Sytuacja, w której Twój pies ucieka z ogródka lub daje drapaka, gdy tylko otworzysz drzwi, jest dla Ciebie frustrująca, a dla psa może być niebezpieczna. Może zostać potrącony przez samochód, zaatakowany przez innego psa lub sam może zrobić komuś krzywdę. Ucieczka zdarza się od czasu do czasu każdemu zwierzęciu, ale jeśli Twój pies ucieka codziennie lub kilka razy w tygodniu, pora dowiedzieć się, jak utrzymać go bezpiecznie w ogródku lub w domu. W tym artykule znajdziesz informacje o tym, jak dbać o bezpieczeństwo psów przebywających na zewnątrz.

Opakowanie Tractive Lokalizator GPS dla psów

Zawsze wiedz, gdzie jest Twój pies

Śledź każdy krok w czasie rzeczywistym dzięki nieograniczonemu zasięgowi. Otrzymuj alerty, jeśli zwierzę zbytnio się oddali. Dbaj o jego kondycję i samopoczucie dzięki funkcji monitorowania zdrowia. Umożliwiaj śledzenie psa innym osobom, takim jak opiekunowie zwierząt.

Kup lokalizator Tractive GPS

Zobacz, jak produkty Tractive wypadają w badaniach opinii konsumentów

Dlaczego pies ucieka?

Psy uciekają z różnych powodów. Powodem ucieczki może być pogoń za wiewiórką i naturalny instynkt łowiecki. Twój pupil może się oddalić, chcąc zachęcić Cię do zabawy w ganianego w nadziei, że za nim pobiegniesz. Pies może znać tajne przejście przez dziurę w ogrodzeniu. Może mieć też atrakcyjne miejsce, w które lubi chadzać, na przykład żeby wpaść z wizytą do innego psa lub sąsiada, który zawsze ma dla niego przysmaki.

Oto lista najczęstszych powodów psich ucieczek:

Jeśli Twój pies ucieka nawykowo, sam z siebie nie oduczy się tego zachowania. Do Ciebie należy stworzenie w ogródku bezpiecznego i atrakcyjnego miejsca zabaw oraz wzmacnianie pozytywnych zachowań, aby Twój czworonóg już nigdy nie pomyślał o ucieczce.

Sprawdź ogrodzenie i bramę, aby zabezpieczyć teren i uniemożliwić psu uciekanie

Jeśli Twój pies często ucieka z ogródka mimo ogrodzenia, starannie zbadaj ogrodzenie na całej długości i sprawdź, czy nigdzie nie jest uszkodzone. Psy potrafią się przeciskać przez mniejsze szczeliny, niż mogłoby Ci się zdawać! Poszukaj miejsc, w których Twój psiak zrobił podkopy pod ogrodzeniem. Zabezpiecz wszystkie dziury drewnem lub siatką ogrodzeniową, aby uniemożliwić psu kolejne ucieczki. 

Twój pies może wspinać się po meblach ogrodowych lub zabawkach, żeby przedostać się przez ogrodzenie. Odsuń wszystkie tego rodzaju przedmioty od ogrodzenia. 

Bardzo zwinne lub wyjątkowo zmotywowane psy mogą nawet przeskakiwać przez ogrodzenie. Dają susa i już ich nie ma! Najlepszym sposobem na takich skoczków jest zwiększenie wysokości ogrodzenia. 

Pamiętaj o sprawdzeniu zamknięcia bramy. Czy zasuwa wskakuje na miejsce, gdy zamykasz bramę? Jeśli brama nie zawsze się porządnie zamyka, możesz mieć pewność, że Twój pies o tym wie i już ma w planie ucieczkę z ogródka. 

Z innego naszego artykułu dowiesz się, jak uniemożliwić psu ucieczkę z ogrodzonego terenu. W takich przypadkach bezcenne może być również wirtualne ogrodzenie GPS. To rozwiązanie, dzięki któremu otrzymujesz alerty, gdy tylko Twój pies da drapaka.

Dobrym sposobem na oduczenie psa ucieczek jest odpowiednie szkolenie

Ucząc psa wykonywania podstawowych komend, takich jak „siad”, „zostań” czy „do mnie”, można z łatwością uniknąć frustracji związanej z ciągłymi ucieczkami. Szkolenie z zakresu posłuszeństwa to świetny sposób na wspólne opanowanie technik szkolenia psów i zbudowanie długotrwałej więzi opartej na lojalności. Co ważniejsze, uchronisz w ten sposób swojego czworonoga przed wieloma różnymi zagrożeniami, które czyhają na niego podczas ucieczek. Dobrze wyszkolony pies to bezpieczny pies.

Skuteczne szkolenie psów opiera się na pozytywnym wzmocnieniu. Oznacza to, że gdy pies zachowuje się w odpowiedni sposób, nagradzasz go pochwałą lub przysmakiem. Gdy pies zachowuje się niewłaściwie, ignorujesz to (chyba że coś mu grozi). 

Szkolenie modyfikuje nie tylko zachowanie Twojego pupila, ale również Twoje. Zdarza Ci się gonić uciekającego psa? Jeśli tak, to wiedz, że Twój pies może to postrzegać jako zabawę i radośnie przed Tobą uciekać. Czy gdy pies ucieknie, wsiadasz do samochodu, aby go odszukać i odwozisz później znalezioną zgubę do domu? Jeśli Twój pies lubi przejażdżki samochodem, takie zachowanie może wzmacniać w nim zamiłowanie do ucieczek. Warto się zastanowić, czy przypadkiem pies nie wyszkolił Ciebie!

Szkolenie psa wymaga konsekwencji i cierpliwości, ale efekty są tego warte. Czas poświęcony na szkolenie psa pozwala zbudować wzajemne zaufanie, zwiększa bezpieczeństwo Twoje i psa oraz pozytywnie wpływa na relacje między Wami.

Czy należy karać psa za ucieczki?

Karanie psa nie jest skutecznym sposobem na zniechęcenie psa do ucieczek. Psy kojarzą karę z tym, czym akurat zajmowały się w chwili jej wymierzenia. Jeśli ukarzesz psa, gdy już wróci do domu, skojarzy tę karę właśnie z tym, że wrócił. W efekcie psiak może zacząć bać się Ciebie lub powrotu do domu. Karanie psa nie pomoże w wyeliminowaniu ucieczek, chyba że złapiesz psa na gorącym uczynku, dokładnie w momencie ucieczki.

Zamiast karać psa, postaraj się go wyszkolić metodą wzmocnienia pozytywnego.

Jak oduczyć psa wybiegania na zewnątrz po otwarciu drzwi lub bramy?

Aby udaremnić psu ucieczkę, przed otwarciem drzwi lub bramy zawsze bierz go na smycz i mocno trzymaj ją w ręku. W ramach szkolenia podstawowego naucz psa komend „do mnie” i „siad”, co ułatwi Ci sprawne przypinanie smyczy do jego obroży lub szelek. Aby móc bezpiecznie otworzyć drzwi i odebrać paczkę lub przywitać gościa, naucz psa wykonywania komendy „zostań” przy otwartych drzwiach. 

Staraj się nie robić zbyt wielu rzeczy naraz podczas otwierania drzwi lub bramy. Obserwuj swojego pupila, aby wychwycić jego zachowania. Aby się nie rozpraszać, nie bierz do ręki telefonu, dopóki nie przypniesz psu smyczy lub dopóki pies nie wykona Twojego polecenia. 

Jeśli nie uda Ci się wyeliminować ucieczek z ogródka przy otwieraniu bramy, pomyśl o dobudowaniu w ogrodzeniu śluzy lub przedsionka. Taki system wchodzenia i wychodzenia przez podwójną bramę zapewni Ci bezpieczne miejsce, w którym możesz przypiąć psu smycz, zanim wyjdziecie na zewnątrz.

biały pies skaczący i biegający po trawie
Na zdjęciu: pies z lokalizatorem Tractive GPS z funkcją monitorowania aktywności

Kolejnym sposobem na powstrzymanie psa od ucieczek jest zwiększenie mu codziennej dawki aktywności

Szczeniaki i młode psy mają mnóstwo energii. Codziennie wychodząc z psem na spacer, pomożesz mu spożytkować energię, którą w przeciwnym razie mógłby wykorzystać na robienie podkopów pod ogrodzeniem, wspinanie się na nie czy przeskakiwanie go

Codzienne spacery pozwalają utrzymać psa w dobrej kondycji fizycznej i zapobiegają otyłości, która może zagrażać jego zdrowiu i dobremu samopoczuciu. Spacery zapewniają też psu wrażenia sensoryczne. Pies może rozkoszować się widokami, dźwiękami i zapachami w plenerze. Na dodatek może spędzać czas ze swoim ulubionym człowiekiem — z Tobą! 

w tle pies biegnący po trawie; na pierwszym planie aplikacja tractive gps z funkcją monitorowania aktywności dla psów

Wspólne dbanie o formę

Wyznaczaj codzienne cele. Sprawdzaj, czy Twój pies ma odpowiednią ilość aktywności i odpoczynku. Porównuj go z psami podobnych ras. Lubisz rywalizację? Rzuć wyzwanie znajomym i pnij się w górę w rankingu światowym.

Kup lokalizator dla psa

Powstrzymaj psa przed ucieczkami z ogródka, eliminując z jego życia nudę lub niepokój

Możliwość swobodnego poruszania się po ogrodzonym terenie może nie wystarczyć do zaspokojenia wszystkich psich potrzeb. Musisz jeszcze zadbać o to, aby ogródek był dla psa interesujący i wygodny. Nie będzie czuł wtedy pokusy, żeby stamtąd uciekać. Zapewnij psiakowi różne zabawki i wymieniaj je co jakiś czas. Namów członków rodziny, żeby spędzali czas w ogródku, bawiąc się z Twoim pupilem lub odbywając z nim krótkie sesje szkoleniowe. Zbuduj schronienie przed deszczem i zapewnij psu ocienione miejsce oraz jedzenie i wodę, aby ogródek stał się jego ulubionym miejscem. 

Głośne dźwięki mogą wywoływać u psa niepokój i skłaniać go do ucieczek z ogródka. Jeśli to możliwe, nie zostawiaj psa w ogródku, gdy wiesz, że może mieć tam kontakt z czymś, co go stresuje. Mogą to być na przykład prace budowlane, burza czy sztuczne ognie. 

Powodem ucieczek psów może być poszukiwanie partnera

Instynkt rozrodczy jest niezwykle silny. Udaremnienie niesterylizowanemu psu ucieczki może graniczyć z cudem, gdy gdzieś w okolicy jest odpowiedni partner lub partnerka do rozrodu. Psy osiągają dojrzałość płciową w wieku około sześciu miesięcy. Dlatego właśnie warto kastrować psy lub sterylizować suki, gdy tylko zaleci to weterynarz. Pozwala to ograniczyć skłonność do wędrówek. Dodatkowo zmniejsza to nadmierny rozrost populacji psów oraz liczbę niechcianych zwierząt, które są co roku poddawane eutanazji. 

Twoja suczka ma cieczkę? Tutaj znajdziesz wszystkie potrzebne informacje.

Urządzenia do śledzenia mogą pomóc w znalezieniu psa w razie ucieczki

W lokalizatorach GPS są stosowane najnowocześniejsze technologie umożliwiające ustalenie pozycji uciekiniera. Przykładem może być lokalizator Tractive GPS przypinany do psiej obroży i łączący się z aplikacją na smartfonie, która umożliwia wyświetlenie dokładnej pozycji psa. Jeśli pies jest niepoprawnym uciekinierem, może to być dobre rozwiązanie do czasu jego pomyślnego wyszkolenia. Zwierzęta, które regularnie mają możliwość biegania bez smyczy w otwartych przestrzeniach na terenach wiejskich, można z łatwością namierzyć za pomocą lokalizatora GPS dla psów. 

Jesteś w stanie oduczyć psa uciekania 

Na pewno kochasz swojego psa i chcesz przyjemnie spędzać z nim czas. Ucieczki wiążą się z ryzykiem, że pies zrobi sobie krzywdę. Mogą być też niemile widziane przez sąsiadów. Pamiętaj, że zapewnienie psu bezpieczeństwa jest Twoim obowiązkiem jako jego opiekuna. Dobro psa leży w Twoich rękach.

Jeśli poświęcisz odpowiednią ilość czasu i zachowasz cierpliwość, na pewno zdołasz znaleźć sposób na powstrzymanie swojego pupila przed uciekaniem z domu lub z ogródka. Modyfikując fizyczne ogrodzenie, szkoląc zwierzę lub zmieniając ogródek w psi raj, możesz zadbać o to, aby pies na posesji był bezpieczny oraz zapewnić jemu i sobie wiele wspólnie przeżytych, szczęśliwych lat.