Lokalizatory Bluetooth, lokalizatory GPS… lokalizatory GPS Bluetooth? Bez względu na to, czy urządzenie posłuży Ci do znajdowania kluczy, pojazdu, kota lub psa, musisz wybrać sprzęt, który najlepiej spełni Twoje potrzeby. Pamiętaj, że w przypadku ukochanego czworonoga wybór określonego lokalizatora może pomóc Ci w odnalezieniu zguby całej i zdrowej lub sprawić… że nigdy się już nie zobaczycie.

Po które urządzenie sięgnąć, aby wybrać to właściwe?

Jednym słowem: tak, lokalizatory GPS Bluetooth, takie jak Tractive, ratują życie psów i kotów na całym świecie za sprawą nieograniczonego zasięgu, śledzenia pozycji w czasie rzeczywistym oraz mnóstwa innych funkcji przyjaznych dla posiadaczy zwierząt. W tym artykule omówimy najważniejsze różnice między lokalizatorami GPS a lokalizatorami Bluetooth oraz powiemy, co wyróżnia lokalizatory Tractive. Zaczynamy.

Czym są lokalizatory Bluetooth i jak działają?

Lokalizatory Bluetooth to niewielkie urządzenia służące do lokalizowania przedmiotów, które łączą się z telefonem użytkownika przy użyciu technologii Bluetooth. Umożliwia to ich zlokalizowanie, gdy znajdują się w zasięgu sygnału Bluetooth. Takie lokalizatory są idealne dla osób, którym zdarza się zawieruszyć gdzieś klucze, portfel lub inne ważne rzeczy osobiste.

Uwaga: chodzi o rzeczy osobiste — nie o psy lub koty! Lokalizatory Bluetooth niezbyt nadają się do śledzenia żywych, poruszających się zwierząt, ponieważ mają ograniczony zasięg i nie zapewniają przyjaznych dla nich funkcji.

Zasięg i możliwości lokalizatora Bluetooth

Lokalizatory korzystające wyłącznie z technologii Bluetooth działają tylko, jeśli telefon znajduje się pobliżu zagubionego przedmiotu, zazwyczaj w odległości do 30–40 metrów. Innymi słowy, jeśli Twój pies ucieknie albo Twój kot schowa się gdzieś poza zasięgiem komunikacji Bluetooth, taki lokalizator nie umożliwi znalezienia zwierzęcia. Większość lokalizatorów Bluetooth wcale nie korzysta z systemu GPS, mimo że niektóre z nich są fałszywie reklamowane jako urządzenia GPS.

lokalizator Bluetooth do kluczy
Lokalizator Bluetooth do kluczy (źródło: Amazon)

Popularne marki lokalizatorów Bluetooth to Tile, Samsung SmartTag oraz Apple AirTag. Należy mieć na uwadze, że żadnego z tych urządzeń nie opracowano specjalnie z myślą o zwierzętach, więc jeśli Twój wybór padł na któreś z nich, nie masz dostępu do całego mnóstwa funkcji stworzonych, aby zapewnić Ci spokój ducha jako opiekunowi czworonoga.

Poczytaj więcej na temat używania AirTaga Apple do śledzenia psów i kotów.

zielony znacznikZalety lokalizatora Bluetooth

 • długi czas działania baterii (od kilku miesięcy do kilku lat)
 • możliwość przymocowania do dowolnej powierzchni lub obroży
 • wysoka dokładność namierzania, lecz ograniczony zasięg
 • niska cena (od 99 zł, w porównaniu do 229 zł za lokalizator GPS)
 • zazwyczaj niewielki rozmiar i niska waga, chociaż zdarzają się większe urządzenia

czerwony xWady lokalizatora Bluetooth

 • bardzo ograniczony zasięg (10–60 metrów)
 • przeznaczony do znajdowania przedmiotów, nie zwierząt
 • wymaga funkcji Bluetooth w telefonie
 • niewiele funkcji dla właścicieli zwierząt domowych
 • gdy zwierzę znajduje się poza zasięgiem komunikacji Bluetooth, lokalizator wykorzystuje do ustalenia jego pozycji telefony innych osób, więc potrzebna jest sieć urządzeń dostępnych w pobliżu
 • zwierzę może połknąć urządzenie

⚠️ Biorąc pod uwagę, że pies, który rzucił się w pogoń za zwierzyną, lub patrolujący swoje terytorium kot wychodzący jest w stanie w krótkim czasie przebyć kilka kilometrów, lokalizator Bluetooth staje się bezużyteczny, gdy wyjdą poza jego zasięg. A jeśli wędrujesz ze swoim zwierzakiem gdzieś w plenerze, raczej nie znajdziesz w pobliżu innych użytkowników urządzeń Apple lub urządzeń z systemem Android, których obecność pomogłaby Ci w odnalezieniu ulubieńca.

Przeczytaj artykuł opisujący, dlaczego lokalizatory do znajdowania urządzeń nie są idealne dla zwierząt.

W takich sytuacjach najlepiej jest mieć dedykowany lokalizator GPS dla zwierząt. Jeszcze lepiej sprawdzi się urządzenie korzystające równocześnie z technologii GPS i sieci komórkowej, dzięki czemu do pomocy w szukaniu zagubionego zwierzęcia masz do dyspozycji całe niebo satelitów.

Ivelin Nenkov, specjalista ds. systemów wbudowanych w firmie Tractive

Podobnie jak AirTag, do ustalania lokalizacji zwierzęcia lokalizator Tractive GPS może wykorzystywać sygnały radiowe bliskiego zasięgu, jednak w przeciwieństwie do AirTaga, lokalizator Tractive korzysta również z sieci komórkowej oraz technologii GPS. Zatem nawet jeśli lokalizator znajduje się z dala od innych urządzeń mobilnych, jest nadal w stanie wysyłać dane na serwery Tractive . Dzięki temu możesz szybko i łatwo sprawdzić lokalizację swojego pupila w aplikacji.”

– Ivelin Nenkov, specjalista ds. systemów wbudowanych w firmie Tractive od 2016 roku

Czym są lokalizatory GPS i jak działają?

Lokalizatory GPS, jak sama nazwa wskazuje, to urządzenia do śledzenia korzystające z technologii GPS, która z kolei jest oparta na systemie o tej samej nazwie (Global Positioning System) umożliwiającym pozycjonowanie dowolnego obiektu na Ziemi1. System GPS został opracowany na potrzeby amerykańskiego wojska i udostępniony do użytkowania cywilnego w 1996 roku.

Dotyczący go wpis w Bibliotece Kongresu mówi:

GPS to jedyny system umożliwiający precyzyjne określenie pozycji obiektu na Ziemi w dowolnym momencie i przy każdej pogodzie — niezależnie od tego, gdzie się znajdujesz.

System składa się z trzech części:

 • satelitów okrążających Ziemię,
 • stacji naziemnych służących do ich obsługi,
 • a także odbiorników, takich jak lokalizator Tractive GPS przypięty do obroży Twojego czworonoga.

Odbiornikiem może być każde urządzenie zdolne do odbierania i przetwarzania sygnału GPS, takie jak lokalizator. Lokalizator GPS oblicza odległość od co najmniej czterech satelitów w danym momencie, aby określić dokładną pozycję.

I wiesz, co jest w tym najlepsze? Uzyskiwanie danych pozycjonowania za pomocą systemu GPS odbywa się bardzo szybko — łatwo to zauważysz, obserwując na przykład lokalizację jadącego samochodu w aplikacji Mapy Google.

Ivelin Nenkov, specjalista ds. systemów wbudowanych w firmie Tractive

Moduł komunikacyjny wbudowany w lokalizator Tractive odbiera sygnały z kilku satelitów systemu GPS. Pozwala to skuteczniej i precyzyjniej obliczać pozycję zwierzęcia. Następnie satelity przekazują te dane na serwery firmy Tractive za pośrednictwem modułu sieciowego (który obejmuje również kartę SIM). Po odebraniu informacji przez serwery Tractive możesz szybko i łatwo sprawdzić, gdzie znajduje się zwierzę, korzystając z aplikacji Tractive GPS.

– Ivelin Nenkov, specjalista ds. systemów wbudowanych w firmie Tractive od 2016 roku

Istnieją wprawdzie lokalizatory GPS bez karty SIM, jednak nie umożliwiają one śledzenia pozycji psa lub kota w czasie rzeczywistym. Nie zostały też zaprojektowane z myślą o zwierzętach.

Poza tym dzięki wbudowanej karcie SIM lokalizator Tractive umożliwia sprawdzanie aktualnej lokalizacji zwierzęcia — wystarczy rzut oka na ekran telefonu.

zielony znacznikZalety lokalizatora GPS

 • globalny zasięg dzięki wykorzystaniu technologii GPS
 • nieograniczony zasięg pozwala zawsze namierzyć kota lub psa, bez względu na odległość
 • możliwość śledzenia w czasie rzeczywistym
 • lokalizatory GPS często umożliwiają użycie danych pozycji w celu określenia stopnia aktywności zwierzęcia, co pomaga dbać o jego formę i kondycję
 • dokładne pozycjonowanie
 • niewymagana stacja bazowa

czerwony xWady lokalizatora GPS

 • możliwość wystąpienia zakłóceń sygnału GPS (np. wewnątrz budynków)
 • zależność od sygnału sieci komórkowej, co wymaga opłacania abonamentu

Znajdowanie zwierzęcia za pomocą lokalizatora Tractive GPS

Załóżmy, że Twój pies pobiegł za zwierzyną w głąb lasu, lecz miał przymocowany do obroży odpowiedni lokalizator GPS. Urządzenie to cechuje nieograniczony zasięg, więc bez względu na to, jak bardzo zwierzę się oddali, znajdziesz je za pomocą aplikacji mobilnej lub internetowej. Nie musisz polegać na innych osobach, by już wkrótce móc znów ujrzeć swojego futrzanego przyjaciela.

A może to Twój kot opuścił „bezpieczną strefę” (na przykład podwórko) ustawioną w aplikacji Tractive na urządzeniu. Lokalizator Tractive natychmiast zarejestruje, że kot wyszedł poza wirtualną strefę i wyśle Ci powiadomienie. Dzięki temu możesz szybko podjąć działanie i odzyskać kota, zanim zawędruje gdzieś, gdzie może czyhać niebezpieczeństwo.

Clair Chesterman, właścicielka hodowli kotów

Tractive to najlepszy lokalizator GPS dla kotów w branży, który charakteryzuje najwyższa jakość wykonania. Mogłam skonfigurować bezpieczną strefę obejmującą mój dom — kiedy tylko jeden z kotów go opuści, natychmiast otrzymuję odpowiedni alert.

Urządzenie to prawdopodobnie uratowało życie mojej kotce, kiedy zgubiła się podczas pogoni za ptakiem. Była bardzo przestraszona, ale na szczęście byłam w stanie szybko ją znaleźć dzięki lokalizatorowi GPS. Urządzenie Tractive często oblicza pozycję zwierzęcia, aktualizując ją na mapie co 2–3 sekundy. Ponadto aktywna dioda LED pozwala łatwo zauważyć futrzaka w nocy.”

– Clair Chesterman, właścicielka hodowli kotów z certyfikatem CFA i CCA, a także schroniska dla kotów FluffyMeowPaws2

Tractive Cat Min & Tractive Dog 4

Zawsze wiedz, gdzie są Twoje zwierzęta

Śledź każdy krok w czasie rzeczywistym dzięki nieograniczonemu zasięgowi. Otrzymuj alerty, jeśli zwierzę zbytnio się oddali. Dbaj o jego kondycję i samopoczucie dzięki funkcji monitorowania zdrowia. Umożliwiaj śledzenie zwierzęcia innym osobom, takim jak opiekunowie.

Odkryj lokalizatory GPS z funkcjami monitorowania zdrowia

Zasięg lokalizatora GPS i Bluetooth: szybkie porównanie

infografika z porównaniem lokalizatorów bluetooth i lokalizatorów gps pokazująca ograniczenia zasięgu
Śledź każdy krok psa za pomocą lokalizatora Tractive GPS o nieograniczonym zasięgu.

Co się stanie, jeśli pies lub kot z lokalizatorem Bluetooth oddali się poza zasięg komunikacji Bluetooth?

Jeśli zwierzę znajduje się w zasięgu komunikacji Bluetooth, możesz je śledzić. Jeśli jednak opuści ten obszar, śledzenie go za pomocą lokalizatora Bluetooth stanie się niemożliwe.

⚠️ Śledzenie psa lub kota, który znajdzie się poza zasięgiem sygnału Bluetooth, będzie niemożliwe.

Przyjrzymy się sytuacji, w której musimy znaleźć psa noszącego lokalizator Bluetooth.

Przyjmijmy, że pies Ci uciekł i znajduje się poza zasięgiem komunikacji Bluetooth. Lokalizator tego rodzaju przyda się, jeżeli:

 1. nawiąże połączenie z telefonem innej osoby w pobliżu,
 2. która będzie korzystać z tej samej aplikacji co Ty,
 3. także włączy usługi lokalizacji i funkcję Bluetooth w swoim telefonie.

Lokalizator Bluetooth umożliwia znalezienie zwierzęcia wyłącznie w przypadku spełnienia wszystkich trzech warunków. W przeciwnym wypadku nie będzie to możliwe.

Mówiąc wprost: lokalizatory Bluetooth nie nadają się dla zwierząt.

💡 Podsumowując: lokalizator GPS — w przeciwieństwie do lokalizatora Bluetooth — umożliwi Ci znalezienie psa lub kota bez względu na to, jak bardzo zwierzę się oddali.

Idealne połączenie: lokalizatory GPS Bluetooth

Mamy dobre wieści: teraz możesz skorzystać z dobrodziejstw obu technologii, kupując swojemu psu lub kotu lokalizator GPS Bluetooth. Tak jest, już nie musisz wybierać! Cieszący się niesłabnącą popularnością wśród właścicieli zwierząt z całego świata lokalizator Tractive GPS łączy zalety technologii GPS oraz Bluetooth, umożliwiając najdokładniejsze śledzenie.

💡 Za sprawą trybu radarowego lokalizatora Tractive możesz odnaleźć swojego psa, kota lub inne zwierzę, korzystając z równocześnie z technologii Bluetooth i GPS. Lokalizator korzysta także z sieci Wi-Fi, więc zawsze możesz ustalić pozycję swojego pupila na trzy sposoby, zapewniając sobie spokój ducha.

ilustracja przedstawiająca tryb znajdowania oraz kota - lokalizator Tractive GPS Bluetooth

Pewien właściciel kotów podzielił się z nami doświadczeniami dotyczącymi użytkowania lokalizatora Tractive GPS dla kotów:

lokalizator Tractive GPS dla kotów i aplikacja

Nasze koty, Dobby i Simba, od dwóch lat noszą lokalizatory Tractive GPS. Urządzenia te wiele razy uratowały im życie! W czerwcu tego roku podróżowaliśmy przez Grecję, chcąc złapać prom do Włoch, kiedy Simba niepostrzeżenie wyskoczył z naszego kampera i zniknął!

Zauważyliśmy to dopiero po godzinie, kiedy dojechaliśmy do przystani promowej. Zaczęliśmy się martwić, ponieważ kot mógł znajdować się gdziekolwiek, na pewno przestraszony, a może nawet ranny… Wszystko dobrze się skończyło, jednak NIGDY byśmy go nie znaleźli, gdyby nie nosił obroży z lokalizatorem Tractive!

Cała awantura kosztowała nas 500 euro, które musieliśmy wydać na bilety na prom, nowe kocie paszporty i nocleg w hotelu 😂 Nasz ulubieniec jednak się odnalazł, cały i zdrowy. Wszystko dzięki lokalizatorowi Tractive!

Odkryj lokalizator Tractive GPS

Porównanie lokalizatora Bluetooth Tile z lokalizatorem Tractive GPS

Aby pomóc Ci zdecydować, który lokalizator (Bluetooth czy GPS) najlepiej spełni Twoje potrzeby, poniżej zamieściliśmy porównanie dwóch najlepiej sprzedających się urządzeń z każdej kategorii: lokalizatora Tile Bluetooth oraz lokalizatora Tractive GPS dla psów i kotów.

lokalizator Tile Bluetooth
Lokalizator Tile Bluetooth
biały lokalizator Tractive GPS
Lokalizator Tractive GPS
Zastosowanieznajdowanie kluczy, torebek, innych przedmiotówstałe śledzenie zwierząt
Cena99 zł229 zł
Abonament
niewymagany, lecz wymagana subskrypcja premium w celu odblokowania wszystkich funkcji
nieograniczony zasięg + pokrycie wszystkich kosztów już od 20 zł / miesiąc
Zasięg60 metrównieograniczony
Bateriabateria działająca do 1 roku, wymiennabateria działająca do 7 dni, możliwa do ładowania
Odporność na wodęwodoodpornywodoszczelny w 100% (IPX7)
Wymiary35 mm x 35 mm x 6,2 mm17,5 mm x 71,4 mm x 28 mm
Historia pozycji
Ostatnie znane współrzędne
Udostępnianie lokalizatora
GPS
LIVE Tracking
Globalny zasięg
Wirtualne strefy / bezpieczne obszary
Monitorowanie aktywności
Monitorowanie snu
Alerty dotyczące zdrowia
Wi-Fi / domowe strefy oszczędzania energii
Odporność na uderzenia i przygody
Światło i dźwięktylko dźwięk

Odkryj lokalizatory GPS z funkcjami monitorowania zdrowia

Zainwestuj w lokalizator GPS Bluetooth i zapewnij zwierzęciu bezpieczeństwo na zawsze

Lokalizatory Bluetooth służą zazwyczaj do znajdowania rzeczy, więc doskonale się sprawdzą jako breloczki do kluczy czy zawieszki przy portfelu.

 • Mimo zalet, takich jak niewielkie rozmiary i długi czas działania baterii, mają zbyt ograniczony zasięg, aby nadawać się do śledzenia żywych, poruszających się zwierząt.
 • Co ważniejsze, w lokalizatorach Bluetooth nie jest używana technologia GPS, więc jeśli kot lub pies oddali się poza zasięg sygnału Bluetooth, nie będzie można go znaleźć za pomocą lokalizatora Bluetooth.

Lokalizatory GPS często są opracowywane specjalnie dla zwierząt. Na rynku są dostępne modele korzystające z technologii Bluetooth i sieci Wi-Fi, umożliwiające niezwykle dokładne określanie pozycji. Lokalizatory GPS dla zwierząt zapewniają również dodatkowe funkcje, takie jak:

czarno-biały pies z lokalizatorem Tractive GPS
źródło: Nuki

Podsumowując: jeśli chodzi o możliwość ustalania dokładnej pozycji zwierzęcia, lokalizatory Bluetooth są tylko częściowo skuteczne ze względu na ograniczony zasięg.

💡 Innymi słowy, lokalizator korzystający zarówno z technologii Bluetooth, jak i GPS, to najlepsze rozwiązanie dla Twojego ukochanego czworonoga.

Kup lokalizator Tractive GPS

Chcesz się przekonać, jak działa lokalizator Tractive, ale masz mało czasu? Z tego filmu dowiesz się wszystkiego w 2 minuty:

Uważasz, że ten artykuł był pomocny? Udostępnij go znajomym, którzy też mają zwierzaki i lubią korzystać z najnowszych technologii. Zapraszamy też do zapoznania się z innymi naszymi artykułami: