Masz psa lub suczkę i Twój czworonóg nie został poddany sterylizacji? W takim razie zapoznanie się z opisanymi tu objawami cieczki jest sprawą najwyższej wagi. Dotyczy to zarówno właścicieli suczek, jak i psów. Ta wiedza pomoże Ci:

 • w skuteczniejszym przygotowaniu się do cieczki,
 • w zapobieganiu nieplanowanej ciąży u suczki,
 • w planowaniu szczeniaków wtedy, kiedy chcesz je mieć,
 • w unikaniu niebezpiecznych sytuacji – podczas cieczki psy mogą być bardzo nieprzewidywalne, a czasem nawet uciekają z domu,
 • w skutecznym śledzeniu psa.

Jakie są najczęściej występujące objawy cieczki? Czego możesz się spodziewać, gdy suczka ma cieczkę? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące cieczki.

Opakowanie lokalizatora Tractive GPS DOG 4

Zawsze wiedz, gdzie jest Twój pies

Śledź każdy krok w czasie rzeczywistym dzięki nieograniczonemu zasięgowi. Otrzymuj alerty, jeśli zwierzę zbytnio się oddali. Dbaj o jego kondycję i samopoczucie dzięki funkcji monitorowania zdrowia. Umożliwiaj śledzenie psa innym osobom, takim jak opiekunowie zwierząt.

Kup teraz

Co to znaczy, że suczka ma cieczkę?

Cieczka to okres, w którym suczka jest płodna i gotowa do rozrodu. To jeden z etapów psiego cyklu rozrodczego, w którym suczka przechodzi owulację i jest gotowa do krycia.

Bacznie obserwuj swojego psa. W tym czasie może zachowywać się dziwnie, wykazując klasyczne objawy cieczki. Ponieważ suczka jest wtedy gotowa do krycia, istnieje prawdopodobieństwo, że zajdzie w tym czasie w ciążę. Konieczne może być podjęcie pewnych działań, aby uniknąć nieplanowanej ciąży u suczki.

U psów występuje cykl rujowy złożony z 4 etapów.

Kiedy suczki mają cieczkę?

Pierwszy cykl rujowy pojawia się u suk, gdy osiągają dojrzałość płciową i zdolność do rozrodu. Zwykle ma to miejsce około szóstego miesiąca życia, ale dokładny wiek może być różny u poszczególnych ras..

Początek cyklu rujowego występuje zwykle wcześniej u niewielkich psów, podczas gdy psy ras dużych i olbrzymich mogą przechodzić pierwszą cieczkę dopiero w wieku 18–24 miesięcy1.

U psów domowych cieczka i rozród może występować w dowolnym czasie, niezależnie od pory roku. Jedynymi wyjątkami są psy ras basenji i mastif tybetański, u których cieczka występuje zwykle wiosną.

Jak często występuje cieczka?

U suk cieczka występuje średnio dwa razy w roku czyli co około sześć miesięcy. Jednak to, jak często i w jakich odstępach czasu występuje cieczka, może różnić się u poszczególnych osobników i ras psów. Na przykład suki ras bardzo dużych mogą przechodzić cieczkę tylko raz w roku, a z kolei u suk niewielkich ras cykl może się powtórzyć w roku trzykrotnie.

Suki przechodzą zwykle dwie cieczki w roku, ale występują różnice dotyczące czasu trwania cieczki, intensywności krwawienia i zmian hormonalnych.

U młodych suk cykl rujowy może przebiegać nieregularnie, a jego uregulowanie się może zająć do dwóch lat.

Czy psy płci męskiej też mają cieczkę?

Nie, cieczka nie występuje u psów płci męskiej. Występuje wyłącznie u suk. Termin „cieczka” odnosi się do konkretnej fazy cyklu rujowego, w której suka jest gotowa do krycia i do zajścia w ciążę.

Cieczka nie występuje u samców, za to od osiągnięcia dojrzałości płciowej w wieku około 6 miesięcy są one gotowe do krycia przez cały rok. Jeśli masz niekastrowanego psa, który ma więcej niż 6 miesięcy, prawdopodobnie znasz już wyzwania związane z osiągnięciem przez niego dojrzałości płciowej. Ciągła gotowość do rozrodu sprawia, że niekastrowane psy „kryją” różne przedmioty i uciekają, gdy tylko nadarzy się okazja. Zawsze z wielkim entuzjazmem „witają” suczki z sąsiedztwa.

różowy trójkąt z wykrzyknikiem

Samce wprawdzie nie mają cieczki, ale należy pamiętać, że cykle rujowe suk mogą wywierać na psy ogromny wpływ.

Psy wyczuwają zapach suk w cieczce za sprawą szczególnego feromonu o nazwie paraben metylu. Psy, szczególnie niekastrowane, wariują, czując ten zapach. Wywołuje u nich podniecenie i sprawia, że często skupiają się wyłącznie na poszukiwaniu suki w cieczce. Celem tego naturalnego, silnego instynktu występującego u niekastrowanych psów jest rozród. W tym okresie przydatne może się okazać śledzenie psa za pomocą lokalizatora GPS dla psów, aby uchronić go przed wpadnięciem w tarapaty.

Pies płci męskiej może nawet zapomnieć o zaspokajaniu pragnienia i głodu, tak bardzo koncentruje się na szukaniu partnerki. Aby uchronić go przed odwodnieniem, zapoznaj się z poradami na temat skłaniania psa do picia wody.

Typowe zachowania występujące u suk w cieczce

Nie wiesz, czy Twoja suczka ma cieczkę? Pierwszym sygnałem informującym o rozpoczynającej się cieczce jest krwawienie z pochwy. Oto kilka zachowań często obserwowanych u suk w cieczce, na które warto zwrócić uwagę:

1. Przesadne wylizywanie się

To normalne, że psy dbają o higienę, wylizując się. Jeśli jednak zauważysz u swojej niesterylizowanej suczki przesadne wylizywanie miejsc intymnych, możesz podejrzewać, że ma właśnie cieczkę!

Suki reagują lizaniem na obrzęk sromu i krwawą wydzielinę, które pojawiają się w tej fazie cyklu rozrodczego. Większość suczek doskonale radzi sobie z higieną w tym okresie. Jeśli jednak zauważysz gdzieś ślady krwi, możesz wypróbować majtki na cieczkę lub chusteczki dla psów.

2. Zmiana nawyków związanych z oddawaniem moczu

U suczki gotowej do rozrodu często zmieniają się nawyki związane z oddawaniem moczu, co może być drugą oznaką cieczki. Mogą to być następujące zmiany:

 • oddawanie moczu częściej niż zwykle,
 • przyjmowanie innej pozycji podczas oddawania moczu lub na widok samca,
 • częste oddawanie moczu w pobliżu samców.

Jeśli zauważysz, że nawyki Twojej suczki związane z sikaniem nagle stały się trudne do przewidzenia, może to oznaczać, że ma cieczkę.

dwa brązowobiałe psy obwąchują się nawzajem na trawie

3. Przyjaźniejsza postawa wobec samców

Kolejną wyraźną oznaką cieczki u suczki jest to, że bardziej interesuje się samcami i chętniej z nimi przebywa. Może też zachowywać się wobec nich przyjaźniej, a psy również bardziej się nią interesują.

Na przykład podczas cieczki suczka może pozwalać psom na wąchanie i wylizywanie swoich miejsc intymnych, nawet jeśli zwykle nie toleruje takich zachowań. Przesadne machanie ogonem również jest oznaką otwartej postawy wobec psów płci męskiej, która ma zachęcać do kontaktu fizycznego.

4. Zmiana postawy i pozycji ogona

Gdy suczka wchodzi w drugą fazę cyklu czyli ruję, jest gotowa do rozrodu i okazuje to odpowiednią postawą ciała i ustawieniem ogona. Może przyjmować postawę zachęcającą, która jest zaproszeniem dla psów płci męskiej. Możesz też zauważyć, że lekko unosi ogon i przesuwa go lekko na bok, szczególnie gdy się ją dotyka.

5. Zachowania kopulacyjne

Podekscytowana i gotowa do krycia suczka może przejawiać zachowania kopulacyjne. Nie są one wyłącznie domeną psów płci męskiej. To jedna z najwyraźniejszych oznak, że suczka ma cieczkę. Wspina się i „kryje” zarówno psy jak i suczki, a także inne przedmioty brane omyłkowo za psy.

Podczas cieczki suczka może być nadpobudliwa. Jeśli zobaczysz, że szuka partnera do rozrodu, uciekając z ogródka lub ciągnąc na spacerze na smyczy, pomocnym rozwiązaniem może być lokalizator Tractive GPS dla psów, dzięki któremu zawsze będziesz wiedzieć, gdzie jest i zadbasz tym samym o jej bezpieczeństwo. Jeśli Twój czworonóg ucieknie, możesz skorzystać z dostępnej w lokalizatorze GPS funkcji LIVE Tracking i znaleźć uciekiniera za pomocą wygodnej aplikacji na smartfonie.

Kup lokalizator dla psa

6. Niepokój, pobudzenie i szukanie miejsca na „gniazdo”

Suczka w rui może też stać się niespokojna, a nawet agresywna w okresie, gdy jest już gotowa do rozrodu. Często można zaobserwować, jak szuka sobie ustronnego miejsca, przygotowując się do ciąży.

Nie są to oczywiście wszystkie możliwe oznaki cieczki. Suczka może też okazywać Ci większą serdeczność, może stać się bardziej leniwa lub bardziej pobudzona, może wydawać się bardziej zestresowana lub odprężona, a nawet może uciec. Zachowanie Twojego psa będzie zależeć od jego charakteru i temperamentu.

różowy trójkąt z wykrzyknikiem

Jeśli podczas cieczki zaobserwujesz u swojego psa niepokojące objawy chorobowe, skontaktuj się z lekarzem weterynarii.

dwa psy obwąchują się na dworze wśród liści

4 fazy cyklu rujowego u psów

Aby ułatwić zrozumienie objawów cieczki u suk, najlepiej będzie przeanalizować poszczególne fazy cyklu rujowego psów. Poniżej przedstawiono cztery fazy składające się na ten cykl u suk niepoddanych sterylizacji:

1. Faza przedrujowa

Pierwsza faza psiego cyklu rujowego nosi nazwę fazy przedrujowej. Trwa ona zwykle od 3 do 17 dni, ale wiele suk jest w tej fazie przez około 9 dni. Pierwszą jej oznaką jest obrzęk sromu. To jeden z najskuteczniejszych sposobów na zauważenie rozpoczęcia cyklu rujowego. W fazie przedrujowej można zauważyć następujące objawy:

Zmiany osobowości:
Zmiany te mogą być drobne lub bardzo wyraźne. Czasami suczka zaczyna przejawiać większą serdeczność i przywiązanie do opiekuna, a w innych przypadkach może wydawać się nieco bardziej chłodna.
Zmiany apetytu:
W tym pierwszym tygodniu zdarza się, że apetyt suczki ulega ograniczeniu, ale może też być bardziej żarłoczna. Niezależnie od kierunku zmiany, zauważenie tych objawów może być istotnym sygnałem rozpoczęcia cyklu rujowego.
Obrzęk sromu:
Stopień nasilenia tego objawu różni się u poszczególnych psów. U niektórych suk obrzęk jest niewielki, natomiast u innych może być bardzo zauważalny. Intensywność krwawienia również bywa różna. Zwykle jest niewielka przez kilka pierwszych dni i nasila się nieco w połowie tego pierwszego tygodnia.
Podwijanie ogona:
W ten sposób suka chroni srom, podwijając ogon pod siebie między nogami lub przysiadając, gdy podchodzi do niej jakiś pies.
faza przedrujowa, ruja, faza międzyrujowa, faza spokoju płciowego - 4 fazy cyklu rujowego u psów - infografika firmy Tractive

2. Ruja

Ruja może trwać od 3 do 21 dni, a przeciętnie trwa 9 dni. To okres, w którym suka jest płodna (faktyczna ruja), gdy z jajników zaczynają uwalniać się komórki jajowe gotowe do zapłodnienia. W tej fazie suczka entuzjastycznie reaguje na towarzystwo samców. Odsuwa ogon na bok i chce wychodzić na zewnątrz częściej niż zwykle. Kieruje nią instynkt rozrodczy. W tym okresie można zauważyć następujące objawy:

Wydzielina staje się jaśniejsza:
Dotąd intensywnie czerwona wydzielina staje się jaśniejsza, bardziej różowa.
Zmięknięcie sromu:
Początkowy obrzęk ustępuje nieco, powodując zmięknięcie pochwy, ułatwiające penetrację.
Zalotne zachowanie:
Wcześniej suczka podwijała ogon pod siebie, zniechęcając psy płci męskiej do kontaktu, a teraz zaczyna się zachowywać zalotnie. Zachęca na przykład samca do kontaktu, ustawiając się do niego tyłem i wysoko unosząc i odsuwając na bok ogon.

3. Faza międzyrujowa

Płodny etap cyklu rujowego kończy się z nastaniem fazy międzyrujowej. Ta faza może trwać od 60 do 90 dni i suka nie jest już wówczas płodna. Jeśli doszło do zapłodnienia, faza międzyrujowa trwa od zakończenia rui do urodzenia szczeniąt (około 60 dni). Objawy fazy międzyrujowej to:

Stopniowe ustępowanie obrzęku sromu:
Obrzęk ustępuje w większości w ciągu tygodnia, ale srom może być nadal nieco powiększony.
Zanikanie zalotnych zachowań:
Niezależnie od tego, czy suczka zaszła w ciążę, nie ma już warunków do krycia i przestaje się interesować samcami.

4. Faza spokoju płciowego

Ostatnią fazą cyklu rujowego psa jest faza spokoju płciowego. Jest to najdłuższa z faz cyklu i trwa ona od 100 do 150 dni, a po jej zakończeniu następuje rozpoczęcie kolejnego cyklu.

Jak długo trwa cieczka?

U suk objawy rui trwają zwykle od 3 do 21 dni, a przeciętnie jest to 9 dni. Szczegółowe informacje można znaleźć w powyższych objaśnieniach. Suki przechodzą zwykle dwie cieczki w roku, ale występują różnice dotyczące czasu trwania cieczki, intensywności krwawienia i zmian hormonalnych.

kucająca młoda kobieta głaszcząca brązowego psa, który leży na trawie w parku

Czy suki mają okres?

Być może zastanawiasz się, czy suki mają okres? W ramach cyklu reprodukcyjnego występuje krwawienie, jednak w odróżnieniu od kobiet, u których okres występuje około raz na miesiąc, niesterylizowane suki krwawią tylko podczas fazy rui.

Podczas cieczki ze sromu wydobywa się wydzielina o barwie przypominającej krew oraz występuje obrzęk sromu. Cieczka może potrwać do trzech tygodni. Krwawa wydzielina zazwyczaj na początku ma głęboką barwę, która jaśnieje w miarę upływu czasu.

Majtki na cieczkę – w czym (nie) pomagają

Suczki bardzo dbają podczas cieczki o higienę, jednak mogą wykazywać różne stopnie tej dbałości. Warto wiedzieć, że niektóre suczki bardzo pieczołowicie się myją, podczas gdy inne zaniedbują tych czynności. Różna może też być intensywność krwawienia.

Jeśli masz problemy z utrzymywaniem czystości w domu, gdy Twoja suczka ma cieczkę, możesz sprawić jej specjalne majtki. Dostępne są ich następujące rodzaje:

 • Majtki na cieczkę wielokrotnego użytku: przyjazne dla środowiska, efektywne kosztowo rozwiązanie, jeśli nie masz nic przeciwko praniu takiej „odzieży”.
 • Jednorazowe majtki na cieczkę: najlepsza opcja, jeśli szukasz szybkiego, wygodnego rozwiązania.
 • Pełnorozmiarowe pieluchy: dobry wybór w przypadku suk, które mają problemy z utrzymaniem innych majtek na ciele.

Najpierw trzeba oczywiście dać suczce czas na przyzwyczajenie się do nich. Można zacząć ją oswajać z nowym „ubrankiem” jeszcze przed rozpoczęciem cieczki..

Uwaga: Majtki nie chronią suczki przed pokryciem! Wiele psów wspina się na wyżyny kreatywności w tym okresie burzy hormonalnej i jest w stanie pokryć suczkę, nie zważając na fakt, że ta nosi specjalne majtki.

Jak zadbać o suczkę podczas cieczki?

1. Nigdy nie zostawiaj suczki samej poza domem

Chroń suczkę przed kontaktem z psami, aby uniknąć nieplanowanej ciąży. Gdy ma cieczkę, wychodź z nią do ogródka. Warto nawet zastanowić się nad użyciem smyczy.

2. Nie spuszczaj suczki ze smyczy na spacerach

Nawet jeśli uważasz, że Twoja suczka jest znakomicie wyszkolona, chodzenie z nią na spacery bez smyczy podczas rui jest bardzo złym pomysłem. Instynkt jest silniejszy niż jakiekolwiek szkolenia z zakresu posłuszeństwa.

3. Utrzymuj równowagę między aktywnością fizyczną a odpoczynkiem

Suczki różnie reagują na cieczkę. Niektóre odczuwają zmęczenie przez cały dzień, z kolei inne stają się niespokojne. Aby zapewnić psu komfort, należy obserwować jego zachowanie i odpowiednio dostosować ilość aktywności fizycznej.

4. Skonsultuj się z lekarzem weterynarii

Cieczka nie jest wprawdzie chorobą, ale rozmowa z weterynarzem na temat rzeczy, o które warto wtedy zadbać, może okazać się pomocna, gdy wystąpią jakieś nieprzewidziane trudności.

5. Aplikuj mentol na czubek ogona

Gdy zabierasz suczkę na spacery, możesz spróbować w ten sposób zamaskować jej zapach. Może się to przydać, gdy w pobliżu nagle pojawi się pies, ponieważ mentol utrudnia wywęszenie suczki w cieczce.

6. Używaj lokalizatora GPS dla psów

Jeśli suczka w cieczce nagle odbiegnie gdzieś w poszukiwaniu partnera, lokalizator GPS dla psów, np. firmy Tractive, pokaże Ci precyzyjnie, dokąd się udała. Dzięki temu szybko ją znajdziesz i uchronisz przed nieplanowaną ciążą.

Śledzenie psa

Objaśnienie krycia u psów

Poniższa infografika ilustruje przebieg krycia u psów. Poszczególne etapy i czasy ich trwania wyglądają następująco:

 1. Pierwsza faza kopulacji (około 2 minut)
 2. Obrót (około 5 sekund)
 3. Druga faza kopulacji (5–45 minut)

Najpierw pies wspina się na sukę (pierwsza faza kopulacji). Gdyby zwierzęta miały pozostać w tej początkowej pozycji, wystąpiłyby u nich poważne skurcze mięśni. Z tego powodu zmieniają pozycję (wykonując obrót) i kontynuują kopulację (drugą fazę kopulacji) w sposób przedstawiony na poniższej infografice. W kopulacji pomiędzy psem i suką role odgrywają macica, pochwa, opuszka prącia, srom i prącie.

cieczka u psów - objaśnienie krycia u psów

Jedną z najważniejszych informacji wynikających z tej infografiki jest to, że nie wolno rozdzielać psów podczas kopulacji, ponieważ mogłoby to mieć poważne konsekwencje.

Czy można rozdzielić psy, gdy dojdzie między nimi do kopulacji?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta: NIE! Pod żadnym pozorem nie wolno tego robić! Można z łatwością doprowadzić do obrażeń u obu psów, ponieważ prącie psa jest we wzwodzie, a u suki występuje skurcz mięśni.

Nie należy mylić faktycznej kopulacji z chwilowym „kryciem”. Prawdziwy akt kopulacji może trwać do 30 minut i u wielu ludzi może wywoływać zażenowanie.

najlepsze porady dotyczące dbania o sukę w cieczce

Czy suki przechodzą menopauzę?

Suki zachowują płodność do końca życia. Przerwanie cyklu rujowego może być oznaką choroby. Jeśli zauważysz coś takiego u swojego psa, udaj się do weterynarza.

Nieplanowana ciąża u suczki? Dostępne możliwości jej przerwania

Suczka może zajść w ciążę pomimo zachowania wszelkich środków ostrożności. Poniżej opisane są możliwości dostępne w przypadku nieplanowanej ciąży:

 • Aborcja farmakologiczna (zastrzyk): jest to opcja obarczona różnego rodzaju ryzykiem i należy z niej korzystać wyłącznie w naprawdę awaryjnych sytuacjach.
 • Supresja hormonalna: zastosowanie tej metody może wywołać u suki poważne choroby macicy. Jeśli nie ma innej możliwości, lekarz weterynarii może podać zastrzyk wyłącznie w fazie spokoju płciowego, aby uniknąć uszkodzenia macicy.

Jeśli uważasz, że Twoja suczka wkrótce będzie mieć cieczkę, rozważ zakup lokalizatora dla psów, aby zadbać o jej bezpieczeństwo.


Zainteresował Cię ten post i chcesz zobaczyć więcej przydatnych informacji? Obserwuj nas na Facebooku lub Instagramie, albo zasubskrybuj biuletyn Tractive.