Nawet jeśli robimy wszystko, aby psy były z nami szczęśliwe, zdrowe i zadowolone, są takie chwile, kiedy nasze czworonogi czują się zagubione, zdezorientowane lub przestraszone. Wtedy zdarzają im się ucieczki. Sama myśl o tym przyprawia właścicieli psów o koszmary. Zagubiony pies może wpaść w tarapaty lub, co gorsza, nie znaleźć drogi powrotnej do domu. Dowiedz się, dlaczego psy uciekają. Znajdziesz tu 6 najważniejszych powodów, a także informacje o tym, jak za pomocą lokalizatora GPS dla psów możesz zadbać o to, aby Twój pies już nigdy się nie zgubił.

Opakowanie Tractive Lokalizator GPS dla psów

Zawsze wiedz, gdzie jest Twój pies

Śledź każdy jego krok w czasie rzeczywistym, korzystając z nieograniczonego zasięgu. Otrzymuj powiadomienia, gdy zanadto się oddali. Dbaj o jego kondycję dzięki funkcji Monitorowanie aktywności i udostępniaj informacje o swoim pupilu innym osobom — na przykład znajomym, którzy opiekują się nim pod Twoją nieobecność.

Kup lokalizatory dla psów i kotów

Dlaczego psy uciekają? Poznaj 6 powodów.

Możemy wyróżnić kilka czynników, które mogą skłonić psa do ucieczki. Omówimy je szczegółowo poniżej.

1) Strach i sytuacje, które wywołują u psów reakcję stresową

Podobnie jak ludziom, naszym czworonożnym przyjaciołom zdarza się odczuwać strach. Może to w nich wywołać odruch walki, ucieczki lub zesztywnienie. Jeśli przeważy tryb walki lub ucieczki, psy uciekają.

Cztery oznaki strachu

Psy reagują najczęściej strachem lub ucieczką na następujące bodźce:

 • fajerwerki,
 • burze,
 • tłum,
 • wystrzały z broni.

Każdy właściciel psa wie, że głośne dźwięki bywają dla psów stresujące. Psy mają bardzo czuły słuch, którym rejestrują dźwięki z zakresu 15–50 000 drgań na sekundę. Dla porównania ludzie słyszą dźwięki z zakresu 20–20 000 drgań na sekundę.

Jednym z najczęstszych powodów psich ucieczek są pokazy fajerwerków.

Gdy pies przestraszy się fajerwerków lub burzy, może uciec lub poszukać sobie kryjówki. W jednym i w drugim przypadku nie będziesz wiedzieć, gdzie się znajduje, jeśli nie używasz lokalizatora GPS.

pies z lokalizatorem GPS siedzący obok mężczyzny na polu przy domu

Zwracaj uwagę na subtelne oznaki świadczące o tym, że pies nie czuje się dobrze w danej sytuacji.

2) Lęk separacyjny

U niektórych psów rozłąka z opiekunem wywołuje lęk separacyjny, który może doprowadzić do niepożądanych zachowań. Niszczenie przedmiotów, gryzienie mebli, oddawanie moczu w pomieszczeniach i próby ucieczki to najczęstsze zachowania związane z lękiem separacyjnym. Psy, które go doznają, mogą nie być w stanie zapanować nad nerwami. Zdarza się też, że pod nieobecność opiekuna próbują znaleźć sobie inne towarzystwo.

3) Instynkt rozrodczy

Szczenięta szybko dorastają! Po osiągnięciu dojrzałości płciowej w wieku około 6 miesięcy zarówno u psów, jak i suk pojawia się silny popęd płciowy. Uważnie obserwuj swojego ulubieńca, jeśli nie planujesz szczeniąt. Ten silny (i naturalny) popęd jest jednym z bardzo częstych powodów psich ucieczek.

Podczas cieczki suczka może niestety spróbować czmychnąć, aby udać się na poszukiwanie księcia z bajki. Nasza królewna odeszła kiedyś przy takiej okazji ładnych kilka kilometrów od domu. Na szczęście zauważył ja rolnik z sąsiedztwa i dał nam znać, dokąd zawędrowała. Aż boję się pomyśleć, co mogło się stać! Skończyło się na szczeniakach i sporym wydatku na lepsze ogrodzenie!

Szczególnie podatne na ten zew natury są psy niesterylizowane. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, tu znajdziesz wszystkie niezbędne informacje na temat cieczki u suk.

dlaczego psy się gubią? infografika dotycząca cyklu rujowego u suk - faza przedrujowa, ruja, faza międzyrujowa, faza spokoju płciowego

4) Instynkt łowiecki

Instynkt łowiecki, zwany też popędem łownym, występuje u wszystkich psów. Niektóre psy mają większe skłonności do podążania za nim, natomiast inne są raczej „polującymi słodziakami”. W każdym razie ten instynkt może być dla psich opiekunów uciążliwy, szczególnie jesienią, kiedy psy z większą łatwością wyczuwają wonie dzikich zwierząt i próbują na nie polować. Powodowany naturalnym instynktem łowieckim pies może z łatwością uciec i zgubić się.

Dlaczego psy uwielbiają polować? Są ku temu dwa główne powody:

1) Niektóre rasy są hodowane specjalnie z myślą o polowaniach. Są to na przykład beagle lub foxhoundy amerykańskie.

2) Polowanie jest dla psów po prostu zabawą. Wyzwala u naszych czworonogów zdrowy wyrzut adrenaliny i hormonów szczęścia.

Chcesz zapanować nad instynktem łowieckim u Twojego psa i nie wiesz, od czego zacząć? Tu znajdziesz więcej informacji i wskazówek na ten temat.

5) Nuda

Bardzo często powodem psich ucieczek jest nuda. Najczęściej zdarza się to psom ras cechujących się wysoką inteligencją! Zaczyna się od prób dostania się do wypatrzonej gdzieś wiewiórki. Albo od wędrowania po ulicy i zaprzyjaźniania się z napotkanymi dziećmi z sąsiedztwa.

Psy są z natury ciekawskie i potrzebują codziennej aktywności i stymulacji. Jeśli nie zapewnisz psu wystarczająco dużo aktywności fizycznej i rozrywki, może dopaść go nuda i spróbuje poszukać wrażeń na własną rękę, uciekając.

Taka brawura może być niebezpieczna!

przyczyny zaginięć psów i środki zapobiegawcze

6) Nieznajome otoczenie

Kolejnym powodem psich ucieczek może być niezbyt dobra znajomość terenu. Ryzyko ucieczki wzrasta szczególnie podczas wakacyjnych wyjazdów. Nowe terytorium, zapachy i wrażenia zachęcają psa do wędrówek po okolicy, podczas których łatwo może się zgubić.

Rasy psów skłonne do ucieczek

Psy niektórych ras są bardziej skłonne do ucieczek od innych. Są to na przykład labradory, owczarki australijskie i Jack Russel teriery. Właściciele psów tych ras powinni zwracać na to szczególną uwagę. Warto zadbać o spokój ducha, porządnie ogradzając ogród i zaopatrując ulubieńca w lokalizator GPS dla psów.

Co robić, gdy pies ucieknie?

Gdy Twój pies ucieknie, zachowaj spokój. Wpadając w panikę, możesz jeszcze bardziej przestraszyć psa i utrudnić sobie znalezienie go. Jak najszybciej zastosuj się do poniższych wskazówek, aby bezpiecznie sprowadzić pupila do domu.

Przy okazji warto też wiedzieć, że niektóre psy są urodzonymi biegaczami, a ucieczka może oznaczać, że przydałyby Wam się wspólne przebieżki, podczas których pies mógłby spożytkować nadmiar energii!

Czy po ucieczce psy wracają?

Z danych szacunkowych wynika, że około 7% zaginionych psów nie wraca nigdy do swoich rodzin1. Są jednak dwie rzeczy, które mogą zwiększyć szanse na szczęśliwe zakończenie. Po ucieczce psy wracają zwykle do domu w następujących sytuacjach:

 • udaje się je znaleźć podczas poszukiwań prowadzonych w okolicy,
 • odnajdują się dzięki identyfikatorowi lub mikroczipowi.

Lokalizator GPS dla psów to najskuteczniejszy sposób na odnalezienie psa w razie ucieczki.

Najważniejsze wskazówki: co zrobić, aby pies nie uciekał

Poniżej przedstawiamy wskazówki, dzięki którym możesz zapobiegać ucieczkom i dbać o to, aby Twój pupil był zawsze przy Tobie.

Zadbaj o to, aby pies był bezpieczny i spokojny

 • W miarę możliwości unikaj zabierania psa w miejsca, gdzie jest głośno i tłoczno.
 • Zamykaj okna podczas burz i pokazów fajerwerków. Możesz pomyśleć z wyprzedzeniem o okresach świątecznych, takich jak Nowy Rok.
 • Gdy wiesz, że psa czeka stresująca sytuacja, na przykład podróż samolotem, poproś weterynarza o środki przeciwlękowe.
 • Gdy wychodzisz z domu, zostawiaj psu przysmak, który zajmie go na długo, lub zabawkę.
 • Odpowiednio przygotuj psa, aby lepiej znosił zostawanie samemu w domu. Spróbuj zakładać buty i brać klucze, ale nie wychodzić z domu od razu. Powtarzaj tę procedurę, skracając stopniowo czas, po którym wychodzisz z domu.
 • Przygotuj psu w domu przytulne, bezpieczne miejsce specjalnie dla niego.

Zabezpiecz psa przed skutkami instynktu łownego i rozrodczego

 • Wysterylizuj psa. Zmniejsza to pęd do wędrówek w poszukiwaniu partnera w 90% przypadków².
 • Naucz psa reagowania na polecenia lub zainwestuj w szkolenie posłuszeństwa lub przywołania.
 • Podczas spacerów prowadź psa na smyczy.

Zabezpiecz dom i ogród lub podwórko

 • Jeśli Twój pies jest w stanie uciec z ogrodu, zainwestuj w lepsze ogrodzenie — najlepiej drewniane panele na betonowym fundamencie, który uniemożliwi podkopy.
 • Zastanów się nad zamontowaniem ekranów, poprzeczek i bramek zabezpieczających.
 • Obserwuj psa, gdy jest w ogrodzie.
 • Zamykaj wszystkie okna i drzwi, gdy wychodzisz z domu.
 • Pamiętaj o zamykaniu drzwi, gdy ktoś wchodzi do domu lub z niego wychodzi.

Zadbaj o to, aby pies był aktywny, szczęśliwy i miał dużo rozrywek

 • Regularnie baw się ze swoim psem.
 • Często go przytulaj.
 • Regularnie zażywaj ruchu razem z psem — pomoże Wam w tym funkcja śledzenia aktywności!
 • Znajdź inne kreatywne sposoby na zapewnienie psu rozrywki.
 • Zadbaj o to, aby miejsce zabaw psa było dla niego atrakcyjne.
 • Chowaj w ogrodzie piłeczki lub zabawki z przysmakami.
 • Skorzystaj z usług opiekuna zwierząt, który dotrzyma towarzystwa Twojemu pupilowi.
 • Korzystaj z łamigłówek i zabawek, które zapewniają psu rozrywkę intelektualną.

Przygotuj się na ewentualność ucieczki psa

 • Zadbaj o to, aby pies miał zawsze obrożę z identyfikatorem z Twoim numerem telefonu. Pamiętaj o uaktualnianiu tych danych.
 • Zaczipuj psa.
 • Korzystaj z urządzenia GPS do śledzenia psów, aby zawsze wiedzieć, gdzie jest Twój pies i znać każdy jego krok.

Najlepszy sposób na zapewnienie psu bezpieczeństwa

Prostym sposobem czuwania nad bezpieczeństwem ulubieńca jest lokalizator GPS dla psów. Przymocuj lokalizator Tractive GPS do obroży i wygodnie obserwuj każdy krok swojego pupila na ekranie smartfona. Możesz też skonfigurować wirtualną strefę wokół bezpiecznego obszaru, takiego jak przydomowy ogród, aby otrzymać powiadomienie, gdy tylko pies ją opuści.

Kup lokalizator Tractive GPS

Nawet najgrzeczniejsze psy na świecie czasami uciekają. Każdy właściciel psa czuje się nieswojo na myśl, że jego pupil mógłby kiedyś zaginąć. Odpowiedzialny opiekun powinien znać najczęstsze powody, dla których psy uciekają, oraz sposoby zapobiegania takim sytuacjom. Stosując opisane środki ostrożności możesz zadbać o to, aby Twój pies nigdy się nie zgubił. A nawet jeśli tak się zdarzy, masz niezbędne narzędzia, które pomogą Wam się odnaleźć.


Spodobał Ci się ten post? Udostępnij go innym miłośnikom psów!