Lokalizator GPS dla zwierząt może uratować życie Twojemu ulubieńcowi i pomóc zapewnić mu bezpieczeństwo. Jeśli zdecydujesz się kupić urządzenie GPS do śledzenia każdego kroku kota lub psa, podejmiesz doskonały wybór! Lecz spoglądając na cennik, pewnie zastanawiasz się, dlaczego popularne lokalizatory GPS dla zwierząt wymagają płacenia abonamentu. I czy istnieje niezawodny lokalizator GPS, który abonamentu nie wymaga?

(Każdy chciałby przecież zaoszczędzić!)

Aby pomóc Ci w wybraniu najlepszej opcji, omówimy tu różne rodzaje lokalizatorów dla zwierząt bez abonamentu i przyjrzymy się zaletom oraz wadom tych rozwiązań. Zastanowimy się też nad tym, czy lokalizatory GPS bez abonamentu są w stanie zapewnić naszym pupilom bezpieczeństwo i dlaczego lokalizatory GPS z abonamentem są warte swojej ceny.

Na koniec zaprezentujemy lokalizator GPS, który może uratować życie psa lub kota.

Czy istnieje lokalizator GPS bez abonamentu?

Teoretycznie tak. Istnieją wprawdzie lokalizatory GPS bez abonamentu, ale jeśli zależy Ci na możliwości precyzyjnego śledzenia zwierzęcia w czasie rzeczywistym, tego rodzaju urządzenia mogą okazać się rozczarowaniem.

Po pierwsze, nie wszystkie lokalizatory działają tak samo. Poniżej wymieniamy różne rodzaje tych urządzeń:

 • Lokalizatory GPS dla zwierząt, takie jak Tractive, które zapewniają nieograniczony zasięg, śledzenie w czasie rzeczywistym i wiele innych funkcji związanych ze zdrowiem i bezpieczeństwem pupila.
 • Lokalizatory Bluetooth lub lokalizatory zgubionych przedmiotów, które opracowano z myślą o znajdowaniu kluczy oraz innych cennych, ale łatwych do zgubienia przedmiotów.
 • Lokalizatory turystyczne, które przydają się w nagłych wypadkach podczas wędrówek w plenerze.
 • Lokalizatory pojazdów, umożliwiające śledzenie motocykli, rowerów oraz samochodów osobowych i ciężarowych.
 • Lokalizatory rodzinne, ułatwiające opiekę nad bliskimi osobami, na przykład dziećmi lub osobami w podeszłym wieku.

Cena, zasięg i funkcje, a także ewentualne opłaty miesięczne zależą od rodzaju lokalizatora oraz od jego zastosowań. Oto kilka przykładów lokalizatorów, które nie wymagają abonamentu.

zielony znacznikLokalizatory Bluetooth z reguły nie wymagają abonamentu, ponieważ nie mają karty SIM. Wysyłają jedynie dane, gdy w pobliżu znajduje się urządzenie Bluetooth (na przykład telefon).

czerwony xOznacza to, że ich zasięg ogranicza się do około 76–122 m. Nadają się zatem świetnie do znajdowania przedmiotów zagubionych gdzieś w domu lub w ogrodzie. Lokalizatory Bluetooth, takie jak Tile czy nawet AirTag Apple, działają wyłącznie w pobliżu innych użytkowników aplikacji Tile lub urządzeń Apple, co ogranicza ich zastosowanie do miejsc, w których przebywają ludzie korzystający ze smartfonów.

zielony znacznikRejestratory GPS to lokalizatory działające w oparciu o GPS, ale bez abonamentu i bez karty SIM. Rejestratory takie zapisują współrzędne GPS, z którymi można zapoznać się później. (Na przykład świetnie nadadzą się do zarejestrowania wycieczki na łono natury).

czerwony xTego rodzaju lokalizatory GPS nie umożliwiają przesyłania lokalizacji do innych urządzeń, takich jak telefon, w czasie rzeczywistym. Z tego powodu nie są dobrym wyborem w przypadku ciągle poruszającego się, charakteryzującego się dużą energią zwierzęcia. Możliwość śledzenia psa lub kota w czasie rzeczywistym może stanowić o jego życiu lub śmierci.

Odkryj Tractive GPS

zbliżenie aplikacji dla lokalizatora GPS

Czy można śledzić psa lub kota w czasie rzeczywistym za pomocą lokalizatora GPS bez abonamentu?

Niestety większość lokalizatorów GPS bez abonamentu nie zapewnia zapewnia możliwości śledzenia na żywo i nieograniczonego zasięgu — dwóch funkcji, które mają kluczowe znaczenia, kiedy próbujemy znaleźć zaginione zwierzę.

Na przykład:

 • Niektóre lokalizatory istnieją w wersji bez abonamentu, lecz działają tylko w sieci Wi-Fi.
 • Inne systemu do śledzenia zwierząt bez wymaganego abonamentu, takie jak rozwiązania firmy Garmin czy Marco Polo, charakteryzuje ograniczony zasięg, tzn. działają tylko w odległości do kilku kilometrów.
 • PETFON to jedyny lokalizator GPS bez abonamentu, który umożliwia śledzenie w czasie rzeczywistym, jednak wtedy jego działanie jest ograniczone do 5,6 kilometra w otwartym polu.1

Jako właściciele zwierząt zdajemy sobie sprawę, że nasi ulubieńcy mogą pokonać taki dystans w zaledwie kilkanaście minut. Dlatego możliwość ich śledzenia na żywo, z aktualizacją pozycji co kilka sekund, jest konieczne w celu zapewnienia im bezpieczeństwa.

Oto co mówią eksperci:

kot noszący lokalizator Tractive GPS

Jeśli potrzebujesz informacji w czasie rzeczywistym na temat dziecka — powiedzmy sobie szczerze: zwierzaki SĄ praktycznie naszymi dziećmi — to zdecydowanie lepiej jest kupić lokalizator GPS działający w czasie rzeczywistym z miesięcznym abonamentem.

Live View GPS

Odkryj Tractive GPS

Zalety i wady lokalizatora GPS bez abonamentu

Zajmijmy się teraz zaletami i wadami tak zwanych lokalizatorów GPS bez miesięcznych opłat abonamentowych. Najbardziej oczywistą zaletą jest brak konieczności opłacania abonamentu.

Cena lokalizatora GPS odzwierciedla jednak jakość urządzenia oraz związane z nim usługi i funkcje. Wybranie urządzenia bez abonamentu może wydawać się sprytnym posunięciem, jednak najczęściej oznacza brak funkcji zapewniających spokój ducha, takich jak śledzenie na żywo. A poznając historie zadowolonych użytkowników urządzeń Tractive z całego świata, przekonujemy się, że lokalizator z abonamentem może nawet uratować życie naszemu ulubieńcowi.

zielony znacznikZalety

Lokalizator GPS bez abonamentu może wyglądać kusząco. Przecież każdy chciałby korzystać z możliwości śledzenia bez opłat!

Lokalizatory GPS bez opłat abonamentowych to na pierwszy rzut oka:

 • Niski koszt
 • Brak umów
 • Brak opłat cyklicznych
 • Globalny zasięg (litera G w nazwie technologii GPS oznacza „globalny”, więc mogłoby się zdawać, że działa wszędzie… prawda?! 🤔)

Jeśli korzystanie z lokalizatora GPS bez abonamentu zaczyna wyglądać na pomysł zbyt piękny, aby mógł być prawdziwy — zapewne tak właśnie jest.

Gdy się zastanowić, czy lokalizator bez opłat abonamentowych może zapewnić śledzenie w czasie rzeczywistym i nieograniczony zasięg… dochodzimy do wniosku, że najprawdopodobniej nie jest to możliwe.

Wady urządzenia do śledzenia bez opłat abonamentowych mogą nie być widoczne na pierwszy rzut oka, więc przyjrzyjmy się bliżej.

czerwony xWady

Lokalizatory GPS bez abonamentu wyglądają kusząco dla użytkowników, którzy nie chcą ponosić cyklicznych opłat, jednak oszczędnościowy aspekt tych lokalizatorów może oznaczać ograniczenia w ich działaniu i funkcjach. Niektóre z nich nie są nawet lokalizatorami GPS, tylko lokalizatorami Bluetooth, które umożliwiają jedynie odnajdywanie przedmiotów znajdujących się w niewielkiej odległości.

Oto najczęstsze wady lokalizatorów bez opłat abonamentowych:

 • Brak śledzenia w czasie rzeczywistym
 • Niska dokładność pozycji
 • Działanie dostosowane do celów innych niż śledzenie zwierząt
 • Mniejsza liczba funkcji przyjaznych dla zwierząt
 • Ograniczony zasięg
 • Brak współpracy z sieciami w okolicy
 • W niektórych przypadkach korzystanie z technologii Bluetooth (lub urządzeń sieciowych), a nie z technologii GPS
 • Mniejsza dostępność aktualizacji sprzętu i oprogramowania
 • Wyższa cena zakupu

Lokalizatory GPS bez abonamentu przede wszystkim mają ograniczony zasięg. Podobnie jak w przypadku lokalizatora Bluetooth, jeśli zwierzę odejdzie zbyt daleko, urządzenie będzie bezużyteczne.

Na przykład urządzenia do znajdowania przedmiotów, takie jak Tile czy Apple AirTag, nie wymagają abonamentu, ale nie umożliwiają śledzenia pupila z dokładnością lokalizatora GPS, a przy tym do zlokalizowania zwierzęcia potrzebna jest obecność innych urządzeń Apple lub Tile w jego pobliżu.

Ponadto cena zakupu urządzenia do śledzenia bez opłat abonamentowych może być znacząco wyższa od ceny lokalizatorów z niewielką opłatą miesięczną. Przekłada się to na wyższy koszt wejścia bez możliwości zapewnienia rzeczywistego bezpieczeństwa ulubieńcowi.

Zawsze wiedz, gdzie są Twoje zwierzęta

Śledź każdy krok w czasie rzeczywistym dzięki nieograniczonemu zasięgowi. Otrzymuj alerty, jeśli zwierzę zbytnio się oddali. Dbaj o jego kondycję i samopoczucie dzięki funkcji monitorowania zdrowia. Umożliwiaj śledzenie psa innym osobom, takim jak opiekunowie zwierząt.

Odkryj lokalizatory GPS dla zwierząt z funkcjami monitorowania zdrowia

Rodzaje lokalizatorów GPS bez abonamentu

Na czym polega działanie lokalizatorów GPS bez abonamentu? Omówimy tu pokrótce różne rodzaje urządzeń do śledzenia, reklamowanych czasem jako lokalizatory GPS bez abonamentu.

Lokalizatory Bluetooth

Lokalizatory Bluetooth są też nazywane lokalizatorami zgubionych przedmiotów, ponieważ ułatwiają odnajdywanie zawieruszonych rzeczy, takich jak klucze, które wpadły za kanapę. W tym celu komunikują się z telefonem przy użyciu technologii Bluetooth, a ich zasięg działania jest ograniczony i nie obsługują zbyt wielu innych funkcji.

typowe lokalizatory do znajdowania przedmiotów przypinane do breloków do kluczy

Popularnością cieszą się lokalizatory Bluetooth następujących marek:

Wśród zalet lokalizatorów Bluetooth można wymienić ich niewielkie rozmiary oraz brak opłat abonamentowych. Są też często wyposażone w długo działającą, wymienną baterię.

Jednak w związku z tym, że nie obsługują technologii GPS ani kart SIM, lokalizatory te mają trzy poważne wady:

 1. Ograniczony zasięg
 2. Brak możliwości śledzenia w czasie rzeczywistym
 3. Ograniczenie obszaru działania do sieci składającej się z określonych urządzeń

Oznacza to, że jeśli zwierzę wyjdzie poza zasięg sygnału Bluetooth — wynoszący około 100 metrów — lokalizator przestanie działać. Stanie się to w momencie, gdy będzie najbardziej potrzebny. Ponadto powiadomienie na telefon otrzymasz tylko wtedy, kiedy np. AirTag Apple Twojego kota znajdzie się w zasięgu urządzenia Apple innej osoby. Z tego powodu takie lokalizatory stanowią niezbyt trafny wybór, jeśli pies lub kot np. ucieknie podczas spaceru lub oddali się gdzieś na wiejskim obszarze.

infografika z porównaniem lokalizatorów bluetooth i lokalizatorów gps pokazująca ograniczenia zasięgu
Śledź każdy krok psa za pomocą lokalizatora Tractive GPS o nieograniczonym zasięgu.
różowy trójkąt z wykrzyknikiem

Przestroga dla kupujących: niektóre ze sprzedawanych online „lokalizatorów Bluetooth GPS dla zwierząt” nie obsługują technologii GPS i nie są prawdziwymi lokalizatorami GPS.

Właśnie dlatego lokalizatory Bluetooth sprawdzają się najlepiej w przypadku przedmiotów nieożywionych, które nie mogą być zbyt daleko — plecaki, portfele czy laptopy raczej nieczęsto przeskakują przez ogrodzenie. Urządzenie Bluetooth o ograniczonym zasięgu powinno się więc sprawdzić w takich przypadkach.

Lokalizatory Bluetooth nie zapewniają też funkcji, dzięki którym można dowiedzieć się więcej o czworonożnym przyjacielu, takich jak wirtualne strefy, śledzenie aktywności i historia pozycji.

Funkcja historii pozycji lokalizatora Tractive ratowała już życie zwierzętom takim jak suczka Imogen, która uciekła z podwórka i wpadła do pobliskiego pokrytego lodem jeziora, czy rodzina chorych kociaków z Los Angeles.

dwa psy na dworze, jeden z lokalizatorem GPS dla psów, drugi z lokalizatorem radiowym dla zwierząt

Podsumowując: lokalizatory Bluetooth nie dają możliwości śledzenia zaginionego psa lub kota w czasie rzeczywistym i działają jedynie w zasięgu ograniczonym odległością od telefonu. Jeśli więc pies lub kot ma zwyczaj opuszczać sąsiedztwo Twojego domu, zdecydowanie lepiej sprawdzi się dedykowany lokalizator GPS dla zwierząt.

💡 Oprócz śledzenia za pomocą technologii GPS urządzenia Tractive zapewniają również możliwość użycia komunikacji Bluetooth, dzięki czemu masz dostęp do najskuteczniejszych funkcji w jednym lokalizatorze. Oto jak możesz korzystać z innowacyjnego trybu radaru lokalizatora Tractive, aby znajdować psa lub kota wewnątrz budynków.

Ivelin Nenkov, specjalista ds. systemów wbudowanych w firmie Tractive

„Podobnie jak AirTag, lokalizator Tractive GPS może korzystać z krótkich fal radiowych w celu ustalenia pozycji zwierzęcia, jednak może także używać łączności komórkowej i satelitów systemu GPS. Nawet jeśli lokalizator nie znajdzie się w pobliżu innego urządzenia mobilnego, nadal będzie w stanie przesyłać dane na serwery Tractive, dzięki czemu łatwo i szybko znajdziesz zwierzę za pomocą aplikacji.

– Ivelin Nenkov, specjalista ds. systemów wbudowanych w firmie Tractive od 2016 r.

Odkryj Tractive GPS

Lokalizatory radiowe

Innym typem lokalizatorów branych często pod uwagę przez posiadaczy zwierząt są lokalizatory radiowe. Czy ze śledzeniem psów i kotów radzą sobie lepiej od lokalizatorów Bluetooth?

zielony znacznikZalety

Na lokalizator radiowy GPS składają się nadajnik i odbiornik, w których do komunikacji wykorzystuje się fale radiowe. Lokalizatory radiowe są uznawane za bezpieczne dla zwierząt.

Urządzenia te, podobnie jak lokalizatory Bluetooth, są dla użytkowników kuszące ze względu na niewielkie rozmiary i długo działającą baterię. Działają też zwykle bez abonamentu.

czerwony xWady

Niestety wiele lokalizatorów radiowych GPS bez opłat abonamentowych ma także ograniczony zasięg (130 metrów). Ponadto zasięg ten mogą ograniczać przeszkody naturalne lub sztuczne (np. drzewa lub budynki).

Gdy zwierzę zanadto się oddali, lokalizator radiowy nie spełni pokładanych w nim nadziei i być może pomyślisz wtedy, że trzeba było jednak wybrać działający w czasie rzeczywistym lokalizator GPS o nieograniczonym zasięgu z abonamentem w przystępnej cenie.

lokalizator GPS dla psa i karta SIM

Lokalizatory GPS bez karty SIM

Kolejną z dostępnych opcji jest lokalizator GPS bez karty SIM, np. rejestrator GPS. Nie jest wprawdzie oferowany z abonamentem, ale można dokupić do niego kartę SIM i samodzielnie wybrać abonament oraz sieć, uzyskując w ten sposób kontrolę nad kosztami.

Wadą jest to, że taki lokalizator działa wyłącznie w sieci jednego operatora i możliwa jest utrata zasięgu w niektórych obszarach. Na przykład gdy wybierzesz się na wakacje w miejsce, gdzie Twoja sieć nie jest obsługiwana.

Ponadto w sklepach takich jak Amazon jest dostępnych wiele lokalizatorów GPS bez karty SIM niezaufanych producentów, co może się wiązać z problemami z jakością sprzętu i obsługą klienta. Biorąc pod uwagę, że chodzi o urządzenie, które ma dbać o bezpieczeństwo Twojego psa lub kota… nie jest to idealne rozwiązanie.

💡 Lokalizator Tractive może nawiązywać połączenia z sieciami komórkowymi w 175 krajach. Dzięki temu zawsze będziesz wiedzieć, gdzie znajduje się Twój ulubieniec, nawet będąc na urlopie.

Odkryj Tractive GPS

Ile kosztuje lokalizator GPS dla zwierząt?

Biorąc pod uwagę wady opisywanych wyżej lokalizatorów, warto jest rozważyć kupienie czworonożnemu przyjacielowi lokalizatora GPS z abonamentem.

akie rozwiązanie jest w istocie tańsze niż mogłoby się zdawać. Lokalizator Tractive GPS możesz mieć już za 229 zł i cieszyć się nieograniczonym zasięgiem od 20 zł miesięcznie*. To cena odpowiadająca filiżance kawy i ciastku raz na miesiąc. (Lub niższa od comiesięcznej subskrypcji serwisu Netflix).

Potrzebujesz dodatkowych argumentów? Zobaczmy, co jeszcze zyskasz, kupując najpopularniejszy na świecie lokalizator GPS dla zwierząt.

pies z gałęzią w pysku biegnący przez jezioro, aplikacja Tractive z trybem LIVE na pierwszym planie

* Ceny z dnia publikacji artykułu. Aby uzyskać aktualne informacje, zapoznaj się z naszymi abonamentami.

Jaki jest najlepszy lokalizator GPS dla kota lub psa?

Około miliona właścicieli zwierząt zaufało lokalizatorom Tractive z następujących powodów:

Właśnie dlatego od ponad dekady dopracowujemy naszą ofertę dla właścicieli psów i kotów. Dbamy o to, aby koszty korzystania z naszych lokalizatorów GPS były niewysokie, udostępniając tę ratującą życie technologię jak największej liczbie opiekunów czworonogów.

Nie musisz jednak wierzyć nam na słowo. Poczytaj opinie użytkowników lokalizatorów Tractive.

Poniżej wymieniamy funkcje cenione przez posiadaczy lokalizatorów Tractive:

 • Tryb LIVE: możliwość szybkiego znalezienia czworonoga dzięki aktualizacji pozycji co 2–3 sekundy.
 • Wirtualne strefy: możliwość konfigurowania stref bezpiecznych (np. przydomowego ogródka) lub zakazanych (takich jak ogródek sąsiada!) i otrzymywania powiadomień, gdy mistrz ucieczek zanadto się oddali.
 • Historia pozycji: możliwość przejrzenia miejsc, w których kot lub pies bywał w ciągu ostatnich 365 dni (w abonamencie Premium) i dowiedzenia się, które z nich lubi najbardziej.
 • Monitorowanie aktywności: możliwość ustalania celów i porównywania aktywności ulubieńca z podobnymi zwierzętami, a także analizowania wzorców snu, aby sprawdzić, czy pupil jest zdrowy.
 • Udostępnianie rodzinie: możliwość śledzenia zwierzęcia wspólnie z rodziną i osobami, których opiece je powierzamy.
Clair Chesterman, właścicielka kociarni i trenerka

Tractive to najpopularniejszy w branży lokalizator GPS dla kotów, który cechuje się najwyższą jakością spośród dostępnych urządzeń. Mogę ustawić bezpieczną strefę pokrywającą się z domem i kiedy mój kot ją opuści, natychmiast otrzymam alert.

Funkcja ta prawdopodobnie ocaliła mojej kotce życie, kiedy zgubiła się podczas pogoni za ptakiem. Bardzo się przestraszyła i tylko lokalizator GPS sprawił, że mogłam ją znaleźć. Układ elektroniczny Tractive stale oblicza pozycję zwierzęcia, aktualizując ją na mapie co 2–3 sekundy. Ponadto diody LED pozwalają łatwiej chronić futrzanego przyjaciela w nocy.”

– Clair Chesterman, właścicielka hodowli oraz schroniska dla kotów z certyfikatem CFA i CCA, FluffyMeowPaws3

Oto historia opowiadająca, jak funkcja śledzenia w czasie rzeczywistym lokalizatora Tractive pozwoliła uratować życie psu. Oto Happy, wychodzący bez smyczy golden retriever, który podczas wędrówki w Alpach dał drapaka do lasu.

Jego opiekunka, Francesca, mimo paniki szybko włączyła dostępną w lokalizatorze Tractive funkcję LIVE Tracking i już po chwili odnalazła swojego pupila.

dwie kobiety na wycieczce klęczące obok golden retrievera w górskim jeziorze

„Happy to dobry piesek, który zawsze wraca do domu na koniec dnia — oprócz tego jednego razu, kiedy zabrałam go na wędrówkę w Alpy. Góry te są znane z krętych ścieżek i wspaniałej flory. Byliśmy na spacerze z Mackiem, Happym i moją rodziną, kiedy Happy gdzieś się zapodział. Nie wiem, czy pogonił za sarną, czy może jego uwagę przyciągnęło coś innego. Było jednak pewne, że go nie ma.

Przypomniało mi się, że Happy ma przypięty lokalizator GPS. Od razu włączyłam tryb LIVE Tracking i odetchnęłam z ulgą, widząc, jak z każdym krokiem zbliżam się do miejsca, w którym jest mój piesio. Mogłam podążać jego ścieżką, widząc ją bezpośrednio na telefonie, a pozycja była tak dokładna… że w końcu Happy się znalazł. Chłeptał sobie wodę z górskiego źródełka.”

– Francesca i Happy, Włochy

Przeczytaj całą opowieść o Happym, Francesce i lokalizatorze Tractive, który jest wybawieniem dla właścicieli zwierząt z całego świata.

Odkryj Tractive GPS

Zagubienie się zwierzęcia nigdy nie jest przyjemnym doświadczeniem. Dlatego warto wybrać dedykowany lokalizator GPS, dzięki któremu Twój ulubieniec szybko wróci w Twoje ramiona — zadowolony i bezpieczny.

Podsumowanie: czy lokalizator GPS bez abonamentu ma sens?

Czy lokalizator GPS bez abonamentu pozwoli Ci znaleźć psa lub kota? Możliwe. Czy eksperci polecają takie rozwiązanie? Nie.

 • Lokalizatory GPS bez abonamentu mają szereg wad, które często przeważają nad zaletami.
 • Urządzenia takie nie sprawdzają się, gdy chodzi o zasięg, możliwość śledzenia na żywo czy funkcje dostosowane do potrzeb zwierząt.
 • Czasami nawet mogą okazać się droższe od lokalizatorów GPS z abonamentem!
Ilustracja: Niewymagające abonamentu lokalizatory GPS dla kotów lub psów

Zamiast tego lepiej kupić lokalizator GPS z abonamentem, który pozwala śledzić zwierzę w czasie rzeczywistym, dzięki czemu zyskasz całkowity spokój ducha.

Lokalizator GPS z wbudowaną kartą SIM i abonamentem umożliwia stałe śledzenie Twojego futrzanego przyjaciela, bez względu na to, jak daleko się znajdzie. Takie funkcje są najważniejsze dla właścicieli zwierząt, których psy lub koty mogą się zagubić, bez względu na powód takiego zachowania.

Dlatego warto rozważyć zakup lokalizatora dla zwierząt przypinanego do obroży lub szelek zwierzęcia, który pozwala korzystać z technologii Bluetooth i GPS. Dzięki godnemu zaufania lokalizatorowi Tractive zyskasz całkowity spokój ducha, bez względu na to, gdzie przebywa Twój zwierzak.

Zasadę działania funkcji śledzenia w czasie rzeczywistym lokalizatora Tractive GPS poznasz, oglądając poniższy film:

Ciekawią Cię inne funkcje lokalizatora Tractive użyteczne dla właścicieli zwierząt? Zapoznaj się z poniższymi artykułami:

Jeśli niniejszy artykuł okazał się przydatny, podziel się nim ze znajomym lub członkiem rodziny, aby wzbogacić ich wiedzę!