Wszyscy poczuliśmy kiedyś ukłucie niepokoju, kiedy nie byliśmy w stanie znaleźć naszego futrzanego przyjaciela — dlatego właśnie coraz więcej właścicieli zwierząt z całego świata korzysta z lokalizatorów dla psów. Na rynku jest dostępnych mnóstwo takich urządzeń, dlatego często zastanawiamy się, które z nich najlepiej się nada dla naszego psa. Czy jest sens używać lokalizatora Bluetooth, takiego jak Tile? Szczególnie, jeśli Twojemu ulubieńcowi zdarza się daleko zawędrować!

Krótko mówiąc, lokalizatory Tile lepiej nadają się do znajdowania przedmiotów, takich jak portfel czy klucze. Jeśli chodzi o psa, lepszym wyborem będzie dedykowany dla zwierząt lokalizator GPS. Z niniejszego artykułu dowiesz się, czego się można spodziewać, używając lokalizatora Tile do śledzenia psa.

Śledzenie za pomocą technologii GPS i Bluetooth: szybkie porównanie

Wpisując w wyszukiwarce hasło „urządzenie do śledzenia zwierząt”, otrzymujemy mnóstwo różnych opcji. Którą z nich najlepiej wybrać? Poniżej krótko opisaliśmy rodzaje lokalizatorów dla zwierząt i metody ich działania:

Lokalizatory GPS dla zwierząt

Te urządzenia korzystają z technologii GPS (Global Positioning System) w celu szybkiego oznaczania pozycji psa. Dzięki sygnałom odbieranym z pobliskich satelitów są w stanie wizualnie doprowadzić Cię tam, gdzie przebywa Twój ulubieniec.

Lokalizatory Bluetooth dla zwierząt

Lokalizatory takie jak Tile i AirTag Apple nawiązują połączenia z siecią Bluetooth w telefonie, pozwalając śledzić przedmioty pozostające w jej zasięgu. Kiedy ustalą pozycję psa, zazwyczaj emitują alarm lub dzwonek, dzięki któremu znajdziesz zwierzę.

Lokalizatory Bluetooth GPS dla zwierząt

Lokalizatory takie jak Tractive GPS łączą w sobie zalety obu technologii, umożliwiając namierzanie zwierzęcia praktycznie w każdym miejscu na świecie. Lokalizator Tractive GPS nawiązuje połączenia z sieciami telefonii komórkowej w wielu krajach, dzięki czemu jesteś w stanie znajdować swojego futrzaka bez względu na to, gdzie przebywasz.

Zawsze wiedz, gdzie jest Twój pies

Śledź każdy krok w czasie rzeczywistym dzięki nieograniczonemu zasięgowi. Otrzymuj alerty, jeśli zwierzę zbytnio się oddali. Dbaj o jego kondycję i samopoczucie dzięki funkcji monitorowania zdrowia. Umożliwiaj śledzenie psa innym osobom, takim jak opiekunowie zwierząt.

Kup lokalizator dla psa

W innym artykule zamieściliśmy szczegółowe porównanie lokalizatorów GPS i Bluetooth dla zwierząt, aby pomóc Ci stwierdzić, które rozwiązanie lepiej spełni wasze potrzeby. Teraz przyjrzyjmy się działaniu lokalizatora Tile.

W jaki sposób lokalizator Tile pozwala śledzić przedmioty?

Lokalizator Tile to niewielkie urządzenie korzystające z technologii Bluetooth, które można przygotować do pracy w trzech krokach:

 • Pobierz aplikację Tile na telefon, aby nawiązać połączenie z lokalizatorem za pomocą technologii Bluetooth.
 • Umieść lokalizator Tile na należącym do Ciebie przedmiocie, na przykład rowerze, walizce czy plecaku.
 • Dotknij sparowanego lokalizatora Tile w aplikacji, aby odtworzyć dźwięk ułatwiający znalezienie przedmiotu.

(Idealnie sprawdzi się to w sytuacji, kiedy już spóźniasz się do pracy i jak na złość nie możesz znaleźć kluczyków do samochodu).

Wykupując abonament Tile Premium, zyskujesz dostęp do 30-dniowej historii pozycji pozwalającej stwierdzić, gdzie ostatnio znaleziono przedmiot. Funkcja ta jest przydatna, biorąc pod uwagę to, jak psy lubią wędrować lub po prostu uciekać.

Jaki jest zasięg lokalizatora Tile w przypadku śledzenia psów?

Zasięg zależy od modelu urządzenia oraz czynników takich jak wielkość psa, odległość, na jaką się oddala i częstotliwość ucieczek. Oto proste porównanie różnych wariantów lokalizatora Tile:

ModelZasięgNajlepsze zastosowanie
Tile Mate~61 mNiewielkie psy i koty
Tile Pro~122 mWiększość psów, niezalecany dla kotów
Tile Slim~76 mOsobiste przedmioty, niezalecany dla psów
Tile Sticker~76 mZwierzęta mieszkające w domu (np. żółwie), niezalecany dla psów

Oprócz tego masz do dyspozycji globalną sieć Tile Network ułatwiającą znajdowanie przedmiotów na dużą odległość. Tak więc następnym razem, gdy Twój pies zapuści się w pościgu na odległość przekraczającą 122 metry, oto co możesz zrobić:

 • Przejdź do aplikacji Tile i zaznacz pole Notify When Found (Powiadom o znalezieniu).
 • Jeśli inny użytkownik lokalizatora Tile korzystający z aplikacji mobilnej znajdzie się w pobliżu Twojego zaginionego psa, natychmiast otrzymasz na telefon powiadomienie o jego ostatniej pozycji. Jeżeli wprowadzisz swoje dane kontaktowe, osoba ta będzie mogła skontaktować się z Tobą, skanując kod QR z zagubionego urządzenia Tile.

Czy Tile to lokalizator GPS?

Nie, Tile to urządzenie korzystające z technologii Bluetooth. Nie zapewnia ono takich samych funkcji śledzenia za pomocą systemu GPS jak dedykowane lokalizatory dla zwierząt, takie jak Tractive. Podobnie jak AirTag Apple, umożliwia tylko otrzymywanie powiadomień, kiedy pies znajdzie się w określonej odległości (tj. niezbyt daleko od Twojego telefonu).

A więc jeśli pies gdzieś odbiegnie i znajdzie się poza zasięgiem połączenia Bluetooth, lokalizator Tile nie pomoże Ci w jego znalezieniu.

Z drugiej strony lokalizatory GPS takie jak Tractive doskonale sprawdzają się w aktywnym śledzeniu i poszukiwaniu psów. Przede wszystkim lokalizator Tractive GPS charakteryzuje się nieograniczonym zasięgiem, umożliwiając także otrzymywanie aktualizacji w czasie rzeczywistym co 2–3 sekundy. Dzięki temu możesz śledzić psa z dowolnego miejsca na świecie — wystarczy spojrzeć do aplikacji. Nawet na obszarach o słabym sygnale sieci komórkowej możesz użyć funkcji Bluetooth, aby skuteczniej namierzyć zwierzę.

infografika z porównaniem lokalizatorów bluetooth i lokalizatorów gps pokazująca ograniczenia zasięgu
Śledź każdy krok psa za pomocą lokalizatora Tractive GPS o nieograniczonym zasięgu.

Czy w takim razie urządzenia Tile można używać jako lokalizatora GPS? Nie. Nie obsługuje ono funkcji systemu GPS i nie zapewnia usług lokalizacji. Zamiast tego jego działanie opiera się na komunikacji Bluetooth cechującej się zdecydowanie mniejszym zasięgiem. Kiedy jednak lokalizator Tile nawiąże połączenie z Twoim urządzeniem mobilnym, będzie korzystać z jego usług lokalizacji GPS w celu aktualizacji informacji o pozycji w aplikacji. Sam lokalizator Tile nie obsługuje systemu GPS ani nie oferuje jego usług lokalizacji.

Czy lokalizator Tile pozwala śledzić w czasie rzeczywistym?

Nie. Lokalizatory Tile nie są przeznaczone do śledzenia ruchu w czasie rzeczywistym, dlatego lepiej sprawdzają się podczas znajdowania przedmiotów w domu lub na niewielki dystans. Ze względu na użycie technologii Bluetooth będziesz mieć problemy ze znalezieniem psa, jeśli oddali się on na większą odległość.

Ostatnia znana pozycja psa w aplikacji Tile zostanie zaktualizowana wyłącznie, jeśli powróci on do miejsca znajdującego się w zasięgu komunikacji Bluetooth lub jeśli inny użytkownik aplikacji Tile znajdzie się w zasięgu urządzenia Tile Twojego psa, które dokonuje aktualizacji pozycji za pośrednictwem sieci Tile Network.

śledzenie na żywo z lokalizatorem Tractive GPS

Z drugiej strony lokalizator Tractive GPS zapewnia funkcję śledzenia na żywo w trybie LIVE, która ocaliła życie wielu psom, gdy zbytnio się oddaliły. Na przykład Happy, spuszczony ze smyczy golden retriever, uciekł i zupełnie zgubił się podczas pierwszej wyprawy w Alpy.

Oto historia, którą opowiedziała nam jego właścicielka, Francesca:

Góry te słyną z krętych ścieżek i pięknej roślinności. Byliśmy tam na wycieczce z Mackiem, Happym i moją rodziną, kiedy Happy się zgubił.

Nie wiem, czy zdarzyło mu się pogonić za sarną, czy po prostu się oddalił. W każdym razie zniknął nam z oczu.

Wtedy przypomniałam sobie, że przypięliśmy mu do obroży lokalizator GPS. Natychmiast skorzystałam z trybu śledzenia LIVE — im bardziej zbliżaliśmy się do oznaczonej pozycji, tym byliśmy spokojniejsi. Mogłam podążać jego ścieżką, obserwując ją bezpośrednio na telefonie. Odczyt był tak dokładny, że szybko znaleźliśmy Happy’ego, który właśnie raczył się wodą z górskiego strumienia.

Kup lokalizator Tractive GPS

Porównanie lokalizatora Tile z AirTagiem w przypadku śledzenia psów

Możliwe, że zastanawiasz się nad użyciem AirTaga Apple w celu śledzenia psa. Pamiętaj jednak, że charakteryzują go podobne ograniczenia jak lokalizator Tile. Dzieje się tak dlatego, że zarówno lokalizatory Tile, jak i AirTagi nie są przeznaczone ani dostosowane do śledzenia psów. Oba urządzenia korzystają z technologii Bluetooth i najlepiej sprawdzają się, gdy szukasz zagubionych przedmiotów, a nie żywych, stale poruszających się zwierząt.

Prawdę mówiąc, AirTag Apple ma jeszcze mniejszy zasięg, umożliwiając znajdowanie przedmiotów w odległości do 10–25 metrów. Podobnie jak w przypadku lokalizatora Tile i jego aplikacji, zasięg śledzenia zależy tutaj od obecności w pobliżu innych urządzeń firmy Apple. Z tego powodu urządzenia te nie nadają się do śledzenia psa w czasie rzeczywistym.

Zalety użycia lokalizatora Tile do śledzenia psa

Lokalizator Tile nie ma jednak samych wad. Oto kilka jego zalet w przypadku zastosowania jako urządzenia do śledzenia zwierząt:

 • Niska cena: Model Tile Pro kosztuje w przeliczeniu około 150 zł, co stanowi kwotę przyjazną dla budżetu. Możesz również kupić pakiet lokalizatorów do śledzenia wielu przedmiotów za mniej niż 400 zł.
 • Czas działania baterii: Modele Tile Mate, Tile Sticker i Tile Slim są wyposażone w baterie działające do 3 lat. Model Tile Pro ma wymienną baterię, która działa do roku.
 • Łatwość użytkowania: Lokalizatory Tile są lekkie i niewielkie. Można łatwo przypinać je do psich obroży lub szelek.
kobieta z psem w lesie

Wady użycia lokalizatora Tile do śledzenia psa

Tak jak wspomnieliśmy, lokalizatory Tile lepiej nadają się do znajdowania osobistych przedmiotów, a nie psów. Oto ich wady:

Zasięg ograniczony do urządzeń innych użytkowników

Jeśli pies oddali się na odległość przekraczającą 122 metry, powiadomienie z sieci Tile Network otrzymasz tylko wtedy, gdy inny użytkownik urządzenia Tile namierzy Twojego ulubieńca (lub jeśli pies powróci do zasięgu komunikacji Bluetooth). Ze względu na to lokalizator Tile nie stanowi najlepszej opcji w przypadku pieszej wycieczki z psem lub zamieszkania na niezbyt gęsto zaludnionym obszarze.

Niewielki zasięg komunikacji

Lokalizator Tile ma zasięg ograniczony do 61–122 metrów, dlatego nie stanowi trafnego wyboru w przypadku aktywnych zwierząt wychodzących. Jeśli lubisz długie wycieczki z psem, rozważ zakup lokalizatora dla zwierząt o nieograniczonym zasięgu.

Brak możliwości korzystania z innych funkcji śledzenia psa

Nawet jeśli weźmiemy pod uwagę innowacyjne funkcje oznaczania pozycji oparte na dźwięku, lokalizatorowi Tile sporo brakuje do możliwości innych lokalizatorów dla zwierząt. Na przykład lokalizator Tractive nie tylko umożliwia znajdowanie psa za pomocą światła i dźwięku, lecz pozwala także ustawiać wirtualne strefy. W przypadku wyjścia psa z takiego bezpiecznego obszaru natychmiast otrzymasz alert.

Pies może zadławić się lokalizatorem Tile

Masz średniego lub dużego psa? Ze względu na niewielkie rozmiary lokalizatora Tile zwierzę może się nim zadławić. Możesz temu zapobiec, solidnie przymocowując lokalizator do obroży psa, dzięki czemu urządzenie nie będzie zwisać i zwierzę go nie odgryzie.

Czy lokalizator Tile to najlepszy wybór w przypadku śledzenia psów?

Nie. Lokalizatory Tile opracowano pod kątem znajdowania przedmiotów, takich jak telefon, portfel czy klucze, a nie żywych stworzeń, takich jak psy lubiące bawić się na dworze. Z tego powodu urządzenia Tile mogą nie działać we wszystkich miejscach, które odwiedzisz ze swoim ulubieńcem. Brakuje im również wielu funkcji przyjaznych dla zwierząt. Kiedy chodzi o śledzenie futrzanego przyjaciela, najlepszym wyborem zawsze będzie dedykowany lokalizator GPS dla psów.

Z lokalizatora Tile możesz skorzystać w następujących przypadkach:

 • Ogranicza Cię budżet. Produkty Tile, do których należą etykiety, naklejki i lokalizatory, kosztują od około 70 do 400 zł. Naklejki zdobyły sobie popularność w przypadku zwierząt przebywających głównie w domu, takich jak żółwie.
 • Twój pies trzyma się przy domu. Lokalizator Tile Pro umożliwia śledzenia psa na odległość mniej więcej jednej przecznicy, dzięki czemu sprawdza się w przypadku zwierząt, które nie oddalają się zbytnio od miejsca zamieszkania i są mniej aktywne.
 • Lokalizatorów Tile używają Twoi znajomi i członkowie rodziny. Pozostając w zasięgu sieci Tile Network, możecie sobie wzajemnie pomagać w śledzeniu przedmiotów i zwierząt.

Kiedy lepiej się sprawdzi lokalizator GPS dla psów?

W poniższych przypadkach odniesiesz więcej korzyści, używając dedykowanego lokalizatora dla psów.

Chcesz zyskać całkowity spokój ducha

Lokalizatory GPS umożliwiające śledzenie zwierząt w czasie rzeczywistym, takie jak Tractive, zapewnią Ci spokój ducha — bez względu na to, jak daleko Twój pies się oddali. W wielu przypadkach pozwalają one ocalić życie zwierzęciu.

Tak zdarzyło się w przypadku charakteryzującej się niespożytą energią suczki Imogen rasy borzoj, która uciekła z domu na pokryte lodem pobliskie jezioro i wpadła do przerębli. Na szczęście jej właścicielka mogła ją znaleźć, korzystając z funkcji historii pozycji lokalizatora Tractive, dzięki czemu uratowała ją przed zamarznięciem i utonięciem.

Twój pies przejawia dużą aktywność i uwielbia przebywać na dworze

Psy niektórych ras mocniej reagują na nowe widoki, dźwięki lub zapachy, co miało miejsce w przypadku Marnie, suczki setera irlandzkiego adoptowanej ze schroniska. Przebywający na urlopie właściciele znaleźli ją żywą i zdrową w pobliżu miejscowego jeziora dzięki niewielkiej pomocy lokalizatora Tractive GPS.

Chcesz śledzić zdrowie i kondycję psa

Wiele nowoczesnych lokalizatorów do śledzenia zwierząt zapewnia również funkcje monitorowania aktywności, podobnie jak urządzenia Fitbit. Firma Tractive poszła jeszcze dalej — oferowane przez nas funkcje monitorowania zdrowia pozwalają śledzić zwyczaje psa w zakresie snu i aktywności, dzięki czemu zyskujesz pełne dane. W przypadku zauważenia znaczących zmian aktywności zwierzęcia jesteś w stanie wcześnie wykryć problemy z jego zdrowiem.

Kup lokalizator Tractive GPS

Porównanie lokalizatorów Tile i GPS: który lepiej spełni Twoje potrzeby?

Oto krótkie porównanie urządzeń Tile z lokalizatorami Tractive GPS, dzięki któremu poznasz różnice między nimi:

tile bluetooth tracker
Lokalizator Tile Bluetooth
tractive gps tracker white
Lokalizator Tractive GPS
Zastosowanieśledzenie kluczy, toreb i innych przedmiotówśledzenie futrzanych przyjaciół
Cenaśrednio ~100 zł229 zł + abonament
Abonamentniewymagany, możliwość zakupu abonamentu Premium obejmującego dodatkowe funkcjenieograniczony zasięg + pokrycie kosztów komunikacji
już od 20 zł / miesiąc
Zasięg61 mnieograniczony
Bateriadziała do roku, wymiennadziała do 7 dni, możliwa do ładowania
Odporność na wodęwodoodpornycałkowicie wodoszczelny
(norma IPX7)
Wymiary35 mm x 35 mm x 6,2 mm17,5 mm x 71,4 mm x 28 mm
Historia pozycji
Ostatnie znane współrzędne
Udostępnianie urządzenia
GPS
Śledzenie na żywo
Zasięg na całym świecie
Wirtualne ogrodzenie / bezpieczne strefy
Monitorowanie aktywności
Wi-Fi / domowa strefa oszczędzania energii
Odporność na uderzenia i przygody
Dźwięk i światłotylko dźwięk

Zagubienie futrzanego przyjaciela to zawsze przykre wydarzenie, dlatego warto zadbać o to, aby móc go zawsze odnaleźć. Jeśli chcesz zyskać całkowity spokój ducha i już nigdy się nie martwić, zainwestuj w dedykowany lokalizator dla psa, taki jak Tractive GPS.

Ciekawi Cię, jak działa lokalizator Tractive, ale nie masz czasu? Wszystkiego, co warto wiedzieć na temat naszego lokalizatora GPS, dowiesz się z tego dwuminutowego filmu: