Czy jest coś takiego jak implant GPS dla psów? Lokalizator GPS, które możny wszczepić pod skórę? Taki, który pomoże w znalezieniu psa w razie ucieczki lub zaginięcia? Byłby to bez wątpienia przydatny wynalazek!

Czy implanty GPS dla psów istnieją? Czy są bezpieczne? Jeśli tak, to gdzie można taki kupić?! Wiemy, jak bardzo właściciele psów troszczą się o swoich czworonożnych przyjaciół, dlatego w tym artykule zebraliśmy najważniejsze dostępne informacje o implantach GPS dla psów.

Opakowanie lokalizatora Tractive GPS DOG 4

Zawsze wiedz, gdzie jest Twój pies

Śledź każdy krok w czasie rzeczywistym dzięki nieograniczonemu zasięgowi. Otrzymuj alerty, jeśli zwierzę zbytnio się oddali. Dbaj o jego kondycję i samopoczucie dzięki funkcji monitorowania zdrowia. Umożliwiaj śledzenie psa innym osobom, takim jak opiekunowie zwierząt.

Kup lokalizator dla psa lub kota

Czy istnieje coś takiego jak mikroczip GPS dla psów?

Zapewne jak większość właścicieli psów stale szukasz najlepszych sposobów na zapewnienie Twojemu pupilowi bezpieczeństwa. Tam, gdzie to konieczne, prowadzisz psa na smyczy, inwestujesz w szkolenia, usuwasz z otoczenia psa niebezpieczne przedmioty, regularnie chodzisz z nim do weterynarza i dbasz o to, aby zapewnić czworonożnemu członkowi rodziny odpowiednio dużo aktywności fizycznej, miłości i zainteresowania.

Co się jednak stanie, gdy ziści się Twój najgorszy koszmar i Twój pies się zgubi lub ucieknie? Jak możesz zapewnić mu bezpieczeństwo w takiej sytuacji? Dla większość właścicieli zwierząt jest to przerażający scenariusz.

Być może przy próbach przygotowania się na taką ewentualność nasunęła Ci się myśl o implantach GPS dla psów — technologii umożliwiającej wszczepienie psu pod skórę urządzenia, które umożliwiłoby zlokalizowanie go w razie, gdyby się zgubił. Czy takie urządzenie istnieje i czy jest dostępne na rynku produktów dla zwierząt?

Czym właściwie jest implant GPS?

„Implant GPS dla psów” to fraza wyszukiwana wielokrotnie każdego miesiąca na całym świecie. Właściciele psów zastanawiają się, czy taki produkt istnieje, ponieważ chcieliby mieć ukochanego czworonoga zawsze u swego boku.

Czym właściwie jest „implant GPS dla psów”? Przyjrzyjmy się tej frazie bliżej:

  • implant to układ elektroniczny wszczepiany w ciało podczas zabiegu medycznego¹
  • GPS to skrót oznaczający Global Positioning System — satelitarny system umożliwiający wyznaczanie pozycji na Ziemi w dowolnym momencie²
  • dla psów — dla naszych czworonożnych, psich przyjaciół.

Zastanówmy się zatem, czy wszczepianie urządzeń wykorzystujących technologię GPS naszym futrzanym ulubieńcom jest obecnie możliwe.

Czy możliwe jest wszczepienie psu lokalizatora GPS?

Odpowiedź brzmi: NIE. W chwili obecnej nie istnieje możliwość wszczepienia psu urządzenia wykorzystującego technologię GPS do śledzenia jego pozycji. Dlaczego? Z tego samego powodu, dla którego takie urządzenie nie jest w tej chwili dostępne w przypadku ludzi. Omówimy to szczegółowo poniżej.

pies, któremu weterynarz wszczepia implant z mikroczipem

Skoro można wszczepiać mikroczipy, dlaczego nie można wszczepić lokalizatora GPS?

W przypadku lokalizatorów GPS i czipów dla psów mamy do czynienia z bardzo powszechnym błędnym przekonaniem. Bardzo ważne jest, aby właściciele psów wiedzieli, jaka jest różnica pomiędzy wszczepianymi czipami służącymi do identyfikacji zwierząt, a lokalizatorami GPS, które stanowią zupełnie inny rodzaj technologii. W przeciwieństwie do mikroczipów identyfikacyjnych, które są prostym rozwiązaniem umożliwiającym zidentyfikowanie znalezionego psa, urządzenia GPS do lokalizacji służą do śledzenia pozycji psa w czasie rzeczywistym.

W artykule, do którego prowadzi poniższy link, można znaleźć szczegółowe informacje na temat różnic pomiędzy technologią czipów RFID a lokalizatorami GPS dla psów:

ilustracja przedstawiająca dwa psy: jeden ma wszczepiony mikroczip, a drugi ma na sobie lokalizator GPS, implant do śledzenia psów

Jest kilka powodów, dla których obecnie wszczepianie lokalizatorów GPS psom nie jest możliwe. Na początek można pomyśleć o dowolnym urządzeniu, w którym używana jest technologia GPS, na przykład smartfonie lub systemie nawigacji samochodowej. Aby móc działać, każde z tych urządzeń musi mieć wbudowanych wiele innych ważnych elementów sprzętowych, takich jak bateria, czy ekran wyświetlający informację o lokalizacji GPS.

Wiążą się z tym dwa główne powody, dla których wszczepienie lokalizatora GPS nie jest praktycznym rozwiązaniem. Omawiamy je poniżej.

Powód 1: Wymiary

Przybliżone wymiary lokalizatora Tractive GPS to 72 x 29 x 16 mm, a jego waga to około 30 gramów. Poniżej widać wielkość lokalizatora GPS, który z łatwością można przyczepić do psiej obroży lub szelek:

zbliżenie na rękę trzymającą biały lokalizator Tractive GPS dla psów

Lokalizatory GPS są małe, kompaktowe i lekkie, więc psy mogą nosić je wygodnie przez cały czas, tak samo jak my nosimy zegarki — te zwykłe i smartwatche.

Wyobraź sobie, że masz mieć wszczepiony pod skórę zegarek. Auć! Zupełnie tak samo wszczepienie psu lokalizatora GPS nie byłoby dla niego ani bezpieczne, ani wygodne.

Dla porównania wszczepiany psom mikroczip identyfikacyjny lub transponder ma około 11 mm długości i 2 mm grubości, a wielkością jest zbliżony do ziarenka ryżu. Przy tych rozmiarach możliwe jest bezpieczne wszczepienie go psu pod skórę między łopatkami. Jest to prosty elektroniczny mikroczip zamknięty w szklanym cylindrze, jak widać na zdjęciu rentgenowskim poniżej:

zdjęcie rentgenowskie kota z widocznym mikroczipem identyfikacyjnym

Dlaczego lokalizatory GPS i mikroczipy do wszczepiania różnią się wielkością?

Obecnie wszczepiane mikroczipy nie zawierają informacji na temat zwierzęcia i nie mają żadnych innych funkcji oprócz możliwości odczytania numeru identyfikacyjnego, który można powiązać ze zwierzęciem. Nie zawierają elementów sprzętowych ani technologii GPS.

Ta podstawowa różnica pomiędzy mikroczipami do wszczepiania a lokalizatorami GPS jest pierwszym z powodów, dla których urządzenia GPS nie mogą być obecnie wszczepiane psom.

Powód 2: Bateria i ładowanie

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, lokalizator GPS zawiera niezbędne elementy sprzętowe, z których każdy jest większy od ziarnka ryżu, co wpływa na wielkość całego urządzenia. Elementy sprzętowe lokalizatora GPS to:

  • moduł GSM
  • antena GPS
  • dioda LED
  • głośnik
  • bateria

Typowe lokalizatory GPS mają zintegrowaną baterię, którą należy co pewien czas ładować. Ponieważ wymiary baterii są bezpośrednio związane z czasem działania urządzenia, ten element zajmuje we wnętrzu lokalizatora najwięcej miejsca. Po wszczepieniu urządzenia psu pod skórę nie można byłoby go ładować, ponieważ wymaga to podłączenia przewodu USB.

Ponadto wszczepienie baterii litowo-jonowej szczeniakowi prawdopodobnie wiązałoby się z zagrożeniem dla zdrowia.

Z technicznego punktu widzenia może istnieje sposób na wszczepienie lokalizatora w ciało futrzanego przyjaciela, nie jest to jednak w żadnej mierze „mądre rozwiązanie”. Wszczepienie lokalizatora GPS pod skórę psa nie jest ani przyjaznym dla zwierząt, ani zdrowym sposobem dbania o bezpieczeństwo zwierzęcia.

Perspektywy na implanty GPS dla psów

Obecnie nie jest dostępne na rynku coś takiego jak bezpieczne implanty GPS dla psów. Mamy jednak dobrą wiadomość:

Zarówno lokalizatory GPS, jak i mikroczipy do wszczepiania są powszechnie dostępnymi, niezbędnymi i pomocnymi sposobami na zapewnienie psu bezpieczeństwa.

Wszyscy wiemy, że nawet najgrzeczniejsze i najlepiej wyszkolone psy mogą czasem wystraszyć się i uciec, na przykład podczas pokazu sztucznych ogni lub gdy są w nowym, nieznanym otoczeniu. W takich przypadkach najlepiej jest zaopatrzyć psa wcześniej zarówno w lokalizator GPS przypięty do obroży, jak i implant z mikroczipem identyfikacyjnym. Dzięki temu możliwe będzie 1) natychmiastowe ustalenie pozycji psa i odszukanie go za pomocą funkcji LIVE Tracking lokalizatora GPS lub 2) zidentyfikowanie psa za pomocą czipu RFID, jeśli znalazca zwierzęcia przyprowadzi je do weterynarza.

Pamiętaj, że wszelkie informacje dotyczące porównania implantów i lokalizatorów GPS możesz znaleźć tutaj. Mamy nadzieję, że będziesz kontynuować lekturę, aby jak najskuteczniej zadbać o bezpieczeństwo swojego pupila.

Choć lokalizatory GPS do wszczepiania mogą okazać się dostępne w odległej przyszłości, technologie, które umożliwiłyby odpowiednią miniaturyzację urządzenia i bezpieczeństwo wszczepienia go zwierzęciu, są obecnie niedostępne (lub nieopłacalne).

Dobra wiadomość jest jednak taka, że nie potrzebujesz implantu GPS. Już teraz możesz z łatwością ustalić pozycję swojego psa w dowolnym momencie za pomocą lokalizatora Tractive GPS dla psów i aplikacji towarzyszącej.


Mamy nadzieję, że spodobało Ci się zestawienie faktów i mitów na temat implantów GPS dla psów. Już dziś udostępnij ten artykuł znajomym i podziel się tą wiedzą z innymi miłośnikami psów.