierwszej cieczki?
Rozmnażanie suczki podczas pierwszego cyklu rujowego nie jest ogólnie zalecane. W jej ciele nadal trwają procesy dojrzewania i w tym pierwszym cyklu może dochodzić do komplikacji. Rozmnażanie psów powinno być nadzorowane przez weterynarza i powinno nastąpić dopiero po osiągnięciu przez psa pełnej dojrzałości, co jest zależne od jego rasy.
Odpowiedzialne praktyki hodowlane
Krycie jest wprawdzie czymś naturalnym, należy jednak podchodzić do tej kwestii odpowiedzialnie. Psy należy rozmnażać w sposób rozważny, pamiętając o zapewnieniu matce oraz możliwym szczeniętom odpowiedniej opieki i uwagi. Należy także pamiętać, że w wielu regionach świata nadmierny przyrost populacji psów stanowi problem, więc warto zasięgnąć porady lekarza weterynarii, aby upewnić się, czy rozmnażanie pupila jest dobrym pomysłem.
Sterylizacja i kastracja
Jeśli nie planujesz rozmnażania, rozważ sterylizację lub kastrację psa, aby zapobiec przyjściu na świat nieplanowanych szczeniąt. Z tymi procedurami medycznymi wiążą się inne korzyści zdrowotne, takie jak obniżenie ryzyka wystąpienia niektórych nowotworów lub zachowań niepożądanych.