Twój pies nie chce pić wody i zastanawiasz się, jaki jest tego powód? Nie martw się, to się zdarza! W większości przypadków pies wystarczająco dużo pije i jest odpowiednio nawodniony — nie trzeba go do tego namawiać — a czasami zwierzę po prostu nie jest spragnione. Ten artykuł pomoże Ci zrozumieć, dlaczego pies nie chce pić wody i co możesz zrobić, aby temu zaradzić.

Czy woda jest ważna dla psów?

Psy, tak jak ludzie, muszą codziennie pić wodę, ponieważ jej brak powoduje niebezpieczeństwo odwodnienia. W ich przypadku ryzyko jest nawet większe niż u ludzi, gdyż ciało zwierząt dużo wolniej oddaje ciepło. Psy mają gruczoły potowe na spodzie łap, jednak ich liczba jest niewystarczająca do schłodzenia ciała. Zazwyczaj pies kontroluje temperaturę ciała przez dyszenie.

Warto wiedzieć: woda jest bardzo ważna dla psa, dlatego jako opiekunowie musimy mu codziennie zapewnić jej wystarczającą ilość.

Ile wody potrzebuje pies?

Ogólna zasada mówi, że pies powinien pić następującą ilość wody dziennie:

100 ml wody na każdy kg masy ciała

Określając potrzeby psa w tym zakresie, należy jednak wziąć pod uwagę inne czynniki. Dr Jürgen Zentek, kierownik Instytutu Żywienia Zwierząt na Uniwersytecie w Berlinie, opracował kilka wzorów biorących pod uwagę wielkość psa, jego poziom aktywności, temperaturę i rodzaj jedzenia. Na podstawie jego wzorów utworzyliśmy tabelę pozwalającą stwierdzić, ile wody pies potrzebuje dziennie:

infografika prezentująca ilości wody, którą pies powinien pić w zależności od wielkości, poziomu aktywności i rodzaju jedzenia
Źródło (j. niemiecki): Zentek Jürgen, Helmut Meyer. Ernährung Des Hundes: GRUNDLAGEN – Fütterung – DIÄTETIK. Enke Verlag, 2016.

5 przyczyn, dla których pies nie pije wody

Czasami nasze zwierzaki odmawiają picia wody — oto kilka możliwych przyczyn takiego zachowania:

Przyjrzyjmy się bliżej tym przyczynom.

1. Mała aktywność i brak ćwiczeń fizycznych

Jeśli na dworze jest zimniej, a pies jest mniej aktywny niż zazwyczaj, oznacza to, że po prostu nie odczuwa pragnienia. W takim przypadku nie ma czym się martwić! Niewielkie zmniejszenie ilości pitej wody ze względu na redukcję aktywności nie jest powodem do alarmu. Jeżeli jednak pies uparcie odmawia picia, skonsultuj się z weterynarzem.

Nigdy nie pozwalaj, aby pies nie pił wody dłużej niż jeden dzień.

Ponieważ brak aktywności fizycznej ma negatywny wpływ na zdrowie Twojego futrzanego przyjaciela, warto dowiedzieć się, jak często należy wyprowadzać psa lub zacząć śledzić jego aktywność za pomocą lokalizatora GPS dla psów z funkcją monitorowania aktywności.

Opakowanie lokalizatora Tractive GPS DOG 4

Zawsze wiedz, gdzie jest Twój pies

Śledź każdy krok w czasie rzeczywistym dzięki nieograniczonemu zasięgowi. Otrzymuj alerty, jeśli zwierzę zbytnio się oddali. Dbaj o jego kondycję i samopoczucie dzięki funkcji monitorowania zdrowia. Umożliwiaj śledzenie psa innym osobom, takim jak opiekunowie zwierząt.

Kup teraz

2. Nieznajome otoczenie

Nieznane miejsca i zapachy mogą być powodem, z którego pies nie pije wody. Dzięki wyostrzonemu zmysłowi węchu pies umie rozróżniać znajome i nieznajome źródła wody. Jeżeli zapach wody nie jest znajomy, pies może po prostu odmówić jej picia. Planujesz podróż w jakieś nowe miejsce? Zadbaj o następujące kwestie:

 • Zabierz z domu butelkę wody
 • Sprawdzaj na miejscu, czy pies pije wodę
 • Uważnie obserwuj zwierzę

3. Choroby i przypadłości

Określone problemy ze zdrowiem mogą wpływać na pragnienie psa. W niektórych przypadkach choroby takie jak cukrzyca czy choroby nerek mogą spowodować całkowite zaniknięcie pragnienia.

Zmniejszenie pragnienia może również być wynikiem infekcji pęcherza lub układu moczowego.

Jeśli pies nie pije wody z powodu choroby lub jakiejś przypadłości, należy natychmiast skontaktować się z weterynarzem. Dobrym pomysłem jest również rejestracja zachowań psa w tym zakresie, co może być pomocne podczas stawiania diagnozy przez lekarza.

4. Starzenie się

Starszy pies także może unikać picia wody. Możliwe, że dostanie się do miejsca, gdzie woda jest dostępna, stanowi zbyt duży wysiłek, albo pragnienie zwierzęcia zanika wraz z apetytem.

Starsze psy są mniej aktywne fizyczne, dlatego mogą nie odczuwać takiego pragnienia jak młodsze.

Jednak nawet starsze psy nadal potrzebują odpowiedniego nawodnienia. Jeśli picie wody stanowi problem, w jego rozwiązaniu może pomóc wilgotniejsze jedzenie. Przed zmianą diety psa oczywiście należy skonsultować się z weterynarzem.

brązowy pies pijący wodę z miski

5. Strach i negatywne przeżycia

Psy uczą się przez skojarzenia. Jeśli doznają strachu lub bólu, zazwyczaj przypisują te negatywne odczucia okolicznościom, w jakich wystąpiły one po raz pierwszy. Jeśli pies ma przykre doświadczenia z piciem wody z miski, na przykład jeśli ktoś nastąpił wtedy na jego ogon lub łapę, może je kojarzyć z piciem wody. Aby zwalczyć to uczucie, możesz spróbować użyć innej miski lub postawić naczynie z wodą w innym miejscu.

Jeśli pies nie chce pić wody, to czy może pić mleko?

W wieku szczenięcym organizmy wielu zwierząt wytwarzają laktazę — enzym odpowiadający za rozkładanie laktozy. Po upływie okresu karmienia mlekiem matki wiele psów traci możliwość jego wytwarzania, co powoduje, że nie są już w stanie metabolizować laktozy.

Warto wiedzieć: z tego powodu ważne jest, aby przestać dawać psu mleko, kiedy nie jest już szczenięciem!

Objawy nietolerancji laktozy:

 • bóle brzucha
 • złe samopoczucie
 • biegunka
 • wzdęcia

Produkty poddawane fermentacji, takie jak twarde sery, jogurty czy maślanka, zawierają mniejsze ilości laktozy. Z tego powodu są mniej szkodliwe.

Podczas procesu fermentacji do mleka są dodawane określone suplementy, takie jak bakterie, które przekształcają laktozę w związek łatwiejszy do strawienia.

Niektóre psy lepiej tolerują mleko. Do tej kategorii należą głównie psy pilnujące bydła, ponieważ w ich przypadku często są dostępne do jedzenia wyłącznie produkty mleczne. Jeśli chcesz dać psu mleko, nie zastępuj nim wody i pamiętaj, aby wybrać produkt bez laktozy.

Jak nakłonić psa, aby pił więcej wody?

Przede wszystkim pies powinien pić regularnie, w przeciwnym wypadku może nabawić się odwodnienia. Jeśli pies zmienił zwyczaje w zakresie picia wody, istnieje kilka sposobów nakłonienia go do picia:

 • Zmiana miejsca: czasami może zadziałać zwykłe przeniesienie miski z wodą w inne miejsce.
 • Dodanie wody: innym rozwiązaniem jest wymieszanie wody z jedzeniem — nawet jeśli pies nie chce pić z miski, może nie mieć problemu z przyswajaniem wody z karmą.
 • Umycie miski: należy pamiętać, aby miska na wodę zawsze była czysta (nawet taka prosta czynność może pomóc!)
 • Wymiana miski na inną: staraj się unikać metalowych misek, ponieważ pies może bać się jej odgłosów — jeśli to możliwe, użyj szklanej miski na wodę.
 • Więcej misek: zapewnij psu możliwość picia z kilku różnych misek rozstawionych w różnych miejscach.
 • Kontakt z weterynarzem: jeśli pies nadal nie pije wody lub cierpi na jakąś chorobę, jak najszybciej skontaktuj się z weterynarzem. W przypadku choroby właściwe nawodnienie jest niezbędne w procesie zdrowienia, dlatego musisz zapewnić zwierzęciu profesjonalną pomoc.

Podsumowanie potrzeb psa, kiedy chodzi o picie wody, oraz więcej porad pozwalających skłonić go do picia

Każdy pies jest inny, więc ma również inne potrzeby w zakresie picia wody. Możesz się zastanawiać, ile wody pies powinien pić, aby zostały one spełnione — zależy to do wagi zwierzęcia, jego diety i poziomu aktywności. Ogólne wymagania dotyczące nawodnienia przedstawiono na powyższej ilustracji.

Jeśli chcesz poznać jeszcze więcej sposobów nakłaniania psa do picia wody, obejrzyj poniższy film:

Chcesz zawsze być blisko swojego czworonożnego ulubieńca? Zapoznaj się z naszymi lokalizatorami GPS dla psów z funkcją monitorowania aktywności, aby nigdy nie tracić futrzaka z oka!