Twój kot przyzwyczaił się do wychodzenia na zewnątrz? A może zawsze był kotem wychodzącym? Za nic nie zrezyguje z takiego stylu życia – uwielbia wędrówki, zwiedzanie okolicy i podążanie za naturalnymi kocimi instynktami. Twój kot wraca wprawdzie regularnie do domu, ale i tak martwisz się pewnie, że mógłby uciec. A może martwisz się, że zachoruje, dozna urazu lub wpadnie w tarapaty. Co zatem można zrobić, aby zapewnić kotu bezpieczeństwo, gdy nie jesteście razem? Oto 10 rzeczy, które należy wziąć pod uwagę, aby zadbać o bezpieczeństwo kota wychodzącego.

Wiedz, dokąd chadza Twój kot

Uzyskuj informacje o jego pozycji w czasie rzeczywistym, bez względu na to, gdzie się znajdzie. Otrzymuj alerty, kiedy zbytnio oddali się od domu. Dowiaduj się, gdzie przebywał i odkryj jego ulubione miejsca oraz pozwól innym wspólnie śledzić zwierzę.

Odkryj lokalizatory GPS dla kotów

Jak długo żyją koty wychodzące?

Niestety w przypadku kotów domowych wypuszczanych regularnie na zewnątrz wzrasta prawdopodobieństwo, że będą żyć krócej niż koty trzymane w domu1. Właśnie dlatego tak ważne jest dbanie o bezpieczeństwo kota wychodzącego i śledzenie go za pomocą lokalizatora GPS dla kotów.

Dlaczego koty niewychodzące żyją dłużej? Koty wychodzące są bardziej narażone na wymienione niżej zagrożenia, które mogą spowodować ich śmierć w młodszym wieku. 😿

 • Potrącenie przez samochód
 • Spożycie czegoś toksycznego, np. płynu do odmrażania
 • Starcia z innymi zwierzętami lub atak ze strony innego zwierzęcia
 • Zarażenie się chorobą od dzikiego zwierzęcia
 • Zgubienie się i niemożność trafienia z powrotem do domu
 • Utknięcie gdzieś lub uwięźnięcie
 • Kradzież
 • Krzywda doznana od osoby znęcającej się nad zwierzętami

10 sposobów na zapewnienie bezpieczeństwa kotom wychodzącym

1) Zadbaj o możliwość zidentyfikowania kota w każdych okolicznościach

Jeśli masz kota wychodzącego, zapewne martwisz się przede wszystkim tym, że może się zgubić. Właśnie dlatego należy zadbać o możliwość zidentyfikowania kota na wypadek, gdyby się zgubił i został przez kogoś znaleziony.

Kot powinien mieć:

 • odpowiednio dopasowaną obrożę z mechanizmem umożliwiającym uwolnienie się;
 • przyczepiony do obroży identyfikator z Twoim imieniem i nazwiskiem oraz numerem telefonu;
 • mikroczip (pamiętaj o uaktualnianiu swoich danych).

To niezbędne minimum do zapewnienia kotu bezpieczeństwa. Ponieważ identyfikator może odpaść lub wyblaknąć, a mikroczipy dla kotów nie pomagają w faktycznym zlokalizowaniu zaginionego zwierzęcia, warto pomyśleć o dodatkowym zabezpieczeniu w postaci lokalizatora GPS. Dzięki temu zawsze będziesz wiedzieć, gdzie jest kot i dokąd chadza.

Lokalizatory Tractive GPS dla kotów

@kodiakthetravelcat

Easily the highlight of my Saturday 😅 ##kodiakthetravelcat ##cutecatsoftiktok ##cutecatsonly ##petsoftiktok

♬ original sound – Kodiak The Travel Cat

2) Poddaj kota sterylizacji lub kastracji

Podobnie jak mikroczip, sterylizacja lub kastracja kota wychodzącego jest warunkiem koniecznym.

Sterylizacja lub kastracja kotów wychodzących pomaga uchronić je przed nieplanowaną ciążą, chorobami przenoszonymi drogą płciową, ucieczkami oraz starciami z innymi kotami. Takie starcia również mogą być przyczyną urazów i chorób u kotów wychodzących.

W niektórych krajach sterylizowanie kotów wychodzących jest obowiązkowe, więc zanim podejmiesz decyzję w kwestii wypuszczania kota na zewnątrz, zapoznaj się z lokalnymi przepisami.

3) Zadbaj o odpowiednie zaszczepienie kota

Koty przebywające na zewnątrz są narażone na kontakt z wirusami, takimi jak kocia grypa. Niektóre z wirusów mogą okazać się zabójcze, więc zadbaj o to, aby Twój kot otrzymał wszystkie niezbędne szczepienia, zanim zaczniesz wypuszczać go na zewnątrz. Kot może też potrzebować ochrony przed pasożytami, takimi jak robaki i pchły.

4) Weź pod uwagę warunki otoczenia

jak zadbać o bezpieczeństwo kota wychodzącego

Pomyśl o otoczeniu i środowisku, w którym będzie przebywać Twój kot. W różnych środowiskach na kota czyhają różne niebezpieczeństwa. Zapoznaj się z zagrożeniami i w miarę możliwości postaraj się je ograniczyć. Mieszkasz może w pobliżu drogi szybkiego ruchu? A może masz sąsiada, który nie lubi Twojego kota? W takich przypadkach lepiej jest trzymać go w domu, jeśli to możliwe. Są jednak miejsca, na przykład wsie i tereny rolne, w których wypuszczanie kota z domu może być bezpieczniejsze.

5) Zapewniaj kotu odpowiednią ilość pożywienia i wody

Koty wychodzące są często bardziej aktywne od kotów pozostających w domu. Pamiętaj, aby karmić kota odpowiednio do jego potrzeb i zapewnić mu stały dostęp do wody pitnej w dużych ilościach. Jeśli ciekawi Cię, jak aktywny jest Twój kot, i ile spala kalorii, wypróbuj funkcję monitorowania aktywności.

6) Uważaj na toksyczne rośliny

Jeśli zdecydujesz się wypuszczać kota na zewnątrz, pamiętaj, że zdrowiu Twojego kota mogą zagrażać niektóre rośliny. Jest cała lista roślin, które są toksyczne dla kotów. Niektóre z nich mogą nawet spowodować uszkodzenie wątroby i śmierć. Rośliny toksyczne dla kotów to między innymi:

 • azalie i rododendrony,
 • bluszcz pospolity,
 • oleander,
 • mięta meksykańska,
 • tulipany i narcyzy.

Pamiętaj o tym również, gdy zastanawiasz się nad roślinami do domu.

7) Używaj lokalizatora GPS dla kotów i funkcji monitorowania aktywności

To normalne, że chcesz wiedzieć, gdzie Twój kot przepada na całe godziny. Najlepszym sposobem, aby zawsze wiedzieć, gdzie przebywa kot, jest korzystanie z dedykowanego lokalizatora GPS. Za miesięczną opłatą stanowiącą równowartość ceny opakowania smakołyków dla kota możesz zapewnić sobie spokój ducha przez 24 godziny na dobę. W przeciwieństwie do lokalizatorów Bluetooth dla zwierząt, lokalizator Tractive GPS ma nieograniczony, globalny zasięg, a zatem umożliwia śledzenie kota bez względu na to, jak daleko zawędruje. Warto też wspomnieć o możliwości zadbania o kondycję kota za pomocą funkcji monitorowania aktywności kotów.

kobieta z kotem noszącym lokalizator gps na dworze

8) Naucz kota wracać do domu

Najbezpieczniejsze są te spośród kotów wychodzących, które zostały dobrze wyszkolone i regularnie przychodzą do domu lub trzymają się w jego pobliżu. Aby zachęcić kota do przebywania w pobliżu domu, możesz posłużyć się przysmakami, przywołaniem i oczywiście ofiarować mu mnóstwo miłości. Niektórym z użytkowników lokalizatorów Tractive GPS udało się nawet wyszkolić kota tak, aby przychodził do domu, gdy usłyszy sygnał dźwiękowy lokalizatora.

9) Zbuduj wolierę dla kota

Jeśli chcesz, aby Twój kot wychodzący był blisko, dobrym rozwiązaniem może być woliera dla kota. To niewielki ogrodzony teren, zwykle w ogrodzie lub na podwórku, w którym kot może przebywać na świeżym powietrzu.

Oto kilka wskazówek dotyczących projektowania woliery dla kota:

 • Jeśli chcesz zbudować wolierę samodzielnie, pamiętaj, aby użyć siatki odpornej na pazury.
 • W zależności od dostępnej przestrzeni w wolierze można umieścić drzewka dla kota lub drapaki, ale pamiętaj, że muszą one być odporne na działanie wody, gdyż w przeciwnym razie trzeba będzie zabierać je do domu, kiedy będzie padać.
 • Zbuduj mnóstwo półek różnych kształtów i wysokości, aby kot miał do wyboru różne miejsca, z których będzie mógł obserwować otoczenie.
 • Kot może przebywać w wolierze również zimą lub w chłodniejsze dni. Trzeba jednak pokryć podłogę tkaniną, która będzie chronić kocie łapki przed odmrożeniami, i zapewnić ulubieńcowi kocyki i maty, które go ogrzeją, gdy będzie rozkoszował się świeżym powietrzem.
 • Jeśli nie masz ogródka, zainteresuj się wolierami, które można zamontować za oknem. Są wprawdzie niewielkie, ale dzięki temu kot może przebywać na powietrzu i obserwować świat z nowej perspektywy.

Woliera dla kota to idealne miejsce, w którym Twój ulubieniec może przebywać na świeżym powietrzu

10) Zadbaj o to, aby kot wychodzący nie marzł w zimie

Jeśli Twój kot wychodzi na zewnątrz w miesiącach zimowych, musisz koniecznie zadbać, aby mógł się ogrzać. Oto kilka wskazówek dotyczących dbania o to, aby kot wychodzący nie marzł:

 • Pamiętaj, że kocięta, koty w podeszłym wieku i koty chore nie powinny przebywać na zewnątrz przy temperaturach poniżej 7°C1.
 • Jeśli to możliwe, zapewnij kotu schronienie na zimę lub zbuduj domek dla kota.
 • Pamiętaj, aby w domku dla kota było zawsze sucho i ciepło. Użyj wodoodpornych materiałów izolacyjnych.
 • W wolierze lub w domku dla kota umieść podgrzewane posłanie.
 • Zapewnij kotu podgrzane jedzenie oraz wodę, a także ochronę przed deszczem i śniegiem.
 • Zamontuj w domu drzwiczki dla kota, aby kot mógł wychodzić na zewnątrz i wracać, kiedy zechce.

To już wszystkie nasze wskazówki dotyczące dbania o bezpieczeństwo kotów wychodzących. Mamy nadzieję, że te pomysły pomogą Ci zadbać o Twojego kota i zapewnić mu długie, zdrowe życie. Chcesz coś dodać do tej listy?


Podobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go znajomym!