Szukasz lokalizatora GPS bez karty SIM? Masz do wyboru sporo opcji, co może być dezorientujące. Dlaczego niektóre lokalizatory GPS w ogóle korzystają z kart SIM? Czy istnieją lokalizatory GPS, które nie wymagają karty SIM ani abonamentu i za które nie trzeba płacić co miesiąc? Jakie rodzaje urządzeń są dostępne na rynku i jak wybrać właściwe z nich? I co z lokalizatorami Bluetooth? Na pewno masz mnóstwo pytań — na szczęście my mamy na nie odpowiedzi.

Szybkie podsumowanie: czy istnieją lokalizatory GPS bez karty SIM?

Takie urządzenia istnieją — są to tak zwane „rejestratory GPS” zazwyczaj tylko zapisujące dane z systemu GPS. Dane takie można później pobrać i wyświetlić, podłączając rejestrator do komputera.

Większość lokalizatorów GPS musi wysyłać dane pozycji na inne urządzenie, na przykład w celu umożliwienia użytkownikowi wyświetlania współrzędnych na telefonie lub komputerze w czasie rzeczywistym. Najczęściej takie informacje są transmitowane za pośrednictwem sieci komórkowej przy użyciu karty SIM.

Z tego powodu większość lokalizatorów GPS wymaga karty SIM i opłacania comiesięcznego abonamentu. Korzyścią jest to, że karty SIM zazwyczaj umożliwiają śledzenie czegoś w czasie rzeczywistym na dowolną odległość.

Opakowanie Tractive Lokalizator GPS dla psów

Zawsze wiedz, gdzie jest Twój pies

Śledź każdy krok w czasie rzeczywistym dzięki nieograniczonemu zasięgowi. Otrzymuj alerty, jeśli zwierzę zbytnio się oddali. Dbaj o jego kondycję dzięki funkcji monitorowania aktywności. Umożliwiaj śledzenie psa innym osobom, takim jak opiekunowie zwierząt.

Lokalizator dla psów

Czym jest lokalizator GPS?

Urządzenie do śledzenia przy użyciu systemu GPS (czyli lokalizator GPS) to urządzenie korzystające z systemu GPS i innych technologii w celu namierzania pozycji. Często korzystają z nich firmy, aby śledzić pojazdy i ładunki, jak również umożliwiać Ci śledzenie przesyłek. Urządzenia te również cieszą się dużą popularnością wśród miłośników sportu i natury, jak również rolników pilnujących zwierząt gospodarskich.

Oczywiście uwielbiają je też właściciele zwierząt domowych!

Lokalizator GPS to urządzenie umożliwiające śledzenie i rejestrowanie ruchu przedmiotu lub osoby przy użyciu globalnego systemu pozycjonowania (GPS).

W większości przypadków dane pozycji z lokalizatora GPS są przesyłane do urządzenia połączonego z Internetem za pośrednictwem sieci komórkowej (GSM/LTE), radia lub modemu satelitarnego. Jeśli lokalizator GPS przesyła dane śledzenia za pomocą sieci komórkowej, musi znajdować się w jej zasięgu, jak również korzystać z karty SIM.

Działa to prawie tak samo, jak w przypadku smartfona.

Nie dla wszystkich jest od razu jasne, dlaczego lokalizatory GPS wymagają kart SIM. Niby dlaczego urządzenie GPS musi mieć to wszystko tylko po to, aby śledzić Twojego psa czy Twój samochód? Mamy nadzieję, że nieco przybliżyliśmy temat i teraz wiesz, dlaczego większość lokalizatorów GPS korzysta z sieci komórkowych i kart SIM.

Jakie są rodzaje lokalizatorów GPS?

Istnieje wiele rodzajów lokalizatorów GPS, na przykład niewielkie urządzenia do noszenia. Obejmuje to lokalizatory dla zwierząt, turystów czy myśliwych, które zapobiegają ich zagubieniu się, a także urządzenia wysyłające dane lokalizacyjne w nagłym wypadku.

Większe lokalizatory GPS, takie jak systemy nawigacyjne w pojazdach, są często wyposażone w ekran i zapewniają funkcje wyznaczania trasy. Lokalizatory zasobów to zaawansowane urządzenia pozwalające firmom śledzić pojazdy dostawcze, statki, kontenery i nie tylko.

pink triangle graphic with exclamation

Uważaj na „fałszywe” lokalizatory GPS, na przykład urządzenia do śledzenie korzystające tylko z funkcji Bluetooth. Często są one sprzedawane jako urządzenia z funkcją GPS, mimo że nie używają tej technologii.

Porównanie lokalizatorów GPS

Aby Ci pomóc poznać różne typy urządzeń GPS do śledzenia, porównamy ich cztery kategorie. Lokalizatory GPS i lokalizatory satelitarne/Iridium, które korzystają z karty SIM, oraz rejestratory GPS i systemy nawigacji, które jej nie wymagają.

Tractive GPS tracker for dogs

Lokalizator GPS

– Niewielki, osobisty lokalizator GPS służący do śledzenie zwierząt domowych, pojazdów i osób
– Śledzenie w czasie rzeczywistym („na żywo”)
Wymagana karta SIM, połączenie z najlepszą dostępną siecią komórkową
– Nieograniczony zasięg, możliwość użytkowania na całym świecie
– Niska cena (~50 USD) i niski miesięczny abonament
– Popularna marka: Tractive


Tractive GPS tracker for dogs

Lokalizator satelitarny/Iridium

– Lokalizator do celów turystycznych i ratunkowych: najlepiej się sprawdza na niezamieszkanych terenach, gdyż umożliwia przekazywanie informacji mogących uratować życie bez konieczności użycia sieci komórkowej
– Korzysta z satelitarnych systemów komunikacji (takich jak Globestar)
Może być wymagana karta SIM (w zależności od urządzenia)
– Nieograniczony zasięg, możliwość użytkowania na całym świecie, śledzenie w czasie rzeczywistym
– Wysoka cena (od 100 do 600 USD) i miesięczny abonament w wysokości około 15 USD
– Popularna marka: Spot

Tractive GPS tracker for dogs

Rejestrator GPS

– Tylko zapisuje trasę, którą można obejrzeć na komputerze po powrocie ze szlaku lub spaceru; popularny wśród osób jeżdżących na rowerach, turystów i narciarzy
– Brak możliwości aktywnego śledzenia, tylko działanie pasywne
– Brak ochrony przed kradzieżą
Karta SIM nie jest wymagana, dane trasy nie są wysyłane na telefon
– Precyzyjne pozycjonowanie, zasięg na całym świecie
– Cena od 50 do 150 USD
– Popularna marka: Renkforce

Tractive GPS tracker for dogs

System nawigacji GPS

– Używany w pojazdach w celach wyznaczania trasy
– Wbudowany wyświetlacz pozycji
Karta SIM nie jest wymagana, dane trasy nie są wysyłane na inne urządzenia
– Cena od 100 do 350 USD
– Popularna marka: Garmin

Jak wybrać właściwy lokalizator GPS?

Kupując lokalizator GPS, najpierw należy rozważyć, do jakich celów ma służyć. Urządzenie odpowiednie dla szczeniaka istotnie różni się lokalizatora do śledzenie firmowej ciężarówki.

Następnie rozważ poniższe cechy, którymi powinno się charakteryzować.

Jakie cechy rozważyć podczas zakupu lokalizatora GPS?

Wiele osób poszukujących lokalizatora GPS zniechęca konieczność opłacania dodatkowego abonamentu za zakupione urządzenie. Szukają więc lokalizatora GPS bez karty SIM lub subskrypcji, niestety rezygnując w ten sposób z korzyści wynikających z użytkowania usługi śledzenia GPS, takich jak regularna aktualizacja pozycji.

Oczywiście należy także rozważyć sporo innych czynników:

  • Czas działania baterii: Jak długo urządzenie działa po jednokrotnym naładowaniu baterii? 24 godziny? 7 dni? A może cały rok? Pamiętaj, że dłuższe działanie zazwyczaj przekłada się na mniejszą liczbę funkcji lub wyższą cenę.
  • Rodzaj baterii: Czy baterię można wymienić i/lub ponownie ładować? Na przykład osoby spędzające dużo czasu na łonie natury mogą preferować wymianę baterii na nowe ze względu na brak pewności, kiedy będzie można podłączyć urządzenie do zasilania w celu naładowania.
  • Ładowanie: W jaki mechanizm ładowania wyposażono lokalizator? Czy chcesz móc ładować urządzenie podobnie jak telefon, a może wolisz podłączać je do gniazda w samochodzie?
  • Zasięg i pokrycie: Na jaką odległość powinien działać lokalizator? Czy ważny jest brak ograniczeń odległości, a może wystarczy, aby urządzenie działało na podwórku w pobliżu domu? Czy będziesz korzystać z lokalizatora w mieście czy na wsi?
  • Wytrzymałość: Czy urządzenie powinno być wodoszczelnie? Odporne na uderzenia? A może na ugryzienia?
  • Rozmiar i waga: Jak duży może być lokalizator? Czy musi być niewielki i lekki? To pytanie muszą sobie zadać przede wszystkim właściciele mniejszych psów.
  • Funkcje: Jakie dodatkowe funkcje powinien zapewniać lokalizator GPS? W przypadku lokalizatorów Tractive GPS możesz między innymi otrzymywać alerty, kiedy pies lub kot opuści bezpieczną strefę, przeglądać historię pozycji zwierzęcia i udostępniać funkcje urządzenia rodzinie, znajomym i opiekunom. Poza tym możesz dbać o zdrowie i kondycję ulubieńca dzięki wbudowanemu monitorowaniu aktywności.
ilustracja działania funkcji wirtualnych stref lokalizatora Tractive GPS dla psów
Funkcja wirtualnych stref umożliwia konfigurowanie bezpiecznych obszarów w dowolnym miejscu, takim jak przydomowy ogród, a następnie otrzymywanie powiadomień natychmiast po opuszczeniu takiej strefy przez psa lub kota.

Czy wszystkie lokalizatory GPS wymagają karty SIM?

Czy wszystkie lokalizatory GPS potrzebują do działania karty SIM? Z technicznego punktu widzenia — nie. Tak jak wspomniano wyżej, istnieją zarówno lokalizatory GPS z kartą SIM, jak i bez niej. Na przykład samochodowy system nawigacji stanowi przykład lokalizatora GPS, który jej nie wymaga. Z drugiej strony typowy lokalizator GPS dla psa lub kota zawiera kartę SIM w celu umożliwienia śledzenia zwierzęcia w czasie rzeczywistym. Karta SIM w lokalizatorze GPS może być wymienna lub zamontowana na stałe.

Dlaczego lokalizatory GPS wymagają karty SIM?

Wiele osób zastanawia się, dlaczego tak wiele lokalizatorów GPS wymaga karty SIM. Przecież dostępne urządzenia bez niej, prawda? To dobre pytanie, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że system GPS w telefonie może działać bez karty SIM. A więc dlaczego jest ona wymagana w przypadku lokalizatora?

Oto krótka i zwięzła odpowiedź: jeśli chcesz przesyłać dane pozycji z jednego urządzenia na drugie (np. z lokalizatora GPS na telefon), potrzebna będzie karta SIM w celu „komunikacji” między nimi. Dane są wysyłane z lokalizatora na telefon przy użyciu wiadomości SMS, co właśnie umożliwia karta SIM.

Jakie korzyści płyną z użytkowania lokalizatora GPS z kartą SIM?

Bezprzewodowa komunikacja między urządzeniami. Zaletą wbudowanej karty SIM jest możliwość nawiązywania przez lokalizator połączeń z lokalną siecią komórkową, co umożliwia komunikację z innymi urządzeniami. Na przykład, jeśli umieścisz lokalizator GPS w plecaku dziecka* w pierwszy dzień, kiedy udaje się samodzielnie do szkoły, możesz zapewnić mu bezpieczeństwo. Karta SIM w lokalizatorze będzie przekazywać odpowiednie dane na Twój telefon. W przypadku lokalizatora GPS bez karty SIM nie byłoby to możliwe.

Śledzenie w czasie rzeczywistym. Karta SIM umożliwia także śledzenie każdego kroku zwierzęcia. Na przykład lokalizator Tractive GPS zapewnia tryb LIVE pozwalający uzyskiwać aktualizacje pozycji co 2–3 sekundy, upewniając Cię, że pies jest bezpieczny. Wszystko to dzięki zastosowaniu zintegrowanej karty SIM.

ilustracja działania funkcji LIVE Tracking lokalizatora Tractive GPS dla psów w aplikacji Tractive GPS z psem noszącym lokalizator w tle
Śledź pozycję psa w czasie rzeczywistym za pomocą lokalizatora Tractive GPS

* Uwaga: Korzystanie z lokalizatorów GPS w celu śledzenia ludzi jest często regulowane prawem i może być nielegalne w miejscu, gdzie mieszkasz. Pamiętaj, aby zawsze przestrzegać lokalnego prawa w tym zakresie.

W jaki sposób działa lokalizator z kartą SIM?

Chcesz poznać nieco szczegółów technicznych? Oto jak działa lokalizator GPS z kartą SIM! W takim lokalizatorze są zazwyczaj zamontowane następujące podzespoły: mikroukład GPS, mikroukład GSM, karta SIM i niewielki procesor1. Mikroukład GPS odbiera sygnały z co najmniej czterech satelitów systemu GPS w celu obliczenia bieżącej pozycji. Następnie te dane są przesyłane do procesora w celu ich przetworzenia.

W następnym kroku informacje te są przekazywane do modułu GSM, który nawiązuje połączenie z siecią komórkową i użytkownikiem (zazwyczaj za pośrednictwem smartfona, tabletu lub komputera). Platformy do śledzenia GPS (takie jak aplikacja Tractive GPS) ułatwiają użytkownikom odczytywanie pozycji przez jej wizualizację na mapie.

Na przykład w ten sposób:

funkcja LIVE Tracking w aplikacji Tractive GPS


Oczywiście nie musisz wiedzieć tego wszystkiego, aby zapewnić sobie spokój ducha i bezpieczeństwo futrzanemu przyjacielowi. 😉

Czy istnieją lokalizatory GPS bez karty SIM?

Tak, istnieją takie urządzenia. Lokalizatory tego typu służą głównie do zastosowań nieobejmujących śledzenia urządzeń w czasie rzeczywistym.

Na przykład rejestratory GPS zapisują dane trasy, które można później przesłać na komputer w celu ich analizy2. Jak sugeruje sama nazwa, takie urządzenia świetnie się sprawdzają w przypadku rejestrowania danych GPS, lecz nie umożliwiają one śledzenia w czasie rzeczywistym.

W przypadku systemów nawigacji GPS dane pozycji są wyświetlane na tym samym urządzeniu, na którym zostały uzyskane — dlatego nie wymagają one karty SIM.

Lokalizatory satelitarne, takie jak Spot, korzystają z systemu GPS w celu ustalania pozycji, lecz przesyłają powiązane z nią dane za pośrednictwem sieci satelitarnej Globalstar, a nie sieci telefonii komórkowej. Co prawda nie nie wymagają one karty SIM, lecz nadal trzeba opłacać za nie wysoki miesięczny abonament, a same urządzenia są dosyć drogie. Lokalizatory satelitarne najlepiej sprawdzają się na obszarach pozbawionych zasięgu sieci komórkowej, np. w wysokich górach.

A co z lokalizatorami Bluetooth? Większość takich lokalizatorów nie korzysta z technologii GPS, dlatego ich zasięg jest mocno ograniczony. Istnieją jednak urządzenia hybrydowe łączące funkcje GPS i Bluetooth. Więcej informacji znajdziesz w naszym artykule porównującym urządzenia GPS i Bluetooth.

Czy można korzystać z lokalizatora GPS poza zasięgiem sieci komórkowej?

Większość lokalizatorów GPS umożliwia rejestrowanie danych poza zasięgiem sieci komórkowej, gdyż jest to podstawowa funkcja odbiornika GPS. Należy sobie zadać jedno pytanie: w jaki sposób chcesz przeglądać dane pozycji? Rejestrator GPS pozwala zapisywać współrzędne (bez konieczności połączenia z siecią komórkową), które możesz później przeglądać na komputerze.

Podobnie system nawigacji wyświetla pozycję na samym urządzeniu, również nie wymagając połączenia z siecią komórkową). W przypadku śledzenia w czasie rzeczywistym zazwyczaj jest wymagana łączność komórkowa, aby lokalizator mógł aktywnie przesyłać dane na telefon, tablet lub komputer.

Lokalizator GPS bez abonamentu?

Może się zastanawiasz, czy istnieje lokalizator GPS, w przypadku którego nie trzeba opłacać abonamentu. Czy to w ogóle możliwe? Pewnie tak. Czy takie urządzenie jest użyteczne? Raczej nie.

W dzisiejszych czasach osoby chcące śledzić zwierzę za pomocą systemu GPS wolą korzystać z wygodnej aplikacji na telefonie. Takie funkcje najlepiej zapewni lokalizator z kartą SIM używający łączności komórkowej.

Taki abonament przekłada się również na spokój ducha.

Na przykład karty SIM stosowane w lokalizatorach Tractive GPS działają z wieloma lokalnymi sieciami komórkowymi na całym świecie. Dzięki temu nie musisz się martwić utratą łączności, gdyż urządzenie nie jest przypisane do jednego operatora.

Wszystko to otrzymujesz w każdym miesiącu za cenę kawy z ciastkiem!

Aby dowiedzieć się więcej na temat funkcji i usług powiązanych z abonamentem na lokalizator GPS z kartą SIM, zapoznaj się z abonamentami Tractive.

Jaki jest najlepszy lokalizator GPS do śledzenia zwierząt?

Do śledzenia psów lub kotów w czasie rzeczywistym (gdyż jest to często przydatna funkcja) polecamy nasze lokalizatory Tractive GPS. Taki lokalizator ma wbudowaną na stałe kartę SIM, która automatycznie nawiązuje połączenia z najlepszą siecią, pozwalając śledzić futrzanego przyjaciela w dowolnym miejscu na świecie. Nie jest wymagany zakup oddzielnej karty SIM.

Przekonaj się, dlaczego właściciele zwierząt uwielbiają lokalizatory Tractive GPS

lokalizator GPS do śledzenia psów bez karty SIM

Podsumowując to wszystko: dzięki karcie SIM lokalizator GPS umożliwia śledzenie psa lub kota w czasie rzeczywistym. Bez karty SIM urządzenie prawdopodobnie nie byłoby w stanie wysyłać danych pozycji zwierzęcia na telefon. Innymi słowy, karta SIM to niezwykle cenny element każdego lokalizatora GPS.

wady lokalizatorów bez karty SIM i zalety lokalizatora Tractive GPS

Spodobał Ci się ten post? Udostępnij go znajomym!