Masz psa, który ciągle ucieka, kiedy tylko nadarzy się szansa? Lub takiego, który nie przestaje kopać w Twoim ogródku warzywnym? W takim przypadku może przydać się ogrodzenie, które będzie przeszkodą dla zwierzęcia. Mamy do dyspozycji wiele opcji: zaporę w domu lub poza nim, ogrodzenia małe i duże, stałe i tymczasowe. Możesz również użyć w 100% niewidzialnego ogrodzenia, czyli lokalizatora GPS, który możesz skonfigurować w naszej aplikacji Tractive GPS. Co warto wybrać? Jakie jest najbardziej ekonomiczne, a jakie najpewniejsze rozwiązanie? Jaki materiał jest najtrwalszy? Z tego przewodnika dowiesz się wszystkiego, co należy wiedzieć na temat różnych ogrodzeń — poznasz ich zalety i wady oraz dotyczące ich wskazówki, dzięki którym wybierzesz najlepsze rozwiązanie dla siebie i Twojego czworonożnego przyjaciela.

Opakowanie lokalizatora Tractive GPS DOG 4

Zawsze wiedz, gdzie jest Twój pies

Śledź każdy krok w czasie rzeczywistym dzięki nieograniczonemu zasięgowi. Otrzymuj alerty, jeśli zwierzę zbytnio się oddali. Dbaj o jego kondycję i samopoczucie dzięki funkcji monitorowania zdrowia. Umożliwiaj śledzenie psa innym osobom, takim jak opiekunowie zwierząt.

Kup lokalizator Tractive

Jakie ogrodzenie byłoby najlepsze dla mojego psa?

W przypadku ogrodzeń dla psów istnieje wiele opcji do wyboru.

Podobnie jak w przypadku innych rzeczy, jakość ogrodzenia zależy od zainwestowanych środków, jednak oprócz ceny należy wziąć pod uwagę inne czynniki. Można zastosować ogrodzenie tymczasowe lub stałe. Do tego dochodzi kwestia materiału. Niektóre ogrodzenia buduje się z materiałów organicznych, takich jak rośliny, drewno czy kamień, podczas gdy inne „nie istnieją” fizycznie. W dzisiejszych czasach można skorzystać z wirtualnego, inteligentnego ogrodzenia, które nie zajmuje miejsca, a równocześnie umożliwia otrzymywanie informacji, kiedy Twój ulubieniec zbytnio się oddali. Funkcja wirtualnych stref to jeden z powodów, dla których wielu właścicieli zwierząt polega na lokalizatorze Tractive GPS dla psów.

infografika samouczka dotyczącego funkcji wirtualnych stref lokalizatora Tractive GPS

Sprawa wygląda na skomplikowaną? Nie musisz się martwić. Przeanalizujemy każdy wariant ogrodzenia dla psa, aby umożliwić Ci wybranie najbardziej dopasowanego rozwiązania.

Najpierw zapoznajmy się z krótką listą rzeczy, które należy rozważyć, wybierając ogrodzenie dla psa.

Kwestie do rozważenia w przypadku ogrodzenia dla psa

Aby wybrać najlepsze ogrodzenie dla psa, musisz wziąć pod uwagę kilka kluczowych kwestii, na przykład:

 • cel zastosowania ogrodzenia, czyli co chcesz dzięki niemu osiągnąć
 • wiek, rozmiar, rasę i poziom aktywności psa
 • maksymalną wysokość skoku psa
 • upodobanie psa do kopania w ziemi
 • czy chcesz zastosować gotowe ogrodzenie, zbudować je samodzielnie czy powierzyć instalację specjalistom
 • budżet, czyli kwotę, którą możesz maksymalnie wydać na takie ogrodzenie
 • ilość miejsca, którą ogrodzenie ma zapewnić oraz przestrzeń w jego pobliżu
 • czy ogrodzenie ma mieć postać widocznej bariery, czy być niewidoczne
 • przepisy prawa obowiązujące w okolicy, których należy przestrzegać

Na przykład, jeśli Twój pies jest bardzo aktywny, jest mistrzem ucieczek lub często gdzieś odbiega, prawdopodobnie będziesz potrzebować innego ogrodzenia niż w przypadku nieśmiałego psa, który zawsze trzyma się właściciela. Jeśli masz małego psa, może wystarczyć niewielkie, tymczasowe ogrodzenie, podczas gdy duże psy będą wymagać większych i wyższych barier.

Jaki jest cel stosowania ogrodzenia dla psa?

Zanim zdecydujesz, jakie ogrodzenie zastosować, warto zastanowić się, dlaczego go potrzebujesz. Jaką dokładnie funkcję ma pełnić?

Być może ma ono:

 • zapobiegać ucieczkom psa
 • wyznaczyć wybieg lub miejsce do zabawy dla psa albo nowego szczeniaka
 • odgrodzić psa od kwiatów, które uwielbia gryźć lub zapobiegać jego innym „kreatywnym” zajęciom w ogrodzie
 • zatrzymać psa w określonym miejscu, kiedy właściciel jest zajęty czymś innym
 • pomóc stworzyć podwórko przyjazne dla psów

Kiedy stwierdzisz, dlaczego potrzebujesz ogrodzenia, łatwiej wybierzesz jego najodpowiedniejszy wariant.

Jak ogrodzić podwórko, na którym przebywa pies?

Aby zatrzymać psa w granicach podwórka, możesz skorzystać z dowolnych pomysłów, które przedstawiliśmy poniżej.

trzy białe psy spoglądające przez pręty ogrodzenia

15 pomysłów na ogrodzenie dla psa

Ogrodzenie z drewna

Wielu właścicieli zwierząt decyduje się na postawienie drewnianego ogrodzenia. Ma ono następujące zalety:

 • naturalny wygląd — nie będzie się brzydko wyróżniać na tle podwórka
 • dowolny rozmiar w zależności od potrzeb
 • zapewnienie określonej prywatności

Pamiętaj jednak, że ciekawe psy mogą być rozczarowane, nie mogąc obserwować tego, co dzieje się w okolicy. Warto rozważyć zastosowanie w ogrodzeniu okienka dla psa — są one dostępne w sklepach internetowych. Można także postawić bardziej minimalistyczny płot, podobny do poniższego:

brązowe drewniane ogrodzenie otoczone żółtymi kwiatami

Poniżej przedstawiamy kilka wariantów drewnianych ogrodzeń.

Ogrodzenie ze sztachet

Taki płot to dobra opcja, jeśli chcesz zatrzymać psa w granicach podwórka, jednocześnie ozdabiając teren. Ogrodzenia ze sztachet pasują do większości domów i zazwyczaj nie wyglądają na zapory, które mają zapobiegać ucieczce psa. Są też raczej niższe od innych ogrodzeń, dlatego dobrze sprawdzają się w przypadku niewielkich psów, które nie skaczą zbyt wysoko. Nie zapominaj jednak, że płot ze sztachet nie zapewni Ci prywatności.

Ogrodzenie z bali

Płot z poziomych, drewnianych bali to minimalistyczne, naturalne rozwiązanie. Takie ogrodzenia są popularne w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, gdzie tradycyjnie są konstruowane z pni drzew. Ponieważ między balami są duże przerwy, takie ogrodzenie powinno zostać wzmocnione drutem lub innym materiałem, aby naprawdę stało się „psoodporne”.

Ogrodzenie z palet

Uwielbiasz coś budować? Być może dobrą opcją będzie ogrodzenie z palet. Ponieważ stare palety można często zdobyć za darmo, ten wariant cechuje niski koszt. Jest to również rozwiązanie przyjazne dla środowiska. Można dowolnie dostosować kształt takiego ogrodzenia i pomalować je według preferencji.

Palety idealnie nadają się do ochrony klombów z kwiatami lub całego ogrodu. Ogrodzenie z palet wytrzyma również niskie i wysokie temperatury. Upewnij się tylko, że ma wystarczającą wysokość, aby pies nie mógł przez nie przeskoczyć. W razie potrzeby możesz także kupić specjalne podkładki, które uniemożliwią psu kopanie pod płotem.

Ogrodzenie z metalu

Wielu właścicieli zwierząt woli zapewniać im bezpieczeństwo, budując metalowe ogrodzenie. Metal jest wytrzymały, względnie tani i wyróżnia go wiele zastosowań.

pies szczekający za metalową siatką

Ogrodzenie z siatki to popularny wybór wśród właścicieli zwierząt. Zapewnia ono następujące korzyści:

 • pies może obserwować przechodzące osoby
 • jest względnie tanie
 • jest wytrzymałe i nie wymaga konserwacji
 • można je szybko i łatwo naprawić
Jak przekonać psa, aby nie kopał pod ogrodzeniem z siatki?

Aby zapobiec przekopywaniu się psa pod takim płotem, w dolnej jego części zastosuj materiał, który zniechęci zwierzę do kopania. Możesz umieścić w głębi ziemi drobną siatkę lub ułożyć pod płotem duże kamienie. Warto również obserwować psa przebywającego na podwórku — jeśli zacznie kopać, możesz korygować to zachowanie. Zapoznaj się z naszymi wskazówkami, jak oduczyć psa kopania pod ogrodzeniem.

Ozdobne ogrodzenie ze stali lub aluminium

Wiele firm oferuje ozdobne ogrodzenia wykonane z aluminium lub stali, które są wytrzymałe, uniwersalne i atrakcyjne wizualnie, zapewniając jednocześnie pewną widoczność. Masz tutaj do wyboru wiele stylów, kolorów i stopni zabezpieczenia. Prawdopodobieństwo, że pies przeskoczy takie ogrodzenie, jest bardzo małe. Ozdobne metalowe płoty mogą być drogie, lecz sprawdzą się w przypadku, kiedy potrzebujesz bardziej trwałego rozwiązania.

Ogrodzenie z drutu

Prostszym rozwiązaniem jest zwykłe ogrodzenie z drutu, tanie i szybkie w budowie, jednak mniej solidne od innych. Jeśli wybierzesz jego odpowiedni wariant, nie będzie również oszpecać podwórka. Jedną z najtańszych opcji jest ogrodzenie z plecionej, cienkiej siatki, lecz możesz również użyć gęstej siatki przemysłowej lub grubego drutu. Taki płot doskonale nadaje się na samodzielny projekt, sprawdzi się również w przypadku psów o niewielkich rozmiarach. Pewną opcją jest również podziemne ogrodzenie elektryczne, którego nie widać, więc nie wpłynie ono na wygląd podwórka.

Ogrodzenie z cegieł

Jeśli potrzebujesz zdecydowanie trwalszego rozwiązania, dobrym wyborem może okazać się ściana z cegieł. Takie ogrodzenie jest zdecydowanie droższe, lecz również bez porównania solidniejsze, dzięki czemu będzie ekonomiczniejsze w dłuższym okresie. W porównaniu do ogrodzenia z drewna ściana z cegieł praktycznie nie wymaga też konserwacji. Takie ogrodzenie idealnie sprawdzi się w przypadku dużych psów ze względu na jego wysokość, wytrzymałość i stabilność. Ściany z cegieł można budować w wielu wariantach, a co ważniejsze, charakteryzuje je atrakcyjny wygląd.

czerwony mur stojący na trawniku i porośnięty roślinnością

Ogrodzenie z kamienia

Ogrodzenie kamienne jest również miłe dla oka i przyjazne dla środowiska. Można je zbudować z dostępnych w okolicy kamieni lub głazów, przy okazji wykazując się kreatywnością. Budowę można także powierzyć specjalistom. Najpierw trzeba jednak się upewnić, że kamienie nie posłużą psu jako drabina lub trampolina, dzięki której przeskoczy ścianę. Kamienne ogrodzenia to trwałe rozwiązanie wymagające tylko minimalnej konserwacji.

Ogrodzenie z plastiku

Następną pozycję na naszej liście pomysłów zajmuje ogrodzenie z plastiku, włącznie z tymczasowymi, przenośnymi barierami i płotkami do samodzielnego montażu. Zestawy ogrodzeniowe można kupić online, zawierają one wszystkie elementy potrzebne do postawienia łatwego w montażu ogrodzenia dla psa. Jednym z materiałów, z których są produkowane takie ogrodzenia, jest polipropylen — wytrzymały plastik wysokiej jakości, odporny na działanie światła ultrafioletowego. Może on posłużyć do ustawienia tymczasowego ogrodzenia lub utworzenia bardziej trwałego rozwiązania. Pamiętaj tylko, aby uniemożliwić psu kopanie pod takim ogrodzeniem oraz gryzienie jego elementów.

Oczywiście plastik jest materiałem mniej przyjaznym dla środowiska niż drewno, cegła czy kamień. Warto o tym pamiętać, jeśli dokładasz starań o zachowanie naszej planety w lepszym stanie!

Ogrodzenie z winylu

Takie ogrodzenia są produkowane z plastiku nazywanego polichlorkiem winylu (PVC). Stanowią one dobrą alternatywę dla ogrodzeń z drewna lub siatki, ponieważ nie pękają i nie gniją, ani nie odłamują się od nich drzazgi; nie wymagają również zbytniej konserwacji. Ogrodzenie winylowe:

 • łatwo czyścić i utrzymywać
 • nie pęka ani nie gnije
 • może przypominać wyglądem drewno

Niestety winylowe ogrodzenia mają również sporo wad:

 • wysoki koszt budowy/montażu (od kilku tysięcy złotych, w Stanach Zjednoczonych średni koszt to około 3600 USD1)
 • syntetyczny materiał niezbyt przyjazny dla środowiska
 • może pokrywać się wilgotnym mchem lub pleśnią
 • podatność na uszkodzenia podczas złej pogody

Ogrodzenie niewidoczne/elektryczne

Niewidoczne ogrodzenia pozwalają zachować otwarte podwórko, jednocześnie zapobiegając ucieczce psa. Kiedy zwierzę spróbuje opuścić oznaczone miejsce, dozna niewielkiego porażenia prądem. Ma to na celu wyszkolenie psa tak, aby pozostawał na „ogrodzonym” obszarze. Oczywiście przy takim nastawieniu należy spodziewać się negatywnych efektów ubocznych — przed zainstalowaniem niewidzialnego ogrodzenia zapoznaj się z jego zaletami i wadami. Dostępne są dwa rodzaje takich ogrodzeń: podziemne (wykonane z drutu) i bezprzewodowe.

różowy znak z wykrzyknikiem

Firma Tractive nie zaleca stosowania elektrycznych ogrodzeń ani obroży. Powodują one fizyczny ból i mogą niekorzystnie wpływać na psychikę psa, ponieważ ich działanie polega na negatywnym wzmocnieniu i bolesnych karach. Porażenie prądem przez niewidoczne ogrodzenie może nawet skłonić psa do ucieczki, jeśli zacznie kojarzyć bolesne doświadczenia z przebywaniem na domowym podwórku2. Bezpieczniejszą alternatywą dla niewidzialnego ogrodzenia jest lokalizator Tractive GPS dla psów, który zapewnia funkcję wirtualnych stref.

Ogrodzenie podziemne

Takie ogrodzenie obejmuje drut zakopany pod ziemią i nadajnik przesyłający sygnał radiowy, co umożliwia wyznaczenie granic terenu. Jedną z największych zalet takiego ogrodzenia jest możliwość zdefiniowania obszaru o dowolnym kształcie, dokładnie odpowiadającym potrzebom. Ogrodzenie jest również względnie tanie i łatwe do zainstalowania. Nie zachęca również zwierzęcia do grzebania w ziemi i nie szpeci podwórka. Pamiętaj jednak, że takie podziemne ogrodzenie „kopie” zwierzę, co prawdopodobnie będzie nieprzyjemne dla Twojego ulubieńca.

Ogrodzenie bezprzewodowe

Bezprzewodowe ogrodzenia korzystają z sygnałów radiowych w celu utworzenia chronionej strefy, lecz w tym przypadku rezygnujemy z użycia drutu. Zamiast tego tworzymy „okrąg” z punktem centralnym, w którym znajduje się nadajnik. Takie ogrodzenie jest jeszcze łatwiej zainstalować niż ogrodzenie podziemne, jednak wymaga ono odpowiedniego szkolenia psa i zazwyczaj nie sprawdza się w przypadku terenów o wielkości przekraczającej 3000 metrów kwadratowych.

Ile kosztuje niewidzialne ogrodzenie?

Koszt waha się od kilkuset do kilku tysięcy złotych, w zależności od wielkości terenu, rodzaju ogrodzenia, liczby psów i rzeźby terenu. Możliwe również, że będzie konieczne skorzystanie z usług trenera zwierząt.

Ogrodzenie GPS

Wirtualne ogrodzenie korzystające z systemu GPS to skuteczne, bezpieczne i humanitarne rozwiązanie stanowiące świetną alternatywę dla ogrodzenia elektrycznego. Przyjrzyjmy się, jak ono działa, na przykładzie funkcji wirtualnych stref lokalizatora Tractive GPS.

W przypadku wirtualnej strefy nie ma potrzeby stosowania fizycznej ani elektrycznej bariery, ani fizycznego ogrodzenia, które zajmuje wiele miejsca. Zamiast tego po prostu otrzymujesz alerty, kiedy pies opuści „bezpieczny obszar”, taki jak podwórko, oraz kiedy powróci do domu.

Dzięki lokalizatorowi Tractive GPS możesz śledzić każdy jego krok w czasie rzeczywistym, więc nawet jeśli zwierzę ucieknie, zobaczysz, dokąd się wybrało i będziesz w stanie sprowadzić je do domu w razie potrzeby. Innymi słowy, nie musisz już się martwić, jak znaleźć zaginionego psa!

ilustracja przedstawiająca funkcję wirtualnych stref lokalizatora Tractive GPS dla psów
Ilustracja działania funkcji wirtualnych stref lokalizatora Tractive GPS

Dowiedz się więcej o lokalizatorach Tractive GPS

Korzyści z zastosowania funkcji wirtualnych stref lokalizatora Tractive GPS to między innymi:

 • niski koszt i brak obsługi
 • szybka konfiguracja
 • opcja ustawienia do pięciu stref, w których pies zazwyczaj przebywa
 • to bezbolesne rozwiązanie bezpieczne dla psa
 • możliwość śledzenia zwierzęcia w czasie rzeczywistym w połączeniu z alertami

Ogrodzenie tymczasowe

W wielu przypadkach wystarczy tymczasowe ogrodzenie. Jeśli nie potrzebujesz trwałego, zazwyczaj droższego rozwiązania, którego wdrożenie pochłonie sporo czasu, rozważ poniższe opcje:

 • Przenośna bariera: takie ogrodzenia można kupić w sklepie internetowym takim jak Amazon i potem przenosić w miejsca, gdzie są potrzebne.
 • Przenośne ogrodzenie zbudowane samodzielnie: możesz wykorzystać materiały opisane w tym artykule, aby zbudować ogrodzenie ściśle dostosowane do potrzeb i możliwe do demontażu, kiedy nie będzie już wymagane.
biały pies opierający się o tymczasowe ogrodzenie / pręty klatki

Bariera do stosowania w domu

Jeśli potrzebujesz bariery lub bramki dla psa wewnątrz domu, masz do dyspozycji kilka opcji:

 • Drzwiczki dla małego dziecka: w sklepach są dostępne bramki montowane wewnątrz framug, które można otwierać i zamykać według potrzeb. Takie rozwiązanie sprawdzi się najlepiej, jeśli musisz powstrzymać psa przed wchodzeniem do określonego pomieszczenia w domu.
 • Bariera własnej roboty: możesz także spróbować skonstruować bramkę dla psa, korzystając z elementów dostępnych w każdym sklepie z artykułami budowlanymi. Warto rozważyć zastosowanie następujących materiałów: drewna z recyklingu, pleksiglasu, prętów ze sprężyną, rur PVC i tkanin.
 • Klatka lub krata dla psa: dostępne w sklepach internetowych rozwiązania pozwalające utrzymać psa w danym miejscu. Zazwyczaj charakteryzują je małe rozmiary, co powoduje ograniczenie zakresu ruchów zwierzęcia, więc nie należy przetrzymywać go tam zbyt długo.

Jaki rodzaj ogrodzenia dla psa jest najtańszy?

Najtańsze ogrodzenia to:

Pamiętaj, że niedrogie ogrodzenia mogą okazać się niezbyt trwałe. Jeśli zdecydujesz się użyć takiej zapory, warto również skorzystać z lokalizatora GPS dla psów pozwalającego odnaleźć zwierzę, któremu mimo wszystko uda się uciec.

Kup lokalizator Tractive GPS

Jak zniechęcić psa do kopania pod ogrodzeniem?

Bez względu na wybrany rodzaj ogrodzenia, Twój dzielny mistrz ucieczek może nadal dokładać wszelkich starań, aby się wydostać, np. kopiąc pod płotem. Kopanie pies ma we krwi, więc może być trudno go od tego odzwyczaić, mamy jednak dla Ciebie kilka wskazówek:

 • Zakop pod ogrodzeniem siatkę, co najmniej do głębokości 30 cm. Możesz zainstalować ją w poziomie lub w pionie, pamiętaj tylko, aby skierować jej brzeg ku dołowi. Przykryj siatkę ziemią lub trawą, aby ją zamaskować.
 • Użyj ciężkich kamieni lub głazów jako bariery w dolnej części ogrodzenia.
 • Obserwuj psa biegającego po podwórku — kiedy tylko zacznie kopać, dmuchnij w gwizdek lub użyj innego dźwięku, aby zniechęcić go do tej czynności. Spróbuj odwrócić jego uwagę, kierując zwierzę do miejsca, w którym wolno mu kopać, na przykład piaskownicy. Nagrodź takie pożądane zachowanie jakimś smakołykiem.
pies kopiący w trawie
 • Zapewnij psu wystarczającą aktywność fizyczną, zanim umieścisz go na ogrodzonym obszarze. Spacery, biegi i zabawa pozwalające zużyć rozpierającą go energię sprawią, że będzie mniej skłonny do kopania. A skoro mowa o energii, spraw psu lokalizator Tractive GPS z funkcją monitorowania zdrowia, dzięki któremu sprawdzisz, czy zwierzę przejawia wystarczającą aktywność fizyczną.
 • Rozważ zmianę ogrodzenia na inne, na przykład wymiana ogrodzenia z pustymi przestrzeniami na całkowicie zasłaniające widok może zniechęcić psa do kopania.

Jak powstrzymać psa od przeskakiwania przez ogrodzenie?

Niektórzy właściciele psów po zainstalowaniu ogrodzenia zmagają się z innym problemem — pies po prostu przez nie przeskakuje! Oczywiście taka sytuacja nie jest idealna, dlatego należy zadbać o odpowiednią wysokość płotu. Psy mogą przeskakiwać przez ogrodzenie, kiedy są znudzone, opanowuje je instynkt łowiecki lub poszukują partnera czy partnerki.

Jak więc poradzić sobie z psem, który przeskakuje przez ogrodzenie?

 • Ogranicz jego widok — psy, które nie widzą świata za ogrodzeniem, często rzadziej przez nie przeskakują.
 • Sprawdź, czy coś nie pomaga zwierzęciu w skoku i wyeliminuj takie przedmioty (na przykład mogą to być kosze na śmieci).
 • Spróbuj użyć ruchomego wałka — zamontuj na szczycie ogrodzenia obracający się wałek, który sprawi, że wspinający się tam pies straci chwyt.
 • Przedłuż słupki lub zamontuj skierowaną do wewnątrz siatkę na szczycie ogrodzenia.
 • Rozważ posadzenie drzew lub krzewów pod ogrodzeniem.
 • Kontroluj zachowanie psa i zniechęcaj go do skakania, kiedy przebywa na podwórku. Zapewniaj mu inne zajęcia i nagradzaj pożądane zachowanie.
 • Spraw, aby podwórko było dla psa bardziej interesujące. Baw się i przebywaj z nim, ukrywaj tam różne smakołyki, zainstaluj urządzenie z pożywieniem wymagające od psa określonego działania lub zadbaj, aby na podwórku znalazły się przyjazne dla psa zapachy. Możesz nawet kupić w Internecie syntetyczny mocz lisa lub kojota — być może wzbudzi w Tobie obrzydzenie, ale świetnie nadaje się do odwracania uwagi psów!
czarny pies przeskakujący przez brązowe, drewniane ogrodzenie

To właśnie 15 naszych pomysłów na ogrodzenie, które ma zapobiec ucieczce psa z domu lub podwórka. A jak Ty dbasz o bezpieczeństwo i zdrowie Twojego futrzanego ulubieńca?

Kup lokalizator Tractive GPS