Czy mój pies jest chory? Niestety zwierzę nie jest w stanie udzielić nam odpowiedzi. Co więcej, doskonale umie ukrywać wczesne objawy choroby, dlatego trudno jest stwierdzić, czy coś mu dolega. Jednak znasz swojego futrzanego przyjaciela jak nikt inny i często możesz wyczuć, że coś jest nie w porządku. Może pies przestał jeść? Zaczął więcej spać? Dziwnie się zachowuje? W tym przewodniku omówimy oznaki choroby u psów, na które należy zwrócić uwagę, ich objawy i potencjalne przyczyny, a także poradzimy, co należy robić, aby zapobiegać chorobom oraz je leczyć.

Jak stwierdzić, czy pies jest chory?

Jeśli się zastanawiasz, „czy mój pies jest chory?”, najpierw warto sprawdzić, czy zachowuje się w normalny dla siebie sposób. Podobnie jak ludzie, psy zazwyczaj zachowują się inaczej, kiedy coś im dolega. Mogą stracić zainteresowanie jedzeniem, być nieskore do zabawy czy po prostu przejawiać mniejszą aktywność. Często też można zauważyć zmiany w ich zwyczajach dotyczących snu

Tak więc jeśli coś wydaje się niezwykłe, być może warto porozmawiać z weterynarzem.

Tylko w jaki sposób śledzić zmiany w zachowaniu? Oczywiście sporo informacji uzyskasz, po prostu obserwując psa, jednak istnieje skuteczniejszy sposób — lokalizator Tractive GPS pomoże Ci stwierdzić (za pomocą rzeczywistych danych), czy pies mniej się rusza, częściej odbywa drzemki czy śpi krócej niż zazwyczaj. Jest to możliwe, ponieważ lokalizator Tractive GPS służy nie tylko do oznaczania pozycji zwierzęcia, lecz pozwala również śledzić jego aktywność i sen. Takie informacje z pewnością będą przydatne dla weterynarza!

Objawy i oznaki choroby u psów

Psie choroby mogą przybierać różne formy, od nieszkodliwego zachowania (np. kiedy pies zjada trawę) po poważne schorzenia (takie jak wścieklizna czy rak). Objawy różnią się w zależności od rodzaju i przyczyny choroby. Poniżej zamieściliśmy listę oznak różnych schorzeń u psów wraz z najczęściej występującymi sygnałami ostrzegawczymi, które wskazują konieczność wizyty u weterynarza.

Apatia, ospałość, brak ruchu

Zwróć uwagę na to, jak dużo pies zwykle się rusza i jak długo sypia. Jeśli zauważysz, że pies nagle unika ruchu lub jest bardziej „leniwy” niż zwykle, może to oznaczać jakąś przypadłość. Psy, które coś boli, zazwyczaj będą mniej aktywne od zdrowych zwierząt. Ospałość u psa może oznaczać jedno z poniższych schorzeń:

 • infekcja wirusowa
 • pasożyty
 • choroba zakaźna
 • choroba wywołana przez bakterie
 • anemia
 • obrażenia fizyczne
 • zatrucie lub efekty uboczne zażycia leków

Jeśli zauważysz, że pies jest ostatnio znacznie mniej aktywny, zasięgnij porady weterynarza.

Pies nie śpi dobrze

Wiele chorych psów śpi dużo więcej niż zazwyczaj, jednak nie jest to sen dobrej jakości. Dzieje się tak wskutek odczuwanego przez nie bólu i dyskomfortu. Zdrowy sen ma kluczowe znaczenie dla samopoczucia i dobrostanu psa. Tutaj z pomocą przychodzi aplikacja dla lokalizatora Tractive GPS, w której również sprawdzisz, jak często pies budzi się w nocy.

pies śpiący w tle, aplikacja tractive gps z funkcjami monitorowania snu i aktywności na pierwszym planie

Pies śpi cały dzień

To normalne, że pies przesypia połowę doby. Niektóre psy potrafią spać nawet dłużej! Zazwyczaj szczenięta, duże psy i starsze zwierzęta śpią dłużej i częściej, podczas gdy mniejsze rasy i psy pracujące śpią mniej. Poza długim snem psy często spędzają nawet 30% czasu „na niczym”. Po prostu relaksują się, nie zajmując się niczym szczególnym (#życiejakwmadrycie).

Jednak zdaniem lekarzy weterynarii niezwykłe zmiany we wzorcach snu psa mogą stanowić powód do niepokoju1. Jeśli zauważysz, że pies nagle więcej sypia podczas dnia, może to oznaczać chorobę — poniżej wymieniliśmy kilka możliwych przypadłości:

 • cukrzyca
 • choroba nerek
 • niedoczynność tarczycy
 • problemy z sercem
 • artretyzm

Porozmawiaj na ten temat z weterynarzem, równocześnie obserwując zwyczaje dotyczące snu psa za pomocą lokalizatora Tractive GPS z funkcją monitorowania aktywności:

Dbaj o zdrowie i samopoczucie psa

Szybko dowiaduj się, jak zwierzę się miewa, korzystając ze wskaźnika zdrowia. Ustalaj cele i porównuj dane z podobnymi psami. Monitoruj sen, wykrywaj problemy i dbaj o zdrowie ulubieńca.

Kup lokalizator dla psa

Wymioty

Jeśli zauważysz, że pies wymiotuje, będzie to wyraźna oznaka choroby lub przynajmniej podrażnienia żołądka. Wymioty i biegunka to najczęstsze pierwsze objawy chorób. Jeżeli pies wymiotuje raz, a potem zachowuje się normalnie, prawdopodobnie problem nie jest poważny. Jednak wymioty mogą również zwiastować poważniejszą dolegliwość. Obserwuj psa i skontaktuj się z weterynarzem, jeśli zwierzę będzie wymiotować wielokrotnie w ciągu dnia, w wymiotach będzie widoczna krew, lub wystąpią którekolwiek z wymienionych poniżej objawów.

Istnieje wiele przyczyn, z których psy wymiotują:

 • choroby zakaźne
 • alergie pokarmowe i nadwrażliwość
 • zjedzenie czegoś toksycznego
 • zapalenie jelita
 • choroby metaboliczne
 • rak
 • pasożyty
 • obstrukcja jelit
 • wzdęcie żołądka
 • parwowiroza
 • choroba nerek lub wątroby
 • choroba Addisona
 • zapalenie trzustki2

Biegunka

Biegunka, czyli rzadki lub płynny, bardzo często oddawany stolec, to inny typowy objaw choroby u psów. Zdrowy pies oddaje stały, brązowy stolec w kształcie wałka. Jeśli zauważysz, że stolec jest nietypowo mokry lub rzadki, pies prawdopodobnie ma biegunkę.

Biegunka u psów może być spowodowana wieloma czynnikami, do których należą między innymi nietolerancja pokarmowa, stres, zepsute jedzenie, zatrucie, alergia, infekcja, pasożyty, przegrzanie, choroba lub reakcja na przyjęte leki.

Dowiedz się więcej na temat najczęstszych przyczyn biegunki u psów i poznaj sposoby jej leczenia.

Utrata apetytu

Większość psów z niecierpliwością oczekuje pory posiłku i uwielbia różne podawane im smakołyki. Często pies jest w stanie zjeść wszystko, co wpadnie mu w łapy. Jeśli pies nagle przestaje jeść lub stopniowo traci zainteresowanie jedzeniem, bardzo często oznacza to chorobę.

Uwaga: Normalne jest, że psy jedzą mniej, kiedy jest gorąco, gdyż przejawiają wtedy mniejszą aktywność ze względu na wysokie temperatury. Również starsze psy nie potrzebują tak wielu kalorii jak młodsze, dorosłe psy.

Jeśli pies nie zjada do końca codziennych posiłków, być może warto zasięgnąć porady weterynarza.

Jak karmić chorego psa, który nie ma apetytu

Jeśli pies jest chory i nie ma apetytu na jedzenie, najlepiej jest podawać mu łatwe do strawienia jedzenie o łagodnym smaku. Oto kilka pomysłów:

 • Kurczak z ryżem: Ten prosty posiłek może przynieść ulgę psu cierpiącemu na podrażnienie żołądka. Użyj piersi kurczaka bez kości i bez skóry oraz białego ryżu. Nie dodawaj do potrawy oleju, tłuszczu ani przypraw, gdyż mogą one jeszcze bardziej podrażnić psi żołądek. Po prostu ugotuj osobno kurczaka i ryż, a następnie nakarm psa, podając mu niewielkie, możliwe do przegryzienia i połknięcia kawałki. Upewnij się, że kurczak jest całkowicie ugotowany! Możesz teraz przygotować posiłek z siekanego mięsa kurczaka, które można przechowywać do 4 dni w lodówce lub do 6 miesięcy w zamrażarce.
 • Bulion z kości: Pyszny i pożywny bulion z kości to doskonały sposób na zmotywowanie chorego psa do jedzenia, nawet jeśli nie czuje się dobrze. Potrawę przygotujesz samodzielnie, gotując wołowy szpik lub kości z nóżek kurczaka albo indyka w garnku wypełnionym wodą sięgającą kilkanaście centymetrów ponad składniki, na małym ogniu do 24 godzin. Następnie wyjmij z bulionu kości i włóż go do lodówki na kilka godzin, aż całkowicie się schłodzi, po czym zdejmij twardą warstwę tłuszczu z góry. Kiedy zechcesz nakarmić psa, podgrzej bulion, aż stanie się z powrotem płynny. Taka potrawa to również świetny sposób na zwilżenie suchego jedzenia.
 • Dynia: To doskonały wybór dla chorego psa, gdyż nasz halloweenowy bohater jest pełny błonnika, który ma pozytywny wpływ na układ pokarmowy zwierzęcia. Podaj psu dynię obraną ze skóry i ugotowaną, bez soli i innych przypraw. Bezpieczna dla psów jest również dynia z puszki, o ile będzie pozbawiona dodatkowych składników. Dostarczy ona psu wielu składników odżywczych oraz pomoże, jeśli pies cierpi na zaparcie.

Zmiany częstotliwości oddawania moczu

Jeśli pies oddaje mocz dużo częściej lub rzadziej niż zwykle, albo ma trudności z jego oddawaniem, może stanowić to powód do obaw. Takie zachowanie może sygnalizować wiele chorób, od infekcji układu moczowego po choroby wątroby i nerek. Jak najszybciej zasięgnij porady weterynarza, szczególnie jeśli zauważysz krew w moczu psa.

Picie zbyt dużej lub zbyt małej ilości wody

Inną oznaką choroby psa jest zmiana jego zwyczajów w zakresie picia wody. Pies, który nie pije wody lub pije jej zbyt dużo może się niedobrze czuć, na przykład zmagać się z gorączką lub problemami dotyczącymi pracy nerek.

szczeniak z czerwoną obrożą na pierwszym planie, miska z wodą w tle

Wzrost lub utrata wagi

Niewytłumaczony wzrost wagi lub jej utrata to następna oznaka choroby u psów. Możesz skorzystać z tego wskaźnika stanu zdrowia psa, aby sprawdzić, czy waga Twojego futrzanego przyjaciela utrzymuje się w normie. Jeśli pies wygląda szczuplej niż zwykle lub ostatnio przybrał na wadze, porozmawiaj z weterynarzem, aby ustalić przyczynę takiego stanu.

Problemy z chodzeniem

Psy, które mają problemy ze stawami, złamały którąś kość, cierpią na dysplazję bioder, artretyzm, infekcję lub inną chorobę, mogą mieć problemy z chodzeniem lub wstawaniem. Jeśli zwierzę utyka lub jest zesztywniałe, daj mu dzień na odpoczynek i sprawdź, czy sytuacja wróciła do normy. Jeżeli problem nie ustąpi lub spostrzeżesz inne objawy, skonsultuj się z weterynarzem.

Zmiany w zachowaniu

Nagłe zmiany w zachowaniu psa, na przykład agresja, gryzienie lub gwałtowna reakcja na dotknięcie którejś części jego ciała, również stanowią powód do niepokoju. Na przykład gryzienie i agresywne zachowanie może być objawem zarażenia wścieklizną. Rany powodowane przez ości traw mogą spowodować zmianę zachowania psa ze względu na powodowany przez nie ból. W każdym razie, jeśli zachowanie psa odbiega od normy, zasięgnij porady weterynarza.

Problemy z oddychaniem

Psy mające problemy z oddychaniem mogą również kaszleć, sapać, krztusić się lub dusić. Może to być objawem wielu chorób, takich jak:

 • psia grypa (influenza)
 • niewydolność serca
 • zakaźna choroba układu oddechowego psów (CIRDC)
 • dirofilarioza

⚠️ Jeśli pies ma problemy z oddychaniem lub nabieraniem powietrza, natychmiast odwiedź weterynarza.

Kichanie lub wydzielina z nosa

Podobnie kichanie, wydzielina z nosa lub łzawienie również mogą oznaczać chorobę. Psy tak jak my mogą chorować na katar (a nawet chorobę wywoływaną przez wirus COVID-19), dlatego zwróć uwagę na objawy kataropodobne u swojego ulubieńca.

Blade lub odbarwione dziąsła

Zdrowe psie dziąsła powinny mieć różowy kolor lub podobny. Zwróć uwagę na barwę dziąseł psa, kiedy będzie zdrowy, dzięki czemu zauważysz wszelkie odstępstwa od normy. Bladość dziąseł to jedna z najczęstszych oznak choroby u psów. Może ona wskazywać na wiele przypadłości, między innymi odwodnienie, wzdęcia, czy nawet raka. Fioletowa, żółta, niebieska lub jasnoczerwona barwa dziąseł również może wskazywać, że pies nie czuje się dobrze, dlatego warto wtedy porozmawiać z weterynarzem.

Gorączka

Chore psy często mają też gorączkę. Zmierz zwierzęciu temperaturę, używając cyfrowego termometru. Normalna temperatura u psów wynosi od 38 do 39ºC3. Gorączka może mieć następujące przyczyny:

 • zatrucie
 • infekcja bakteryjna, wirusowa lub grzybicza
 • zapalenie ucha środkowego
 • zainfekowane ugryzienie lub rana
 • infekcje zębów lub pyska
 • infekcja układu moczowego
 • zaburzenia działania systemu odpornościowego
 • rak

Jeśli temperatura ciała psa przekracza 39,5°C, spróbuj schłodzić go, używając wentylatora, lub przykładając ręcznik albo ściereczkę zmoczone w chłodnej wodzie. Nie przestawaj kontrolować temperatury.

Jeśli temperatura osiągnie 41°C, natychmiast zawieź psa na ostry dyżur w klinice weterynaryjnej lub szpitalu dla zwierząt.

Nigdy nie podawaj psu leków przeznaczonych dla ludzi, gdyż mogą one być dla niego toksyczne.

Drapanie się, gryzienie lub utrata sierści

Chorobę może również oznaczać drapanie się i gryzienie przez psa pewnych części ciała. Psy, które się drapią lub nadmiernie gryzą, mogą mieć pchły, jak również cierpieć na infekcje lub psie alergie.

Jeśli pies się drapie, warto zasięgnąć porady weterynarza, szczególnie jeśli drapaniu towarzyszy utrata sierści, zaczerwienienie, opuchlizna, wydzielina lub nietypowy zapach.

mały pies śpiący na beżowym łóżku

Najczęstsze choroby psów: objawy i leczenie

Jak widzisz, tak samo jak my, psy mogą zapadać na wiele chorób, a ich źródłem może być zakażenie przez inne zwierzęta domowe lub dzikie. Na szczęście wielu psim chorobom można zapobiegać, podając szczepionki.

W poniższej tabeli znajdują się informacje na temat najczęstszych chorób psów oraz ich objawów i sposobów leczenia. Jeśli Twój pies jest chory, zawsze zasięgaj porady weterynarza w celu postawienia diagnozy i podjęcia leczenia.

ObjawyLeczenie
Infekcje uszuDrapanie lub uderzanie łapami po uszach, potrząsanie łbem, zaczerwienienie, strupy, utrata sierści w okolicy uszu, problemy z równowagą, ból, utrata słuchu.Czyszczenie i suszenie uszu, antybiotyki lub leki przeciwgrzybicze, w zależności od rodzaju infekcji.
Nosówka*Podobna do ropy wydzielina z oczu, gorączka, utrata apetytu, wydzielina z nosa, apatia, wymioty, biegunka, zapalenie płuc, napady padaczkowe, stwardniałe poduszki łap.Leczenie indywidualnych objawów.
Wścieklizna*Napady padaczkowe, agresja, paraliż, brak koordynacji ruchowej.Brak metod leczenia, często śmiertelna.
RakGuzy, szczególny zapach, wydzielina, opuchlizna, rany, utrata wagi, apatia, ból, zmiany apetytu.Chemoterapia, zabieg chirurgiczny, naświetlanie i/lub terapie naturalne.
CukrzycaWzmożone pragnienie i częstsze oddawanie moczu, zmiany apetytu, utrata wagi, apatia, wymioty.Leki doustne, zastrzyki z insuliny, zmiana diety, sterylizacja.
Dirofilarioza*Kaszel, problemy z oddychaniem, wymioty, utrata wagi, zmęczenie.Zastrzyki zabijające nicienie, antybiotyki.
Wirusowe zapalenie wątroby*Wydzielina z oczu i nosa, zaparcia, wzmożone pragnienie, utrata apetytu, gorączka, żółtawa barwa uszu, dziąseł i skóry, czerwone punkty na skórze, opuchlizna, napady padaczkowe.Antybiotyki, leki przeciwzapalne lub immunosupresyjne, płyny podawane dożylnie, hospitalizacja.
Kaszel kenelowy*Suchy kaszel, krztuszenie się, gorączka, wyciek flegmy, wydzielina z nosa.Izolacja, leki, nawilżanie powietrza, otoczenie szczególną opieką w domu.
Parwowiroza*Wymioty, biegunka.Płyny podawane dożylnie, leki.
GrzybicaZaczerwienienie skóry, strupy, stany zapalne skóry w kształcie kół, utrata sierści.Wysoce zaraźliwa; szampony/maści, leki doustne, czyszczenie zakażonych części ciała i skóry.
Parainfluenza*Kaszel, kichanie, wydzielina z nosa, gorączka, brak energii, utrata apetytu.Antybiotyki.
Borelioza*Utykanie, powiększone węzły chłonne, gorączka, zapalenie stawów, zmęczenie, utrata apetytu.Antybiotyki.
Krztusiec*Kaszel, kichanie.Antybiotyki.
Leptospiroza*Choroba nerek lub wątroby, objawy często pozostają niezauważone.Antybiotyki.
LambliozaBiegunka, wymioty, utrata wagi, czasami brak objawów.Antybiotyki.
Psia otyłośćNadmierna tkanka tłuszczowa, problemy z wyczuciem żeber, ospałość.Zdrowia dieta, kontrola wielkości porcji, ćwiczenia fizyczne.
Udar cieplnyPodwyższona temperatura, sapanie, ślinienie się, wzmożone pragnienie, osłabienie, blade dziąsła, wymioty.Ochładzanie, nawadnianie, może wystąpić konieczność leczenia doraźnego.

* Chorobie można zapobiec poprzez podanie szczepionki, leków profilaktycznych i/lub odrobaczenie.

W przypadku większości chorób psów niezwykle istotny jest odpoczynek. Porozmawiaj z weterynarzem, aby dowiedzieć się, jak najskuteczniej leczyć przypadłość, na którą cierpi Twój ulubieniec.

Jak zapobiegać chorobom u psów

Oprócz obserwowania stanu i zachowania psa, można podjąć określone czynności, aby zapobiegać chorobom:

 • Myj ręce: Wydaje się to naturalne — należy pamiętać, że dokładne mycie rąk jest konieczne w celu zapobiegania szerzeniu się chorób wśród członków rodziny, włącznie z należącymi do niej psami.
 • Regularnie badaj psa u weterynarza: Co najmniej raz w roku zaprowadź psa do weterynarza w celu przeprowadzenia ogólnych badań.
 • Odwiedzaj weterynarza, kiedy masz wątpliwości: Jeśli zauważysz, że pies zachowuje się nietypowo lub przejawia oznaki choroby, niezwłocznie odwiedź z nim weterynarza.
 • Dbaj o podawanie psu szczepionek i przestrzeganie planu szczepień: Dbaj o podawanie psu szczepionek dostosowanych do środowiska i stylu jego życia.
 • Stosuj preparaty przeciwko pchłom, kleszczom i pasożytom: Podawaj psu zalecane przez weterynarza leki, aby chronić zwierzę przed insektami i powodowanymi przez nie chorobami.
 • Chroń psa przed innymi zwierzętami: Staraj się chronić psa przed innymi zwierzętami domowymi oraz zwierzętami dzikimi, które mogą mieszkać w pobliżu, takimi jak szopy, skunksy, gryzonie czy lisy. Mogą one być nosicielami chorób, którymi pies może się zarazić w przypadku ugryzienia.
 • Śledź psa: Psy, które gubią się lub uciekają są bardziej narażone na choroby lub obrażenia ciała, dlatego staraj się nie spuszczać zwierzęcia z oczu i zapewnij sobie możliwość jego znalezienia w razie potrzeby, sprawiając mu lokalizator Tractive GPS dla psów.
 • Dbaj o właściwe pożywienie: Psy często chorują po zjedzeniu zepsutego jedzenia, wypiciu zanieczyszczonej wody lub połknięciu innej substancji toksycznej dla psów. Nie pozwól psu zjeść niczego, co mogłoby spowodować problemy zdrowotne.
 • Dbaj o czystość i porządek: Regularnie czyść i sprzątaj miejsca, w których pies przebywa, takie jak podłogi, psie łóżka czy zabawki. Usuwaj z nich przedmioty mogące wyrządzić psu krzywdę (takie jak szkło, ości traw lub drewniane drzazgi), stosuj środki zwalczające bakterie i pasożyty.
 • Dokładnie gotuj posiłki: Surowe mięso może być źródłem chorób przenoszonych drogą pokarmową, dlatego zadbaj o to, aby było ono całkowicie ugotowane.4

Jak leczyć chorego psa

Istnieje wiele metod leczenia chorych psów w zależności od choroby i występujących objawów. Prawidłową diagnozę może postawić wyłącznie wykwalifikowany weterynarz, dlatego ważne jest, aby zasięgnąć porady lekarza przy pierwszych oznakach choroby. Po przeprowadzeniu wywiadu i fizycznego badania weterynarz udzieli Ci informacji na temat sposobów leczenia. Którąkolwiek opcję wybierzesz, będzie to Twoja osobista decyzja podjęta na podstawie porady lekarskiej i wzięciu pod uwagę indywidualnych warunków życia psa.

Najskuteczniejszą metodą leczenia chorób u psów jest zapobieganie im.

Pamiętaj, że wielu chorobom psów można zapobiec, szczepiąc zwierzę i podając mu odpowiednie leki, dlatego najlepiej zadbać o jego zdrowie, kiedy jest jeszcze młody. Na podstawie informacji o miejscu zamieszkania i stylu życia psa weterynarz powie Ci, jakie szczepionki i leki są zalecane.

Oprócz tego należy dbać o higienę, zdrową dietę, właściwe nawodnienie i odpowiednią aktywność, a przede wszystkim zawsze obserwować psa, obdarzać go uczuciem i otaczać opieką, co powinno zapewnić mu zdrowie i bezpieczeństwo na długie lata.

Aby uzyskać więcej informacji na temat oznak chorób u psów, obejrzyj poniższy film autorstwa organizacji Continental Kennel Club:

Uwaga: Informacje zawarte w niniejszym artykule mają charakter edukacyjny i nie stanowią porady medycznej. W celu postawienia precyzyjnej diagnozy i ustalenia sposobu leczenia psa skonsultuj się z weterynarzem.