Ogrodzenia stają się cyfrowe! Dzięki wirtualnym ogrodzeniom możesz ograniczać lub wirtualnie śledzić zwierzę, na przykład krowę, kota lub psa, korzystając z systemu GPS i kilku innych niesamowitych technologii. Wirtualne ogrodzenia zapobiegają zbytniemu oddaleniu się zwierzęcia, które jednocześnie uczy się, jak daleko wolno mu odejść — w bezpieczny, humanitarny sposób. Dodatkowo w odróżnieniu od tradycyjnego ogrodzenia, wirtualne ogrodzenie możesz zabrać ze sobą i ustawić w dowolnym miejscu.

Jednak czym jest wirtualne ogrodzenie i jak ono działa?

 • Jakie są ich zalety w porównaniu do ogrodzeń tradycyjnych i innych ogrodzeń przeznaczonych dla psów?
 • Czym różnią się popularne wirtualne ogrodzenia?
 • Które z nich najlepiej sprawdzi się w przypadku psów i kotów?

Wszystko to (i nie tylko) omówimy w niniejszym artykule. Zaczynajmy!

Czym jest wirtualne ogrodzenie?

Wirtualne ogrodzenie stanowi alternatywę dla tradycyjnego ogrodzenia. Korzysta ono z technologii GPS, aby ograniczyć miejsce pobytu zwierzęcia, równocześnie używając technik behawioralnych, aby nauczyć je przestrzegania narzuconych granic. Oprócz systemu GPS wirtualne ogrodzenia wykorzystują czujniki zaprogramowane w celu wyznaczenia niewidzialnych granic. Zwierzęta domowe mogą swobodnie poruszać się po danym obszarze, a jeśli wyjdą poza niego, urządzenie ułatwi Ci odpowiednią reakcję.

Jeśli chodzi o ogrodzenia dla zwierząt, istnieją ogólnie trzy ich rodzaje:

 • stałe,
 • tymczasowe
 • i wirtualne.

Takie rozwiązania są powszechnie stosowane w rolnictwie do kontrolowania i ograniczania obszarów wypasu krów i innych zwierząt gospodarskich. Fizycznie bariery, takie jak ogrodzenia, są stosowane od wieków w celu zapewnienia bezpieczeństwa zarówno zwierzętom domowym, jak i hodowlanym.

Jednak tradycyjne ogrodzenia są coraz mniej popularne, a poza tym mogą nie być wystarczającą przeszkodą dla chcącego je przeskoczyć psa lub wychodzącego kota, który będzie chciał się przekraść obok. Trzymanie zwierząt w domu tylko po to, aby zapewnić im bezpieczeństwo, również nie jest najlepszą opcją, ponieważ wtedy Twoi ulubieńcy będą się stresować lub, co gorsza, nudzić, co skończy się porysowanymi meblami lub kałużami moczu w domu.

kot leżący na stole w domu obok wazonu ze słonecznikami

W takich przypadkach dobrze sprawdzi się wirtualne ogrodzenie będące nowoczesnym i humanitarnym sposobem szkolenia zwierząt w zakresie bezpiecznych dla nich przestrzeni. Coraz popularniejsze wśród właścicieli zwierząt są również lokalizatory GPS z funkcją wirtualnych stref. Pozwalają one w niezawodny sposób zatrzymać psa lub kota na podwórku, zapewniając mu bezpieczeństwo.

Do ograniczania miejsca pobytu zwierzęcia za pomocą wirtualnego ogrodzenia służy urządzenie GPS przypinane do obroży.

Źródło: Animals 2019

A jak właściwie działają wirtualne ogrodzenia? Objaśnijmy to na przykładzie rozwiązania firmy Tractive.

Jak działa wirtualne ogrodzenie?

Ivelin Nenkov, specjalista ds. systemów wbudowanych w firmie Tractive

„Wirtualne ogrodzenie umożliwia stałe monitorowanie obszaru zdefiniowanego przez użytkownika. Strefę taką możesz łatwo przenosić i zmieniać jej rozmiar bez ruszania się z kanapy.

Po zdefiniowaniu właściwego obszaru Twój lokalizator Tractive GPS zacznie jego monitorowanie. Kiedy wykryje, że zwierzę wyszło poza bezpieczny obszar lub znalazło się w niebezpiecznym miejscu, w systemie zostanie uruchomiona odpowiednia funkcja.

W takim przypadku natychmiast otrzymasz powiadomienie, które pozwoli Ci podjąć odpowiednie działania i zapobiec zbytniemu oddaleniu się zwierzęcia”.

– Ivelin Nenkov, specjalista ds. systemów wbudowanych w firmie Tractive od 2016 r.

Najpierw przypnij urządzenie Tractive do obroży psa lub kota. Zawiera ono nadajnik GPS, który nawiązuje połączenie z okolicznymi satelitami, co umożliwia śledzenie zwierzęcia w dowolnym miejscu na świecie, bez ograniczenia odległości.

Następnie przejdź do aplikacji. Zobaczysz tam wirtualną strefę wykreśloną na mapie, tak jak w poniższym przykładzie:

wirtualna strefa w aplikacji Tractive GPS

Urządzenie GPS Tractive łączy się z aplikacją, aby określić granice strefy i ustalić, czy zwierzę je przekroczyło.

Możesz skonfigurować własne wirtualne ogrodzenie, korzystając z opcji aplikacji Tractive, np. „bezpiecznych stref” lub „zakazanych stref”.

Po ustawieniu własnej, konfigurowalnej strefy będziesz od razu otrzymywać powiadomienia, kiedy Twój pies lub kot przekroczy wyznaczoną linię. Dzięki temu nie zawędruje w niebezpieczne lub smrodliwe miejsce, ani na obszar, gdzie występują pchły i kleszcze, albo drażniące pyłki roślin.

Lokalizator również powiadomi Cię, jeśli zwierzę przebywające zazwyczaj w domu stanie się ofiarą porwania lub podejmie próbę ucieczki przez nieopatrznie pozostawione otwarte drzwi (co może się zdarzyć, jeśli masz częstych gości).

Okdryj lokalizatory GPS dla zwierząt z funkcją monitorowania zdrowia

Przeczytaj więcej:

Rodzaje wirtualnych ogrodzeń

Z technicznego punktu widzenia wirtualne ogrodzenie to każde ogrodzenie bez fizycznej granicy. Oto kilka przykładów dostępnych rozwiązań:

 • Podziemne ogrodzenia dla psów transmitujące sygnał radiowy za pośrednictwem zakopanego kabla.
 • Niewidzialne ogrodzenia bezprzewodowe dla psów tworzące określoną strefę za pomocą sygnałów radiowych emitowanych z centralnej jednostki bazowej.
 • Elektryczne ogrodzenia dla psów zapobiegające przechodzeniu zwierząt dzięki użyciu prądu.
 • Ogrodzenia GPS dla psów takie jak lokalizatory Tractive, które wysyłają użytkownikowi powiadomienia o opuszczeniu wyznaczonej strefy przez zwierzę.

Są także dostępne urządzenia emitujące dźwięki w przypadku zbytniego oddalenia się zwierzęcia, jak również działające na podobnej zasadzie lokalizatory Bluetooth takie jak Tile czy AirTag Apple. Odtwarzają one dzwonki lub emitują dźwięki o intensywności zmieniającej się w miarę zbliżania się do śledzonego przedmiotu. Typowe wirtualne ogrodzenia działa w podobny sposób, np. kiedy krowa zbliży się do jego granicy, urządzenie śledzące może odtwarzać dźwięk stanowiący ostrzeżenie, aby nie iść dalej.

Dlaczego nie powinno się stosować wirtualnych ogrodzeń rażących prądem

Niestety niektóre z tych ogrodzeń rażą prądem zwierzęta, które wyjdą poza wyznaczoną strefę. Ma to na celu odstraszanie bydła od pewnych obszarów; tak działają typowe niewidzialne lub bezprzewodowe ogrodzenia, jak również niektóre obroże do szkolenia psów — zwierzę jest rażone prądem w celu „nakłonienia” go do pozostania w danym miejscu.

W niniejszym artykule omawiamy bezprzewodowe, elektryczne i niewidzialne ogrodzenia dla psów, poruszając kwestie ich bezpieczeństwa i sensu wykorzystania rozwiązań polegających na rażeniu zwierząt prądem.

krowy pasące się na polu otoczonym wirtualnym ogrodzeniem

Warto pamiętać, że zarówno weterynarze, jak i obrońcy praw zwierząt odradzają użycie obroży lub ogrodzeń rażących prądem1 (bez względu na jego natężenie). Są one niebezpieczne i nieetyczne oraz bardziej szkodzą zwierzętom niż im pomagają.

 • Twój pies lub kot może otrzymać większą dawkę prądu od planowanej, co sprawi mu niewyobrażalny ból.
 • Rażenie prądem powoduje niepotrzebny stres i niepokój, a także wzmaga agresję.
 • Niektóre psy o mocno wykształconym instynkcie łowieckim nie zaprzestaną pogoni za „zdobyczą” nawet po porażeniu prądem.

Długotrwałe stosowanie awersyjnych technik takich jak rażenie prądem nie tylko ma negatywny wpływ na zaufanie psa lub kota do Ciebie, lecz nawet nie gwarantuje jego bezpieczeństwa ani dobrostanu.

Wirtualne strefy Tractive: nowoczesny i humanitarny sposób szkolenia zwierząt stanowiący alternatywę dla technik warunkowania negatywnego

Na szczęście dostępne dzisiaj popularne lokalizatory dla zwierząt takie jak Tractive GPS pozwalają korzystać z całkowicie bezpiecznych ogrodzeń wirtualnych, które nie powodują bólu. Opracowane są specjalnie pod kątem potrzeb naszych ulubieńców, których nigdy nie chcielibyśmy skrzywdzić.

Infografika wirtualnego ogrodzenia Tractive GPS

Ogrodzenie w żaden sposób nie razi zwierzęcia prądem. Zamiast tego natychmiast otrzymujesz powiadomienie na telefonie lub innym urządzeniu o opuszczeniu przez psa lub kota „bezpiecznej strefy”. Dzięki temu możesz szkolić zwierzęta w inteligentny, humanitarny sposób.

Odkryj lokalizatory GPS dla zwierząt z funkcją monitorowania zdrowia

Zalety wirtualnego ogrodzenia

Wirtualne ogrodzenia mają wiele zalet w porównaniu do tradycyjnych ogrodzeń fizycznych. Oto niektóre z nich:

Elastyczne granice stref

Lokalizator Tractive GPS może nawiązywać połączenia z sieciami komórkowymi w ponad 175 krajach na całym świecie. Oznacza to, że możesz konfigurować wirtualne strefy w dowolnym miejscu i zmieniać je według potrzeb. Dzięki temu zawsze wiesz, gdzie znajduje się zwierzę, nawet gdy wyjedziesz na urlop.

Zdalna obsługa

Lokalizator Tractive bezproblemowo łączy się z aplikacją na telefonie, tablecie lub w przeglądarce na komputerze dzięki wbudowanej karcie SIM. Oznacza to, że możesz konfigurować, dostosowywać i monitorować wirtualne ogrodzenie (i śledzić swoje zwierzaki) z dowolnego miejsca i o każdym czasie.

Szybka i prosta konfiguracja

Nie jest wymagana żadna czasochłonna, specjalistyczna instalacja. Wirtualne ogrodzenie można skonfigurować w czasie poniżej 5 minut — i może zrobić to każdy.

Niski koszt

Wirtualne ogrodzenie kosztuje ułamek ceny ogrodzenia tradycyjnego. Na przykład lokalizator Tractive GPS kosztuje zaledwie 229 zł + miesięczny abonament, którego koszt jest niższy od ceny abonamentu w serwisie Netflix.

Opakowanie Tractive GPS dla psów i kotów

Zawsze wiedz, gdzie są Twoje zwierzęta

Śledź każdy krok w czasie rzeczywistym dzięki nieograniczonemu zasięgowi. Otrzymuj alerty, jeśli zwierzę zbytnio się oddali. Dbaj o jego kondycję i samopoczucie dzięki funkcji monitorowania zdrowia. Umożliwiaj śledzenie psa innym osobom, takim jak opiekunowie zwierząt.

Kup lokalizator GPS

Mobilność

Ponieważ ogrodzenie jest „wirtualne”, możesz je zabrać ze sobą w dowolne miejsce. Za pomocą lokalizatora Tractive GPS możesz śledzić zwierzę bez ograniczenia odległości — nigdy nie stracisz go z oczu bez względu na to, jak daleko się znajdzie. Wirtualną strefę zdefiniujesz w dowolnym miejscu i będziesz mieć możliwość jej dostosowywania, w każdym zakątku świata.

Możliwość dostosowywania

Ponieważ wirtualne strefy są wykreślane na mapie, można je dowolne dostosowywać, ustawiając praktycznie każdy kształt lub rozmiar. Oto trzy opcje, które można wybrać i spersonalizować, pasujące do kształtu podwórka, gospodarstwa lub obszaru sąsiadującego z domem:

Tractive GPS Wirtualne kształty ogrodzeń

Porównanie popularnych marek wirtualnych ogrodzeń

Wirtualne ogrodzenia różnią się między sobą. Aby lepiej zrozumieć ich właściwości, porównajmy rozwiązania dwóch popularnych marek: inteligentne ogrodzenie wirtualne SpotOn i wirtualne strefy lokalizatora Tractive GPS.

Wirtualne strefy lokalizatora Tractive GPS

zrzut ekranu aplikacji Tractive GPS z wyznaczoną wirtualną strefą

Wirtualne strefy to jedna z najprzydatniejszych funkcji lokalizatorów Tractive GPS — popularnych urządzeń do śledzenia psów i kotów. Za każdym razem, kiedy zwierzę opuści wyznaczoną strefę, otrzymasz powiadomienie. Możesz również natychmiast śledzić zwierzę w czasie rzeczywistym w trybie LIVE.

Lokalizator Tractive GPS umożliwia również korzystanie z sygnałów świetlnych i dźwiękowych oraz innych przydatnych funkcji, takich jak monitorowanie aktywności i snu.

właścicielka schroniska dla kotów zajmująca się też ich szkoleniem, Clair Chesterman

Tractive to najpopularniejszy w branży lokalizator GPS dla kotów, który cechuje się najwyższą jakością spośród dostępnych urządzeń.

Mogę ustawić bezpieczną strefę pokrywającą się z domem i kiedy mój kot ją opuści, natychmiast otrzymam alert.

Funkcja ta prawdopodobnie ocaliła mojej kotce życie, kiedy zgubiła się podczas pogoni za ptakiem. Bardzo się przestraszyła i tylko lokalizator GPS sprawił, że mogłam ją znaleźć.

Układ elektroniczny Tractive stale oblicza pozycję zwierzęcia, aktualizując ją na mapie co 2–3 sekundy. Ponadto diody LED pozwalają łatwiej chronić futrzanego przyjaciela w nocy”.

– Clair Chesterman, właścicielka hodowli oraz schroniska dla kotów z certyfikatem CFA i CCA, FluffyMeowPaws3

Odkryj lokalizatory GPS dla zwierząt z funkcją monitorowania zdrowia

Inteligentne ogrodzenie wirtualne SpotOn

Innym rodzajem wirtualnego ogrodzenia jest system ograniczający inteligentnego ogrodzenia wirtualnego SpotOn, w którym wykorzystano technologię GPS. Określenie „ograniczający” oznacza tutaj aktywne działanie obroży w celu ograniczenia możliwości ruchu zwierzęcia do określonego lub ogrodzonego obszaru.

Oprócz użycia technologii GPS i sieci komórkowej obroża SpotOn collar emituje dźwięki ostrzegawcze i razi zwierzę prądem. Kiedy pies lub kot zbliży się do granicy wyznaczonego obszaru, usłyszy serię dźwięków, po której nastąpi porażenie prądem mające na celu „skorygowanie” niepożądanego zachowania.

Skuteczność takiej metody zapobiegania opuszczaniu określonej strefy przez zwierzę zależy od wykonania specjalnego planu szkoleniowego.

pink triangle graphic with exclamation

Uwaga: weterynarze i organizacje ochrony praw zwierząt odradzają stosowanie obroży rażących prądem, ponieważ mogą one powodować obrażenia i wywierać negatywny wpływ na relacje ze zwierzęciem. Więcej informacji uzyskasz w artykule „niewygodna prawda” na temat e-obroży dla psów.

Porównanie lokalizatora Tractive GPS z rozwiązaniem SpotOn

Spoton Virtual Smart Fence
Inteligentne ogrodzenie wirtualne SpotOn
Tractive GPS Dog Tracker 4
Lokalizator Tractive GPS z funkcją wirtualnych stref
Rodzaj ogrodzeniaGPS, porażenie prądemGPS
Cena zakupu1495 USDod 229 zł
Miesięczna opłata abonamentowa
od 6 USD / miesiącod 20 zł / miesiąc
Procedura konfiguracjiprzejście z urządzeniem SpotOn i smartfonem wzdłuż granic strefywykreślenie wirtualnej strefy
w aplikacji Tractive GPS
Wymagany zasięg sieci komórkowejtaktak
Operatorzy sieci komórkowychVerizon, AT&TVerizon, AT&T, T-Mobile, Viaero (USA) + inni w Kanadzie i na całym świecie
DostępnośćStany Zjednoczone i Kanadacały świat
Czas działania baterii24 godziny7–30 dni
Minimalny rozmiar ogrodzenia~2000 m~50 m (promień okrągłej strefy), 100 x 100 m (strefa prostokątna)
Maksymalny rozmiar ogrodzenia> 4 km2nieograniczony
Tworzenie wielu ogrodzeńgreen check markgreen check mark
Dostosowywanie kształtugreen check markgreen check mark
Śledzeniegreen check markgreen check mark
Możliwość przenoszeniagreen check markgreen check mark
Wodoodpornośćgreen check markgreen check mark
Powiadomienia o niskim naładowaniu bateriigreen check markgreen check mark
Alerty dotyczące zdrowiared xgreen check mark
Śledzenie aktywności
i snu
red xgreen check mark
Ocena klientów2,9 na 5 gwiazdek na Facebooku
SpotOn Fence Facebook Rating 2.9 stars
4,6 na 5 gwiazdek w serwisie Trustpilot

A więc… jakie jest najlepsze wirtualne ogrodzenie dla psów i kotów?

Bez względu na to, które rozwiązanie wybierzesz, zawsze zalecamy nadanie priorytetu zapewnieniu bezpieczeństwa zwierzęciu i dbałości o jego zdrowie. Nigdy warto narażać go na nieprzyjemności i psuć sobie wzajemne stosunki.

Wiele wirtualnych ogrodzeń wykorzystuje techniki ograniczające ruchy zwierzęcia, takie jak porażenie prądem mające na celu wymuszenie pozostania na wyznaczonym obszarze. Są to okrutne metody szkolenia zwierząt przynoszące więcej szkody niż pożytku.

(Nic dziwnego, że niewidzialne ogrodzenia dla psów takie jak SpotOn nie tylko są drogie, lecz również wymagają intensywnego szkolenia).

Tak więc jeśli po raz setny nakryjesz psa na kopaniu tunelu pod ogrodzeniem, rozważ zakup bezpiecznej, przyjaznej dla zwierzęcia obroży z lokalizatorem GPS i funkcją wirtualnych stref. Wystarczy 229 zł i niewielka miesięczna opłata abonamentowa, aby móc śledzić zwierzę i wyznaczać bezpieczne dla niego obszary w dowolnym miejscu na świecie — bez rażenia go prądem.

Odkryj lokalizatory GPS dla zwierząt z funkcją monitorowania zdrowia

Chcesz przekonać się, jak łatwo skonfigurować wirtualne ogrodzenie Tractive? Obejrzyj film, dzięki któremu poznasz tę funkcję w niecałą minutę:

Twój znajomy lub członek rodziny ma w domu mistrza ucieczek? Podziel się z nim tym artykułem, aby zapewnić bezpieczeństwo jego ulubieńcowi!