Bez względu na to, czy opiekujesz się zwierzęciem od niedawna, czy masz już doświadczenie, być może zastanawiasz się, jak często powinno się wyprowadzać psa? Prawda jest taka, że na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Liczba spacerów, które powinien odbywać Twój futrzany przyjaciel, zależy od wielu czynników, jednak wiemy, że większość psów powinna być wyprowadzana codziennie. Przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się, jak często wyprowadzać psa i jak długie powinny być te spacery, opierając się na czynnikach takich jak rasa i wiek zwierzęcia. A skoro już tu jesteś, warto zapoznać się z naszym drugim przewodnikiem: jak dużo aktywności fizycznej potrzebuje pies?

Zawsze wiedz, gdzie jest Twój pies

Śledź każdy krok w czasie rzeczywistym dzięki nieograniczonemu zasięgowi. Otrzymuj alerty, jeśli zwierzę zbytnio się oddali. Dbaj o jego kondycję i samopoczucie dzięki funkcji monitorowania zdrowia. Umożliwiaj śledzenie psa innym osobom, takim jak opiekunowie zwierząt.

Kup lokalizator Tractive GPS

Znaczenie psich spacerów

Każdy pies potrzebuje regularnej aktywności fizycznej1, bez względu na wiek, rasę i rozmiary. Codzienne spacery pomagają mu zachować zdrowie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Wyprowadzanie psa może także pomóc w wyeliminowaniu problemów wychowawczych, które powoduje szczenię. W końcu dzięki spacerom pies będzie szczęśliwszy, a standard jego życia wzrośnie.

Jednak wielu właścicieli psów zastanawia się, jak często powinno się je wyprowadzać.

Jak często należy wyprowadzać psa?

Na to pytanie nie można udzielić uniwersalnej odpowiedzi. Zazwyczaj weterynarze zalecają wyprowadzanie psa 3–4 razy dziennie na co najmniej 15 minut.

Podejmując decyzję o częstotliwości psich spacerów, należy jednak rozważyć kilka kwestii.

Kwestie do rozważenia

Każdy pies jest wyjątkowy i ma różne wymagania w zakresie aktywności fizycznej. Częstotliwość spacerów powinna zależeć od określonych czynników, takich jak:

 • rasa
 • wiek
 • tryb życia
 • stan zdrowia

Poniżej znajdziesz informacje na temat wpływu każdego z tych czynników na wymaganą ilość aktywności fizycznej naszych futrzanych przyjaciół.

Rasa

Każdy pies przynależy do określonej rasy, którą charakteryzują określone potrzeby i ograniczenia w zakresie aktywności fizycznej. Na przykład małym psom może wystarczyć jeden spacer dziennie, jednak będzie to za mało w przypadku ras, które cechuje duża energia.

Poniżej zamieściliśmy informacje dotyczące określonych ras i wymaganej dla nich aktywności.

Rasy o wysokiej energii

 • border collie
 • owczarek australijski
 • dalmatyńczyk
 • seter irlandzki
 • rodezjan
 • wyżeł weimarski
 • labrador
 • husky syberyjski

Przygody na łonie natury to doskonały sposób nawiązania więzi z psami tych ras. Bez względu na to, czy wybierzecie się na spokojny spacer, wędrówkę po górach czy wycieczkę rowerową, pies sprawi, że taka wyprawa będzie dwa razy przyjemniejsza.

Postaraj się zapewnić psu 30 minut do 2 godzin aktywności każdego dnia, czyli 2–3 codzienne spacery.

golden retriever na spacerze
chihuahua w trawie

Rasy o niskiej energii

Z drugiej strony niektóre rasy cechuje niski poziom energii i potrzebują one mniej ćwiczeń. Są to na przykład:

 • basset
 • pekińczyk
 • york
 • buldog
 • mastiff
 • dog niemiecki
 • nowofundland

Psy pasterskie i zaganiające

Te psy mają wyższe wymagania w zakresie aktywności fizycznej:

 • psy pasterskie, takie jak owczarek szetlandzki czy border collie
 • psy zaganiające, takie jak owczarek flandryjski

Psy należące do tej grupy potrzebują co najmniej 2,5 godziny intensywnej aktywności każdego dnia. Oznacza to co najmniej 4 spacery dziennie, każdy po 20–25 minut.

Ponieważ psy należące do tej kategorii są również niezwykle pojętne, nie zapominaj stawiać im również wyzwań mentalnych. Zarezerwuj sobie co najmniej 30 minut dziennie na zabawy pozwalające im rozwijać inteligencję.

border collie stoi na łące pełnej trawy i kwiatów

Śledź aktywność psa

dwa małe teriery na dworze

Teriery

Teriery to niewielkie, żywotne i doskonale nadające się do szkolenia psy o sporym temperamencie. Są one niewielkie, lecz mimo to potrzebują dużej ilości aktywności fizycznej.

Teriery wymagające co najmniej 1,5 godziny aktywności każdego dnia. Należy wyprowadzać je na 3 spacery dziennie po 20–25 minut.

Warto także rozważyć zapewnienie im mentalnej rozrywki. 20 minut dziennie powinno wystarczyć, aby zachowały zdrowie psychiczne.

Psy myśliwskie, pinczery, sznaucery i charty

Psy należące do tej grupy, takie jak:

 • dalmatyńczyki
 • charty
 • beagle

zdecydowanie potrzebują aktywności fizycznej, co najmniej 1,5 godziny codziennych spacerów i innych ćwiczeń. Ponieważ te psy uwielbiają biegać, warto zapewnić im taką możliwość, o ile będziesz wprowadzać takie ćwiczenia stopniowo i weźmiesz pod uwagę wiek zwierzęcia.

W przypadku psów z tej grupy są zalecane 3 spacery dziennie po 30+ minut każdy oraz sesja ćwiczeń stymulujących funkcje poznawcze.

beagle na leśnej ścieżce
mały pies w biegu

Psy do towarzystwa

Chihuahua i podobne rasy to tak zwane psy do towarzystwa. Ponieważ charakteryzują się niską energią, nie należy ich męczyć długimi godzinami intensywnej aktywności. Zamiast tego lepiej wychodzić z nimi na krótkie spacery i bawić się z nimi, co zapewni im zdrowie i dobre samopoczucie.

Małe psy do towarzystwa mogą zadowolić się 30 minutami ćwiczeń dziennie.

Wiek

Innym czynnikiem, który należy rozważyć, decydując o częstotliwości wyprowadzania psa, jest jego wiek. Szczenięta nie są w stanie chodzić tak długo, jak starsze psy, jednak z drugiej strony mogą potrzebować częstszych wyjść na załatwienie potrzeb fizjologicznych. Ze szczeniakiem należy więc wychodzić na krótkie, lecz częste spacery.

Młodsze psy (w wieku poniżej 5 lat) zazwyczaj mają mnóstwo energii, więc również potrzebują więcej aktywności fizycznej w porównaniu do psów dorosłych i starszych.

Psy w średnim wieku i starsze mogą mieć problemy zdrowotne wpływające na ich poziom energii. Chciałyby dużo chodzić, lecz nie pozwala im na to kondycja i wytrzymałość — weź to pod uwagę, planując codzienne spacery.

Tryb życia

Następny czynnik mający wpływ na wymaganą częstotliwość spacerów to warunki, w jakich żyje pies. Czy mieszka w niewielkim mieszkaniu, gdzie nie ma zbyt dużo miejsca na poruszanie się? W takim przypadku trzeba go będzie wyprowadzać częściej. Czy ma do dyspozycji duże podwórko, gdzie może cały dzień biegać i odkrywać ciekawe miejsca? Wtedy będzie potrzebować mniej spacerów

Weź pod uwagę również własną aktywność fizyczną i wysportowanie. Czy Twój pies często towarzyszy Ci podczas ćwiczeń, takich jak pływanie, wędrówki w terenie czy bieganie? Jeśli tak, nie będzie potrzebował wielu spacerów. Z drugiej strony, jeśli Ty nie przejawiasz zbytniej aktywności, to samo może dotyczyć psa, dlatego wtedy warto wyprowadzać go częściej.

Stan zdrowia

Decydując o spacerach, należy wziąć pod uwagę stan zdrowia psa. Psy cieszące się doskonałym zdrowiem mogą chodzić na długie spacery, nawet dwugodzinne czy dłuższe. Jeśli jednak pies ma problemy zdrowotne, na przykład jest otyły lub cierpi na cukrzycę, chodzenie może stanowić dla niego spore wyzwanie.

Zasięgnij porady weterynarza, aby dowiedzieć się, czy psu coś nie dolega, jak również uzyskać zalecenia dotyczące codziennych spacerów.

Jak długie powinny być spacery?

Dowiedzieliśmy się już, jak często należy wyprowadzać psa na podstawie omówionych powyżej czynników. Zalecana długość spacerów również zależy od rasy, wieku i stanu zdrowia psa oraz innych czynników.

Zazwyczaj psy średniej wielkości należy wyprowadzać na co najmniej 30 minut dziennie. Pamiętaj jednak, że nie odnosi się to do wszystkich takich psów.

Każdy pies jest wyjątkowy. Aby określić optymalny czas spacerów, skorzystaj z poniższych wskazówek:

 • Poproś weterynarza o poradę w zakresie częstotliwości i długości spacerów.
 • Rozpocznij od krótkich spacerów i stopniowo je wydłużaj.
 • Obserwuj psa podczas spaceru — być może będzie chciał chodzić dłużej, krócej, lub wrócić do domu.
 • Obserwuj aktywność psa i porównuj ją z podobnymi zwierzętami, korzystając z lokalizatora dla psów Tractive GPS.

Dostosuj codzienne spacery, biorąc pod uwagę powyższe kwestie i rzeczywiste potrzeby psa — w końcu on wie najlepiej, czego potrzebuje! Jeśli pies ma problemy zdrowotne lub z jakiegoś powodu aktywność fizyczna sprawia mu problemy lub ból, skróć spacery. Pies, który jest w idealnej formie i należy do jednej z wymienionych powyżej ras o wysokiej energii, prawdopodobnie będzie zachwycony, mogąc udać się na dłuższy spacer.

Dlaczego psy potrzebują codziennych spacerów? 5 powodów

Potrzebujesz motywacji, aby wyjść z psem z domu? Oto pięć powodów, dlaczego nasi ulubieńcy potrzebują codziennych spacerów.

 1. Spacery zapewniają psu zdrowie.
 2. Spacery dostarczają psychicznej stymulacji i urozmaicenia.
 3. Spacery to doskonała okazja na zapoznawanie psa z innymi zwierzętami.
 4. Spacery mogą pomóc wyeliminować niepożądane zachowania.
 5. Spacery pozwalają psu zyskiwać pewność siebie.

Nie tylko pies odnosi korzyści ze spacerów! Wspólne spędzanie czasu na dworze pozwala zwiększyć własną sprawność fizyczną i polepszyć samopoczucie. Codzienne spacery obniżają ciśnienie krwi, wzmacniają kości i obniżają ryzyko nabawienia się cukrzycy. Więc na co czekasz? Spraw psu lokalizator Tractive GPS i wybierzcie się na łono natury już teraz!

Co się stanie, jeśli nie będziesz wyprowadzać psa?

Jeśli nie będziesz wyprowadzać psa, mocno zaszkodzisz swojemu ulubieńcowi. Brak regularnych spacerów oznacza poważne konsekwencje:

 • otyłość
 • problemy zdrowotne związane z wagą, takie jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, choroby układu krążenia, a nawet rak2
 • problemy behawioralne, takie jak szczekanie bez powodu, hiperaktywność, gryzienie przedmiotów lub ucieczki

Twój pies ciągle ucieka? 5 wskazówek co robić, aby temu zapobiegać

Pies, który nie wychodzi regularnie na spacery, gromadzi w sobie energię, lecz nie może jej rozładować. Często z tego powodu pies zaczyna przejawiać problemy z zachowaniem.

Wychodzenie z psem przekłada się na mnóstwo korzyści zarówno dla zwierzęcia, jak i dla Ciebie, dlatego nie należy rezygnować ze spacerów! Nawet jeśli czasami wiąże się to z trudnościami, musimy zadbać, aby pies zaznał świeżego powietrza, zapewnić mu możliwość załatwienia potrzeb fizjologicznych, aktywność fizyczną i stymulację psychiczną.

Jeśli nie jesteś w stanie regularnie wyprowadzać psa, poproś o to znajomego lub znajdź osobę, która się tym zajmie.

Przygotowanie do spaceru

 • Jeśli wybieracie się na dłuższy spacer, nie zapomnij zabrać ze sobą wody.
 • Przyczep do piej obroży lokalizator GPS dla psów, dzięki któremu znajdziesz zwierzę, jeśli zdarzy mu się uciec.
 • Zadbaj o właściwy „sprzęt” — być może warto założyć psu buty na łapy, specjalną kurtkę lub znaki odblaskowe.
 • Zapoznaj się ze wskazówkami dotyczącymi wyprowadzania psa po ciemku.

Czy podczas spacerów należy trzymać psa na smyczy?

Często zastanawiamy się, czy konieczne jest korzystanie ze smyczy podczas spacerów. W wielu przypadkach odpowiedź jest oczywista: często lokalne przepisy wymagają trzymania zwierzęcia na smyczy. W pewnych sytuacjach jednak można spuścić z niej psa.

Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z naszymi przewodnikami dotyczącymi uczenia szczeniąt chodzenia na smyczy i uczenia psów chodzenia bez smyczy.

Uwaga: Nigdy nie spuszczaj psa ze smyczy, jeśli istnieje ryzyko jego ucieczki. Jeżeli pies ucieknie, nie karaj go — ważne jest, aby zwierzę nie kojarzyło powrotu z poczuciem winy ani Twoim gniewem. Naucz również psa, jak ma reagować na podstawowe komendy, na pewno łatwo je opanuje. Posłuszeństwo w określonych sytuacjach pozwoli uniknąć niebezpieczeństwa zarówno Tobie, jak i Twojemu futrzanemu przyjacielowi.

Najważniejsza porada dotycząca zapewniania psu bezpieczeństwa podczas spacerów

Jeśli Twój pies lubi uciekać, zainwestuj w lokalizator GPS dla psa, aby zawsze móc śledzić zwierzę.

Lokalizator Tractive GPS dla psów nie tylko umożliwia śledzenie psa i szybkie znajdowanie go, lecz także pozwala sprawdzać jego aktywność i uzyskiwać informacje na temat jego zdrowia, dzięki czemu stwierdzisz, jak dużo ćwiczeń potrzebuje. Po ustaleniu dziennych celów łatwiej będzie przestrzegać harmonogramu spacerów.

biegnący pies na dworze z lokalizatorem Tractive GPS, aplikacja na pierwszym planie

Lokalizator Tractive pozwala również poznać schemat snu psa, stwierdzić, czy śpi wystarczająco długo i czy sen jest wysokiej jakości, a także wcześniej wykrywać potencjalne problemy — na przykład, jeśli pies śpi dużo dłużej niż zwykle, być może warto skonsultować się z weterynarzem.

Dowiedz się więcej

Inne sposoby zapewnienia psu aktywności i dbania o jego zdrowie

Jeśli same spacery Cię nudzą, możesz zaangażować się w bardziej „sportowe” zajęcia. Do czynności, które zapewnią psu wyzwanie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne, należą:

Nawet jeśli Twój pies należy do rasy charakteryzującej się wysoką energią, może mieć inny temperament i uwielbiać wylegiwanie się na kanapie. Na przykład te psy należą do najlepszych biegaczy, podczas gdy inne mają problemy z chodzeniem nawet w wolnym tempie. Spróbuj zrozumieć potrzeby ulubieńca oraz zasięgnij porady weterynarza, aby ustalić szczegółowy, dostosowany do psich potrzeb plan spacerów.

Nadal nie masz pewności, jak często wyprowadzać psa?

Jeśli nadal nie wiesz, jak często wyprowadzać psa, dobrym pomysłem będzie skonsultowanie się z weterynarzem. Dzięki temu zyskasz pomocne porady i wskazówki dopasowane do indywidualnych potrzeb zwierzęcia.

kobieta w żółtym płaszczu i wysokich butach spacerująca z małym psem po jesiennym lesie

Podsumowanie

Spacery z psem to istotna część życia każdego opiekuna. Musimy zapewnić naszym czworonożnym przyjaciołom wystarczającą aktywność fizyczną, świeże powietrze i słońce oraz możliwość zabawy i kontaktu z innymi zwierzętami. Twój pies prawdopodobnie uwielbia wspólne wycieczki!

Częstotliwość i długość spacerów zależy od kilku czynników, takich jak wiek, stan zdrowia i rasa psa. Jeśli nie wiesz, jak często wyprowadzać psa, poproś o poradę weterynarza.

A więc, czy lubicie wychodzić z psem na codzienne spacery? Jak często wyprowadzacie waszych ulubieńców?