Chcesz znać każdy krok swojego kota lub psa dzięki lokalizatorowi GPS? Słusznie. Lokalizator GPS może uratować zwierzęciu życie i pomaga dbać o bezpieczeństwo czworonożnego członka rodziny. Zastanawiasz się pewnie, dlaczego z popularnymi lokalizatorami GPS wiąże się konieczność wykupienia abonamentu. Ciekawi Cię też może, czy dla kota lub psa można znaleźć lokalizator GPS bez abonamentu. Każdy chciałby przecież zaoszczędzić!

Aby pomóc Ci w wybraniu najlepszej opcji, omówimy tu różne rodzaje lokalizatorów dla zwierząt bez abonamentu i przyjrzymy się zaletom oraz wadom tych rozwiązań. Zastanowimy się też nad tym, czy lokalizatory GPS bez abonamentu są w stanie zapewnić naszym pupilom bezpieczeństwo i dlaczego lokalizatory GPS z abonamentem są warte swojej ceny.

Na koniec zaprezentujemy lokalizator GPS, który może uratować życie kota lub psa.

Opakowanie Tractive Lokalizator GPS dla psów

Zawsze wiedz, gdzie jest Twój pies

Śledź każdy jego krok w czasie rzeczywistym, korzystając z nieograniczonego zasięgu. Otrzymuj powiadomienia, gdy zanadto się oddali. Dbaj o jego kondycję dzięki funkcji Monitorowanie aktywności i udostępniaj informacje o swoim pupilu innym osobom — na przykład znajomym, którzy opiekują się nim pod Twoją nieobecność.

Kup lokalizatory dla psów i kotów

Czy można mieć lokalizator GPS bez abonamentu?

Teoretycznie jest taka możliwość. Istnieją wprawdzie lokalizatory GPS bez abonamentu, ale jeśli zależy Ci na możliwości precyzyjnego śledzenia zwierzęcia w czasie rzeczywistym, tego rodzaju urządzenia mogą okazać się rozczarowaniem.

Nie wszystkie lokalizatory dla zwierząt działają tak samo. Poniżej wymieniamy różne rodzaje tych urządzeń:

 • Lokalizatory GPS dla zwierząt, takie jak Tractive, które zapewniają nieograniczony zasięg, śledzenie w czasie rzeczywistym i wiele innych funkcji związanych ze zdrowiem i bezpieczeństwem pupila.
 • Lokalizatory Bluetooth lub lokalizatory zgubionych przedmiotów, które opracowano z myślą o znajdowaniu kluczy oraz innych cennych, ale łatwych do zgubienia przedmiotów.
 • Lokalizatory turystyczne, które przydają się w nagłych wypadkach podczas wędrówek w plenerze.
 • Lokalizatory pojazdów, umożliwiające śledzenie motocykli, rowerów oraz samochodów osobowych i ciężarowych.
 • Lokalizatory rodzinne, ułatwiające opiekę nad bliskimi osobami, na przykład dziećmi lub osobami w podeszłym wieku.

Cena, zasięg i funkcje, a także ewentualne opłaty miesięczne zależą od rodzaju lokalizatora oraz od jego zastosowań.

green check markLokalizatory Bluetooth z reguły nie wymagają abonamentu, ponieważ nie mają karty SIM. Wysyłają jedynie dane, gdy w pobliżu znajduje się urządzenie Bluetooth (na przykład telefon).

red xOznacza to, że ich zasięg ogranicza się do około 75–120 m. Nadają się zatem świetnie do znajdowania przedmiotów zagubionych gdzieś w domu lub w ogrodzie.

green check markRejestratory GPS to lokalizatory działające w oparciu o GPS, ale bez abonamentu.

red xTego rodzaju lokalizatory GPS nie umożliwiają przesyłania lokalizacji do innych urządzeń, takich jak telefon, w czasie rzeczywistym. Sprawdzają się jako urządzenia do nawigacji podczas jazdy rowerem lub samochodem.1 Czy nadają się dla zwierząt? Nieszczególnie.

zbliżenie na aplikację lokalizatora gps

Czy można śledzić psa lub kota w czasie rzeczywistym przy użyciu lokalizatora GPS bez abonamentu?

Niestety większość lokalizatorów GPS bez abonamentu nie umożliwia lokalizowania na bieżąco, a ich zasięg jest ograniczony. Właśnie te dwa czynniki mają decydujące znaczenie, gdy próbujemy odnaleźć zaginione zwierzę.

Na przykład niektóre lokalizatory są dostępne w wersji bez abonamentu, ale działają tylko dzięki łączności Wi-Fi. Inne używane do śledzenia zwierząt systemy bez abonamentu — na przykład marki Garmin lub Marco Polo — mają zasięg nie większy niż kilka kilometrów. PETFON to jedyny lokalizator GPS bez abonamentu umożliwiający śledzenie w czasie rzeczywistym, ale nawet w jego przypadku zasięg w terenie otwartym jest ograniczony do niespełna 6 km.2

Większość psich opiekunów zdaje sobie sprawę, że nasze czworonogi są w stanie przebyć taką odległość w ciągu kilku minut. W związku z tym możliwość śledzenia ich na bieżąco i aktualizowania pozycji co kilka sekund ma decydujące znaczenie dla zapewnienia im bezpieczeństwa.

Poniżej cytujemy opinię ekspertów:

Gdy potrzebne są informacje o lokalizacji dziecka aktualizowane w czasie rzeczywistym… to samo dotyczy czworonożnych ulubieńców… lepiej zainwestować w lokalizator GPS z abonamentem.

Live View GPS

Z poniższego filmu dowiesz się, jak działa śledzenie w czasie rzeczywistym przy użyciu lokalizatora GPS dla zwierząt Tractive:

Zalety i wady lokalizatorów GPS bez abonamentu

Zajmijmy się teraz zaletami i wadami tak zwanych lokalizatorów GPS bez miesięcznych opłat abonamentowych.

Najbardziej oczywistą zaletą jest brak konieczności opłacania abonamentu.

Cena lokalizatora GPS odzwierciedla jednak jakość urządzenia oraz związane z nim usługi i funkcje. Wybranie urządzenia bez abonamentu może wydawać się sprytnym posunięciem, jednak najczęściej oznacza brak funkcji zapewniających spokój ducha, takich jak LIVE Tracking.

Lokalizatory GPS bez abonamentu mają też ograniczony zasięg. Jest tak w przypadku lokalizatorów Bluetooth — gdy zwierzę zanadto się oddali, urządzenie do śledzenia staje się bezużyteczne.

green check markZalety

Lokalizator GPS bez abonamentu może wyglądać kusząco. Przecież każdy chciałby korzystać z możliwości śledzenia bez opłat.

Lokalizatory GPS bez opłat abonamentowych to na pierwszy rzut oka:

 • Niski koszt
 • Brak umów
 • Brak opłat cyklicznych
 • Globalny zasięg (litera G w nazwie technologii GPS oznacza „globalny”, więc mogłoby się zdawać, że działa wszędzie… prawda?! 🤔)

Jeśli korzystanie z lokalizatora GPS bez abonamentu zaczyna wyglądać na pomysł zbyt piękny, aby mógł być prawdziwy — zapewne tak właśnie jest.

Gdy się zastanowić, czy lokalizator bez opłat abonamentowych może zapewnić śledzenie w czasie rzeczywistym i nieograniczony zasięg… dochodzimy do wniosku, że najprawdopodobniej nie jest to możliwe.

Wady urządzenia do śledzenia bez opłat abonamentowych mogą nie być widoczne na pierwszy rzut oka, więc przyjrzyjmy się bliżej.

red xWady

Lokalizatory GPS bez abonamentu wyglądają kusząco dla użytkowników, którzy nie chcą ponosić cyklicznych opłat, jednak oszczędnościowy aspekt tych lokalizatorów może oznaczać ograniczenia w ich działaniu i funkcjach. Niektóre z nich nie są nawet lokalizatorami GPS, tylko lokalizatorami Bluetooth, które umożliwiają jedynie odnajdywanie przedmiotów znajdujących się w niewielkiej odległości.

Oto najczęstsze wady lokalizatorów bez opłat abonamentowych:

 • Brak śledzenia w czasie rzeczywistym
 • Niska dokładność pozycji
 • Działanie dostosowane do celów innych niż śledzenie zwierząt
 • Mniejsza liczba funkcji
 • Ograniczony zasięg
 • Brak współpracy z sieciami w okolicy
 • W niektórych przypadkach korzystanie z technologii Bluetooth (lub urządzeń sieciowych), a nie z technologii GPS
 • Mniejsza dostępność aktualizacji sprzętu i oprogramowania
 • Wyższa cena zakupu

Na przykład urządzenia do znajdowania przedmiotów, takie jak Apple AirTag, nie wymagają abonamentu, ale nie umożliwiają śledzenia pupila z dokładnością lokalizatora GPS, a przy tym do zlokalizowania zwierzęcia potrzebna jest obecność innych urządzeń Apple w jego pobliżu.

Ponadto cena zakupu urządzenia do śledzenia bez opłat abonamentowych może być znacząco wyższa od ceny lokalizatorów z niewielką opłatą miesięczną.

Rodzaje lokalizatorów GPS bez abonamentu

Na czym polega działanie lokalizatorów GPS bez abonamentu? Omówimy tu pokrótce różne rodzaje urządzeń do śledzenia, reklamowanych czasem jako lokalizatory GPS bez abonamentu.

Lokalizatory Bluetooth

Lokalizatory Bluetooth są też nazywane lokalizatorami zgubionych przedmiotów, ponieważ ułatwiają odnajdywanie zawieruszonych rzeczy, takich jak klucze, które wpadły za kanapę. W tym celu komunikują się z telefonem przy użyciu technologii Bluetooth, a ich zasięg działania jest ograniczony i nie obsługują zbyt wielu innych funkcji.

generic black item finders gps trackers for keychain

Popularnością cieszą się lokalizatory Bluetooth następujących marek:

 • Apple AirTag
 • Samsung SmartTag
 • Cube
 • Tile
 • Chipolo
 • Vodafone

Wśród zalet lokalizatorów Bluetooth można wymienić ich niewielkie rozmiary oraz brak opłat abonamentowych. Są też często wyposażone w długo działającą, wymienną baterię.

Jednak w związku z tym, że nie obsługują technologii GPS ani kart SIM, lokalizatory te mają dwie poważne wady:

 1. Ograniczony zasięg
 2. Brak możliwości śledzenia w czasie rzeczywistym

Oznacza to, że jeśli zwierzę wyjdzie poza zasięg sygnału Bluetooth — wynoszący około 100 metrów — lokalizator przestanie działać. Stanie się to w momencie, gdy będzie najbardziej potrzebny.

infografika z porównaniem lokalizatorów bluetooth i lokalizatorów gps pokazująca ograniczenia zasięgu
Śledź każdy krok psa za pomocą lokalizatora Tractive GPS o nieograniczonym zasięgu.
pink triangle graphic with exclamation

Przestroga dla kupujących: niektóre ze sprzedawanych online „lokalizatorów Bluetooth GPS dla zwierząt” nie obsługują technologii GPS i nie są prawdziwymi lokalizatorami GPS.

Właśnie dlatego lokalizatory Bluetooth sprawdzają się najlepiej w przypadku przedmiotów nieożywionych, które nie mogą być zbyt daleko — plecaki, portfele czy laptopy raczej nieczęsto przeskakują przez ogrodzenie. Urządzenie Bluetooth do odnajdywania przedmiotów powinno się więc sprawdzić w takich przypadkach.

W ramach dodatkowego zabezpieczenia można jednak przypiąć lokalizator Bluetooth do obroży pupila.

Lokalizatory Bluetooth nie zapewniają też funkcji, dzięki którym można dowiedzieć się więcej o czworonożnym przyjacielu, takich jak wirtualne strefy, monitorowanie aktywności czy historia pozycji.

Podsumowując: lokalizatory Bluetooth nie dają możliwości śledzenia zaginionego psa lub kota w czasie rzeczywistym i działają jedynie w zasięgu ograniczonym odległością od telefonu.

dwa psy w plenerze, jeden z lokalizatorem gps dla psów, jeden z lokalizatorem radiowym dla zwierząt

Lokalizatory radiowe

Innym typem lokalizatorów branych często pod uwagę przez posiadaczy zwierząt są lokalizatory radiowe. Czy ze śledzeniem psów i kotów radzą sobie lepiej od lokalizatorów Bluetooth?

Na lokalizator radiowy GPS składają się nadajnik i odbiornik, w których do komunikacji wykorzystuje się fale radiowe. Lokalizatory radiowe są uznawane za bezpieczne dla zwierząt.

Urządzenia te, podobnie jak lokalizatory Bluetooth, są dla użytkowników kuszące ze względu na niewielkie rozmiary i długo działającą baterię. Działają też zwykle bez abonamentu.

Niestety wiele lokalizatorów radiowych GPS bez opłat abonamentowych ma także ograniczony zasięg (130 metrów). Ponadto zasięg ten mogą ograniczać przeszkody naturalne lub sztuczne (np. drzewa lub budynki). Gdy zwierzę zanadto się oddali, lokalizator radiowy nie spełni pokładanych w nim nadziei i być może pomyślisz wtedy, że trzeba było jednak wybrać działający w czasie rzeczywistym lokalizator GPS o nieograniczonym zasięgu z abonamentem w przystępnej cenie.

lokalizator GPS dla psów i karta sim

Lokalizatory GPS bez karty SIM

Kolejną z dostępnych opcji jest lokalizator GPS bez karty SIM. Nie jest wprawdzie oferowany z abonamentem, ale można dokupić do niego kartę SIM i samodzielnie wybrać abonament oraz sieć, uzyskując w ten sposób kontrolę nad kosztami.

Wadą jest to, że taki lokalizator działa wyłącznie w sieci jednego operatora i możliwa jest utrata zasięgu w niektórych obszarach. Na przykład gdy wybierzesz się na wakacje w miejsce, gdzie Twoja sieć nie jest obsługiwana.

Ponadto w sprzedaży online wiele jest lokalizatorów GPS bez karty SIM niezaufanych producentów, co może się wiązać z problemami z jakością sprzętu i obsługą klienta. Biorąc pod uwagę, że chodzi o urządzenie, które ma dbać o bezpieczeństwo Twojego psa lub kota… nie jest to idealne rozwiązanie.

Ile kosztuje lokalizator GPS dla psów?

Biorąc pod uwagę wady opisywanych wyżej lokalizatorów, warto jest rozważyć kupienie czworonożnemu przyjacielowi lokalizatora GPS z abonamentem.

Takie rozwiązanie jest w istocie tańsze niż mogłoby się zdawać. Lokalizator Tractive GPS DOG jest dostępny za 219 zł i zapewnia nieograniczony zasięg śledzenia już za 43 zł miesięcznie*. To niewielka kwota za spokój ducha.

Potrzebujesz dodatkowych argumentów? Zobaczmy, co jeszcze zyskasz, kupując cieszący się największym zaufaniem lokalizator GPS dla zwierząt.

pies biegnący z patykiem przy brzegu górskiego jeziora i telefon z aplikacją lokalizatora gps

*Podane ceny były aktualne w momencie publikacji tego artykułu. Aktualny cennik dla danego regionu znajdziesz tutaj.

Jaki lokalizator dla psów lub kotów jest najlepszy?

Około miliona właścicieli zwierząt zaufało lokalizatorom Tractive z następujących powodów:

 • zapewnienie kotu lub psu bezpieczeństwa,
 • zapewnienie sobie spokoju ducha,
 • monitorowanie zdrowia ulubieńca,
 • wszystko to w atrakcyjnych cenach.

Właśnie dlatego od ponad dekady dopracowujemy naszą ofertę dla właścicieli psów i kotów. Dbamy o to, aby koszty korzystania z naszych lokalizatorów GPS były niewysokie, udostępniając tę ratującą życie technologię jak największej liczbie opiekunów czworonogów.

Nie musisz jednak wierzyć nam na słowo. Poczytaj opinie użytkowników lokalizatorów Tractive.

Poniżej wymieniamy funkcje cenione przez posiadaczy lokalizatorów Tractive:

 • Tryb LIVE: możliwość szybkiego znalezienia czworonoga dzięki aktualizacji pozycji co 2–3 sekundy.
 • Wirtualne strefy: możliwość konfigurowania stref bezpiecznych (np. przydomowego ogródka) lub zakazanych (takich jak ogródek sąsiada!) i otrzymywania powiadomień, gdy mistrz ucieczek zanadto się oddali.
 • Historia pozycji: możliwość przejrzenia miejsc, w których kot lub pies bywał w ciągu ostatnich 365 dni i dowiedzenia się, które z nich lubi najbardziej.
 • Monitorowanie aktywności i snu: możliwość ustalania celów i porównywania aktywności ulubieńca z podobnymi zwierzętami, a także analizowania wzorców snu, aby sprawdzić, czy pupil jest zdrowy.
 • Udostępnianie rodzinie: możliwość śledzenia zwierzęcia wspólnie z rodziną i osobami, których opiece je powierzamy.

Wnioski dotyczące lokalizatorów GPS bez abonamentu

Znalezienie dla kota lub psa lokalizatora GPS bez opłat abonamentowych jest wprawdzie możliwe, jednak eksperci zalecają zakup działającego w czasie rzeczywistym lokalizatora GPS z opłatą abonamentową, który umożliwia śledzenie pupila w każdym momencie.

Lokalizator GPS ze zintegrowaną kartą SIM i abonamentem umożliwia śledzenie czworonożnego przyjaciela w czasie rzeczywistym bez względu na odległość. Te funkcje mają decydujące znaczenie dla właścicieli psów lub kotów, których zwierzę może się oddalić na większą odległość, na przykład ze strachu lub ciekawości.

Lokalizatory GPS bez abonamentu, których zakup mogą rozważać właściciele zwierząt, mają wady przeważające często nad zaletami. Ich niedostatki wiążą się z zasięgiem śledzenia, niemożnością śledzenia w czasie rzeczywistym, brakiem funkcji przyjaznych dla zwierząt i nie tylko. Czasami okazują się tak naprawdę droższe od lokalizatorów GPS z abonamentem!

Mając to wszystko na uwadze, można jednak przypiąć do psiej lub kociej obroży lokalizator bez abonamentu (np. lokalizator Bluetooth czy lokalizator przedmiotów) jako dodatkowe zabezpieczenie. Polecamy jednak korzystanie z prawdziwego lokalizatora GPS dla zwierząt, takiego jak Tractive GPS, jeśli zależy Ci na spokoju ducha przez całą dobę i chcesz zawsze wiedzieć, gdzie jest Twój pupil.

Odkryj lokalizatory Tractive GPS