Utrata psa lub kota to poruszające i okropne doświadczenie — praktycznie wszyscy je znamy. Niestety obawy, że zwierzę się zgubi, są całkowicie uzasadnione. Co roku około 10 milionów zwierząt domowych gubi się lub zostaje skradzionych, w samych Stanach Zjednoczonych!1 Jako odpowiedzialnemu właścicielowi zwierzęcia pewnie zdarzyło Ci się poszukiwać w Internecie lokalizatorów dla zwierząt. Jedną z opcji mógł być lokalizator radiowy.

Na powyższe pytania można udzielić krótkiej odpowiedzi: lokalizatory radiowe nie zawsze będą najlepszym wyborem w przypadku zwierząt. Ich ograniczony zasięg, zakłócenia komunikacji spowodowane przeszkodami i brak funkcji przyjaznych dla zwierząt sprawia, że słabo wypadają w porównaniu z nowoczesnymi lokalizatorami GPS dla psów i kotów. Poniżej znajdziesz szczegółową analizę tego rozwiązania i przekonasz się, jak inwestycja w lokalizator Tractive GPS może ocalić życie Twojemu futrzanemu przyjacielowi.

Czym jest częstotliwość radiowa?

Przygotuj się na nieco technicznego bełkotu. Termin „częstotliwość radiowa” odnosi się do odchyleń energii elektromagnetycznej występujących z określoną częstotliwością, tj. od 3 kiloherców (kHz) do 300 gigaherców (GHz).

odbiornik radiowy na drewnianej półce na dworze

Oto nieco bardziej szczegółowa definicja częstotliwości radiowej przyjmowana przez amerykańską Federalną Komisję Łączności (FCC):

„Promieniowanie elektromagnetyczne to rozchodzące się w przestrzeni fale energii elektrycznej i magnetycznej indukujące się wzajemnie. Fale radiowe i mikrofale emitowane przez anteny to jeden z rodzajów energii elektromagnetycznej znany pod wspólną nazwą energii »częstotliwości radiowej« (RF)”.

źródło: Często zadawane pytania dotyczące częstotliwości radiowej

W uproszczeniu jest to zjawisko, które pozwala Ci podśpiewywać do melodii nadawanych przez ulubioną lokalną stację radiową. A jaką rolę częstotliwość radiowa odgrywa w przypadku urządzeń śledzących?

Czym są radiowe urządzenia śledzące?

Jak sama nazwa mówi, lokalizatory radiowe lub urządzenia śledzące korzystające z częstotliwości radiowej to:

 • urządzenia służące do śledzenia…
 • które korzystają z częstotliwości radiowej…
 • w celu wysyłania i odbierania informacji między dwoma elementami (zazwyczaj w celu śledzenia pozycji).

Tak więc w przypadku lokalizatora radiowego może być wymagany osobny odbiornik, na przykład ręczny lokalizator. Urządzenie takie będzie trzeba wszędzie nosić ze sobą, aby mieć możliwość namierzenia zwierzęcia, które się oddaliło.

Naszym zdaniem byłoby to niezbyt wygodne.

Z drugiej strony lokalizatory GPS, takie jak Tractive, korzystają z połączenia innych technologii służących do śledzenia, tj. komunikacji Bluetooth, systemu GPS, sieci telefonii komórkowej i transmisji satelitarnej. Dzięki temu możesz bezpiecznie i precyzyjnie śledzić zaginionego psa lub kota, zyskując całkowity spokój ducha.

Ivelin Nenkov, specjalista ds. systemów wbudowanych w firmie Tractive

Moduł komunikacyjny wbudowany w lokalizator Tractive odbiera sygnały z kilku satelitów systemu GPS. Pozwala to skuteczniej i precyzyjniej obliczać pozycję zwierzęcia. Następnie satelity przekazują te dane na serwery firmy Tractive za pośrednictwem modułu sieciowego (który obejmuje również kartę SIM). Po odebraniu informacji przez serwery Tractive możesz szybko i łatwo sprawdzić, gdzie znajduje się zwierzę, korzystając z aplikacji Tractive GPS.

– Ivelin Nenkov, specjalista ds. systemów wbudowanych w firmie Tractive od 2016 roku

Oznacza to, że urządzenie Tractive pozwala śledzić zwierzęta na ekranie telefonu. Nie jest wymagane użycie osobnego odbiornika, którego wymaga większość lokalizatorów radiowych.

Odkryj Tractive GPS

Czy fale radiowe są bezpieczne dla zwierząt?

Wielu właścicieli zwierząt zastanawia się, czy lokalizatory radiowe są bezpieczne dla ich czworonożnych przyjaciół. W końcu bezpieczeństwo to istotny czynnik w przypadku każdego przeznaczonego dla nich produktu. Jak brzmi werdykt?

Badania z 2021 roku pozwoliły stwierdzić2, że narażenie na promieniowanie wskutek użycia lokalizatora radiowego jest znacząco niższe od dopuszczalnych międzynarodowych limitów.3 Oznacza to znikome niebezpieczeństwo jego negatywnego wpływu na zdrowie zwierząt i ludzi.

💡 Podobnie jak telefony komórkowe są uważane za bezpieczne w użytkowaniu przez ludzi, tak samo lokalizatory radiowe są uważane za bezpieczne dla zwierząt4.

Wykorzystanie technologii częstotliwości radiowej w produktach używanych w gospodarstwie domowym to nic nowego. Układy takie stanowią podstawowe komponenty telewizorów, komputerów, odbiorników radiowych, a nawet zdalnie sterowanych zabawek. Jeśli Twój pies lub kot nie ma nic przeciwko takim urządzeniom, nie będzie mu również przeszkadzał lokalizator radiowy.

Lokalizatory radiowe dla zwierząt: zalety i wady

Niektóry firmy produkują lokalizatory radiowe przeznaczone specjalnie dla zwierząt. Takie urządzenie zazwyczaj składa się z odbiornika i jednego lub wielu lokalizatorów, które należy zamocować do obroży zwierzęcia. Nasi znajomi z The Nomad Cats wyjaśniają:

„Zasada działania jest podobna do kompasu. Aby śledzić pozycję zwierzęcia, musisz przebywać w odległości do 130 metrów od niego (a przynajmniej taki zasięg jest reklamowany). Lokalizator świeci i/lub wydaje dźwięki, których intensywność wzrasta lub spada w zależności od odległości do zwierzęcia.”

– Martina, The Nomad Cats

zielony znacznikZalety

 • Niewielki rozmiar.
 • Jednorazowy koszt, brak abonamentu.
 • Niezależność od sieci komórkowej i sygnału GPS.
 • Długo działająca bateria (do roku).
 • Wysoka precyzja (na niewielką odległość).

czerwony xWady

 • Ograniczony zasięg. Pozycję zwierzęcia można wykrywać w promieniu do 130 metrów. Niektóre lokalizatory radiowe dla zwierząt, takie jak Marco Polo, zapewniają zasięg do około 3 kilometrów, jednak nadal może okazać się to niewystarczające, jeśli masz aktywne zwierzę, które lubi wędrować.
 • Częste przeszkody. Drzewa i inne naturalne lub stworzone przez człowieka przeszkody mogą zmniejszać skuteczny zasięg komunikacji lokalizatora radiowego.
 • Brak zapasowej opcji lokalizacji. Jeśli zgubisz sygnał pozycji zwierzęcia, może ono wpaść w kłopoty.
 • Ograniczona zgodność urządzeń. Większość lokalizatorów radiowych wymaga użycia osobnego odbiornika, np. jakiegoś ręcznego urządzenia. Lokalizatory takie nie nawiązują połączenia z telefonem lub innymi urządzeniami tak jak lokalizatory GPS.
 • Brak możliwości śledzenia w czasie rzeczywistym. W sytuacji awaryjnej taka funkcja może uratować życie Twojemu ulubieńcowi.

Czy lokalizatory radiowe umożliwiają śledzenie zwierząt w czasie rzeczywistym? Czy ich zasięg jest ograniczony?

Nie zawsze. Większość lokalizatorów radiowych nie zapewnia godnych zaufania funkcji śledzenia w czasie rzeczywistym. Niektóre urządzenia, takie jak lokalizator dla zwierząt Marco Polo, oferują aktualizacje w czasie rzeczywistym po oznaczeniu zwierzęcia jako zaginionego, jednak nawet wtedy zasięg jest ograniczony do około 3 kilometrów.

To niezbyt dobra wiadomość, jeśli masz psa, który jest w stanie szybko przebyć dużą odległość w pogoni za zdobyczą, lub wychodzącego kota, który musi patrolować duże terytorium.

Możliwość śledzenia zwierzęcia w czasie rzeczywistym może ocalić mu życie. Znamy już takie przypadki:

Kathy, polująca suczka rasy beagle, porwana przez złodziei i uratowana dzięki lokalizatorowi Tractive GPS

We wszystkich tych przypadkach tryb LIVE lokalizatora Tractive pomógł właścicielom zwierząt namierzyć je i szybko znaleźć — zdrowe i bezpieczne. Czasami trwało to nieco dłużej, jak w przypadku Kathy, która doświadczyła samochodowego pościgu i została ostatecznie uratowana przez policjantów.

Najlepsze jest to, że lokalizatora Tractive nie dotyczą ograniczenia zasięgu — urządzenie może nawiązywać połączenia z sieciami telefonii komórkowej w 175 krajach na całym świecie. Dzięki temu możesz śledzić ulubieńca, nawet przebywając na wakacjach.

Czy lokalizatory GPS nie wymagają zasięgu sieci komórkowej?

W większości przypadków tak, jednak lokalizator Tractive GPS zapewnia funkcje zapisywania pozycji zwierzęcia nawet na obszarach o słabym sygnale sieci komórkowej, takie jak historia pozycji.

Ivelin Nenkov, specjalista ds. systemów wbudowanych w firmie Tractive

„Jeśli chcesz namierzyć zwierzę lub zapisać jego pozycję w historii, nie potrzebujesz połączenia z siecią komórkową. Po założeniu zwierzęciu lokalizatora Tractive GPS nie musisz się martwić, jeśli na jakiś czas urządzenie straci zasięg. Lokalizator bezpiecznie zapisuje pozycję, dzięki czemu możesz zapoznawać się z danymi zarejestrowanymi w czasie, kiedy urządzenie działało w trybie offline.”

– Ivelin Nenkov, specjalista ds. systemów wbudowanych w firmie Tractive od 2016 roku

Taka funkcja w długim okresie pozwala przekonać się, dokąd zwierzę wędruje najczęściej. Jest to pomocne w zrozumieniu jego zachowań, umożliwiając jednocześnie zapobieganie próbom ucieczki.

Odnotowaliśmy przypadki, kiedy sama funkcja historii pozycji lokalizatora Tractive ratowała życie psów, kotów, a nawet ludzi z całego świata:

Poznajcie Imogen, niezwykle aktywną suczkę rasy borzoj, która przedostała się przez ogrodzenie, a następnie znalazła się pod lodem w pobliskim jeziorze (na poniższym zdjęciu, zdrowa i cała dzięki lokalizatorowi Tractive GPS. Na szczęście funkcja historii pozycji lokalizatora pomogła jej opiekunce uratować ją przed zamarznięciem i utonięciem.

Imogen, suczka rasy borzoj, odpoczywająca z lokalizatorem Tractive GPS

 • Chore kocięta mogły powrócić do mamy dzięki funkcjom mapy termicznej i historii pozycji jej lokalizatora.
 • Ratownicy z całego świata, szczególnie pełniący służbę na akwenach wodnych, polegają na historii pozycji lokalizatorów Tractive podczas poszukiwań zaginionych ludzi i zwierząt.

Odkryj Tractive GPS

Biorąc pod uwagę powyższe fakty, jak lokalizatory radiowe sprawdzają się w rzeczywistych warunkach? Przyjrzyjmy się doświadczeniom ich użytkowników i przekonajmy się, jak skutecznie pozwalają one znajdować zwierzęta.

Recenzje użytkowników lokalizatorów radiowych dla zwierząt

Kiedy Martina, redaktorka witryny The Nomad Cats, otrzymała pierwszy lokalizator radiowy, postanowiła natychmiast wypróbować jego działanie na swoich kotach. Urządzenie zazwyczaj działało nieźle na dworze, ale tylko jeśli koty nie oddalały się zbytnio od domu.

Niestety pewnego razu pojawiły się kłopoty.

kot przechadzający się po łące

„Kiedy Milù zaginęła, przeszukiwałam pobliskie (i bardziej oddalone) miejsca dzień i noc, kierując odbiornik w każdym kierunku i mając nadzieję, że złapię jej sygnał.

Nic to nie dało. Nie mogłam niczego wykryć na obszarze wielu kilometrów.

Sprawa wydawała się beznadziejna, ponieważ nie miałam pojęcia, w którym kierunku kotka uciekła.

W dodatku mnóstwo drzew i innych naturalnych przeszkód dodatkowo ograniczało zasięg lokalizatora.

A żeby już mnie całkiem dobić, odbiornik urządzenia zepsuł się.

źródło: Lokalizatory dla kotów: porównanie urządzeń radiowych i GPS

Oto recenzja lokalizatora radiowego autorstwa innego właściciela zwierzęcia:

Duży zasięg urządzenia to mit. Jasne, spodziewałem się mniejszego zasięgu niż reklamowany, lecz okazało się, że nie działa już przy połowie tej odległości. Kiedy ograniczało go zaledwie kilka ogrodowych płotów i drzew, ledwo udało się osiągnąć jedną trzecią reklamowanego zasięgu.

Paski oznaczające moc sygnału również są nieprecyzyjne. Urządzenie wyświetla 5 pasków, lecz wydaje się, że tak naprawdę są to 3 paski przy odległości jednego ogrodu, 2 paski przy 2–3 ogrodach i tak dalej. Teoretyczny zasięg to około 15 ogrodów, co oznacza, że siła sygnału wyniesie 1 pasek.

Określenie właściwego kierunku także sprawia trudności. Dioda powinna świecić na zielono, kiedy zbliżamy się do lokalizatora, jednak czasami jej kolor wydaje się losowy.

źródło: Amazon

pies wbiegający do lasu

Inny użytkownik tego samego lokalizatora radiowego stwierdził:

„Urządzenie umożliwia śledzenie do 4 zawieszek. Przenośny odbiornik jest łatwy w użyciu i działa prawidłowo. Podczas szukania kota można dobrze się bawić, a co najważniejsze, łatwo go znajdować.

Nadal czekam na sposobność poszukania go na większym obszarze, jednak dobrze jest wiedzieć, że dzięki sprawdzonemu, długiemu okresowi eksploatacji baterii będę mieć wiele szans na znalezienie ulubieńca.

źródło: Amazon

Lokalizatory radiowe są pozbawione funkcji przydatnych dla zwierząt

Oprócz opcji śledzenia w czasie rzeczywistym większość lokalizatorów GPS zapewnia funkcje monitorowania aktywności i alertów dotyczących zdrowia. Lokalizatory radiowe są ich pozbawione, więc nie zapewnią Ci możliwości podjęcia bardziej proaktywnych działań w zakresie dbałości o zdrowie i kondycję kota lub psa.

biegnący pies z piłką tenisową w pysku, aplikacja Tractive GPS na pierwszym planie

Weterynarze zalecają regularne monitorowanie zachowania zwierząt domowych, szczególnie w zakresie aktywności fizycznej (jak również zdolności do towarzyszenia Ci podczas zabawy i ćwiczeń).

Dlaczego? Ponieważ jednym z pierwszym objawów choroby lub występującego bólu jest spadek aktywności lub niezwykła u kota lub psa ospałość.

Dzięki funkcji śledzenia aktywności lokalizatora Tractive możesz łatwo wykrywać anomalie dotyczące codziennej aktywności zwierzęcia. Pozwala to podejmować właściwe czynności i szybko obejmować zwierzę opieką weterynaryjną.

Sebastian Raab, menedżer ds. produktów w firmie Tractive

„Bardzo łatwo jest przeoczyć zmiany w typowej aktywności kota lub psa. Na oko trudno jest twierdzić, czy pies lub kot mniej się rusza. Dlatego opracowaliśmy alerty dotyczące spadku aktywności, które są wyzwalane w przypadku znaczącego jej zmniejszenia. Takie funkcje pozwalają interweniować w sytuacji, kiedy zwierzę zmaga się z infekcją lub po prostu odczuwa ból.

– Sebastian Raab, menedżer ds. produktów w firmie Tractive i okazjonalny opiekun zwierząt domowych

Jak lokalizatory radiowe wypadają w porównaniu z lokalizatorami GPS?

Jeśli zastanawiasz się nad kupnem najskuteczniejszego urządzenia dla zwierzęcia, najlepszym wyborem będzie dedykowany lokalizator GPS dla zwierząt pozwalający:

 • śledzić zwierzę w czasie rzeczywistym w trybie LIVE,
 • znajdować je bez ograniczenia zasięgu,
 • a także monitorować jego zdrowie i samopoczucie.
Lokalizatory radiowe dla zwierzątLokalizator Tractive GPS
Zasięgokoło 3 kilometrynieograniczony
Śledzenie na żywo, aktualizacje w czasie rzeczywistymokazjonalneikona zalety na liście zalet i wad
Waga6–7 gdla psów: 35 g
dla kotów: 25 g
Wodoodpornośćczasamiikona zalety na liście zalet i wad
Czas działania bateriido 6 miesięcy (czasami dłużej, w zależności od marki)do 7 dni; do miesiąca w wersji XL
Koszt zakupuokoło 450 zł3229 zł
Koszty użytkowaniabrakmiesięczne abonamenty w cenie niższej od subskrypcji serwisu Netflix
Obszar działaniacały światcały świat
Monitorowanie aktywności i snuikona wady na liście zalet i wadikona zalety na liście zalet i wad
Alerty dotyczące zdrowiaikona wady na liście zalet i wadikona zalety na liście zalet i wad
Śledzenie za pomocą światła i dźwiękuikona wady na liście zalet i wadikona zalety na liście zalet i wad
Śledzenie za pomocą komunikacji Bluetoothikona wady na liście zalet i wadikona zalety na liście zalet i wad

Dlaczego lokalizator radiowy dla zwierzęcia może okazać się słabym wyborem

Mimo że lokalizatory radiowe mają swoje zalety, takie jak niski koszt i długi czas działania baterii, przyćmiewają je ich wady.

Jakie są ich największe minusy? Brak możliwości śledzenia w czasie rzeczywistym i ograniczony zasięg.

 • Przede wszystkim, jeśli zwierzę zbytnio oddali się od Ciebie, lokalizator radiowy (taki jak lokalizator Bluetooth dla zwierząt) okaże się bezużyteczny. Nie mówiąc już o tym, że nawet nie będziesz wiedzieć, w którym kierunku się udać, aby rozpocząć poszukiwania.
 • Poza tym fizyczne przeszkody mogą blokować sygnał lokalizatora radiowego, utrudniając jego znalezienie w momencie, kiedy najbardziej będziesz tego potrzebować.

Krótko mówiąc: lokalizatory radiowe mogą być odpowiednią opcją dla właścicieli zwierząt, którzy mają pewność, że ich ulubieniec zbytnio się nie oddali.

Jednak czy zastosowanie lokalizatora dla zwierząt nie ma na celu umożliwienia jego odnalezienia, kiedy rzeczywiście się zgubi lub ucieknie? Jaki sens ma śledzenie zwierzęcia, jeśli podlega ono tak dużym ograniczeniom?

Ratunkiem w takiej sytuacji są dedykowane lokalizatory GPS dla zwierząt.

opakowania lokalizatorów Tractive GPS dla kotów i psów

Zawsze wiedz, gdzie jest zwierzę

Śledź każdy krok w czasie rzeczywistym dzięki nieograniczonemu zasięgowi. Otrzymuj alerty, jeśli zwierzę zbytnio się oddali. Dbaj o jego samopoczucie i kondycję dzięki funkcji monitorowania aktywności. Umożliwiaj śledzenie zwierzęcia innym osobom, takim jak opiekunowie zwierząt..

Odkryj Tractive GPS

Zyskaj całkowity spokój ducha dzięki lokalizatorowi GPS dla zwierząt

Lokalizatory dla zwierząt są opracowywane pod kątem użycia pewniejszych i bardziej nowoczesnych technologii, takich jak system GPS, co umożliwia znalezienie kota lub psa w dowolnym miejscu oraz w każdym momencie. Najpopularniejszy na świecie lokalizator GPS, Tractive, nie tylko zapewnia prawie wszystkie funkcje lokalizatora radiowego, lecz również mnóstwo innych.

Clair Chesterman, właścicielka hodowli kotów i trenerka

Tractive to najlepszy lokalizator GPS dla kotów w branży, który charakteryzuje najwyższa jakość wykonania. Mogłam skonfigurować bezpieczną strefę obejmującą mój dom — kiedy tylko jeden z kotów go opuści, natychmiast otrzymuję odpowiedni alert.

Urządzenie to prawdopodobnie uratowało życie mojej kotce, kiedy zgubiła się podczas pogoni za ptakiem. Była bardzo przestraszona, ale na szczęście byłam w stanie szybko ją znaleźć dzięki lokalizatorowi GPS. Urządzenie Tractive często oblicza pozycję zwierzęcia, aktualizując ją na mapie co 2–3 sekundy. Ponadto aktywna dioda LED pozwala łatwo zauważyć futrzaka w nocy.

– Clair Chesterman, właścicielka hodowli kotów z certyfikatem CFA i CCA, a także schroniska dla kotów FluffyMeowPaws5

Funkcje lokalizatora Tractive przyjazne dla właścicieli zwierząt — stworzone z myślą o Tobie

Możliwość śledzenia na żywo to nie wszystko. Lokalizatory Tractive GPS dla psów i kotów stworzono z myślą o potrzebach właścicieli zwierząt — oto niektóre z funkcji, których nie omówiliśmy powyżej:

 • Wirtualne strefy, dzięki którym dowiesz się, kiedy Twój ulubieniec opuści bezpieczny obszar, taki jak przydomowy ogród. To idealne zabezpieczenie przed porywaczami.
 • Odporność na przygody — całkowita wodoodporność oraz wytrzymałość na upadki i uderzenia — oto urządzenie wręcz stworzone na wędrówki z Twoim czworonożnym przyjacielem.
 • Długi czas działania baterii — możesz skonfigurować strefy oszczędzania energii w miejscach, gdzie Twój futrzak spędza dużo czasu, a następnie korzystać z lokalizatora nawet 7 dni bez konieczności ładowania.
 • Budowa przyjazna dla zwierząt — urządzenie jest lekkie i ma niewielkie rozmiary, dzięki czemu pasuje praktycznie do wszystkich obroży i szelek.

Teraz już wiesz, co odróżnia lokalizatory radiowe od lokalizatorów GPS dla zwierząt, więc możesz podjąć trafną decyzję dotyczącą tego, jak najskuteczniej zapewnić bezpieczeństwo swojemu ulubieńcowi. Jak sądzisz, która z opcji będzie najlepsza?

Jeśli spodobał Ci się niniejszy artykuł, udostępnij go innym właścicielom zwierząt pragnącym korzystać z nowoczesnych technologii!