Nawet jeśli Twój kot nie jest kotem wychodzącym, warto go zaczipować na wypadek, gdyby okazał się mistrzem ucieczek. A jak najskuteczniej śledzić kota? Dawniej do kociej obroży przyczepiało się zwykły identyfikator z imieniem kota i adresem jego opiekunów. Dziś mamy do dyspozycji dużo skuteczniejsze sposoby śledzenia i identyfikacji, takie jak lokalizatory GPS i Bluetooth czy mikroczipy. Co zatem wybrać, aby zapewnić kotu bezpieczeństwo?

W tym artykule wyjaśnimy, dlaczego sam mikroczip nie wystarczy do ustalenia, gdzie jest kot. Objaśnimy też różnicę pomiędzy mikroczipami oraz lokalizatorami GPS i Bluetooth, a także podkreślimy, jak ważne jest zapewnienie kotu bezpieczeństwa.

Zawsze wiedz, gdzie wędruje Twój kot

Uzyskuj informacje o jego pozycji w czasie rzeczywistym, bez względu na to, gdzie się znajdzie. Otrzymuj alerty, kiedy zbytnio oddali się od domu. Dowiaduj się, gdzie przebywał i odkryj jego ulubione miejsca oraz pozwól innym wspólnie śledzić zwierzę.

Odkryj lokalizatory GPS dla kotów

Spis treści

 1. Mikroczipy dla kotów — co to takiego?
 2. Czy warto zaczipować kota?
 3. Do czego mogą służyć mikroczipy i jakie wiążą się z nimi korzyści?
 4. Czy w mikroczipach używana jest technologia GPS?
 5. Jakie ograniczenia wiążą się z czipowaniem kotów do celów identyfikacji?
 6. Czym są lokalizatory GPS dla kotów?
 7. Porównanie mikroczipu z lokalizatorem GPS dla kotów: co jest najlepsze dla Twojego futrzaka?
 8. Czy lokalizator GPS pomoże w znalezieniu zaginionego kota?
 9. A co z lokalizatorami Bluetooth dla kotów?

Mikroczipy dla kotów — co to takiego?

Mikroczip to narzędzie służące do identyfikacji kota — urządzenie elektroniczne wielkości ziarenka ryżu wszczepiane zwierzęciu pod skórę. Czip jest opatrzony niepowtarzalnym numerem identyfikacyjnym powiązanym z danymi właściciela, aby go ustalić w przypadku zaginięcia kota. Wszczepia się go kotu ostrożnie pod skórę pomiędzy łopatkami, a ten bezbolesny zabieg zajmuje tylko kilka sekund.

Po wszczepieniu czip jest niezwykle przydatny, gdy kot zaginie i ktoś przyniesie go do weterynarza lub do schroniska dla zwierząt. Można tam zeskanować mikroczip, aby zidentyfikować zaginionego kota i skontaktować się z jego właścicielem. Dodane do bazy danych informacje kontaktowe muszą być aktualne. W przeciwnym razie mikroczip nie pomoże w odzyskaniu kota.

⚠️ Sam mikroczip nie przydaje się w aktywnym poszukiwaniu zaginionego kota ani nie umożliwia ustalania jego pozycji w czasie rzeczywistym.

Gdy kot jest zaczipowany, cała nadzieja w tym, że ktoś go znajdzie, pójdzie z nim do przychodni weterynaryjnej lub schroniska i skontaktuje się z Tobą. Jednak ogólnie rzecz biorąc, mikroczipy dla kotów są skuteczniejszą metodą identyfikacji niż identyfikator przy obroży, który może odpaść lub stać się nieczytelny.

Czy warto zaczipować kota?

Czipowanie wszystkich domowych kotów (na potrzeby ich identyfikacji) po osiągnięciu odpowiedniego wieku jest dobrą praktyką. W związku z tym, że koty wychodzące są najbardziej narażone na ryzyko zaginięcia lub kradzieży, w ich przypadku mikroczipy są szczególnie ważne. Oprócz zaczipowania kota zalecane jest zaopatrzenie go w lokalizator GPS dla kotów (więcej informacji na ten temat poniżej).

W wielu krajach czipowanie kotów jest uregulowane prawnie i obowiązkowe. Niemożliwy do zidentyfikowania kot znaleziony gdzieś na ulicy może nawet zostać uśpiony. Dlatego czipowanie kotów to podstawowy środek bezpieczeństwa, jaki powinni podejmować wszyscy posiadacze kotów.

Planujesz przeprowadzkę z kotem? Pamiętaj, że mikroczip spełnia swoją rolę tylko wtedy, gdy dane kontaktowe powiązane z identyfikatorem kota są aktualne.

Do czego mogą służyć mikroczipy i jakie wiążą się z nimi korzyści?

Mikroczip dla kota ma w zasadzie tylko jedno podstawowe zastosowanie. Jest nim zidentyfikowanie kota, kiedy się zgubi i ktoś, kto go znajdzie, przyjdzie z nim do weterynarza lub do schroniska dla zwierząt. Dlatego jeśli polegasz wyłącznie na mikroczipie, aby odnaleźć zgubionego kota, musisz zdać się na pomoc osób trzecich.

Wśród innych korzyści związanych z zaczipowaniem kota można wymienić następujące:

 1. Możliwość potwierdzenia tożsamości i udowodnienia, że jest się właścicielem kota w celu uniknięcia ewentualnych sporów.
 2. Uniemożliwienie obcym kotom dostania się do domu poprzez zamontowanie drzwiczek dla kota aktywowanych czipem.
 3. Możliwość wyjechania z kotem za granicę — mikroczipy są wymogiem w systemie paszportów dla zwierząt.
 4. Zapewnienie kotu prawidłowej diety poprzez korzystanie ze stacji do karmienia skanujących dane z mikroczipu.

Czy w mikroczipach używana jest technologia GPS?

Nie. Mikroczipy dla kotów nie są powiązane z systemem GPS ani z żadną inną technologią nawigacji czy lokalizacji.

⚠️ W związku z brakiem technologii GPS w mikroczipach, nie umożliwiają one aktywnego śledzenia i ustalania pozycji zaginionego kota.

Ponadto zbyt małe rozmiary mikroczipów uniemożliwiają zastosowanie w nich technologii GPS. Zarówno kotom, jak i psom wszczepia się takie same mikroczipy.

Warto wiedzieć: Różnice pomiędzy mikroczipem a lokalizatorem GPS dla psa

zastosowania mikroczipów dla kotów i związane z nimi ograniczenia

Jakie ograniczenia wiążą się z czipowaniem kotów do celów identyfikacji?

Czipowanie kotów jest z pewnością praktyczne, ale w razie zaginięcia przydaje się w niewielkim stopniu. Bardzo pomaga w odszukaniu właściciela, gdy ktoś znajdzie kota, ale mikroczip nie pomaga w samym zlokalizowaniu zaginionego zwierzęcia.

Z mikroczipami dla kotów wiążą się następujące ograniczenia:

 1. Nie są one pomocne w aktywnym poszukiwaniu kota.
 2. To, czy mikroczip zostanie odpowiednio wykorzystany, zależy od innych osób.
 3. Nie są zintegrowane z technologią GPS, a zatem niemożliwe jest śledzenie zwierzęcia w czasie rzeczywistym.
 4. Nie są przydatne, jeśli dane kontaktowe są nieaktualne lub urządzenie do odczytu jest niedostępne.

Teraz, gdy wiesz już więcej na temat czipowania kotów, możesz zadać sobie pytanie o inne dostępne możliwości śledzenia. Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość:

🐾 Możesz zapewnić sobie spokój ducha, śledząc futrzaka w czasie rzeczywistym za pomocą lokalizatora GPS dla kotów.

Szczegółowe informacje o lokalizatorach GPS dla kotów znajdziesz poniżej, w dalszej części tego artykułu.

Czym są lokalizatory GPS dla kotów?

W przeciwieństwie do mikroczipów lokalizatory GPS dla kotów umożliwiają śledzenie pozycji kota w technologii GPS bezpośrednio na ekranie smartfona. Możesz dbać o bezpieczeństwo kota, wiedząc, gdzie się znajduje, a ponadto możesz świetnie się bawić, obserwując eskapady swojego ulubieńca i jego codzienne przygody!

Poniżej wymieniamy najważniejsze cechy lokalizatora Tractive GPS dla kotów:

Niewielkie, lekkie urządzenie, które można wygodnie przymocować do kociej obroży lub szelek

✓ Funkcja śledzenia w czasie rzeczywistym z aktualizacją pozycji co 2–3 sekundy

Nieograniczony zasięg śledzenia GPS — znajdziesz kota bez względu na to, jak daleko się znajduje

✓ Działa w ponad 150 krajach na całym świecie

Wymienna bateria, która po jednokrotnym naładowaniu działa przez 2–5 dni

Monitorowanie poziomu aktywności kota oprócz uzyskiwania danych o jego pozycji

Możliwość aktywnego szukania — nie musisz zdawać się na czynniki zewnętrzne, gdy Twój kot zaginie

kobieta i kot z lokalizatorem gps w plenerze

Porównanie mikroczipu z lokalizatorem GPS dla kotów: co jest najlepsze dla Twojego futrzaka?

Znasz już najważniejsze cechy i zastosowania mikroczipów oraz urządzeń do śledzenia GPS dla kotów. Na które z tych rozwiązań się zdecydować? Odpowiedź brzmi: na oba! Ponieważ w kwestii bezpieczeństwa Twojego ulubieńca warto skorzystać z wszelkich dostępnych środków.

Pamiętaj: czipowanie kotów może być w Twoim kraju obowiązkowe, ale niestety nie wystarczy to w razie ucieczki kota.

W przeciwieństwie do mikroczipu obroża z lokalizatorem GPS dla kotów na szyi Twojego ulubieńca z pewnością pomoże w namierzeniu go w razie zaginięcia. I to w czasie rzeczywistym! Zadbaj więc o bezpieczeństwo swojego kota, stosując zarówno czipowanie, jak i lokalizator GPS.

Czy lokalizator GPS pomoże w znalezieniu zaginionego kota?

Tak, oczywiście! Firma Tractive od lat produkuje najbardziej niezawodne lokalizatory GPS dla kotów i psów i w tym czasie wielu użytkowników opowiadało nam mrożące krew w żyłach historie o swoich zaginionych kociakach!

Dzięki lokalizatorowi GPS dla kotów mogli jednak prowadzić aktywne poszukiwania i w krótkim czasie bezpiecznie sprowadzić uciekinierów do domu. Poniżej znajdziesz historię z wyrazami wdzięczności użytkownika lokalizatora dla kotów:

A co z lokalizatorami Bluetooth dla kotów?

Na koniec warto też przyjrzeć się bliżej lokalizatorom dla kotów, które działają w technologii Bluetooth. Na czym polega ich działanie? Lokalizatory Bluetooth umożliwiają skuteczną lokalizację przedmiotów w najbliższym otoczeniu, na przykład kluczy lub torebek, które są gdzieś w domu.

Warto wiedzieć: w razie konieczności ustalenia dokładnej lokalizacji zwierzęcia lokalizatory Bluetooth zapewniają jedynie częściową skuteczność. Ich zasięg działania jest ograniczony do około 20 metrów.

Jeśli kot jest gdzieś dalej, lokalizator Bluetooth nie przyda się podczas poszukiwań. Więcej informacji znajdziesz w artykule o najważniejszych zaletach i wadach lokalizatorów Bluetooth dla zwierząt!

Podsumowując, najważniejszą różnicą pomiędzy identyfikacją kota na podstawie mikroczipu a lokalizatorem GPS jest możliwość aktywnego szukania ulubieńca w razie ucieczki lub zaginięcia. Jedynym urządzeniem, które daje taką możliwość przy nieograniczonym zasięgu jest lokalizator GPS, ponieważ pozwala na śledzenie w czasie rzeczywistym.


Już dziś dowiedz się więcej o urządzeniach GPS do śledzenia dla kotów i psów i udostępnij ten post znajomym, którzy też kochają swoje futrzaki!