Nikt nie lubi gubić swojego futrzanego przyjaciela, jednak psy cały czas uciekają z różnych powodów. Dlatego właściciele zwierząt na całym świecie korzystają z obroży z lokalizatorem GPS, aby śledzić psy. Po wprowadzeniu na rynek przez firmę Apple jej najnowszego gadżetu do znajdowania przedmiotów wiele osób chciałoby się dowiedzieć, jak AirTag Apple radzi sobie ze śledzeniem psów. Czy AirTag może pomóc znaleźć zaginione zwierzę?

Mimo że AirTag ma pewne zalety w porównaniu do tradycyjnych lokalizatorów GPS, takie jak niska cena i długi czas działania baterii, nie zalecamy jego użycia do śledzenia psów.

Z tego artykułu dowiesz się wszystkiego, co warto wiedzieć na temat użycia AirTaga do śledzenia psa.

Wzrost popularności lokalizatorów GPS dla psów

Wielu właścicieli psów sądzi, że mikroczip lub identyfikator umożliwi znalezienie zagubionego psa. Mimo że obie te rzeczy się przydają, nie umożliwiają aktywnego poszukiwania zwierzęcia.

Musisz poczekać, aż ktoś znajdzie zwierzę, odczyta informacje kontaktowe lub zeskanuje czip, a następnie skontaktuje się z Tobą. Tymczasem Ty cały czas będziesz się martwić o czworonożnego przyjaciela.

Na szczęście istnieje inna opcja: lokalizator GPS dla psa. Dzięki takiemu urządzeniu możesz obserwować pozycję psa w czasie rzeczywistym na mapie w aplikacji na telefonie. Większość lokalizatorów działa globalnie (dzięki literze „G” w nazwie GPS) wszędzie tam, gdzie jest dostępna sieć komórkowa.

Tak więc lokalizatory GPS dla psów nie tylko pomagają szybko znaleźć ulubieńca, lecz także zapobiegają jego zagubieniu się. To doskonałe rozwiązanie dla właścicieli zwierząt poszukujących spokoju ducha.

Firma Tractive to popularny producent lokalizatorów GPS dla psów i kotów. Uwaga: AirTag nie jest lokalizatorem GPS!

Opakowanie Tractive Lokalizator GPS dla psów

Zawsze wiedz, gdzie jest Twój pies

Śledź każdy krok w czasie rzeczywistym dzięki nieograniczonemu zasięgowi. Otrzymuj alerty, jeśli zwierzę zbytnio się oddali. Dbaj o jego kondycję dzięki funkcji monitorowania aktywności. Umożliwiaj śledzenie psa innym osobom, takim jak opiekunowie zwierząt.

Lokalizatory dla psów i kotów

A więc czym jest AirTag Apple i czy może pełnić funkcję lokalizatora GPS dla psa?

Czym jest AirTag Apple?

AirTag Apple to niewielkie urządzenia do śledzenia, które ma ułatwić użytkownikowi namierzanie łatwych do zgubienia przedmiotów, takich jak klucze, torby czy portfele. Jest ono sprzedawane przez firmę Apple od 2021 roku.

Niewielka, okrągła obudowa kryje w sobie możliwą do wymiany baterię, wbudowany głośnik, układ technologii Bluetooth oraz mikroukład U1 firmy Apple. AirTag jest zgodny z urządzeniami korzystającymi z systemu iOS i umożliwia śledzenie przedmiotów za pośrednictwem aplikacji Znajdź.

AirTag ma średnicę 31,9 mm i grubość 8 mm, waży 11 g. W witrynie firmy Apple AirTaga można kupić w cenie 189 zł lub 639 zł za opakowanie 4 sztuk.

AirTag Apple to idealne rozwiązanie do poszukiwania zagubionych przedmiotów, np. kluczy w pełnej ludzi kawiarni, czy kurtki, kiedy wychodzisz z imprezy, na której przebywa mnóstwo osób z telefonami iPhone.

airtag z akcesoriami na drewnianym stole

Czy AirTag sprawdza się w przypadku psów?

Wielu właścicieli psów i użytkowników urządzeń firmy Apple rozważa zamocowanie AirTaga na obroży ulubieńca, mając nadzieję, że pomoże on im go odnaleźć w przypadku zagubienia się zwierzęcia. Poniżej poznasz ogólną zasadę działania AirTagów i sposoby na śledzenie psów przy ich użyciu.

Jak działa AirTag?

 1. AirTag wysyła sygnał Bluetooth.
 2. Sygnał zostaje odebrany przez zgodne urządzenia Apple znajdujące się w zasięgu.
 3. Urządzenia te przesyłają dane lokalizacyjne wraz z danymi identyfikacyjnymi AirTaga na serwery firmy Apple.
 4. Właściciel AirTaga może zalogować się do aplikacji Znajdź, aby poznać przybliżoną lokalizację urządzenia.

Korzystanie z AirTaga jako lokalizatora dla psów

Aby użyć AirTaga do śledzenia, połącz go z urządzeniem Apple, a następnie zamocuj go na obroży lub szelkach psa. Kiedy zechcesz namierzyć zwierzę, otwórz aplikację Znajdź w celu wyświetlenia jego lokalizacji. W razie potrzeby możesz wysłać sygnał „ping” do AirTaga, co spowoduje odtworzenie przez niego dźwięku ułatwiającego znalezienie.

Jeśli pies ucieknie zbyt daleko, nie będzie już w zasięgu Twojego urządzenia. W takim przypadku możesz włączyć opcję „Tryb Utracony”, aby otrzymać powiadomienie, kiedy Twój pies znajdzie się w pobliżu innego użytkownika urządzenia Apple. Inne osoby mogą dotknąć AirTaga, aby wyświetlić Twoje dane i skontaktować się z Tobą.

pies i kobieta z telefonem iphone siedząca na żółtym fotelu

Zasięg AirTaga Apple: jak daleko można śledzić psa?

Niestety firma Apple nie opublikowała żadnych oficjalnych informacji na temat zasięgu AirTagów

AirTagi korzystają z technologii Bluetooth i pasma Ultra Wideband, co oznacza skuteczny zasięg około 10–25 metrów1. Urządzenia firmy Apple znajdujące się w takiej odległości od AirTaga powinny być w stanie odebrać jego sygnał i zgłosić jego lokalizację.

Pamiętaj jednak, że rzeczywisty zasięg śledzenia AirTaga zależy od liczby urządzeń firmy Apple znajdujących się w pobliżu.

Jeśli pies zgubi się na zatłoczonym obszarze, gdzie przebywa wielu użytkowników telefonu iPhone, zasięg prawdopodobnie nie będzie problemem. Jeżeli jednak pies ucieknie na terenie wiejskim, możesz mieć problemy z namierzeniem go przy użyciu AirTaga. Na niektórych obszarach odbiór sygnału AirTaga może być zupełnie niemożliwy.

Podsumowując, AirTagi mają ograniczony zasięg, w przeciwieństwie do popularnych lokalizatorów GPS dla psów, które wykorzystują technologię GPS i sieć komórkową w celu znalezienia zwierzęcia znajdującego się w dowolnej odległości.

Dlaczego firma Apple nie promuje AirTagów jako urządzeń dla psów?

Firma Apple nie zaleca korzystania z AirTagów w celu śledzenia psów. Przedstawiciele tego technologicznego giganta wielokrotnie podkreślali, że AirTag służy do śledzenia przedmiotów, nie zwierząt ani ludzi. Dlatego obecnie śledzenie psa przy użyciu AirTaga jest uważane za użytkowanie tego urządzenia niezgodnie z przeznaczeniem.

Istnieje kilka teorii na to, dlaczego firma Apple nie promuje AirTagów jako urządzeń do śledzenia psów. Prawdopodobne jest, że chce uniknąć ponoszenia odpowiedzialności względem osób, które nie będą w stanie odnaleźć zwierzęcia za pomocą AirTaga. Ma to sens: produkt nie został opracowany pod kątem śledzenia psów, dlatego producent nie chce, aby ludzie polegali na jego funkcjach w tym zakresie.

Jeśli zdecydujesz się śledzić psa przy użyciu AirTaga, pamiętaj, że może on działać niezgodnie z oczekiwaniami.

Zalety użycia AirTaga do śledzenia psa

Jeśli jesteś już użytkownikiem urządzeń firmy Apple, może spodobać Ci się pomysł użycia AirTaga w celu śledzenia futrzanego przyjaciela. To wygodny i ekonomiczny sposób stałej obserwacji psa za pomocą „drugiej pary oczu”.

Oto kilka zalet użycia AirTaga do śledzenia psa:

 • Cena — AirTag kosztuje 189 zł i nie wymaga płacenia miesięcznej subskrypcji.
 • Czas działania baterii — możliwa do wymiany bateria w AirTagu działa około roku, więc nie trzeba ciągle ładować urządzenia.
 • Rozmiar — AirTag jest niewielki i lekki, dlatego nie przeszkadza psu.

Oprócz tego na AirTagu można umieścić grawerunek. Urządzenie jest również odporne na wodę i kurz.

Wady użycia AirTaga do śledzenia psa

Pamiętaj, że śledzenie psa za pomocą AirTaga ma kilka istotnych wad.

 • AirTagi nie działają wszędzie — mogą świetnie działać w mieście, jednak nie będą użyteczne w miejscach, gdzie nie ma użytkowników urządzeń Apple.
 • Niebezpieczeństwo połknięcia — twój futrzany przyjaciel może łatwo uszkodzić AirTaga, a nawet go połknąć.
 • AirTagi nie są lokalizatorami dla psów — opracowano je pod kątem śledzenia przedmiotów, a nie ciekawskich psiaków.

Przyjrzyjmy się każdej z tych wad nieco bliżej.

AirTagi nie działają wszędzie

Użycie AirTagów do śledzenia psów, mimo zalet, ma pewną wadę, na zignorowanie której nie możemy sobie pozwolić. Działanie AirTagów opiera się na sieci innych urządzeń firmy Apple w pobliżu. Jeśli w zasięgu AirTaga nie będzie jakichkolwiek urządzeń z systemem iOS, pozycja AirTaga nie zostanie zgłoszona.

Innymi słowy, jeśli jest prawdopodobne, że pies ucieknie w miejsce, gdzie nie będzie innych urządzeń firmy Apple, nie polegaj na AirTagu w celu znalezienia futrzanego przyjaciela.

Niebezpieczeństwo połknięcia

Niedawny artykuł w dzienniku The Wall Street Journal podkreśla inne potencjalne niebezpieczeństwo użycia AirTagów w celu śledzenia psów: urządzenie może zostać przez psa pogryzione lub połknięte.

Ze względu na średnicę 31,9 mm AirTag może łatwo zostać połknięty przez średniego lub dużego psa. W niektórych przypadkach urządzenie może zostać zwrócone lub wydalone w nienaruszonym stanie, jednak może również być wymagana interwencja chirurgiczna. Jeśli AirTag się rozpadnie, sprawa staje się jeszcze poważniejsza. Zamontowana w nim bateria może poranić pysk lub żołądek psa, a nawet spowodować zatrucie.

Z tego powodu jeśli pies połknie AirTag Apple, musi go jak najszybciej zwrócić lub wydalić2. Ze względu na niebezpieczeństwo weterynarze odradzają użycie AirTagów do śledzenia psów.

Jeśli używasz AirTaga w takim celu, solidnie przymocuj go bezpośrednio do obroży psa, aby pupil nie był w stanie go pogryźć. Nie wieszaj AirTaga na obroży, gdyż tak umieszczone urządzenie będzie w zasięgu zębów Twojego lub innego psa.

View this post on Instagram

Post udostępniony przez The Wall Street Journal (@wsj)

AirTagi nie są lokalizatorami dla psów

AirTagi i lokalizatory GPS dla psów nie służą do tych samych celów. AirTag jest przeznaczony do śledzenia przedmiotów, a nie żywych istot; nie zapewnia wielu funkcji przyjaznych dla psów, które są standardowe w przypadku lokalizatorów GPS. AirTag może również nie wytrzymać psich zabaw ze względu na delikatną budowę.

pies na dworze biegnący przez wodę

Dlaczego warto używać lokalizatora GPS dla psów zamiast AirTaga

Eksperci są zgodni, że w przypadku śledzenia psów zdecydowanie lepiej jest korzystać z lokalizatora GPS zamiast z AirTaga Apple.

Dedykowane lokalizatory GPS powstały w celu śledzenia zwierząt. Zapewniają one mnóstwo funkcji przyjaznych dla naszych futrzanych przyjaciół. Wykorzystują również system GPS, sieć telefonii komórkowej i inne technologie, co pozwala znajdować psa praktycznie w dowolnym miejscu, bez ograniczenia odległości.

Oto kilka funkcji lokalizatora Tractive GPS dla psów zapewniających spokój ducha (które nie są dostępne w przypadku AirTaga):

 • Tryb LIVE: szybkie znajdowanie futrzanego przyjaciela dzięki aktualizacjom jego pozycji co 2–3 sekundy.
 • Nieograniczony zasięg: możliwość śledzenia psa lub kota z dowolnego miejsca na świecie, bez względu na to, jak daleko się znajdujesz.
 • Wirtualne strefy: ustawianie „bezpiecznych stref”, takich jak przydomowy ogród, aby otrzymywać alerty, kiedy zwierzę je opuści, jak również „zakazanych stref”, które nie są dla niego bezpieczne — również z alertami o wejściu zwierzęcia na taki teren.
 • Historia pozycji: wyświetlanie miejsc, które Twój ulubieniec odwiedził w ciągu ostatnich 365 dni.
 • Tryb znajdowania: namierzanie pozycji zwierzęcia przebywającego w pobliżu — idealne rozwiązanie do poszukiwania psa lub kota w domu.
 • Udostępnianie rodzinie: umożliwianie śledzenia zwierzęcia znajomym, członkom rodziny czy osobom, które się nim opiekują pod Twoją nieobecność.
 • Monitorowanie zdrowia: uzyskiwanie danych na temat aktywności, monitorowanie snu, wczesne wykrywanie problemów ze zdrowiem i ustawianie celów pomocnych w dbałości o kondycję zwierzęcia.
 • Strefy oszczędzania energii: wydłużenie czasu działania baterii dzięki skonfigurowaniu miejsc, w których zwierzę spędza dużo czasu.

Ponadto lokalizatory GPS są zgodne z urządzeniami zarówno z systemem Android, jak i iOS, co umożliwia ich użycie prawie każdemu właścicielowi zwierzęcia.

mężczyzna i kobieta z psem noszącym lokalizator GPS pozują na dworze

Czy warto użyć AirTaga zamiast czipować psa?

Porównując użycie AirTaga z wszczepieniem mikroczipa, warto pamiętać, że AirTag nie jest w stanie go zastąpić. AirTagi mogą odpadać, gubić się lub zostać połknięte, podczas gdy mikroczip zostaje wszczepiony pod skórę. Dzięki temu zwierzę zyskuje stałą ochronę. Weterynarze zalecają czipowanie psów, jednak odradzają użycie AirTagów do ich śledzenia.

Podsumowanie: czy można używać AirTaga Apple w celu śledzenia psa?

Z technicznego punktu widzenia tak — możesz umieścić AirTag Apple na obroży psa. To niewielkie urządzenie firmy Apple do śledzenia przedmiotów może Ci pomóc znaleźć psa w określonych sytuacjach. Ze względu na małe rozmiary i cenę AirTagi mogą wydawać się użytkownikom urządzeń Apple idealnym rozwiązaniem do śledzenia zwierząt.

Pamiętaj jednak, że takie użycie AirTaga ma swoje wady. Urządzenie może łatwo zostać połknięte przez psa, co może wymagać interwencji chirurgicznej. Ponieważ AirTagi opracowano pod kątem śledzenia przedmiotów, a nie zwierząt, ich skuteczność nie dorównuje lokalizatorom GPS dla psów. AirTagi nie działają w każdym miejscu i nie zapewniają wielu funkcji przyjaznych dla zwierząt.

Lokalizatory GPS dla psów zaprojektowano w celu śledzenia zwierząt i zapewniania im bezpieczeństwa. Jeśli chcesz mieć możliwość znajdowania psa w dowolnym czasie i miejscu oraz pragniesz zyskać spokój ducha, zainwestuj w odpowiedni lokalizator GPS, na przykład Tractive GPS.

Więcej na temat użycia AirTagów w celu śledzenia psów dowiesz się z poniższego filmu.