Zaginięcie kota lub psa to najstraszliwszy koszmar dla każdego opiekuna zwierzęcia. Warto więc wiedzieć, gdzie zwierzę się znajduje, kiedy wybierze się na wędrówkę — umożliwia to urządzenie do śledzenia. Jednak na rynku jest ich wiele, dlatego trudno podjąć decyzję, które z nich wybrać. Być może zdarzyło Ci się przeglądać sklep Amazon, gdzie jest dostępnych wiele lokalizatorów Bluetooth do znajdowania przedmiotów, takich jak SmartTag Samsung. Może nawet rozważasz zakup SmartTaga, ale nie wiesz, czy byłby on właściwą opcją.

Oto pytanie za milion dolarów: czy SmartTag Samsung nadaje się do śledzenia zwierząt? Czy zapewni długotrwałe bezpieczeństwo Twojemu futrzanemu przyjacielowi?

Można odpowiedzieć krótko na te pytania: nie i nie. SmartTag Samsung służy do znajdowania przedmiotów, nie zwierząt. Jeśli chcesz śledzić wędrującego gdzieś psa lub kota, najlepiej użyj lokalizatora GPS przeznaczonego specjalnie dla zwierząt. Urządzenia umożliwiającego Ci śledzenie pupila w czasie rzeczywistym bez ograniczenia zasięgu, które pozwoliło ocalić życie setek psów i kotów z całego świata.

Dowiedzmy się więc, jak SmartTag Samsung wypada w porównaniu z dedykowanym lokalizatorem GPS dla zwierząt.

Czym jest SmartTag Samsung?

Jest to urządzenie podobne do lokalizatorów Tile lub AirTaga firmy Apple. SmartTag Samsung to niewielki lokalizator Bluetooth służący do znajdowania przedmiotów (można go uznać za AirTaga dla użytkowników systemu Android). Można go przymocować do kluczy, samochodu, torebki lub innych rzeczy osobistych, aby skorzystać z niego w razie ich zagubienia. Bateria wystarcza na rok, a urządzenie zapewnia dodatkowe funkcje, takie jak dźwięk i rzeczywistość rozszerzona.

Jak działa SmartTag?

SmartTag Samsung korzysta z technologii Bluetooth Low Energy (BLE), aby wykrywać zagubione przedmioty, o ile znajdują się one w zasięgu urządzenia (który wynosi około 120 metrów).

 • Używane przez Ciebie urządzenie znajduje SmartTag przy użyciu komunikacji Bluetooth
 • Jeśli SmartTag jest poza wspomnianym zasięgiem, nadal można go wykryć w trybie offline, używając funkcji SmartThings Find1.
niebieska ikona informacji

Podobnie jak do ustalania pozycji urządzenia AirTag Apple wykorzystywane inne urządzenia z systemem iOS, do lokalizowania urządzenia Samsung SmartTag służy sieć innych urządzeń Samsung w okolicy.

Dzięki temu SmartTag to idealne narzędzie do odszukania plecaka, który zawieruszył się gdzieś na uczelni, gdzie z pewnością jest wielu innych użytkowników urządzeń Galaxy. Może też pomóc odnaleźć rower w mieście, w którym jest mnóstwo użytkowników urządzeń firmy Samsung.

Więcej informacji na temat sposobu działania urządzenia SmartTag znajdziesz w poniższym filmie.

SmartTag dla zwierząt: czy można używać urządzenia Samsung Galaxy SmartTag do śledzenia psa lub kota?

Teoretycznie można przymocować SmartTaga do obroży zwierzęcia, ale czy warto tak zrobić? Oto dlaczego zdecydowanie to odradzamy.

 • SmartTagów nie opracowano z myślą o zwierzętach. Stosując to urządzenie, nie masz dostępu do mnóstwa funkcji przyjaznych dla właścicieli zwierząt, które znajdziesz w dedykowanym lokalizatorze GPS, takich jak śledzenie w czasie rzeczywistym, wirtualne strefy, historia pozycji i nie tylko.
 • SmartTag nie ma dedykowanej obroży, więc urządzenie będzie zwisać z obroży zwierzęcia. Może to powodować stres, niebezpieczeństwo połknięcia czy zahaczenia o jakiś przedmiot. Lokalizatory Tractive GPS są mocowane za pomocą bezpiecznych klipsów w przypadku psów i obroży Rogz Safety z regulacją wagi w przypadku kotów.
 • SmartTag może się przegrzać, co grozi oparzeniem lub spaleniem futra, a nawet uszkodzeniem ciała, jeśli urządzenie będzie zbyt długo przylegać do skóry zwierzęcia.
 • Do działania SmartTagów są wymagane inne urządzenia firmy Samsung. SmartTag umożliwia znalezienie psa lub kota wałęsającego się po mieście, jednak nie sprawdzi się w mniej uczęszczanym terenie.

SmartTag nie jest trafnym wyborem w przypadku zwierząt

Oto przykładowa sytuacja: jesteś gdzieś na wiejskim, zadrzewionym terenie, a Twój pies podejmuje trop i zaczyna za nim podążać. Tracisz go nagle z oczu, gdy wbiega w głąb lasu, i nie masz pojęcia, którędy pobiegł i jak bardzo się oddalił. W pobliżu może być niewielu użytkowników urządzeń Samsung, jeśli w ogóle się znajdą, a zatem SmartTag może okazać się w tej sytuacji bezużyteczny.

pies na spacerze odbiegający w stronę lasu

Przypominamy, że SmartTagi służą do znajdowania przedmiotów, nie zwierząt. Twoja torebka czy klucze od mieszkania raczej…

Psy i koty są zdolne wędrować na bardzo dalekie odległości. Poniżej znajdziesz krótkie porównanie między lokalizatorami GPS a Bluetooth oraz dowiesz się, dlaczego ich możliwości mają znaczenie, kiedy próbujesz zapewnić bezpieczeństwo swojemu ulubieńcowi.

infografika z porównaniem lokalizatorów bluetooth i lokalizatorów gps pokazująca ograniczenia zasięgu
różowy trójkąt z wykrzyknikiem

Lepiej dmuchać na zimne: zamiast polegać na ograniczonym zasięgu urządzenia Bluetooth do znajdowania przedmiotów, warto skorzystać z dedykowanego lokalizatora GPS dla zwierząt, takiego jak lokalizator Tractive GPS dla psów i kotów.

Podobnie jak AirTag, do ustalania lokalizacji zwierzęcia lokalizator Tractive GPS może wykorzystywać sygnały radiowe bliskiego zasięgu, jednak w przeciwieństwie do AirTaga, lokalizator Tractive korzysta również z sieci komórkowej oraz technologii GPS. Zatem nawet jeśli lokalizator znajduje się z dala od innych urządzeń mobilnych, jest nadal w stanie wysyłać dane na serwery Tractive. Dzięki temu możesz szybko i łatwo sprawdzić lokalizację swojego pupila w aplikacji.”

– Ivelin Nenkov, specjalista ds. systemów wbudowanych w firmie Tractive od 2016 roku

Czy SmartTag korzysta z systemu GPS?

Podobnie jak AirTag Apple, SmartTag Samsung nie ma wbudowanego odbiornika GPS. Jest to lokalizator Bluetooth, który ma ograniczony zasięg. W swoim działaniu polega na sieci innych urządzeń i ich użytkowników. Można jednak użyć funkcji nawigacji, aby namierzyć lokalizację SmartTaga na Mapach Google na używanym urządzeniu.

Wydaje się to dosyć topornym sposobem na śledzenie poruszającego się zwierzęcia. Większy sens ma użycie jednego urządzenia korzystającego z systemu GPS, które pomoże śledzić psa lub kota w czasie rzeczywistym bez ograniczenia zasięgu. Lokalizator Tractive GPS dla psów i kotów korzysta zarówno z technologii GPS, jak i 4G, łącząc się z Twoim urządzeniem za pośrednictwem sieci telefonii komórkowej w 175 krajach dzięki wbudowanej karcie SIM.

Pozwala to śledzić psa lub kota w czasie rzeczywistym na całym świecie, bez ograniczenia zasięgu — w każdym miejscu, do którego dociera sygnał sieci komórkowej.

Tractive Dog 4 + Cat Mini

Zawsze wiedz, gdzie są Twoje zwierzęta

Śledź każdy krok w czasie rzeczywistym dzięki nieograniczonemu zasięgowi. Otrzymuj alerty, jeśli zwierzę zbytnio się oddali. Dbaj o jego kondycję i samopoczucie dzięki funkcji monitorowania zdrowia. Umożliwiaj śledzenie innym osobom, takim jak opiekunowie zwierząt.

Odkryj lokalizatory GPS dla zwierząt z funkcjami monitorowania zdrowia

💡 Oprócz śledzenia w czasie rzeczywistym za pomocą systemu GPS, lokalizator Tractive umożliwia także śledzenie za pośrednictwem technologii Bluetooth, dzięki czemu możesz korzystać z dobrodziejstw obu standardów komunikacji w jednym urządzeniu. Oto jak innowacyjny tryb radaru firmy Tractive umożliwia znajdowanie psa lub kota przebywającego w budynku.

Porównanie urządzeń Samsung SmartTag i SmartTag Plus

Oprócz urządzenia SmartTag (w cenie ok. 170 zł) firma Samsung ma również w ofercie urządzenie SmartTag Plus (w cenie ok. 200 zł).

 • Różnią się one głównie tym, że w urządzeniu SmartTag Plus oprócz technologii Bluetooth wykorzystano również technologię transmisji ultraszerokopasmowej.
 • Przy próbie znalezienia lokalizatora SmartTag można też posłużyć się tylnym aparatem telefonu, pod warunkiem, że jest to jeden z najnowszych modeli Samsung Galaxy.

Porównanie urządzeń Samsung SmartTag i Apple AirTag

Urządzenia Samsung SmartTag oraz Apple AirTag są przeznaczone do tego samego celu: ustalania lokalizacji rzeczy osobistych, które można z łatwością zgubić, takich jak klucze lub rower. Działają też w taki sam sposób — do ich lokalizowania są wykorzystywane inne urządzenia (Apple lub Samsung) z tej samej sieci.

Te dwa lokalizatory przedmiotów są w zasadzie takie same, a główną różnicą jest to, że AirTag jest zgodny wyłącznie z urządzeniami firmy Apple, natomiast SmartTag jest zgodny tylko z urządzeniami Samsung Galaxy. W związku z tym użytkownik iPhone‘a nie będzie mógł korzystać z lokalizatora firmy Samsung i na odwrót.

Natomiast popularne lokalizatory Tractive GPS dla zwierząt są zgodne zarówno z urządzeniami z systemem Android, jak i z systemem iOS, więc mogą z nich korzystać użytkownicy dowolnych telefonów czy tabletów. Można nawet śledzić psa lub kota w dowolnej przeglądarce internetowej. Działanie tych lokalizatorów nie opiera się na żadnej konkretnej sieci użytkowników, ale na uniwersalnych technologiach, takich jak GPS i sieć komórkowa.

Odkryj lokalizatory GPS dla zwierząt

Samsung SmartTag: na co należy uważać

Warto też wziąć pod uwagę potencjalne zagrożenia związane z korzystaniem z urządzenia Samsung SmartTag. Podobny do niego AirTag został niedawno określony jako „idealne narzędzie” do stalkingu2. Mimo deklaracji firmy Apple w zakresie dbałości o bezpieczeństwo danych, otrzymujemy coraz więcej dowodów na wykorzystanie takich urządzeń do śledzenia w celach przestępczych w całych Stanach Zjednoczonych.

Należy zatem uważać na możliwe zagrożenia dla bezpieczeństwa własnego i bliskich nam osób.

Jaka jest inna możliwa wada urządzenia Samsung SmartTag w przypadku zwierząt? Jest ono bardzo niewielkie, co oznacza, że z łatwością może zostać połknięte przez ciekawskiego psa lub kota, w związku z czym warto mieć pupila na oku, gdy w pobliżu jest SmartTag. Oprócz tego znane są przypadki, kiedy SmartTag spowodował wypalenie kociego futra wskutek bliskiego kontaktu z urządzeniem3.

Lokalizatory GPS dla zwierząt: czym są i jak wypadają w porównaniu?

brązowy pies w ogrodzie z rodziną

Rozważyliśmy już możliwość używania urządzenia SmartTag do śledzenia psa, a teraz porównajmy je z lokalizatorami GPS dla zwierząt.

Lokalizator GPS dla zwierząt to niewielkie urządzenie, które po przymocowaniu do obroży umożliwia sprawdzanie, gdzie przebywa nasz ulubieniec i śledzenie każdego jego kroku za pomocą technologii GPS.

Oprócz możliwości śledzenia lokalizacji w czasie rzeczywistym w dowolnym miejscu na świecie nowoczesne lokalizatory GPS dla zwierząt, takie jak Tractive GPS, pozwalają również monitorować aktywność zwierzęcia. Umożliwiają sprawdzenie, czy czworonóg wystarczająco dużo się rusza i jak długo śpi, a także ustalenie jego ogólnego poziomu sprawności.

Co ważniejsze, dzięki lokalizatorowi GPS dla zwierząt możesz przestać się martwić o to, że pies lub kot się zgubi. W dowolnej chwili możesz sprawdzić, gdzie jest.

Z poniższego filmu dowiesz się, jak działa lokalizator Tractive GPS dla psów:

Lokalizator Tractive GPS: spokój ducha dla każdego opiekuna zwierzęcia

Lokalizator Tractive GPS dla zwierząt ma ponadto całe mnóstwo fantastycznych funkcji, ponieważ został opracowany specjalnie z myślą o naszych czworonożnych przyjaciołach. Są to między innymi:

Jak lokalizator GPS może uratować życie Twojemu ulubieńcowi

Aby przekonać się, jak lokalizator Tractive GPS może uratować życie Twojemu psu, obejrzyj poniższy film. Właściciel opowiada, jak jego pies utknął w zaśnieżonej, zimnej rozpadlinie na wiejskich terenach w Norwegii, oraz o tym, jak za pomocą lokalizatora Tractive GPS udało się go uratować. Uwaga na kilka nieprzyzwoitych słów! 😅

Lokalizator Tractive ratował także życie wielu ciekawskim kotom z całego świata. Oto historia Nali — wychodzącej kotki uwielbiającej przygody na łonie natury, która zagubiła się pewnego wieczora. Dzięki trybowi LIVE lokalizatora Tractive, jej opiekunowie, Michel i Anja, byli w stanie namierzyć ją w opuszczonym domu:

kot noszący lokalizator Tractive GPS na dworze

Włączyliśmy tryb LIVE, po czym pobiegliśmy do miejsca wskazanego przez lokalizator Tractive GPS. Okazało się, że jest to pusty dom, którego budowa nadal trwała.

Właściwie straciliśmy już nadzieję na jej odnalezienie. Sytuacja była dramatyczna, więc zaczęliśmy ją wołać po imieniu.“

A ona zareagowała! Nala zaczęła głośno miauczeć, jak tylko usłyszała nasze głosy. Zdołała się uspokoić na tyle, abyśmy mogli zabrać ją do domu. Po zjedzeniu kilku ulubionych przysmaków i wielu pieszczotach stała się dawną sobą.

Oboje jesteśmy niezmiernie wdzięczny, że ten dzień — mimo kilku groźnych momentów — miał szczęśliwe zakończenie. To, że lokalizator Tractive GPS działał nawet we wnętrzu pustego budynku, uratowało to skórę naszej kotce i pozwoliło uniknąć kłopotów. Uwielbiam urządzenia Tractive za to, że zapewniają bezpieczeństwo naszym kotom.

Porównajmy teraz lokalizator Tractive GPS dla psów z urządzeniem Samsung SmartTag.

Porównanie lokalizatora Tractive GPS dla zwierząt z urządzeniem Samsung SmartTag

SmartTag Samsung Galaxy
Samsung Galaxy SmartTag
lokalizator Tractive GPS DOG 4
Lokalizator Tractive GPS dla zwierząt
Typ lokalizatoralokalizator Bluetooth i lokalizator przedmiotówlokalizator GPS dla psów i kotów
Zastosowanieoznaczanie i odnajdywanie zagubionych przedmiotów, takich jak klucze lub torebka, gdy są w pobliżuśledzenie każdego kroku zwierzęcia w czasie rzeczywistym i dbanie o to, aby nie zaginęło
Kosztokoło 170 zł229 zł + abonament
Wymogi dotyczące telefonuzgodność wyłącznie z urządzeniami Samsungdziała z większością urządzeń z systemem Android i iOS
Wymiary40,9 x 40,9 x 9,9 mm17,5 x 71,4 x 28 mm
Waga14 gramów35 gramów
Zasięg120 metrównieograniczony
Czas działania baterii1 rok, możliwość wymianydo 7 dni po naładowaniu
Odporność na wodęwodoodporny (IP53)wodoszczelny w 100% (IPX7)
Udostępnianietak — możliwość udostępniania innym użytkownikom przy użyciu aplikacji SmartThingstak — możliwość udostępniania dowolnym osobom przy użyciu łącza lub w aplikacji Tractive GPS
Rzeczywistość rozszerzona
Dźwięk
Bateria przeznaczona do ładowania
Światło
Aplikacja internetowa
GPS
Wirtualne strefy z powiadomieniami
Śledzenie aktywności
Śledzenie snu
Alerty dotyczące zdrowia
Clair Chesterman, właścicielka hodowli kotów

Tractive to najlepszy lokalizator GPS dla kotów w branży, który charakteryzuje najwyższa jakość wykonania. Mogłam skonfigurować bezpieczną strefę obejmującą mój dom — kiedy tylko jeden z kotów go opuści, natychmiast otrzymuję odpowiedni alert.

Urządzenie to prawdopodobnie uratowało życie mojej kotce, kiedy zgubiła się podczas pogoni za ptakiem. Była bardzo przestraszona, ale na szczęście byłam w stanie szybko ją znaleźć dzięki lokalizatorowi GPS. Urządzenie Tractive często oblicza pozycję zwierzęcia, aktualizując ją na mapie co 2–3 sekundy. Ponadto aktywna dioda LED pozwala łatwo zauważyć futrzaka w nocy.

Clair Chesterman, właścicielka hodowli kotów z certyfikatem CFA i CCA, a także schroniska dla kotów, FluffyMeowPaws

Odkryj Tractive GPS

Czy Samsung SmartTag to najlepszy wybór, jeśli chodzi o śledzenie zwierząt?

Nie. Najwyższy poziom bezpieczeństwa zapewni Twojemu zwierzęciu dedykowany lokalizator GPS.

 • Ograniczony zasięg. Zasięg SmartTagów jest ograniczony do około 120 metrów, podczas gdy lokalizator Tractive GPS nie ma ograniczenia zasięgu. Oznacza to, że wystarczy spojrzeć na ekran telefonu, żeby zawsze sprawdzić, gdzie jest pies lub kot.
 • Ograniczona sieć. SmartTaga można śledzić tylko w pobliżu innych użytkowników urządzeń firmy Samsung. Lokalizator Tractive GPS łączy się z sieciami komórkowymi w 175 krajach oraz jest zgody z urządzeniami korzystającymi z systemów iOS i Android. Pozwala to śledzić zwierzę nawet na wakacjach.
 • Ograniczone bezpieczeństwo. SmartTagi mogą się okazać niebezpieczne dla zwierząt ze względu na niewielki rozmiar i tendencję do przegrzewania się.

Reasumując, SmartTag to urządzenie Bluetooth służące do znajdowania zagubionych kluczy i innych przedmiotów osobistych.

Lokalizatory GPS dla zwierząt służą do znajdowania zagubionych psów i kotów oraz zapewniania im bezpieczeństwa — są to urządzenia ratujące życie naszym ulubieńcom.

Bez względu na to, jak daleko zapuszcza się Twój ulubieniec, polecamy zaopatrzenie go w lokalizator GPS, który zapewni Ci spokój ducha i pozwoli cieszyć się ze wspólnych wędrówek.

Masz tylko chwilę? Oto wszystko, co potrzebujesz wiedzieć na temat lokalizatora Tractive GPS — wystarczą dwie minuty:

Jeśli Twoi znajomi lub członkowie rodziny są zwolennikami nowoczesnych technologii, udostępnij im ten artykuł, aby mogli również zadbać o bezpieczeństwo swoich futrzanych przyjaciół.