To ogrodzenie ery cyfrowej! Dzięki wirtualnym ogrodzeniom możesz ograniczać lub wirtualnie śledzić miejsca pobytu zwierzęcia, na przykład krowy, kota lub psa, korzystając z systemu GPS i kilku innych niesamowitych technologii. Czym zatem jest wirtualne ogrodzenie i jak działa? Jakie są zalety korzystania z wirtualnych ogrodzeń w porównaniu do ogrodzeń tradycyjnych lub ogrodzonych wybiegów dla psów? Jak wypadają w porównaniu popularne produkty do obsługi wirtualnych ogrodzeń? Jakie wirtualne ogrodzenie dla psów i kotów jest najlepsze? Wszystkie informacje znajdziesz w tym poście.

Czym jest wirtualne ogrodzenie?

Jeśli chodzi o ogrodzenia dla zwierząt, istnieją ogólnie trzy ich rodzaje: ogrodzenia stałe, tymczasowe i wirtualne. W przypadku wirtualnych ogrodzeń do ograniczenia miejsca pobytu zwierzęcia stosuje się technologię GPS. Takie rozwiązania są powszechnie stosowane w rolnictwie do kontrolowania i ograniczania obszarów wypasu krów i innych zwierząt gospodarskich.

krowy pasące się na zielonym polu pod niebieskim niebem z chmurami

Coraz większą popularnością cieszą się również lokalizatory GPS dla psów i kotów z funkcją wirtualnych stref, ponieważ pozwalają w bezpieczny i niezawodny sposób dbać o to, aby zwierzę pozostawało na wyznaczonym obszarze wolnym od zagrożeń.

Do ograniczania miejsca pobytu zwierzęcia za pomocą wirtualnego ogrodzenia służy urządzenie GPS przypinane do obroży.

Źródło: Animals 2019

Jak działa wirtualne ogrodzenie?

Najpierw przypina się lokalizator GPS do obroży zwierzęcia; wykrywa on jego pozycję w dowolnym miejscu na świecie dzięki satelitom systemu GPS. Następnie wytycza się na mapie granice wirtualnej strefy za pomocą oprogramowania urządzenia lub aplikacji.

ilustracja przedstawiająca funkcję wirtualnych stref w aplikacji Tractive GPS

Urządzenie GPS łączy się z aplikacją, aby określić granice strefy i ustalić, czy zwierzę je przekroczyło.

W przypadku typowego wirtualnego ogrodzenia dla bydła, gdy krowa zbliża się do granicy obszaru, urządzenie emituje sygnał dźwiękowy. Kiedy zwierzę przekroczy wyznaczoną granicę, generowany jest impuls elektryczny, który uczy zwierzę pozostawania wewnątrz wirtualnego obszaru. W taki sam sposób działają typowe niewidoczne lub bezprzewodowe ogrodzenia dla psów.

Jednak obrońcy praw zwierząt uznali niewidoczne ogrodzenia, w których wykorzystuje się impulsy elektryczne, za niebezpieczne i nieetyczne.

Na szczęście dostępne obecnie popularne lokalizatory dla zwierząt, takie jak Tractive GPS, zapewniają w 100% bezpieczną funkcję wirtualnych stref bez stosowania wstrząsów elektrycznych. Zostały zaprojektowane z myślą o zwierzętach, które kochamy i którym nie chcemy zadawać bólu. Nie stosuje się w nich impulsów ani wstrząsów elektrycznych. Zamiast tego gdy pies lub kot wyjdzie poza wirtualne ogrodzenie, na telefon właściciela zwierzęcia jest wysyłane powiadomienie.

powiadomienie z aplikacji Tractive GPS o opuszczeniu wirtualnej strefy na smartfonie

Zalety wirtualnego ogrodzenia

Wirtualne ogrodzenia mają wiele zalet w porównaniu do tradycyjnych ogrodzeń fizycznych. Oto niektóre z nich:

  • Elastyczne granice stref: możliwość wyznaczania granic w dowolnym miejscu na świecie i zmieniania ich w razie potrzeby.
  • Zdalna obsługa: możliwość konfigurowania wirtualnej strefy, zarządzania nią i monitorowania pozycji zwierzęcia z dowolnego miejsca i o dowolnej porze za pomocą smartfona, tabletu lub komputera.
  • Szybka i prosta konfiguracja: brak konieczności przeprowadzenia długotrwałych, profesjonalnych prac instalacyjnych; konfiguracja zajmuje przeciętnie mniej niż 5 minut.
  • Niski koszt: koszt stanowi zaledwie ułamek wydatków na tradycyjne ogrodzenie. Dla przykładu lokalizator Tractive GPS kosztuje tylko 199 zł plus niski miesięczny abonament.
  • Mobilność: nie ma żadnych ograniczeń co do miejsca śledzenia lokalizacji obroży GPS oraz ustalanych granic, a zatem można je przenosić według uznania.
  • Możliwość dostosowywania: wirtualne strefy wyznacza się na mapie, więc można dostosowywać ich kształt oraz wielkość niemal bez ograniczeń.

Rodzaje wirtualnych ogrodzeń

Z technicznego punktu widzenia wirtualne ogrodzenie to każde ogrodzenie bez fizycznej granicy. Obejmuje to zatem naziemne ogrodzenia z drutu dla psów (przesyłające sygnał radiowy przez zakopany drut), jak również niewidoczne ogrodzenia bezprzewodowe. Te ostatnie tworzą ogrodzony obszar za pomocą „kręgu” sygnału radiowego wokół centralnego nadajnika lub stacji bazowej. W innych rodzajach wirtualnych ogrodzeń do wyznaczania obszaru, w którym zwierzę może przebywać, jest stosowany system GPS i inne technologie bezprzewodowe. W większości niewidocznych ogrodzeń dla psów wykorzystuje się wstrząs elektryczny, aby nauczyć zwierzę, że ma pozostawać wewnątrz ogrodzenia. Nie dotyczy to jednak wszystkich tego rodzaju rozwiązań.

Różne rodzaje wirtualnych ogrodzeń:

  • bezprzewodowe ogrodzenie dla psów
  • elektroniczne ogrodzenie dla psów
  • niewidoczne ogrodzenie dla psów
  • ogrodzenie GPS dla psów

Popularne marki wirtualnych ogrodzeń

Aby lepiej zrozumieć, jak działają różne rodzaje wirtualnych ogrodzeń i poznać różnice między nimi, porównajmy dwie popularne marki: inteligentne wirtualne ogrodzenie SpotOn i funkcję wirtualnych stref dostępną w lokalizatorach Tractive GPS. Nie ma dwóch identycznie działających wirtualnych ogrodzeń.

Funkcja wirtualnych stref dostępna w lokalizatorach Tractive GPS

Wirtualna strefa to jedna z najbardziej wartościowych funkcji urządzenia Tractive GPS, popularnego lokalizatora GPS dla psów i kotów. Właściciele zwierząt otrzymują powiadomienie za każdym razem, gdy ich pupil opuści granicę wirtualnej strefy i mogą natychmiast ustalić pozycję zwierzęcia w czasie rzeczywistym dzięki funkcji LIVE Tracking. Lokalizator Tractive GPS zapewnia również funkcję sygnałów dźwiękowych i świetlnych, a także kilka innych przydatnych funkcji, takich jak monitorowanie aktywności zwierząt. Dowiedz się wszystkiego o funkcji wirtualnych stref dostępnej w lokalizatorach Tractive GPS.

Wirtualne inteligentne ogrodzenie SpotOn

Innym rozwiązaniem jest dostępne w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie inteligentne wirtualne ogrodzenie SpotOn w postaci systemu ograniczania miejsca pobytu zwierzęcia z użyciem systemu GPS. Ograniczanie oznacza w tym wypadku, że obroża działa aktywnie w celu uniemożliwienia psu poruszania się poza podwórkiem lub ogrodzonym terenem. Oprócz systemu GPS i sieci komórkowej w obroży SpotOn zastosowano kombinację dźwiękowych sygnałów ostrzegawczych i elektrowstrząsów. Zatem gdy pies zbliża się do granicy wyznaczonego obszaru, obroża emituje serię dźwięków ostrzegawczych, a następnie impuls elektryczny, które mają na celu skorygowanie zachowania psa. Z kolei to, czy pies prawidłowo koryguje swoje zachowanie (czyli przestaje próbować wyjść poza wirtualne ogrodzenie), zależy od tego, jak dobrze został przeszkolony w ramach powiązanego z usługą programu.

pink triangle graphic with exclamation

Ostrzeżenie: Obroże elektroniczne nie są zalecane przez wiele agencji ochrony praw zwierząt, ponieważ mogą zaszkodzić psu i relacji, jaka Cię z nim łączy.

Porównanie lokalizatora Tractive GPS z systemem SpotOn

Spoton Virtual Smart Fence
Inteligentne wirtualne ogrodzenie SpotOn
Tractive GPS Dog Tracker 4
Funkcja wirtualnych stref dostępna w lokalizatorach Tractive GPS
Rodzaj ogrodzeniaGPS, elektrowstrząsyGPS
Cena1495 USD (około 7400 zł)199 zł
Opłata abonamentowaod 5,95 USD (około 29 zł) miesięcznieod 20 zł miesięcznie
Procedura konfiguracjiprzejście z urządzeniem SpotOn i smartfonem wzdłuż granicynarysowanie wirtualnej strefy w aplikacji Tractive GPS
Wymagany zasięg sieci komórkowejtaktak
Operatorzy sieci komórkowychVerizon, AT&TVerizon, AT&T, T-Mobile, Viaero (Stany Zjednoczone) + inni operatorzy w Kanadzie i na całym świecie
DostępnośćStany Zjednoczone i Kanadacały świat
Czas działania baterii24 godzinydo 7 dni
Minimalny obszar0,2 hektarastrefa kolista o promieniu 50 metrów, strefa prostokątna o wymiarach 100×100 metrów
Maksymalny obszarponad 400 hektarówbez ograniczeń
Możliwość tworzenia wielu ogrodzeńgreen check markgreen check mark
Możliwość dostosowywania kształtugreen check markgreen check mark
Śledzeniegreen check markgreen check mark
Możliwość przenoszeniagreen check markgreen check mark
Wodoodpornośćgreen check markgreen check mark
Powiadomienia o niskim stanie naładowania bateriigreen check markgreen check mark
Monitorowanie aktywnościred xgreen check mark
Oceny klientów2,9 na 5 gwiazdek na Facebooku
SpotOn Fence Facebook Rating 2.9 stars
4,5 na 5 gwiazdek w serwisie Trustpilot

Jakie jest najlepsze wirtualne ogrodzenie dla psów i kotów?

No dobrze, jesteśmy stronniczy, ale w Tractive wierzymy, że bezwstrząsowa wirtualna strefa i psia obroża z lokalizatorem GPS, takim jak Tractive GPS, jest najlepszym wyborem dla naszych czworonogów! W wielu wirtualnych ogrodzeniach wykorzystuje się taktyki ograniczania miejsca przebywania takie jak elektrowstrząsy, aby poprzez strach skłonić psa do pozostania wewnątrz ogrodzonego obszaru. Jednak brak fizycznej granicy w postaci ogrodzenia sprawia, że może to być dość okrutny sposób uczenia psa pozostawania w obrębie (niewidzialnych dla niego) linii. Jest zatem dość oczywiste, że niewidoczne ogrodzenia dla psów, takie jak SpotOn, oprócz tego, że są kosztowne, wymagają również przeszkolenia psów. Korzystając z lokalizatora Tractive GPS, który kosztuje tylko 199 zł plus niewielki miesięczny abonament, możesz śledzić, dokąd chadza Twój pies i wyznaczać wirtualne strefy w dowolnym miejscu na świecie. To metoda w 100% bezwstrząsowa. Ponieważ każde wirtualne ogrodzenie działa inaczej, warto zapoznać się z dostępnymi informacjami na ich temat, aby znaleźć opcję najlepiej odpowiadającą Twoim potrzebom.

Poznaj funkcję wirtualnej strefy dostępną w lokalizatorach Tractive GPS

I jak? Udało Ci się dowiedzieć czegoś nowego z tego postu? Udostępnij go znajomym!