Bez względu na to, czy kota masz od niedawna, czy też jesteś kocim opiekunem już od lat, zapewnienie mu bezpieczeństwa zawsze jest sprawą najwyższej wagi. Jeśli Twój kot lubi włóczyć się poza domem, zapewne przemknęło Ci przez myśl, żeby przypiąć do jego obroży urządzenie do śledzenia, na przykład takie jak lokalizator Apple AirTag.

Jednak czy urządzenie oparte na technologii Bluetooth jest najlepszym rozwiązaniem do śledzenia kota? Omówimy tu 3 najważniejsze problemy, które napotkasz, używając AirTaga jako lokalizatora dla kota. Opowiemy też o tym, w jaki sposób dedykowany lokalizator GPS dla kota pozwala rozwiązać każdy z tych problemów. Zaczynajmy!

Dlaczego Twój kot w ogóle potrzebuje lokalizatora?

Niektórzy opiekunowie decydują się wprawdzie na trzymanie kota wyłącznie w domu, jednak koty są z natury łowcami i odkrywcami. W związku z tym muszą wychodzić, aby dbać o swoje zdrowie. Biorąc pod uwagę fakt, że koty są ciekawskie, mogą często odchodzić gdzieś dalej, gubić się lub przypadkowo trafiać w niebezpieczne miejsca. Warto jest zatem zainwestować w lokalizator dla zwierząt, aby zapewnić kotu bezpieczeństwo, nie pozbawiając go niezależności.

Tak naprawdę koty wychodzące czerpią korzyści związane z ruchem i witaminą D oraz możliwością patrolowania i bronienia własnego terytorium. Terytoria niektórych kotów mogą obejmować podwórko wokół domu. Dla innych może to być zarówno podwórko, jak i ogród sąsiada, czy nawet pobliski park. Oznacza to, że kot może być narażony na niebezpieczeństwa poza domem. Wśród zagrożeń można wymienić drapieżniki, trujące rośliny, samochody, substancje toksyczne, a nawet ludzi.

Na pewno chcesz, żeby Twój kot mógł miło spędzać czas poza domem, jednak równocześnie pragniesz zapewnić mu bezpieczeństwo podczas tych wędrówek. Używając dedykowanego lokalizatora GPS dla kotów, możesz na przykład otrzymywać aktualizacje pozycji Twojego pupila co 2–3 sekundy. Możesz też otrzymywać natychmiastowe alerty, gdy Twój kot opuści zdefiniowaną przez Ciebie „bezpieczną strefę”.

Tractive Cat Mini

Wiedz, dokąd chadza Twój kot

Uzyskuj informacje o jego pozycji w czasie rzeczywistym, bez względu na to, gdzie się znajdzie. Otrzymuj alerty, kiedy zbytnio oddali się od domu. Dowiaduj się, gdzie przebywał i odkryj jego ulubione miejsca oraz pozwól innym wspólnie śledzić zwierzę.

Odkryj lokalizatory GPS dla kotów

Być może zdarzało Ci się korzystać z AirTaga Apple do namierzania kluczy, plecaka czy portfela. Mogłoby się wydawać, że warto byłoby przypiąć takie urządzenie do kociej obroży, prawda? Omówimy tu możliwy scenariusz używania AirTaga do śledzenia kota — zalety, wady i sytuacje, w których lokalizator GPS mógłby sprawdzić się lepiej.

Jak może działać kocia obroża z AirTagiem?

Lokalizatory Apple AirTag to niewielkie urządzenia Bluetooth, które ułatwiają znajdowanie drobnych przedmiotów osobistych, takich jak portfel czy klucze. Po skonfigurowaniu AirTag wysyła sygnał Bluetooth, łącząc się z urządzeniami Apple znajdującymi się w pobliżu. Urządzenia te odbierają sygnał AirTaga przymocowanego do obroży kota, który wybrał się na przechadzkę.

 • Gdy zechcesz znaleźć swojego pupila, możesz użyć aplikacji Znajdź na telefonie iPhone lub urządzeniu iPad. Uzyskasz w ten sposób jego przybliżoną lokalizację.
 • W aplikacji zostanie wyświetlona ostatnia znana pozycja kota, a na mapie widoczna będzie droga, którą możesz tam dojść.
kot rosyjski niebieski z urządzeniem Apple AirTag przypiętym do obroży

Zasięg urządzenia Apple AirTag

Firma Apple nie określiła precyzyjnie zasięgu działania lokalizatorów AirTag, jednak zazwyczaj lokalizatory Bluetooth działają najlepiej w zasięgu 9–10 metrów. Jeśli na przykład zgubisz klucze gdzieś poza zasięgiem działania AirTaga, możesz oznaczyć go jako utracony. Wówczas gdy klucze znajdą się w zasięgu działania urządzenia Apple innego użytkownika, AirTag prześle alert na Twoje urządzenie Apple, na którym zostanie wyświetlona mapa z lokalizacją przedmiotu.

Zalety korzystania z AirTaga w przypadku kota

Lokalizatory AirTag mają wiele plusów. Oto one:

 • lekkie — ważą około 11 gramów. Spisują się świetnie w przypadku rzeczy osobistych różnej wielkości i kształtów.
 • niedrogie — jednego AirTaga można kupić już za 139 zł, a pakiet 4 takich urządzeń kosztuje od 449 zł.
 • wodoodporne, co jest szczególnie przydatne, gdy zgubisz coś podczas pływania. AirTag może wytrzymać zanurzenie na głębokość około 1 metra przez około 30 minut.
 • zgodne z wszystkimi urządzeniami Apple, w tym ze smartfonami, urządzeniami iPad i komputerami Mac.
 • wyposażone w wytrzymałą baterię, która wystarcza nawet na rok.

Jednak mimo tych wszystkich zalet AirTagi nie są dobrym wyborem, jeśli chodzi o urządzenie do śledzenia kota. Dotyczy to zarówno kotów niewychodzących, które nie oddalają się zbytnio od domu, jak i kotów wychodzących, które mają do patrolowania pokaźne terytorium. Oto kilka najważniejszych problemów, które napotkasz, używając AirTaga jako lokalizatora na kociej obroży.

Problem nr 1: AirTagi mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia kotów

Co mają z sobą wspólnego firma Apple i lekarze weterynarii? Zgodnie ostrzegają przed używaniem AirTagów jako urządzeń do śledzenia zwierząt ze względu na potencjalne zagrożenie1. Zatem jeśli zastanawiasz się, czy AirTagi to bezpieczne rozwiązanie dla kotów, oto problemy, które możesz napotkać:

Ryzyko połknięcia

AirTagi cieszą się złą sławą w związku z ryzykiem połknięcia, które zostało dobrze udokumentowane w przypadku psów. Ponieważ AirTag ma niewielkie rozmiary i zwisa z obroży, kot może spróbować zdjąć go zębami lub pazurami. AirTaga mogą też odgryźć i połknąć inne zwierzęta (w tym Twoje własne czworonogi).

Wycieki z baterii

AirTagi są wyposażone w baterie, a zatem pojawia się możliwość wycieku, który mógłby wywołać u kota poważne obrażenia wewnętrzne. Takie ryzyko może się dodatkowo zwiększyć, jeśli Twój kot (lub inne zwierzę) uszkodzi AirTaga, gryząc go, lub jeśli AirTag znajdzie się w jego żołądku na dłuższy czas.

Poważny czynnik stresowy dla kota

Należy również pamiętać, że AirTagi nie mają dedykowanej obroży. Oznacza to, że ich noszenie może być dla mniejszych kotów niewygodne2. Może to wywoływać u nich stres, a AirTag może wysunąć się z uchwytu i odczepić od obroży lub szelek, przez co może się zgubić lub kot może go połknąć i konieczna będzie szybka interwencja weterynarza. Kot może też gdzieś utknąć, gdy wśliźnie się do jakiejś ciasnej kryjówki.

Rozwiązanie: używaj lokalizatora opracowanego z myślą o bezpieczeństwie kotów

Dedykowany lokalizator dla kota powinien być lekki i niewielki, a ponadto powinien być poza zasięgiem kocich zębów i pazurów. Na przykład lokalizator Tractive CAT Mini jest dostępny razem z dostosowaną do wagi kota obrożą Rogz z mechanizmem samozwalniającym, dzięki czemu kot nie ma możliwości pogryzienia lokalizatora GPS. Zdaniem Clair Chesterman, hodowczyni kotów ze stanu Oregon, taki lokalizator jest lepszym rozwiązaniem niż obroża z AirTagiem:

Clair Chesterman, właścicielka hodowli kotów i osoba zajmująca się szkoleniem kotów

Lokalizator Tractive to moim zdaniem najlepsze urządzenie do śledzenia kotów. Opracowano je specjalnie na potrzeby zwierząt, więc masz pewność, że jest bezpiecznym rozwiązaniem dla twojego kota.

– Clair Chesterman, właścicielka hodowli kotów z certyfikatem CFA i CCA, a także schroniska dla kotów FluffyMeowPaws3

Do AirTaga potrzebny jest specjalny uchwyt, który umożliwia przymocowanie go do kociej obroży. W związku z tym należy zaopatrzyć kota w taką obrożę, z której AirTag nie będzie zwisał, żeby nie odpadł ani o nic się nie zahaczył.

Problem nr 2: AirTagi zapewniają ograniczony zasięg śledzenia kota

Wrodzona kocia ciekawość może skłaniać kota do dalszych wędrówek, jednak w przypadku AirTaga muszą się one ograniczyć do przydomowego ogródka. Zasięg lokalizatora Apple AirTag jest ograniczony do typowego zasięgu sygnału Bluetooth wynoszącego około 9 metrów. Pozwala zatem na śledzenie kota tylko wówczas, gdy niezbyt często wypuszcza się na wędrówki poza domem.

Wielkość przeciętnego terytorium kota domowego może być bardzo różna. W przypadku kotów wychodzących może to być nawet powierzchnia kilku boisk do piłki nożnej. Nawet kot mieszkający w domu może nabrać ochoty na wspinanie się po drzewach w ogrodzie czy znalezienie sobie ciasnej, trudno dostępnej kryjówki. Jeśli wyjdzie poza zasięg działania sygnału Bluetooth, powiadomienie na swoim urządzeniu otrzymasz dopiero wówczas, gdy oznaczysz urządzenie jako utracone, a Twój kot znajdzie się w pobliżu urządzenia Apple innego użytkownika.

Krótko mówiąc, oznacza to, że obroża z AirTagiem działa tylko na obszarach, w których znajdują się użytkownicy urządzeń Apple, takich jak iPhone czy Mac. (Nie jest to zatem najlepsze rozwiązanie, jeśli w pobliżu miejsca, gdzie mieszkasz, nie ma zbyt wielu użytkowników urządzeń Apple).

Rozwiązanie: używaj lokalizatora Bluetooth GPS o nieograniczonym zasięgu

Niektóre lokalizatory dla zwierząt mają wbudowane zarówno funkcje śledzenia przez Bluetooth, jak i GPS, zapewniając całkowity spokój ducha. Możesz na przykład śledzić kota bez żadnych ograniczeń zasięgu za pomocą lokalizatora Tractive GPS dla kotów, który działa w 175 krajach dzięki wykorzystaniu sieci komórkowych. Zapewnia także funkcję LIVE Tracking, która w czasie rzeczywistym przesyła do Twojego urządzenia aktualne dane lokalizacji, zatem możesz śledzić (dosłownie) pozycję swojego kota aktualizowaną co 2–3 sekundy.

kot przechadzający się po polu w promieniach słońca

Z kolei w trybie radaru lokalizatora Tractive, gdy kot znajduje się w zasięgu sygnału Bluetooth Twojego urządzenia, używana jest funkcja, która sygnalizuje, czy zbliżasz się do kota, czy się od niego oddalasz. Może się to przydać, gdy kot schowa się pod kanapą lub gdy jest poza domem w miejscu, w którym sygnał GPS nie jest stabilny, na przykład w lesie. Tryb radaru działa nawet wtedy, gdy lokalizator i telefon nie mają połączenia sieciowego ani internetowego. Możesz bezstresowo śledzić kota bez względu na to, jak daleko (i jak często) zdarza mu się odchodzić od domu.

Problem nr 3: AirTagi nie zostały opracowane z myślą o kotach

AirTagi działają najlepiej w przypadku przedmiotów, które nie poruszają się same z siebie, takich jak portfel czy klucze. Nie opracowano ich z myślą o śledzeniu poruszających się zwierząt, takich jak Twój kot, dzielnie patrolujący swoje terytorium lub buszujący w ogrodzie przy domu. Z tego względu AirTagów nie wyposażono w wiele przyjaznych dla zwierząt funkcji, które są wbudowane w dedykowanych lokalizatorach dla zwierząt.

Dla przykładu AirTagi nie są w 100% wodoodporne ani wystarczająco wytrzymałe, żeby nie ulec szybkiemu zużyciu po przytwierdzeniu ich do kociej obroży. Twój kot może znaleźć się w miejscach, w których może zmoknąć lub się ubrudzić, dużo częściej niż na przykład klucze, a to może doprowadzić do uszkodzenia AirTaga i utraty jego funkcjonalności. Choć sprawdzają się w przypadku rzeczy osobistych, lokalizatory Apple AirTag nie są bezpiecznym ani niezawodnym rozwiązaniem do śledzenia kota.

Rozwiązanie: używaj dedykowanego lokalizatora dla zwierząt, aby zapewnić kotu bezpieczeństwo (a sobie — spokój ducha)

Warto też wiedzieć, że wiele dedykowanych lokalizatorów dla zwierząt charakteryzuje solidna konstrukcja oraz dostępność zaawansowanych funkcji śledzenia, a nawet monitorowania zdrowia zwierząt. Na przykład lokalizator Tractive GPS dla kotów ma następujące funkcje:

 • Wirtualna strefa to funkcja, w ramach której możesz skonfigurować wirtualną bezpieczną strefę, w której kot może przebywać. Gdy ją opuści, lokalizator natychmiast wyśle Ci powiadomienie.
 • Roczna historia pozycji oraz mapa termiczna to funkcje, dzięki którym dowiesz się, gdzie najczęściej przebywa Twój kot.
 • Światło i dźwięk to funkcje ułatwiające zobaczenie lub usłyszenie kota, gdy wokół jest ciemno.
 • Udostępnianie publiczne oraz rodzinie i znajomym to funkcja umożliwiająca śledzenie kota wspólnie z innymi osobami.
 • Monitorowanie zdrowia to funkcja pozwalająca śledzić wzorce snu i poziom aktywności kota, aby poznać jego ogólny stan zdrowia i samopoczucie.

Już nigdy nie zgub kota — zaufaj dedykowanemu lokalizatorowi GPS

Posiadacze kotów na całym świecie korzystają z lokalizatorów Tractive, aby zapewnić sobie spokój ducha — nawet w sytuacjach awaryjnych. Tak było w przypadku Nali, lubiącej przygody kotki wychodzącej, która pewnego wieczoru zaginęła. Jej opiekunowie, Michel i Anja, znaleźli ją w pustym domu, który był jeszcze w trakcie budowy.

Oto relacja Michela:

Włączyliśmy tryb śledzenia w czasie rzeczywistym i trzymaliśmy kciuki, żeby bateria się za szybko nie rozładowała. Pobiegliśmy w miejsce wskazane przez lokalizator Tractive GPS i dotarliśmy do pustego domu, który był jeszcze w trakcie budowy. Nikogo tam nie było, ale jedno z okien było otwarte. W tym momencie straciłem nadzieję i pomyślałem, że nigdy nie zdołamy znaleźć Nali. W odruchu desperacji zawołałem ją po imieniu.

A ona odpowiedziała! Nala zaczęła miauczeć, gdy tylko usłyszała nasze głosy. Nasz mała kicia dała radę znaleźć wyjście i mogliśmy zabrać ją do domu. Dostała parę przysmaków na pocieszenie, pogłaskaliśmy ją i jakoś się uspokoiła.

Oboje jesteśmy bardzo wdzięczni, że po przezwyciężeniu paru problemów ten dzień zakończył się tak szczęśliwie. Uratowało nas to, że lokalizator Tractive GPS w ogóle zadziałał w tym pustym domu i dzięki temu nic się złego nie stało. Jesteśmy wdzięczni, że dzięki lokalizatorom Tractive nasze koty są bezpieczne.”

Przeczytaj całą opowieść Michela i Anji, o nocnej wyprawie Nali i dowiedz się, w jaki sposób wróciła bezpiecznie do domu dzięki lokalizatorowi Tractive GPS. Nie powinniśmy przecież odbierać kotom niezależności ani karcić ich za ciekawość tylko dlatego, że chcielibyśmy, aby były bezpieczne.

A zatem jeśli szukasz rozwiązania, które stworzono, aby zaspokoić zarówno naturalne potrzeby Twojego kota, jak i Twoje jako jego opiekuna, wybierz dedykowane urządzenie, takie jak lokalizator Tractive GPS dla kotów.

Kup lokalizator Tractive GPS

Zastanawiasz się, jakie przygody może przeżywać Twój wychodzący kot? Oto historia Berniego, ciekawskiego młodego kota, którego zamiłowanie do dalekich wędrówek zaprowadziło do nieznanego, oddalonego o kilkanaście kilometrów domu. (I który dzięki niezawodnemu lokalizatorowi Tractive GPS szybko powrócił do swoich opiekunów).