Niezależnie od tego, czy masz kota wychodzącego, przemierzającego rozległe przestrzenie, czy kota-domownika, przesiadującego w niewielkim mieszkaniu, będzie on iście po królewsku potwierdzał panowanie nad swoim terytorium. Dlaczego koty mają własne terytoria? Jak daleko koty odchodzą od domu podczas swoich wędrówek? Dowiedz się więcej o wielkości i zasięgu kociego terytorium, aby móc lepiej zadbać o swojego czworonożnego przyjaciela. 

Czym jest terytorium kota i jaki ma zasięg?

Terytorium kota to obszar, którego kot broni przed intruzami. Tymi intruzami są zwykle inne okoliczne koty, psy lub dzikie zwierzęta. Zasięgiem terytorium obejmuje wszelkie miejsca, w które chadza kot. Jeśli zatem Twój kot może swobodnie wychodzić na zewnątrz, jego terytorium może być podwórko. Terytorium Twojego futrzaka może jednak obejmować podwórko, kilka sąsiednich podwórek, czy nawet pobliski park. Część tego obszaru może pokrywać się z terytorium innego kota.

Za pomocą lokalizatora GPS dla kotów możesz śledzić w czasie rzeczywistym trasy wędrówek kota i odszukać go, jeśli nie wróci na noc do domu. 

opakowanie lokalizatora Tractive GPS dla kotów

Wiedz, dokąd chadza Twój kot

Uzyskuj informacje o jego pozycji w czasie rzeczywistym, bez względu na to, gdzie się znajdzie. Otrzymuj alerty, kiedy zbytnio oddali się od domu. Dowiaduj się, gdzie przebywał i odkryj jego ulubione miejsca oraz pozwól innym wspólnie śledzić zwierzę.

Odkryj lokalizatory dla kotów

Dlaczego koty są terytorialne?

Wszystkie koty, w tym lwy, tygrysy, kuguary i Twoja mała puchata kulka, są zwierzętami terytorialnymi. Utrzymywanie terytorium to taktyka przetrwania stosowana przez dzikie koty w celu zabezpieczenia obszaru łowieckiego lub rozrodczego. Jest to wrodzone zachowanie kota.

Tryb życia kota określa stopień, w jakim realizowane są jego potrzeby terytorialne. Samotnie żyjące koty domowe, które są regularnie karmione i zabawiane, mogą nie odczuwać potrzeby bycia tak czujnymi, jak koty wychodzące, wędrujące po okolicy. 

Utrzymanie terytorium to ciężka praca, ale gwarantuje ona kotu dostęp do odpowiedniej ilości pożywienia i potencjalnych partnerów. Aby utrzymać terytorium, kot musi je patrolować, oznaczać jego granice swoim zapachem i bronić go przed intruzami — w szczególności przed innymi kotami.

Domowe koty wychodzące mają większe terytoria niż koty niewychodzące. Zdziczałe koty (mające znikomy kontakt z ludźmi lub niemające go w ogóle) mają znacznie większe terytoria, ponieważ muszą same znaleźć lub upolować pożywienie.

Poniżej widać kocie terytorium oznaczone (na żółto) w aplikacji Tractive GPS do śledzenia zwierząt:

kocie terytorium pokazane na mapie w aplikacji Tractive GPS do śledzenia kotów

Rodzaje terytoriów

Terytoria kotów dzielą się na kilka ogólnych kategorii oraz różnią się wielkością w zależności od tego, czy mamy do czynienia z kotem wychodzącym, czy niewychodzącym. 

  • Główne terytorium to miejsce, w którym kot czuje się bezpiecznie. Czynności takie jak spanie lub toaleta, gdy kot jest narażony na atak, zwykle odbywają się na tym głównym terytorium. 
  • Terytorium łowieckie kota domowego może sięgać dalej. Jest zajmowane przez kota jako teren łowiecki, na którym poszukuje on myszy, nornic, ptaków i innych stworzeń nadających się do jedzenia. 
  • Terytoria współdzielone lub wspólne to miejsca, w których kot akceptuje obecność innych, w tym ludzi, innych kotów, psów oraz innych zwierząt. Przykładem terytorium wspólnego może być salon lub ogród, gdzie cała rodzina, w tym zwierzęta domowe, spędza razem czas.

W jaki sposób kot określa swoje terytorium?

Choć możesz nie zdawać sobie z tego sprawy, gdy Twój kot ociera się o Ciebie, uznaje cię za część swojego terytorium. Gruczoły zapachowe na policzkach, czole, brodzie i u nasady ogona wydzielają naturalne feromony umożliwiające „oznaczenie” człowieka. To samo dotyczy ocierania się kota o meble, buty i inne przedmioty. Kot często czuje potrzebę oznaczenia opiekuna, który wraca do domu z pracy lub szkoły, ponieważ zapach nie jest odpowiedni. Chce mieć pewność, że ten człowiek należy do niego!

Gdy intruz wtargnie na terytorium kota, nie zdziw się, jeśli Twój zwykle spokojny pupil zmieni się w straszliwą bestię. Zjeży sierść, zacznie syczeć, obnaży zęby i prawdopodobnie rzuci się na intruza. Koty są znane z tego, że wskakują na grzbiety dużych psów, aby pokazać, co myślą (a mianowicie: „Wynoś się z mojej przestrzeni!”).

Koty oznaczają również swoje terytorium, drapiąc przedmioty przednimi łapami, na których mają gruczoły zapachowe. Koty wychodzące mogą drapać pnie drzew lub drewniane słupki. Aby ochronić kanapę przed takimi niszczycielskimi zapędami, spraw swojemu kotu drapak. Zachęć pupila do korzystania z drapaka, pocierając konstrukcję kocimiętką.

Aby śledzić aktywność na swoim terytorium, koty patrolują jego granice co najmniej raz dziennie, w razie potrzeby oznaczając je zapachowo lub za pomocą pazurów. Kociaki są bardzo czujnymi obrońcami własnego terytorium! 

Możesz poznać granice terytorium swojego kota, przypinając do jego obroży lokalizator GPS dla kotów. Dzięki temu zobaczysz, które miejsca patroluje codziennie Twój ulubieniec.

Znaczenie moczem przez koty

Oprócz ocierania się o przedmioty, spryskiwanie moczem jest kolejną techniką wykorzystywaną przez koty do oznaczania terytorium. Koty wychodzące spryskują pionowe powierzchnie, takie jak krzewy, słupki ogrodzeniowe, kamienie lub pnie drzew, unosząc ogon i wypuszczając poziomą strugę moczu na obiekt. Związki zapachowe zawarte w moczu stanowią dla innych kotów sygnał „To MOJE terytorium — nie zbliżaj się!”. 

Zapach moczu z czasem słabnie, więc jeśli kot zauważa, że pozostawiony przez niego ślad traci na sile, co kilka dni go poprawia. 

Jeśli zauważysz utrzymujący się piżmowy lub skunksowy zapach w okolicy krzewów lub w ogrodzie, może to oznaczać, że kot (prawdopodobnie Twój) regularnie spryskuje te miejsca moczem. Śmierdzący krzew to kocia wersja postu w mediach społecznościowych, ogłaszająca obecność kota i objęcie danego miejsca w posiadanie. 

Oczywiście problemy pojawiają się wtedy, gdy kot znaczy moczem wnętrze domu. Może to oznaczać, że w pobliżu znajduje się inny kot, być może za otwartym oknem lub na ganku. Kot jest zmuszony do oznaczenia terenu moczem, aby pokazać intruzowi, kto tu rządzi. Znaczenie moczem w domu może też być sygnałem, że kot jest zestresowany lub coś mu dolega, np. infekcja dróg moczowych.   

Jeśli Twój kot znaczy moczem wnętrze domu, porozmawiaj z weterynarzem o możliwych przyczynach tego zachowania i środkach zaradczych. Leki lub dyfuzory feromonów mogą pomóc uspokoić kota i zmniejszyć potrzebę oznaczania. 

Co to oznacza dla Ciebie jako opiekuna kota?

Zaakceptuj fakt, że wszystkie koty w jakiś sposób definiują swoje terytorium i bronią go — ocierając się o Ciebie lub o meble, drapiąc lub znacząc moczem. 

W przypadku kotów niewychodzących, zadbaj o to, aby kot miał odpowiednio dużo możliwości drapania lub oznaczania swojego terytorium, takich jak drapak lub słupek do drapania. Niektóre koty lubią siedzieć wysoko, skąd mogą obserwować wszystko, co dzieje się na ich terenie. Urozmaicenie zabaw również nie zaszkodzi. 

Domy z wieloma kotami i terytoria

Jeśli masz w domu dwa koty niewychodzące lub więcej, mogą one nie chcieć współdzielić terytorium, chyba że są rodzeństwem. 

Jeśli Twoje koty uciekają przed sobą nawzajem, syczą na siebie, śpią w oddzielnych miejscach lub jeden z kotów przejawia zachowania dominacyjne w stosunku do drugiego, może być konieczne ułatwienie im określenia oddzielnych terytoriów, aby ograniczyć konflikty. Można to zrobić, karmiąc każdego kota w innym miejscu i ustawiając kilka kuwet. 

Należy mieć na uwadze, że konflikty pomiędzy kilkoma kotami w domu mogą doprowadzić do przejawów agresji lub nawet do znaczenia moczem, gdy koty będą próbować ustalić własne terytoria. 

Możesz uniknąć tych problemów, wydzielając każdemu z kotów bezpieczne miejsce na sen, gdzie mogą się zrelaksować z dala od pozostałych zwierząt domowych. Te przytulne miejsca nie powinny ograniczać kota. Należy zagwarantować pupilowi drogę ucieczki. 

Czy koty wychodzące są terytorialne?

Koty wychodzące mają silniejszą potrzebę wyznaczania i utrzymywania terytorium. Wokół nich każdego dnia pojawia się wiele innych zwierząt, ludzi i przedmiotów. Konieczne jest zatem oznaczanie terytorium, aby zagłuszyć te obce zapachy. 

Jak zapewnić bezpieczeństwo kotu wychodzącemu w zimie?

Koty niewysterylizowane mogą wędrować na większe odległości lub ustanawiać większe terytoria. Ślady zapachowe, które pozostawiają, mają donioślejsze znaczenie, ponieważ oprócz oznaczania granic terytorium sygnalizują, że kot szuka partnera. 

Kotka w rui? Tu znajdziesz najpotrzebniejsze informacje.

puszysty, brązowy kot w plenerze
Kot wychodzący noszący lokalizator Tractive GPS dla kotów

Terytoria kotów wychodzących i kotów zdziczałych

Jeśli masz kota wychodzącego lub kota spędzającego część dnia na świeżym powietrzu, podczas wędrówek może on napotkać zdziczałe koty.  

Wiele kotów wychodzących ma właściciela lub kogoś, kto o nie dba i mają regularny kontakt z człowiekiem. Na przykład mogą być regularnie karmione, otrzymywać opiekę weterynaryjną i część doby spędzać w domu. Zasadniczo koty te mają bezpieczną bazę domową i dlatego ich terytoria mogą nie być zbyt rozległe. Może im wystarczyć przydomowy ogród lub taras. 

Dowiedz się, jak zadbać o bezpieczeństwo kota wychodzącego.

Zdziczałe koty mają często rozleglejsze terytoria, a zasięg ich wędrówek jest znacznie większy. Koty te mogły nigdy nie mieć kontaktu z ludźmi, lub miały go w minimalnym stopniu. Zdziczałe koty często boją się ludzi i nie szukają z nimi kontaktu. Koty te polują i same znajdują pożywienie, więc ich duże terytoria odzwierciedlają potrzebę dostępu do wielu jego źródeł. 

Jak duże są terytoria zdziczałych kotów?

Odległości przebywane przez zdziczałe koty są zależne od dostępności pożywienia oraz partnerów do rozrodu. Niektóre koty przemierzają co noc wiele kilometrów w poszukiwaniu czegoś do jedzenia lub patrolując granice swojego terytorium.  

Według szacunków terytorium zdziczałego kota może mieć wielkość od niecałego hektara do ponad 400 hektarów. Terytoria samców są większe od terytoriów samic. Kocur może mieć terytorium pokrywające się częściowo z terytoriami kilku kotek, co zwiększa szanse na znalezienie partnerki do rozrodu.

Jak duże są terytoria kotów domowych?

Kot domowy, niezależnie od tego, czy spędza cały czas w domu, czy jest kotem wychodzącym, nie ma potrzeby wypuszczania się na dalekie wędrówki, ponieważ nie musi polować, aby utrzymać się przy życiu (chociaż może polować czasem „dla zabawy” na niewielkie zwierzęta). Wie przecież, że każdego dnia będzie na niego czekać miska ze smacznym posiłkiem. Koty domowe są również często wykastrowane lub wysterylizowane, więc do wędrowania nie zmusza ich także instynkt rozrodczy. 

Terytorium wychodzącego kocura ma przeciętnie kilka hektarów, natomiast w przypadku kotki jest ono zwykle dużo mniejsze. Z przeprowadzanych badań wynika, że koty przebywają dziennie od kilkudziesięciu do ponad 800 metrów. Należy jednak pamiętać, że wielkości terytoriów różnych kotów mogą znacznie się różnić w zależności od otoczenia, dostępności pożywienia oraz statusu reprodukcyjnego kota

Jaki jest promień kociego terytorium?

Wprawdzie terytoria kotów rzadko mają kształt okręgu, możesz jednak zauważyć, że Twój pupil oddala się od domu na odległość około 1,5 kilometra. Trasy codziennych kocich wędrówek są uzależnione od dróg, ogrodzeń, bram oraz innych zwierząt z okolicy, których kot woli unikać, takich jak duży pies sąsiadów. 

Możesz użyć lokalizatora GPS, aby śledzić, dokąd chadza Twój kot i dowiadywać się, jak dalekie są te wyprawy. Ponadto zaznasz spokoju ducha, wiedząc dokładnie, gdzie przebywa Twój ulubieniec.