Jak znaleźć zaginionego kota? Co zrobić, kiedy kot zaginie? Po pierwsze, weź głęboki oddech i postaraj się zachować spokój. Następnie zapoznaj się z naszym przewodnikiem, gdzie znajdziesz mnóstwo porad i użytecznych informacji, które pomogą Ci sprowadzić zwierzę do domu. A przede wszystkim zaopatrz się w lokalizator GPS dla kotów, aby zawsze wiedzieć, gdzie znajduje się Twój ulubieniec i zapobiec jego ponownemu zaginięciu.

Zawsze wiedz, gdzie wędruje Twój kot

Uzyskuj informacje o jego pozycji w czasie rzeczywistym, bez względu na to, gdzie się znajdzie. Otrzymuj alerty, kiedy zbytnio oddali się od domu. Dowiaduj się, gdzie przebywał i odkryj jego ulubione miejsca oraz pozwól innym wspólnie śledzić zwierzę.

Odkryj lokalizatory GPS dla kotów

Dlaczego koty uciekają?

Nasi koci towarzysze czasami mają ochotę się oddalić, bez względu na to, czy zazwyczaj wolą przebywać w domu, czy na dworze. Jest wiele powodów takiego zachowania — oto kilka najbardziej typowych:

 • Kotka w rui lub niewysterylizowany samiec ma silny popęd płciowy, co zmusza je do wędrówki w poszukiwaniu miłości
 • Koty są bardzo ciekawskie, uwielbiają polować i odkrywać terytorium
 • Oczywiście może się również zdarzyć, że dokarmia je przyjacielski sąsiad

Odkryj inne powody, z których koty uciekają.

Bez względu na przyczynę, takie kocie wędrówki są bardzo powszechne. Jeśli się zastanawiasz, gdzie przebywa Twój zaginiony kot, to prawdopodobnie wielu ich właścicieli robi akurat to samo!

Po jakim czasie kot wraca do domu?

Większość kotów nie przebywa zbyt długo poza domem. Nawet jeśli kot oddali się na dłużej niż zwykle, zazwyczaj wróci, kiedy zgłodnieje, pamiętając, że właśnie Ty dostarczasz mu posiłków. Na szczęście koty posiadają doskonały zmysł kierunku!

Jeśli jednak kot nie powróci po 12 godzinach lub rano, należy podjąć odpowiednie działania.

Przede wszystkim nie wpadaj w panikę. Postępuj zgodnie ze wskazówkami w niniejszym artykule, aby bezpiecznie sprowadzić kota do domu.

Jakie są szanse na znalezienie zaginionego kota?

„Czy jeśli mój kot się zgubi, to da radę wrócić do domu?” Takie pytanie zadaje sobie większość właścicieli zwierząt, których ulubieniec zaginął. Dlatego użyliśmy naukowych metod, aby sobie na nie odpowiedzieć: jakie są szanse na znalezienie zaginionego kota?

Wyniki badań zamieszczone w 2018 roku w periodyku naukowym Animals objęły dane w zakresie metod wykorzystywanych podczas poszukiwania zaginionych kotów, co pozwoliło stwierdzić, które z nich charakteryzują się najwyższą skutecznością oraz ustalić typowe miejsca, gdzie znajdowano zwierzęta:

 • 61% zaginionych kotów znajdowano w ciągu jednego roku
 • 34% zaginionych kotów znajdowano (na szczęście żywe!) w ciągu 7 dni
 • po upływie 90 dni szanse na znalezienie żywego kota znacząco malały 😿

Badania pozwoliły również stwierdzić, że:

 • fizyczne poszukiwania zwiększały prawdopodobieństwo znalezienia zaginionego kota
 • 75% kotów znajdowano w promieniu 500 metrów od miejsca ucieczki

💡 Wskazówka: im prędzej wyjdziesz z domu i rozpoczniesz poszukiwania, tym większe szanse będziesz mieć na znalezienie zwierzęcia.

Jak znaleźć zaginionego kota z wszczepionym czipem?

Wiele osób zakłada, że wszczepiony kotu czip pomoże im szybko znaleźć zwierzę, które zaginęło. Niestety nie działa on w ten sposób.

W odróżnieniu od czipa, lokalizator GPS dla kotów pomaga szybko znaleźć zwierzę, pozwalając ustalić jego pozycję w czasie rzeczywistym.

Aby znaleźć zaginionego kota z czipem, musisz poczekać, aż ktoś go złapie i przyprowadzi do schroniska lub weterynarza, gdzie będzie można odczytać dane z układu elektronicznego.

Jeśli zapisane w czipie Twoje dane kontaktowe będą aktualne i ktoś skontaktuje się z Tobą, to wspaniale — będzie to oznaczać, że wkrótce znowu będziesz się cieszyć towarzystwem ulubieńca.

Mimo że czip stanowi konieczne zabezpieczenie, nie pomaga on w aktywnym poszukiwaniu zaginionego kota ani nie gwarantuje, że zwierzę do Ciebie powróci.

Kot ukrywający się w domu

Może się zdarzyć, że zaginiony kot po prostu ukrywa się gdzieś w domu. Przyczyny mogą być rozmaite:

 • Kot chce się poczuć bezpiecznie i błogo: możliwe, że kot znalazł wygodne pudełko w głębi Twojej szafy i zdecydował się w nim zdrzemnąć
 • Kot jest przestraszony lub zaniepokojony: na przykład kiedy Twój dom odwiedza dwunożny lub czworonożny „obcy”
 • Kot jest chory lub spodziewa się potomstwa: koty często się chowają, kiedy nie czują się zbyt dobrze; kotki ukrywają się również, kiedy zbliża się poród kociąt

Warto więc dokładnie sprawdzić wnętrze domu, korzystając z pomocy innych domowników.

Jeśli masz lokalizator Tractive GPS dla kotów, użyj trybu znajdowania — odpowiednia opcja pojawi się w aplikacji Tractive GPS, kiedy lokalizator zostanie wykryty w pobliżu.

Kup już teraz lokalizator dla kota

Kot ukrywający się na dworze w pobliżu domu

Kat Albrecht, detektyw zajmująca się zaginionymi zwierzętami i specjalistka w tym zakresie, twierdzi, że zaginione koty mają zwyczaj ukrywać się w pobliżu domu, zachowując ciszę1. Zaginione psy zachowują się inaczej, bardzo często gdzieś odbiegają i przemierzają duże odległości.

Oznacza to, że Twój koci przyjaciel prawdopodobnie znajduje się bliżej, niż myślisz. Możliwe, że się ukrył na dworze w pobliżu domu z przyczyn wskazanych powyżej. Mogło mu się też coś przytrafić, na przykład zaczepił się o coś, czy nagle przestraszył podczas pogoni za motylem.

Po przeszukaniu domu dokładnie przeszukaj jego okolice. Sprawdź wszystkie miejsca, gdzie kot mógł się schować lub utknąć, między innymi:

 • pod werandą lub gankiem
 • na dachu
 • w garażu
 • na każdym drzewie
 • w samochodzie
 • w kominie
 • w pobliżu pojemników na śmieci i wewnątrz nich

Jeśli zaginie kot przebywający głównie w domu, prawdopodobne jest, że odnajdziesz go w jego pobliżu.

Jak znaleźć zaginionego kota domowego?

Zaginięcie kota domowego jest wyjątkowo poruszające, ponieważ jesteśmy przyzwyczajeni do jego łaszenia się u naszych stóp! 😿 W takim razie jak znaleźć takie zwierzę?

Po pierwsze trzeba sobie uświadomić, że koty to zwierzęta terytorialne, które niezbyt często opuszczają swój zwyczajowy obszar.

Terytoria kotów domowych są zazwyczaj mniejsze w porównaniu do terytoriów kotów podwórkowych. Oznacza to, że czują się najpewniej podczas odkrywania swojego „terenu domowego”, dlatego prawdopodobnie nie oddalą się zbytnio od domu.

Badania z 2017 roku potwierdziły, że zaginione koty znajdowano średnio w promieniu zaledwie 39 metrów od domu.

Z drugiej strony, koty podwórkowe lubią wędrować na większe odległości — znajdowano je w średniej odległości 300 metrów od domu, czyli długości trzech boisk piłkarskich.

Powróćmy jednak do kotów domowych. Zacznij poszukiwania od najbliższego otoczenia, wołając kota po imieniu, wykładając nieco jedzenia i sprawdzając potencjalne kryjówki, takie jak garaż czy korona drzewa. Twój ulubieniec zazwyczaj szybko znajdzie się z powrotem w Twoich ramionach.

pomarańczowy kot na drzewie

Fizyczne poszukiwania zaginionego kota

Jeśli kot zaginął i nie można go znaleźć w domu ani w jego pobliżu, kluczową kwestią jest rozpoczęcie szerzej zakrojonych poszukiwań. Innymi słowy nie czekaj, aż kot sam wróci do domu.

Badania przeprowadzone przez Kat Albrecht, detektyw zajmującą się zwierzętami, oraz profesor Jacquie Rand pozwoliły stwierdzić, że 59% zaginionych kotów, które odnaleziono żywe, udało się ocalić dzięki przeprowadzeniu aktywnych poszukiwań2.

Oto kilka porad umożliwiających zwiększenie skuteczności:

 • Poszukiwania rozpocznij niezwłocznie. Im wcześniej zaczniesz szukać zaginionego kota, tym łatwiej go znajdziesz.
 • Zacznij od domu i coraz bardziej się od niego oddalaj. Pamiętaj, że 75% kotów znajduje się w promieniu 500 metrów od miejsca, które uważają za dom.
 • Sporządź listę powodów, z których kot mógł zaginąć. Dzięki temu łatwiej stwierdzisz, gdzie najlepiej szukać.
 • Wywołuj kota po imieniu. Badacze stwierdzili, że koty rozpoznają głos właściciela, a także reagują na swoje imię, nawet jeśli jest wypowiadane przez obcych3.
 • Poproś znajomych i sąsiadów o pomoc w poszukiwaniach. Nawet jeśli nie mogą wziąć w nich udziału, poproś, aby do Ciebie zadzwonili lub napisali wiadomość, kiedy zauważą kota.
 • Sprawdź stare terytorium kota. Jeśli niedawno się przeprowadziliście, kot mógł spróbować powrócić do starego domu.
 • Spróbuj przeanalizować osobowość kota. Czy bardziej prawdopodobne jest, że będzie się ukrywać? A może woli pozwiedzać sąsiednie gospodarstwo? Znamy historię, gdzie użytkownik lokalizatora Tractive odkrył, że jego ciekawska kotka Kiwi utknęła wewnątrz poruszającego się pojazdu dostawczego!

Znajdowanie zaginionego kota z lokalizatorem Tractive GPS

Jeśli zaginiony kot nosi lokalizator Tractive GPS, możesz mówić o szczęściu! Urządzenie to zdecydowanie ułatwi znalezienie kota. Oto jak pewna właścicielka kotki o imieniu Kiwi znalazła ją dzięki lokalizatorowi Tractive GPS:

Lokalizator Tractive pozwolił mojej kotce Kiwi wrócić do domu! Gdybyśmy nie sprawili jej lokalizatora, dzisiaj prawdopodobnie nie byłoby jej z nami. Nasza kotka zaginęła kiedyś na cały miesiąc i po jej powrocie (i nerwach związanych z intensywną kampanią jej poszukiwań w mediach społecznościowych!) zdecydowaliśmy, że warto byłoby zainwestować w lokalizator Tractive. Pomyśleliśmy, że nie moglibyśmy znowu przeżywać tylu bezsennych nocy, codziennych poszukiwań i ciągłego pisania w mediach społecznościowych! Poszukaliśmy w Internecie odpowiedniego urządzenia — lokalizatory Tractive miały dobre recenzje i nie były drogie: cena wraz z abonamentem była bardzo rozsądna. Teraz mogę stwierdzić, że to najlepiej wydane pieniądze w naszym życiu.

Mieszkamy na polu golfowym, a nasz kot jest bardzo żywy i ciekawski, jak to bywa w przypadku zwierząt urodzonych na wsi. W pewien piątek w klubie odbywał się wieczór „ryby z frytkami”, na który jedzenie dostarczono vanem. Nasza Kiwi wskoczyła sobie do niego (oczywiście bez wiedzy kierowcy). Kiedy zauważyłam na telefonie, że opuściła „wirtualną strefę”, spostrzegłam również, że teraz szybko porusza się wzdłuż dróg, po czym wjechała na autostradę, jakieś 25 kilometrów stąd. Dzięki aplikacji Tractive znalazłam ją na parkingu centrum handlowego, na pace pojazdu, który dostarczył ryby. Historię tę zamieszczono nawet w lokalnej gazecie — niestety nie mogę zamieścić łącza do niej w tej recenzji, ale łatwo ją znajdziecie, wpisując w Google frazę „kiwi Grimsby cat”; pierwszy wynik na stronie to właściwy artykuł. Możliwe, że nie będziecie w stanie w to uwierzyć — rzeczywiście, wydaje się to zbyt piękne, aby było prawdziwe — ale historia jest autentyczna! Bez lokalizatora Tractive kto wie, gdzie teraz znajdowałaby się Kiwi (pewnie na statku płynącym po ryby do dalekiego kraju)!

Kiedyś spędzaliśmy całe godziny na szukaniu kotki, wykrzykując jej imię do późnego wieczora. Teraz w 9 na 10 przypadków możemy ją łatwo znaleźć w aplikacji. Lokalizator jest naprawdę wart każdego centa i szczerze mogę polecić usługi firmy Tractive każdemu właścicielowi kota.

Jeśli Twój kot nosi lokalizator Tractive GPS, masz do dyspozycji bogatą gamę narzędzi pozwalających szybko odnaleźć ulubieńca:

 • Włącz tryb LIVE, aby śledzić każdy jego krok i otrzymywać aktualizacje jego pozycji co 2–3 sekundy w aplikacji Tractive GPS na urządzeniu przenośnym lub w witrynie internetowej
 • Śledź zwierzę wspólnie ze znajomymi i rodziną, korzystając z funkcji udostępniania
 • Użyj trybu znajdowania, kiedy znajdziesz się w pobliżu zwierzęcia, gdyż mogło ono się ukryć lub wejść pod jakiś przedmiot
 • Włącz światło lub dźwięk, jeśli jest ciemno lub przy słabej widoczności
 • Udostępnij pozycję zwierzęcia publicznie, jeśli kot znajduje się daleko i potrzebujesz pomocy w dotarciu do niego — zrobisz to na ekranie pozycji na karcie lokalizatora w profilu
 • Kiedy znajdziesz kota, przytul go mocno!

Do startu, gotowi, śledzimy!

Wabienie zaginionego kota

Jeśli nadal nie udało Ci się znaleźć kota, możesz spróbować go zwabić ulubionymi smakołykami.

kot kaliko obwąchujący miskę z jedzeniem

Postaw miskę z kocim jedzeniem lub smakołykami na progu domu. Możesz nawet rozłożyć więcej jedzenia w pobliżu, jeśli masz duże podwórko lub gospodarstwo. Możliwe, że kot poczuje zapach i wróci, aby zjeść coś dobrego. Pamiętaj, aby ktoś był w domu, żeby zauważyć kota, kiedy zjawi się on, aby wrzucić coś na ruszt.

Takie działania mogą pomóc sprowadzić kota do domu, lecz pamiętaj, że mogą również zwabić dzikie zwierzęta z okolicy!

Jak zwabić zaginionego kota?

Oto kilka pomysłów, które mogą ułatwić zwabienie kota do domu:

 • Pozostaw otwarty garaż lub inne drzwi — koty lubią się wślizgiwać do środka.
 • Ustaw na zewnątrz ulubione legowisko, koc lub drapak kota — ich zapach zwabi go do domu.
 • Użyj jedzenia o intensywnym zapachu, na przykład tuńczyka lub sardynek. Im bardziej będzie pachnieć, tym lepiej! Pamiętaj tylko, aby było pozbawione soli i oleju. Jedzenie możesz również podgrzać, aby jeszcze bardziej wzmocnić jego aromat.
 • Wyjdź na dwór i przywołuj kota normalnym głosem, tak jak rozmawiasz przez telefon — ogólnie wiadomo jest, że koty reagują na ludzki głos.
 • Sprawdzaj, czy kot nie wraca: właściciele kotów twierdzą, że zwierzęta wracają najczęściej w godzinach od 20:00 do 2:00 rano oraz między 4:00 a 7:00 rano.4

Rozwieszanie plakatów i zamieszczanie postów w mediach społecznościowych

Nadal nie udało się znaleźć kota, mimo przeprowadzenia poszukiwań? Możliwe, że przyszedł czas na rozwieszenie plakatów. Skuteczna informacja o zaginionym zwierzęciu powinna zawierać:

 • zdjęcie kota w wysokiej rozdzielczości
 • fizyczny opis pozwalający zidentyfikować kota, obejmujący między innymi wiek, płeć, długość i kolor sierści oraz inne znaki szczególne (takie jak wyjątkowy wzór na futrze, obroża w określonych kolorach)
 • miejsce, w którym ostatnio widziano kota oraz godzinę
 • Twoje imię i nazwisko oraz numer telefonu

Rozwieszając plakaty pamiętaj, że kot jest w stanie oddalić się bardziej, niż byśmy podejrzewali. Rozwieś plakaty na przystankach komunikacji publicznej, aby zobaczyło je jak najwięcej osób. Plakaty zalaminuj lub zaklej taśmą, aby zapewnić ich trwałość.

Pobierz darmowy szablon plakatu z informacjami o zaginionym kocie z witryny firmy Tractive

Ponadto warto zamieścić zdjęcie i opis kota w różnych mediach społecznościowych. Poproś również znajomych o zwrócenie uwagi na zwierzę. W większości sieci społecznościowych istnieją specjalne grupy do poszukiwań zaginionych zwierząt w określonych regionach. Sprawdź również witryny lokalnych schronisk dla zwierząt — często zamieszczają one w Internecie informacje o znalezionych zwierzętach domowych.

Kontakt z lokalnymi weterynarzami i schroniskami

Możliwe, że kot został już znaleziony i ktoś przyniósł go do weterynarza lub schroniska. Skontaktuj się z nimi i zapytaj, czy nie mają kota odpowiadającego wyglądem Twojemu ulubieńcowi. Zostaw swój numer telefonu, aby w razie znalezienia zwierzęcia było można się z Tobą skontaktować.

Sprawdź także witryny internetowe schronisk — często są w nich zamieszczane informacje o znalezionych zwierzętach.

Rozmowy z okolicznymi zwierzętami

Jeśli poszukujesz zaginionego kota, być może przyda Ci się porada od wielbicieli kotów z Japonii. Jeśli zauważysz innego kota, spróbuj z nim porozmawiać! Tak jest, spróbuj skorzystać z pomocy innych kotów, aby sprowadzić ulubieńca do domu. Według artykułu w dzienniku Japan Today osoby, którym zginęły koty, odniosły sukces, stosując następującą taktykę:

Kiedy zauważysz w sąsiedztwie innego kota, spokojnie zbliż się do niego. Zapytaj, czy może widział Twojego kota i poproś go o przekazanie wiadomości, aby kot wrócił do domu.

Być może brzmi to dziwnie, ale jeśli miałoby się okazać pomocne w znalezieniu zaginionego kota, to dlaczego nie spróbować?

Czy mój drugi kot mógłby pomóc w poszukiwaniach zaginionego?

Niektórzy zastanawiają się, czy ich inne koty byłyby w stanie pomóc znaleźć kota, który się zgubił. Eva Morchairs podzieliła się taką historią w witrynie Quora:

Nasza kotka Tofu nie wróciła do domu po tym, jak ją wypuściliśmy na zewnątrz, aby się pobawiła. Nie spałam całą noc, martwiąc się o nią. Rano nadal nie było po niej śladu. Nasza druga kotka, Fifi, również chciała wyjść i się pobawić. Zanim ją wypuściłam, wzięłam ją na ręce, zbliżyłam jej pyszczek do mojej twarzy i poprosiłam, aby pomogła nam znaleźć Tofu. Powiedziałam, żeby udała się na poszukiwania i sprowadziła ją do domu, po czym cmoknęłam ją w nosek i otworzyłam drzwi, aby mogła wybiec na dwór. Po jakichś dwudziestu minutach zawołała mnie mama — okazało się, że Fifi i Tofu siedzą razem na schodach przy tylnych drzwiach domu.

Wydaje się więc, że warto spróbować poprosić inne koty o pomoc. Oczywiście może to nie przynieść żadnych rezultatów, ponieważ koty mogą być niechętne badaniom nieznanych miejsc w poszukiwaniu towarzyszy i będą wolały przebywać na znanym sobie terenie.

Więcej porad na temat znajdowania zaginionych kotów

Jeśli Twój kot zaginął, na pewno się bardzo denerwujesz. Szukasz w Internecie sposobów na sprowadzenie ulubieńca do domu. Najgorsza jest niepewność o jego los! Mamy nadzieję, że dzięki poniższym wskazówkom Twój futrzany przyjaciel wkrótce do Ciebie powróci.

Na koniec mamy garść porad pomocnych w poszukiwaniach zaginionego kota:

 • Prowadź poszukiwania, kiedy na zewnątrz jest ciemno i cicho
 • Nie przyprowadzaj ze sobą innych zwierząt, ponieważ mogą one odstraszyć kota
 • Użyj latarki, aby móc szukać w ciemności
 • Przynieś ulubione zabawki i smakołyki kota
 • Cały czas spokojnie go wołaj, wypowiadając jego imię
 • Chodź powoli i często przestawaj wołać, aby usłyszeć kota, gdy zareaguje
 • Sprawdzaj otoczenie, poszukując śladów ruchu i nasłuchując dźwięków
 • Sprawdzaj miejsca, w których kot mógł utknąć
 • Zastaw humanitarną pułapkę (do nabycia w sklepie zoologicznym); możesz także rozsypać żwirek i rozłożyć ręczniki z Twoim zapachem, aby zwabić zwierzę
 • Wynajmij specjalistę od poszukiwań zwierząt lub „kociego detektywa”
 • Zaoferuj nagrodę znalazcy kota
 • Zainstaluj wokół domu kamery z czujnikami ruchu lub inne urządzenia do monitorowania
 • Przeszukaj miejsca, w których kot mógłby się ogrzać
 • Poproś osoby, które Cię ostatnio odwiedzały (np. kuriera), aby sprawdziły swoje pojazdy
 • Pozostaw za drzwiami kawałek ubrania lub ręcznik pachnący Tobą
 • Jeśli podejrzewasz, że kot przebywa w pobliżu, rozsyp nieco mąki i potem sprawdź, czy nie ma w niej śladów łap
 • Zamieść informacje na temat zaginionego kota w lokalnej gazecie

I nasza ostatnia porada: nigdy się nie poddawaj!

Jeśli kot się czegoś przestraszył, nie wyjdzie szybko z kryjówki. Zachowaj cierpliwość i wiarę, że Twój ulubieniec do Ciebie powróci.

Jak zapobiegać kocim ucieczkom?

kobieta z rudymi włosami trzymająca i całująca szarego kota

Mamy nadzieje, że dzięki tym poradom udało Ci się znaleźć kota. A co można zrobić, aby kot nie uciekał i nie gubił się?

Oto jak uniknąć powtórki z koszmaru:

 • Śledź zwierzę w czasie rzeczywistym za pomocą lokalizatora GPS dla kotów — możesz również ustawić bezpieczne strefy i otrzymywać alerty, kiedy kot opuści swoje zwyczajowe terytorium.
 • Zbuduj wolierę dla kota.
 • Zrób wszystko, aby kot był zadowolony z pobytu w domu i miał zajęcie.
 • Sterylizuj koty, aby zapobiegać ucieczkom z powodu silnego instynktu płciowego.

Pamiętaj, aby po zaginięciu kota przede wszystkim się nie poddawać. Poszukiwania kota mogą być trudne, ale często kończą się powodzeniem — ani się obejrzysz, jak znowu będziecie razem.

Dobra wiadomość jest taka, że według badań około 74% zaginionych kotów powraca do swoich rodzin5. Spróbuj zachować spokój i miej nadzieję, że będzie tak również w waszym przypadku.


Czy ten post okazał się przydatny? Udostępnij go znajomym!