Czy w zachowaniu Twojego psa nastąpiły dziwne zmiany? Nie pamięta swoich zwyczajów? Wydaje się zdezorientowany lub zbity z tropu? Możliwe, że zwierzę cierpi na demencję (lub jego zachowanie jest wynikiem innego objawu starzenia się). Czym jest demencja u psów? Jaki ma wpływ na naszych futrzanych przyjaciół? Co możemy zrobić, aby zapobiegać tej chorobie, leczyć ją i właściwie opiekować się dotkniętymi nią zwierzętami? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące psiej demencji.

Opakowanie lokalizatora Tractive GPS DOG 4

Zawsze wiedz, gdzie jest Twój pies

Śledź każdy krok w czasie rzeczywistym dzięki nieograniczonemu zasięgowi. Otrzymuj alerty, jeśli zwierzę zbytnio się oddali. Dbaj o jego kondycję i samopoczucie dzięki funkcji monitorowania zdrowia. Umożliwiaj śledzenie psa innym osobom, takim jak opiekunowie zwierząt.

Kup lokalizator dla psa

Czym jest demencja u psów?

Psia demencja, nazywana również zespołem zaburzeń poznawczych (ang. Canine Cognitive Dysfunction, CCD) to przypadłość podobna w objawach do choroby Alzheimera u ludzi. Ma ona związek ze starzeniem się mózgu psa, co prowadzi do zmian w zachowaniu głównie w zakresie pamięci, zdolności uczenia się i rozumienia. Kliniczne oznaki demencji występują u 50% psów w wieku powyżej 11 lat.

Szacuje się, że demencja wystąpi u 68% psów do wieku 15 lat¹.

Jakie są objawy i oznaki demencji u psów?

Objawy demencji mają bardzo różnoraki charakter w zależności od postępów choroby, od lekkich do bardzo ciężkich. Początkowe symptomy są zazwyczaj nieznaczne, jednak z czasem stają się coraz bardziej dokuczliwe. Poniżej wymieniono najczęstsze objawy psiej demencji:

 • dezorientacja i rozkojarzenie, np. oznaki zagubienia się w znajomym otoczeniu
 • niepokój
 • zmienność zwyczajów, niemożność zapamiętania elementów szkolenia lub domowych reguł
 • brak reakcji na imię lub znane polecenia
 • ogromna nadpobudliwość
 • zmniejszona chęć do zabawy
 • wędrowanie bez celu
 • obojętne wpatrywanie się w ściany lub rozkojarzony wzrok
 • powolne uczenie się nowych czynności
 • brak dbałości o higienę
 • utrata apetytu
 • zmiany w cyklu snu, np. chodzenie w nocy i/lub głęboki sen w ciągu dnia

Wczesne objawy demencji u psów mogą być trudne do zauważenia. Często stwierdzamy, że pies „po prostu się starzeje”. Należy jednak pamiętać, że wczesne wykrycie choroby jest bardzo ważne — właściciele psów powinni obserwować swoich ulubieńców pod kątem wystąpienia wymienionych oznak w łagodnej wersji.

💡 Poznanie zwyczajów psa może pomóc w wykrywaniu zmian. Lokalizator Tractive GPS umożliwia śledzenie snu i aktywności oraz porównywanie danych z innymi psami podobnej rasy oraz w podobnym wieku. Urządzenie to również daje spokój ducha, pozwalając szybko znaleźć psa, który się oddalił.

Odkryj lokalizatory Tractive GPS

Jak diagnozuje się demencję u psów?

Jeśli u psa występują powyższe objawy, należy pamiętać, że nie muszą one oznaczać demencji. Co więcej, mogą one także być oznakami innej choroby, na którą pies cierpi. Diagnoza demencji u psa musi być przeprowadzona przez specjalistę, zazwyczaj drogą eliminacji innych możliwych przypadłości. Jeśli podejrzewasz, że Twój pies ma demencję, koniecznie odwiedź z nim weterynarza. Lekarz może wykonać odpowiednie badania w celu wykluczenia innych chorób lub zlecić badanie rezonansu magnetycznego w celu postawienia ostatecznej diagnozy.

Najlepiej regularnie odwiedzać weterynarza, co pozwala wcześnie wykryć objawy demencji i jak najszybciej podjąć leczenie.

Jakie są przyczyny demencji u psów?

Nie znamy dokładnej przyczyny występowania demencji u psów. Wiemy jednak, że choroba jest często powodowana zmianami fizycznymi i chemicznymi w obrębie funkcjonowania mózgu, które występują wskutek procesu starzenia się zwierzęcia. Zaburzenia kognitywne związane z wiekiem nie są jednak wyłączną przyczyną demencji. Należy wziąć także pod uwagę uwarunkowania genetyczne lub inne przypadłości, takie jak guzy mózgu, jak również obrażenia mózgu, które mogą przyczynić się do rozwoju choroby.

Czy można zapobiegać demencji u psów?

Ponieważ dokładna przyczyna choroby jest nieznana, trudno jest stwierdzić, jak najlepiej jej zapobiegać. Dbałość o aktywność fizyczną i umysłową psa może pomóc zapobiec demencji. Zalecane są również działania z poniższej listy, gdyż pozytywnie wpływają one na umysł psa:

 • nauka nowych sztuczek
 • wspólna zabawa ze zwierzęciem
 • stosowanie zbilansowanej diety bogatej w nieprzetworzone produkty
 • podawanie suplementów stymulujących aktywność umysłową
 • dbałość o odpowiednią aktywność fizyczną
 • zapewnianie psu nowych doświadczeń i możliwości kontaktu z innymi psami
 • unikanie stresujących sytuacji
 • zapobieganie kontaktom psa z toksynami

W ramach badań ustalono, że regularna aktywność fizyczna o średniej intensywności i umysłowa stymulacja za pomocą interaktywnych zabawek może pomóc zachować psa w dobrym zdrowiu psychicznym.

Ponadto zalecane jest regularne badanie psów-seniorów co 6 miesięcy¹.

Czy demencję u psów można całkowicie wyleczyć?

Obecnie nie dysponujemy lekiem umożliwiającym wyleczenie psiej demencji. Przypadłość ta prowadzi do fizycznego zwyrodnienia mózgu, dlatego nie istnieją metody umożliwiające jego regenerację. Są jednak prowadzone specjalistyczne badania pod tym kątem, między innymi w zakresie terapii z zastosowaniem komórek macierzystych² i środków farmaceutycznych³.

Jak leczyć demencję u psów?

Mimo że to nieuleczalna choroba, mamy do dyspozycji kilka metod pozwalających złagodzić jej objawy. Można podawać psu leki na receptę i suplementy, zmienić jego dietę, urozmaicić mu życie, czy poddać go zabiegowi operacyjnemu. Przede wszystkim należy zasięgnąć porady weterynarza, który zaproponuje najlepsze metody leczenia odpowiadające zarówno Tobie, jak i Twojemu starszemu psu.

Czego należy się spodziewać w przypadku psiej demencji?

Jeśli u psa występują wymienione powyżej objawy demencji, przede wszystkim odwiedź weterynarza w celu kontroli. Lekarz dokładnie przeanalizuje historię choroby psa i zbada jego stan, co umożliwia określenie ogólnego stanu zdrowia i funkcji kognitywnych. Weterynarz może także zalecić wykonanie diagnostyki, np. badania krwi i USG lub zdjęcia rentgenowskiego, co pozwoli wykryć inne problemy zdrowotne. Jeśli lekarz stwierdzi u psa demencję, przedyskutuje z tobą różne opcje postępowania.

starszy pies — demencja u psów

Jak najlepiej opiekować się psem cierpiącym na demencję?

Ustalając sposoby opieki nad psem z demencją, rozważ jego potrzeby w zakresie środowiska domowego, otoczenia i stylu życia. Na poniższej liście znajdziesz sposoby wspierania psa w walce z demencją.

 1. Zapewnij psu zajęcie i okazje do zabawy.
 2. Zadbaj o kontrolowane kontakty z innymi zwierzętami.
 3. Wyprowadzaj psa na słońce, aby pomóc mu w regulacji cyklu snu.
 4. Nadal wychodź z psem na spacery i nie ograniczaj jego fizycznej aktywności. Jeśli pies nie jest w stanie chodzić, użyj wózka lub kółek.
 5. Zabezpiecz dom tak, jakby miał do niego zawitać szczeniak lub niemowlak.
 6. Ustal określone pory karmienia, picia, spacerów i innych czynności, aby zapewnić psu odpowiedni komfort.
 7. Jeśli to konieczne, stosuj pieluchy i podpaski oraz zabezpiecz psie łóżko i meble przed cieczą.
 8. Spróbuj zastosować specjalistyczną dietę dla starszych psów lub dietę obejmującą naturalne, nieprzetworzone produkty².
 9. Uzupełniaj dietę o suplementy dla psów, ale wyłącznie pod kontrolą weterynarza.
 10. Zapoznaj się z możliwościami alternatywnej i konwencjonalnej terapii.
 11. Staraj się nie wymieniać mebli ani nie zmieniać ich ustawienia. Otoczenie, w którym pies mieszka, powinno być jak najbardziej znajome i przyjazne.
 12. Pamiętaj o ograniczeniach psa, dając mu nowe zabawki i jedzenie, czy przedstawiając mu nowe osoby lub zwierzęta.
 13. Polecenia wydawane psu powinny być krótkie, proste i niestresujące.
 14. Okazuj psu mnóstwo czułości.
 15. Śledź każdy krok swojego przyjaciela za pomocą lokalizatora GPS, który zapobiegnie zagubieniu się zwierzęcia.

Stosując się do powyższych porad podczas opieki nad psem z demencją, możesz wpłynąć na spowolnienie choroby lub nawet zatrzymać jej rozwój.

Jakie są rokowania w przypadku psa cierpiącego na demencję?

Proces starzenia się jest nieodwracalny i większość z naszych futrzanych przyjaciół będzie mieć problemy ze zdrowiem w miarę zbliżania się do końca swoich dni. Widok coraz ciężej chorującego psa jest bardzo poruszający, jednak możemy dołożyć starań, aby uczynić tę sytuację jak najbardziej komfortową i bezpieczną dla ulubieńca. Na przykład możesz zainwestować w lokalizator GPS dla psa, który umożliwi jego znalezienie bez względu na to, jak daleko zawędruje. Najważniejsze jest, aby zachować pogodę ducha i wspierać psa oraz przygotować się na stawienia czoła problemom związanym z demencją.

Więcej porad dotyczących demencji u psów

Psia demencja często pozostaje nierozpoznana i nieleczona. Aby uzyskać więcej informacji, obejrzyj ten film, z którego dowiesz się wszystkiego na temat starzenia się psów.