Zwinięty w kulkę, rozciągnięty na podłodze czy leżący płasko na plecach? Psy często śpią w dziwnych pozycjach. Ułożenie ich ciała może mieć związek z temperaturą w pomieszczeniu, stopniem aktywności, samopoczuciem lub wyrazem tego, jak bardzo zwierzę Ci ufa. Kto nie lubi, kiedy pies radośnie sobie chrapie w śmiesznej, powykręcanej pozycji lub tuli się do naszych stóp? Jednak dlaczego psy śpią w ten sposób? W tym artykule odkryjemy tajemnice różnych pozycji, które psy przyjmują podczas snu. Więcej informacji na temat zwyczajów psa w zakresie snu można uzyskać, korzystając z lokalizatora GPS z funkcją monitorowania zdrowia firmy Tractive.

Podstawowe informacje na temat psiego snu

Ile godzin dziennie śpią psy?

Bycie psem to ciężka praca. Trzeba chodzić na spacery, aportować patyki i uważnie śledzić zachowanie swojego człowieka. Z tego powodu psy potrzebują około 10–14 godzin snu dziennie. Obejmuje to sen w nocy i kilka drzemek podczas dnia.

Nie ma niczego zaskakującego w tym, że szczenięta potrzebują więcej snu — nawet do 20 godzin dziennie, dzięki czemu zdrowo się rozwijają i rosną. Starsze psy mogą potrzebować więcej snu w miarę posuwania się w latach. Psy większych ras, takie jak mastiffy czy nowofundlandy, również zazwyczaj śpią więcej niż 14 godzin dziennie.

mały pies śpiący na pomarańczowym posłaniu

Psy mieszkające w cichych domach mogą spać więcej, podczas gdy zwierzęta przebywające w bardziej aktywnym środowisku — mniej. Psy mogą dostosowywać swoje zwyczaje w zakresie snu do otoczenia, tak aby wstawać, kiedy mogą się czymś zająć i spać przez resztę czasu.

Niektóre psy domowe mogą spać zbyt dużo, ponieważ się nudzą. Warto pomóc psu przyjąć zdrowe zwyczaje w tym zakresie, zapewniając mu odpowiednią stymulację podczas dnia w formie zabawek, towarzystwa, spacerów i aktywności. 

Jeśli Twój pies śpi więcej niż zwykle, może to być objawem choroby. W takim przypadku skontaktuj się z weterynarzem.

Jak dowiedzieć się, czy pies długo śpi?

Korzystając z lokalizatora GPS dla psów z funkcją monitorowania zdrowia, łatwo dowiesz się, jak długo pies sypia oraz uzyskasz cenne informacje na temat jakości jego snu. Możesz także śledzić fizyczną aktywność zwierzęcia, aby zadbać o jego kondycję. Oczywiście oprócz tego będziesz w stanie zawsze znaleźć psa w dowolnym miejscu.

Opakowanie lokalizatora Tractive GPS DOG 4

Dbaj o zdrowie oraz kondycję psa

Szybko dowiaduj się, jak zwierzę się miewa, korzystając ze wskaźnika zdrowia. Ustalaj cele i porównuj dane z podobnymi psami. Monitoruj sen, wykrywaj problemy i dbaj o zdrowie ulubieńca.

Kup teraz

Dlaczego psy tak dużo śpią?

Niektórzy właściciele zwierząt zastanawiają się, dlaczego ich ulubieńcy śpią tak dużo. Ludzie śpią przez około jedną trzecią doby, natomiast psy potrafią przespać jej połowę lub nawet więcej. Przyczyna leży w ich uwarunkowaniach biologicznych. Psy po prostu muszą spać tak dużo, ponieważ śpią inaczej niż ludzie.

Sprawdź: Dlaczego psy tak dużo śpią? 10 czynników, które mają wpływ na psi sen

Wzorce snu u psów

Psy śpią według określonego wzorca, podobnie jak ludzie. Kiedy pies zasypia, przechodzi do fazy cichego snu — jego oddech zwalnia, tętno obniża się, a ciśnienie krwi spada.

Na etapie aktywnego snu oczy psa szybko poruszają się pod zamkniętymi powiekami. Jest to tak zwana faza REM (ang. „Rapid Eye Movement” — szybkich ruchów gałek ocznych). Ludzie również doświadczają snu REM, a badania wskazują, że to właśnie wtedy pojawiają się sny. 

Czy psy śnią?

W fazie snu REM psy mogą szczekać, skomleć lub poruszać łapami. Naukowcy sądzą, że kiedy psy zachowują się w ten sposób, mogą śnić, na przykład wyobrażać sobie, że gonią nieznośną wiewiórkę, którą widziały w sąsiedztwie domu. Sytuacja taka może mieć miejsce wielokrotnie w ciągu nocy, gdyż fazy snu u psów następują kolejno po sobie.

Typowe pozycje psów podczas snu

Pozycja na boku

Pies leżący na boku z wyciągniętymi łapami doświadcza bardzo głębokiego snu. Kiedy zauważysz, że pies leży w tej pozycji, zostaw go w spokoju, gdyż w ten sposób zapewnisz mu długi, regenerujący odpoczynek. Możesz zauważyć, że pies wybiera do spania swoje legowisko lub Twoje łóżko, zazwyczaj trzymając się z dala od najhałaśliwszych miejsc w domu. Spanie na boku oznacza, że pies czuje się swobodnie z danym środowisku i ufa Ci. 

jasnobrązowy pies leżący na łóżku

Pozycja lwa

Kiedy łeb psa spoczywa na jego przednich łapach, mamy do czynienia z tak zwaną „pozycją lwa” — zwierzę przyjmuje ją, kiedy chce się zdrzemnąć. Pies śpiący w ten sposób jest gotowy do wkroczenia do akcji w każdej chwili. Być może zauważysz, że pies śpi w ten sposób u twoich nóg lub w pobliżu wejścia do pomieszczenia, gdzie może w dowolnym momencie wstać, równocześnie korzystając z dobrodziejstw szybkiej drzemki.

Pozycja zwinięta

Pies zwija się w kulkę, wciągając łapy pod siebie; często opiera też głowę o swoje uda lub tylne łapy, jak również nakrywa się ogonem niczym puszystym szalem. Psy często przyjmują tę pozycję w celu zachowania ciepła ciała, dlatego często obserwujemy takie ich zachowanie w niskich temperaturach

Dowiedz się więcej: Psy i niska temperatura: kiedy jest za zimno dla psa?

Niektóre psy zwijają się w kulkę podczas snu, jeśli czują się bezbronne lub zaniepokojone. Pozycja ta umożliwia im ochronę najważniejszych organów i pomaga uniknąć odsłonięcia brzucha. Stanowi ona pozostałość po zwyczajach dzikich przodków psa, które musiały cały czas bronić się przed drapieżnikami — szczególnie podczas snu. 

Tymczasowo przyjmować tę pozycję mogą również psy, które przyzwyczajają się do nowego domu lub istotnych zmian w życiu. Zwinięcie się w kulkę zapewnia poczucie bezpieczeństwa i komfortu.

Spanie pod przykryciem

Twój pies lubi spać „pod kołdrą”? Taki zwyczaj może być po prostu wyrazem psich preferencji. Jeśli pies zakopuje się pod okryciem, może sygnalizować w ten sposób potrzebę towarzystwa podczas snu. Zachowanie takie jest również częstsze przy niskiej temperaturze, kiedy nawet ludzie lubią szczelnie opatulić się kołdrą. 

Plecami do siebie

Jeśli Twój pies śpi z Tobą lub innym psem plecami do siebie, oznacza to zaufanie i przejaw potrzeby bliskości. Spanie tyłem do siebie może przypominać zachowania stadne przodków psów, kiedy to całe ich rodziny spały razem w norach. Może to też stanowić wspomnienie pierwszych tygodni życia, kiedy pies uroczo przytulał się do rodzeństwa z miotu.

Jeśli jesteś jedynym członkiem rodziny, przy którym pies śpi w ten sposób, oznacza to, że uznał Cię za osobę najbardziej godną zaufania! Dzięki temu możesz cieszyć się bliską więzią ze zwierzęciem.

Pozycja „Supermana”

Śpiący pies może również przypominać Supermana w locie: zwierzę rozciąga się z przednimi łapami skierowanymi do przodu, tylnymi łapami wyciągniętymi w tył i brzuchem przyciśniętym do podłogi. Jeśli pies przyjmuje pozycję Supermana, prawdopodobnie jest wyczerpany całodniową zabawą.

Niech Cię jednak nie zmyli ta z pozoru leniwa postawa — podobnie jak prawdziwy Superman pies jest gotowy wskoczyć do akcji w mgnieniu oka, jeśli tylko członek rodziny będzie wymagał jego interwencji. Taki futrzany Superman nie potrzebuje do tego specjalnego kostiumu!

Pozycja na plecach i brzuchem do góry

Dlaczego pies sypia na plecach, wyciągając łapy w górę? Zwierzęta śpiące w ten sposób zazwyczaj są niezwykle ufne lub po prostu jest im bardzo gorąco (jedno nie wyklucza drugiego). Odsłaniając rzadziej porośnięty futrem brzuch pies może szybciej się schłodzić, jednak wystawienie żywotnych organów na potencjalny atak sprawia, że czuje się on bardziej narażony na niebezpieczeństwo. Dlatego jeśli Twój pies śpi w tej uroczej pozycji, koniecznie zrób mu zdjęcie i ciesz się myślą, że bardzo komfortowo czuje się on w Twoim towarzystwie.

Pies może także spać w pozycji na plecach tylko w określonych porach roku, szczególnie, jeśli panują wysokie temperatury.

Przytulanka

Jeśli pies natychmiast wskakuje Ci na kolana, kiedy gdziekolwiek siądziesz, lub przytula się do Ciebie na sofie, oznacza to, że masz w domu żywą przytulankę. Takie zwierzęta są bardzo uczuciowe i kochające, lecz jednocześnie potrzebują nieco więcej uczucia z Twojej strony. W przypadku bardzo dużych psów takie zachowania mogą stanowić wyzwanie, lecz wynagradza to myśl, że udało Ci się zdobyć zaufanie i oddanie futrzaka.

dwa psy śpiące obok siebie

Spanie z uniesionym łbem

Niektóre psy wolą spać z łbem i szyją uniesionymi ponad poziom ciała. Takie zwyczaje mogą oznaczać, że pies ma trudności z normalnym oddychaniem, a także dolegliwości kardiologiczne i inne problemy zdrowotne.

Uważnie obserwuj psa, który śpi z uniesioną głową i szyją. Zwróć uwagę na głośny lub przyspieszony oddech, albo brak typowej aktywności. Jeśli zauważysz jakieś niepokojące objawy, skontaktuj się z weterynarzem.

Śledź psa

Infografika: Pozycje do spania dla psów

Zachowania psów związane ze snem

Chodzenie w kółko i kopanie przed snem

Przygotowanie się do snu to dla psa poważna sprawa. Zwierzę może chodzić w kółko, celować w coś łapami czy próbować kopać w podłodze. Takie zachowanie ma związek ze zwyczajami przygotowywania posłania przez psich przodków.

Dzicy poprzednicy psów spali na dworze, a nie na puszystym, wygodnym posłaniu. Chodzenie w kółko prawdopodobnie umożliwiało spłaszczenie wysokich traw i innych roślin w miejscu wybranym na sen. Ruchy łapami mogły mieć na celu usunięcie z legowiska gałęzi i kamyków. Jeśli było gorąco, przodkowie psów mogli kopać płytkie doły, w których znajdowali chłodną, wilgotną glebę lepiej nadającą się do snu. 

Oczywiście chodzenie w kółko i machanie łapami przez psa mieszkającego w domu nie sprawi, że materac do spania będzie bardziej płaski lub gładszy — takie zachowania pozwalają psu zaspokoić instynkt. Nawet jeśli nie ma potrzeby przygotowywania miejsca na sen, takie czynności nadal są zakodowane w umyśle zwierzęcia. 

Tiki i ruch podczas snu

Głęboki sen psa jest kojarzony z różnymi tikami lub „bieganiem”. Niektóre psy mogą wtedy machać ogonem, cicho szczekać lub skomleć. To normalne zachowanie, które można powiązać z przeżywaniem snów. 

Napady padaczkowe podczas snu u psów

Podczas snu psy mogą doznawać napadów padaczkowych. Różnią się one od tików czy zachowania podczas przeżywania marzeń sennych, występują także zdecydowanie rzadziej. Podczas takiego napadu pies upada na bok, sztywnieje, z pyska wydobywa mu się ślina, czasami również oddaje mocz lub kał, jak również rusza wszystkimi kończynami. Napady padaczkowe u psów trwają zaledwie minutę lub dwie, lecz potrafią przestraszyć zwierzę i je zdezorientować. Taki napad warto zarejestrować na filmie, a następnie pokazać go weterynarzowi w celu ustalenia, co się stało. Tę dolegliwość neurologiczną można leczyć farmaceutycznie, dlatego w przypadku jej wystąpienia niezwłocznie skontaktuj się z weterynarzem.

Gdzie pies powinien spać?

brązowy szczeniak leżący na kocu

Czy pies powinien spać na własnym posłaniu, czy w łóżku z człowiekiem?

Miejsce snu psa nie ma znaczenia, o ile zarówno Ty, jak i Twój ulubieniec będziecie mogli odpowiednio wypocząć w nocy. Jeśli lubicie spać we wspólnej sypialni, to wszystko w porządku, o ile można w ten sposób zadbać o właściwą ilość zdrowego snu. 

Niektórzy ludzie lubią, kiedy pies śpi na ich łóżku, inni lepiej wypoczywają, kiedy zwierzę śpi na podłodze lub własnym legowisku. Zdecyduj, co najlepiej działa w waszym przypadku i dbaj o przestrzeganie ustalonych granic, zapewniając komfortowy odpoczynek zarówno sobie, jak i psu. Z tego artykułu dowiesz się, jakie są dobre i złe strony spania z psem.

Na decyzję dotyczącą miejsca snu na pewno będzie mieć wpływ wielkość zwierzęcia. Warto mieć możliwość fizycznego przesunięcia psa, na przykład kiedy zawędruje w „zakazane miejsce” na łóżku, np. ułoży się na poduszce. Wspólny sen mogą też uniemożliwiać inne zwyczaje psa, takie jak chrapanie.

Psy często wybierają na sen miejsce w nogach łóżka zamiast u wezgłowia. Może się tak dziać dlatego, że w dolnej części łóżka mają więcej miejsca na wyciągnięcie się i zapewnienie sobie wygody. Pies prawie zawsze znajdzie sposób, aby przytulić się do Ciebie którąś częścią ciała w celu doznania uczucia bezpieczeństwa.

Postawienie przy łóżku schodków ułatwi bardzo małemu lub starszemu psu wchodzenie na łóżko i schodzenie z niego w bezpieczny sposób.

Z oczywistych względów pies nieprzystosowany jeszcze do przebywania w domu nie powinien spać z Tobą w łóżku.

Co zrobić, jeśli nie chcę, aby pies spał w moim pokoju?

Czasami psy budzą się w nocy, co może zakłócić Twój sen. Jeśli masz problemy ze spaniem, lepiej poczujesz się, kiedy pies będzie spał w innym pomieszczeniu.

Możesz na przykład ustawić bramkę, która wymusi na psie spanie w innej sypialni na przygotowanym legowisku lub ustawić dla niego kojec w dowolnym miejscu na terenie domu.

Nie poczuwaj się do winy, usuwając psa z pokoju na noc. Pies może odbywać drzemki w ciągu dnia, aby zapewnić sobie wystarczającą ilość snu, lecz Ty prawdopodobnie nie masz takiej możliwości. Nadaj priorytet zapewnieniu sobie zdrowego snu, a będziesz mieć więcej energii na zabawę i tworzenie więzi z psem w ciągu dnia.

Czy pies powinien spać na dworze?

Prawdą jest, że niektóre psy mają gęstą sierść i są odpowiednio przystosowane do przebywania w niskich temperaturach, a inne są w stanie konserwować ciepło. Jednak żadnego psa nie wolno narażać na działanie ekstremalnych temperatur przez całą noc — dotyczy to nawet najbardziej zahartowanych ras psów lubiących przebywać na dworze. Problemem nie jest wyłącznie temperatura: pies może mieć kontakt z żerującymi nocą dzikimi zwierzętami, mogą go razić jasne światła, może również narazić się na inne niebezpieczeństwo. Wszyscy właściciele psów powinni przygotować dla zwierzęcia odpowiednie miejsce do snu 

Zakłócenia snu u psów

Bezdech senny

Psy mogą cierpieć na bezdech senny, co może okazać się śmiertelną dolegliwością w przypadku zaniedbania leczenia. Bezdech występuje najczęściej u psów otyłych lub o płaskim pysku. Charakteryzuje go głośne chrapanie i częste budzenie się ze względu na ograniczenie dopływu powietrza.

Bezsenność

Zakłócenia snu może powodować chroniczny ból, swędzenie lub częste oddawanie moczu. W takim przypadkach należy leczyć przyczynę bezsenności, w ten sposób zapewniając psu zdrowszy wypoczynek. 

Jeśli podczas dnia pies jest znudzony lub mało aktywny, w nocy może po prostu nie być zmęczony, co spowoduje bezsenność. Spróbuj zapewnić mu wieczorem dużo zabawy lub wybierz się z nim na długi spacer, aby go zmęczyć.

Narkolepsja

Narkolepsja to dolegliwość dotycząca snu mająca źródło w nieprawidłowym działaniu systemu nerwowego. Powoduje ona, że pies nagle upada na ziemię i zapada w sen w losowych momentach. Pies nagle budzi się, kiedy usłyszy głośny dźwięk lub kiedy go pogłaszczesz. Narkolepsję u psów można kontrolować za pomocą leków, dlatego zwróć się o pomoc do weterynarza.

Aby zdiagnozować problemy psa ze snem i je rozwiązać, skontaktuj się z weterynarzem. 

5 faktów na temat snu psów

  1. Psy doświadczają różnych faz snu (REM i NREM), tak samo ja ludzie.
  2. Większość psów śpi przez co najmniej połowę życia — od 12 do 14 godzin dziennie.
  3. Jak mówi przysłowie, lepiej nie wywoływać wilka z lasu, co w naszym przypadku można przełożyć na „nie przeszkadzaj psu spać”. 60% wszystkich ugryzień przez psy jest spowodowane zachowaniem dzieci w celu obudzenia psa pogrążonego w głębokim śnie1.
  4. Większość psów przed ułożeniem się na spoczynek chodzi w kółko. W ten sposób przejawiają one odwieczny instynkt zapewnienia sobie wygody i bezpieczeństwa podczas snu.
  5. Szczenięta i starsze psy śnią więcej niż psy w średnim wieku.

Zarówno Ty, jak i Twój pies zasługujecie na zdrowy sen

Bez względu na to, gdzie i kiedy pies śpi, musisz zadbać o to, aby nie miało to negatywnego wpływu na sen Twój i członków Twojej rodziny. Nie poświęcaj własnego wypoczynku na rzecz zapewnienia go zwierzęciu. Energię do zabawy i nawiązywania więzi z futrzanym przyjacielem zapewni wam tylko zdrowy sen.